۸ گزینه غذایی برای پیشگیری از عارضه سلولیت!

سلولیت به برآمدگی‌های ظاهر پوست اطلاق می‌شود که در اکثر مواقع بر روی ران‌ها، باسن و سایر قسمت‌هایی که ذخیره چربی در آن‌ها بیشتر است اتفاق می‌افتد.
علت سلولیت فقط چربی نیست و حتی لاغرترین زنان هم خیلی اوقات دچار سلولیت می‌شوند. سلولیت در اثر تأثیر بافت پیوندی چربی و عضله ایجاد می‌شود. بیشتر بودن چربی‌ها این وضعیت را حادتر می‌کند و برآمدگی و ناهمواری پوست بیشتر به چشم می‌آید.
گفته می‌شود که بعضی مواد غذایی می‌توانند با سلولیت مقابله کنند. مواد غذایی که برای این منظور توصیه می‌شوند، خواصی دارند که به بهبود وضعیت پوست و سلامت بافت‌های پیوندی و کاهش شکل‌گیری چربی کمک می‌کند. این نوع غذاها معمولاً در یک رژیم غذایی سالم و متعادل یافت می‌شود:
آب: مؤثرترین نوشیدنی در کاهش ظاهر سلولیت است و برای حفظ سلامت پوست ضروری به نظر می‌رسد. همچنین مصرف غذاهای با رطوبت بالا از جمله خربزه، انگور، گوجه فرنگی، سبزیجات تیره رنگ و خیار به تأمین آب بدن و کاهش ظاهر سلولیت کمک می‌کند. این مواد مغذی، کم کالری بوده و به پیشگیری از ایجاد چربی‌ها در بدن کمک می‌کنند.
اسیدهای چرب ضروری: غذاهای سرشار از اسیدهای چرب ضروری از جمله امگا ۳ و امگا ۶ ظاهر سلولیت را بهبود می‌دهند. این غذاها منجر به بهبود وضعیت رگ‌های خونی و در نتیجه بهبود گردش خون می‌شوند. بهترین منابع اسیدهای چرب ضروری عبارتند از ماهی قزل‌آلا، ماهی ساردین، روغن کلزا، روغن زیتون، و گردو. امگا ۶ نیز در روغن آفتابگردان، لوبیا و سویا یافت می‌شود.
چربی‌های غیراشباع: این‌طور ثابت شده است که چربی‌های غیراشباع دارای اثرات مفید بر سلامت پوست هستند. این چربی‌ها به بهبود ظاهر سلولیت کمک می‌کنند. منابع خوب این چربی‌ها عبارتند از ماهی و غذاهای دریایی، آجیل، گوشت بدون چربی و مرغ بدون پوست.
دانه‌های کامل: سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر هستند و به گفته محققان دانشگاه مریلند، این گزینه‌ها به جلوگیری از سلولیت کمک می‌کنند و برای کنترل وزن مفید هستند همچنین به خاطر چربی‌های سالمی که در این بذرها یافت می‌شود، سلامت پوست را ارتقا می‌بخشد. برای افزایش مصرف غلات کامل، انواع نان‌ها، برنج قهوه‌ای و پاستا را انتخاب کنید.
پروتئین کامل: یک رژیم با پروتئین بالا همراه با احساس سیری کامل منجر به کنترل وزن شده و سلول‌های چربی کمتری در نواحی مشکل‌دار ذخیره می‌شود. در نتیجه ظاهر سلولیت بهبود می‌یابد. یک رژیم غذایی سرشار از پروتئین به عضله سازی هم کمک می‌کند که ظاهر خوش‌فرم تری به آن نواحی می‌دهد. منابع خوب پروتئین ماهی، غذاهای دریایی، آجیل، گوشت قرمز بدون چربی و مرغ بدون پوست است.
میوه‌ها: میوه‌ها سرشار از مایعات هم هستند و کم کالری‌اند و این باعث می‌شود برای کاهش وزن و بهبود سلولیت ایده‌آل باشند. موز و پاپایا به خاطر محتوی بالای پتاسیم خود به طور ویژه در پیشگیری از سلولیت مؤثرند. پتاسیم احتباس آب را کاهش داده و خشک شدن لنفاوی را افزایش می‌دهد که سلولیت را بهبود می‌بخشد. توت‌ها نیز به خاطر محتوی بالای آنتی‌اکسیدان خود می‌توانند مفید باشند.
سبزیجات: برای کنترل وزن ایده آل هستند. در این میان مارچوبه به دلیل محتوای بالای اسیدفولیک برای مقابله با سلولیت مفید است. برخی توصیه می‌کنند که اسیدفولیک به تثبیت روحیه و کاهش سطح استرس نیز کمک می‌کند که به طور غیرمستقیم بر ذخیره چربی در بدن تأثیر می‌گذارد.
مواد غذایی حاوی ویتامین سی: مصرف ویتامین سی سطح کلاژن؛ پروتئینی که در بافت‌های پیوندی بدن یافت می‌شود را بالا می‌برد. کلاژن ظاهر سلولیت را بهبود می‌بخشد. منابع خوب ویتامین سی میوه‌هایی مثل پرتقال، لیمو، توت و آناناس است.
+5
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.