حیدر عبادی: نتیجه همه‌پرسی کردستان عراق باید لغو شود

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق گفته است نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان عراق باید لغو شود.
رهبران اقلیم کردستان عراق آمادگی خود را برای تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال و مذاکره با دولت مرکزی اعلام کرده‌اند اما نخست‌وزیر عراق گفته است این اقدام کافی نیست و کردها باید به قانون اساسی عراق احترام بگذارند.

دولت عراق برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق را غیر قانونی اعلام کرده بود.

موضع سرسختانه دولت عراق چند ساعت پس از درگیری میان نیروهای ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد در شمال غربی موصل اعلام شد.

مقام‌های اقلیم کردستان عراق می‌گویند نیروهای ارتش عراق و نیروهای حشد شعبی به مواضع پیشمرگه‌های کرد در زمار، در شمال غربی موصل حمله کرده‌اند.

شهر زمار در شمال موصل در استان نینوا قرار دارد.
در همین حال نیروهای ارتش عراق عملیاتی را علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در آخرین پایگاه‌شان در عراق آغاز کرده‌اند.
ارتش گفته است هدف از این عملیات، تصرف شهرهای قائم و راوه واقع در نزدیکی مرز با سوریه است.
به جز نیروهای دولتی، نیروهای منطقه نیز در این عملیات شرکت دارند و ائتلاف به رهبری آمریکا از این عملیات حمایت هوایی می‌کند.
+58
رأی دهید
-36

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  قلد کردی با اون اربابه شیعه داعشیت.انشالاه کردا 1روزی شر شیعه داعشی رو هم از سر ما کم کنن وریشه شنو خشک کنن,امین
  45
  45
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  pishmargkurdstan - واسا، فنلاند
  خطاب به آندسته از ایرانیان ایرانی‌نما و به ظاهر ایران‌پرست و زیاده‌خواه؛. اگرچه هدف این پیج از روز نخست تا امروز، فرهنگی، اجتماعی بوده و نه سیاسی، اما دیدن واکنش‌های ناعادلانه‌ و غیر منصفانه‌ی همه‌ی ایرانی‌نماها و بعضاً تعدادی از ایران‌پرستان متوهم و زیاده‌خواه در این روزها، درباره‌ی تحولات اخیر کردستان عراق، ما را بر آن واداشت تا جوابی روشنگرانه و بدور از هرگونه تعصب بیجا، به این عده از ایرانیان و انیرانیان داده باشیم. اگرچه همه‌ی بخش‌های کردستان زمانی از بخش‌های اصلی ایران بودند و کردها از اصیل‌ترین مردمان ایرانند، اما واقعیت اینست که کشور ایران، همین است که در تصویر می‌بینیم(حداقل در عصر حاضر)، نه بیش‌تر و‌ نه کمتر. مابقی بخش‌های جداشده، حوزه‌ی فرهنگی و تمدنی ایران باستان را شامل می‌شود نه جغرافیای سیاسی ایران امروز را. چرا تصور می‌کنید که با این حکومت مذهبی و تروریست‌پرور، که حاکمانش همگی عربزاده و عرب‌پرستند و هیچ ارزشی برای پیشینه‌ی تمدنی ایران قبل از اسلام قائل نیستند، ایران می‌تواند به شکوه و تمدن دیرینه‌اش بازگردد؟!
  19
  37
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  pishmargkurdstan - واسا، فنلاند
  و چرا توهم زده‌اید و توقع دارید که با این وضع زندگی فلاکت‌باری که امروز مردم ایران، به واسطه‌ی این حاکمان غیر ایرانی دچارش شده‌اند، کردهای ترکیه، عراق و سوریه رغبتی داشته باشند که با آغوشی باز، پذیرای ایرانی عربزده با حاکمانی فاسد‌ باشند، و یا به این کشور کهن اما اهریمن‌زده الحاق شوند؟! چرا برای مبارزات برحق کردها برعلیه ترک‌ها و عربها، هیچ ارزشی قائل نیستید و نه تنها حامیشان نبوده که حتی پا را از عربها و ترک‌ها(این دشمنان قسم‌خورده‌ی تمدن ایران‌زمین)فراتر گذاشته و با آنها دشمنی نیز می‌کنید؟!!!
  20
  38
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  pishmargkurdstan - واسا، فنلاند
  به عنوان هم‌تبار، اگر کردهای جداشده از مام میهن را از خود میدانید، پس حامی باشید، اگر شهامتش را ندارید، ملالی نیست، اما حداقل وجدان خود را(اگر که دارید)، قاضی کنید و این حق را برای آنها قائل باشید که بخواهند از زیر ظلم و ستم اعراب و اتراک خارج شوند و خود اداره‌ی آب و خاک خود را به دست گیرند و کیانی برای خود داشته باشند. به طور یقین وجود کشوری مستقل به نام کردستان در آنسوی مرزهای ایران کنونی، نه تنها تهدید نیست بلکه حتی می‌تواند متحدی استراتژیک برای ایران نیز باشد با توجه به اشتراکات فراوان فرهنگی، تاریخی و زبانی با ایران. و اما برعکس آن، حس تنفر را حتی در میان کردهای ایران، نسبت به حکومت ایران و حتی دیگر اقوام ایرانی ایجاد خواهد کرد.
  17
  32
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  pishmargkurdstan - واسا، فنلاند
  هرچند که متاسفانه، سیاست و حکومت ایران امروز، دست عربزاده‌ها و نواده‌‌های ترک قاجارست و ایرانیان اصیل و نجیب نیز اسیر چنگال این اهریمنان تاریک‌پرست. متاسفانه ازین جماعت خوابزده، متوهم، خودبزرگ‌بین و شستشوی مغزی داده شده نیز انتظاری بیش‌تر ازین نمی‌توان داشت.
  19
  30
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Kurdistanfreedom - اربیل، عراق
  حکومت عراق این مسئله رو خوب میدونه که نمیتواند همه پرسی استقلال کردستان رو لغو کنند، چون امریکا و فرانسه و (اسرائیل) مخالف لغو این همه پرسی است. اگر اقای بارزانی از روز اول همه پرسی پشتیبانی امریکا و اسرائیل و بعضی از کشورهای اروپایی رو نداشت دست به این کار بزرگ رو نمیزد، این جنگ عراق با پشتیبانی ایران و ترکیه بخشی از تاکتیک اقای بارزانی و امریکا و اسرائیل است میخواهند با این کار نقش بزرگ ایران رو در عراق تایید کنند و بتوانند برای همیشه ایران و سپاه پاسداران رو از خاک عراق خلاص کنند. هیچ موقع خطرى مناطق کردنشین رو نمیگیرە چون فرودگاه بین المللی اربیل و فرودگاه حریر واقع در نزدیکی مرز کردستان و ایران پایگاهای بزرگ امریکا و اسرائیل است. در هر خطرى و ترسی برای کردها با تمام وجود از مردم کردستان دفاع خواهند کرد.
  20
  20
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  sebastianxxl - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  بژی کردستان
  1
  11
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  pishmarge..بابا گفتند کامنت بنویس ..نه تومار..ایرانیان زیاده خواه هستند????????
  11
  2
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  عجب پس شما اکراد آواره عراقی زاده رانده شده از پاکستان اختلاط کرده زبانی و نژادی با اعراب شدین ایرانی اصیل و ملت بزرگ و کهن تورک ایران که تاریخ اقامتشون در این سرزمین قابل محاسبه نیست و مهد پیدایش زبان کهن تورکی و ملت بزرگ و کهن تورک از لحاظ آثار و تیپولوژی فلات ایران هست رو بیگانه فرض کردی. آخه کدوم نویسنده یا شاعر قدیمی اسمی از شما اکراد در تاریخ و ادبیات و فرهنگ ایران نام برده؟ هیچ اثری از شما تا قبل از 250 سال پیش در حوزه فلات ایران نیست. و فقط چنتا اردوزبان و پشتو زبان بزهکار بودید که حاکم وقت منطقه پاکستان به عراق فعلی تبعیدتون که و با کلی زاد و ولد و اختلاط نژادی با عربها و آشوریها شدید کلا تا الان 14میلیون طبق آمار محاسبه شده. تا کی توهم تا کی زیاده خواهی تا کی ؟ لهجه عربی شما رو کدوم زبان و قوم ایرانی داره. رقص و لباستون هم که ترکیبی از عربها و اردو زبانهای پاکستانیه. مگه اینجا کنگره آمریکاس سخنرانی میکنی و شروور تلوات میکنی؟! 800 سال پیش حافظ از تورک شیرازی شعر میگه اونوقت عده ای بدبخت سخن از ورود تورکها در 500سال پیش میگن و یا تورک شدن مردم آزربایجان کهن در 500 سال پیش!
  19
  4
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::pishmargkurdstan - واسا، فنلاند::] هر چه گفتی حرف حق بود گرامی! به امید آزادی انسان از قید و بند تعصب و تحجر به هر چیزی!
  4
  15
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou - تهران، ایران. 250 ساله اومدن ایرا ن و اطراف!!!؟ لهجه عربی زبان کردی؟!!!!چون حافظ از ترک شعر گفته اونم 800 سال ینی خیلی قدمت دارن!!کی گفته ترکها 500 ساله اومدن!الکی برچسب میزنی که سند مظلوم نمایی بسازی؟!! سطح سوادت خیلی پایینه،عملا مثل یاسین .... خواندن رو برا امثال تو گفتن، چون اگه دست تو باشه همه کردها باید کشته بشن! نسل کشی رو از عثمانیها به ارث بردی؟!! واقعا کجا بزرگ شدی؟چقد اهل مطالعه هستی؟ یک درصد هم فکر نکردی دوسال دیگه از حرفای امروزت یا خندت میگیره یا شرمت میاد؟!!! ینی 90درصد مطالبی رو که مدعیش هستی بنده اولین بار ازخودت شنیدم.محققی؟مورخی؟پژوهشگری باستان شناسی تو چی هستی که انقدر مدعی هستی؟! سر جمع هزارساله اومدی به این سرزمین و ما تیره آریاییها هم دوهزار سال جلوتر اینجاییم!اصلا اگه الآن یه سیاد سفید یا زرد از جای دیگه بیاد ایران بنابه فلسفه پان ترکی باید در بند شما باشه؟مگه خدمت سربازیه که بالا خدمت و پایین خدمت داشت!پس فهم و شعور انسان چی میشه.؟اگه اینجوری باشه بومیهای استرالیا باید سفیدهارو بخورن که!هنوز نفهمیدی تابلو بیسوادی!!.
  6
  15
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. دوباره تراوشات جزوه های پانتورکی رو استفراغ کردی؟؟ کسانی که با شما هم نژادن در صحرای قره قوم در حال شتر داری و جفت گیری اند و بقیه هم بعنوان تروریست در جاهای مختلف دنیا در حال منفجر شدن. تورک قرقیز زاده اویقور قورقور. بی هویتهای جاعل. برو تحقیق کن ببین تمام ملتها به تاریخدان های تورک بعنوان مریض روانی نگاه میکنند. صدها نام کردی در جمهوری جعلی اذربایجان و اردبیل، اذربایجان شرقی و استان جعلی اذربایجان غربی نشان دهنده اینه که کردها در تمام شمالغرب و جنوب رشته کوه البرز سکو نت داشته و حکم رانده اند و جزیی از کردستان و ایران بوده اند......>
  4
  14
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. ارومیه (اورامیه) خوی (نمک در کوردی) ماکو (مادکو) میاندواب (میاندواو) چالدران, سبلان (ساهولان) سهند (خیلی سرد به کوردی) کلیبر (قلعه سنکی در کوردی) سراب (سراو یعنی مرتفع ) بناب (بن او یعنی منطقه جلگه ای) مراغه (مارگیانه به معنای جای سرسبز) البرز (ال برز در کوردی بمعنای رشته بلند) ری (با نام قدیمی رگا در کوردی بمعنای جاده) آران, شیروان, سالیان, زنگلان, شابران, شوشا, کردامیر, لاچین, گنجه, هشترود, هشتجین, سوتان, گرمی, نیر, خالخال, گولان, اسیران, بخشایش, مهربان و صدها نام کوردی دیگه نشان دهنده اینه تورکها مهاجرانی وحشی بیش نیستند که در برخی دوران فقط توانستند نام روستاهای تازه تاسیس را تورکی بگذارند. بیشترین مهاجرت تورکها به شمالغرب ایران در زمان صفویه وبا جایگزینی تورکهای افشار شمال خراسان با کردهای دور و بر دریاچه ارومیه انجام شد. هر چند که قبایل متفاوت تورک در دوره های قبلی هم به این منطقه حمله کرده اند.
  6
  14
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  ما به همراه سایر ایرانیان کلی امپراطوری و حکومت داشتیم . تمدنهای باستان بگیرمثل مانا ، میتانی، اورارتو، هیتی، لولوبی، سکا، هوری و ماد .. اجداد کردها بودند و در هخامنشی، اشکانی، ساسانی و. کردها سهم داشته اند. علاوه بران و انچه مسلم است که ایوبیان، هذبانیان، روادیان، شدادیان، هزار اسپیان، و. کرد بودند. زندیه هم کرد و لر و صفویه هم که جدشان فیروزشاه زرین کلاه بوده که کرد و ایرانی بودند و زبان ترکی در برهه ای شد زبان محاوره ای انها همچنانکه در عثمانی فارسی و عربی و کردی رسمی بود و تورکی فقط در حمام و توالت صحبت میشد. برو بیشتر در مورد جدیدترین اراجیفتون بنویس، در مورد 10 میلیون و نه شاید 10 بیلیون تورکی که در کره مریخ و در جنگ جهانی اول کشته شدند!!
  5
  16
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::bsman - بوردو، فرانسه::]. [::rahjoo - بابل، ایران::]. یعنی چرت و پرتای شما رو آدم ننمیدونه از ... جواب بده. این اسامی رو از ...درآوردی خدا میدونه اما فقط میدونم شخصیت پوچ توهمات و زیاده خواهانه خاص کردها درون تمام کردها همیشه متبلوره. خدا رو شکر میکنم همجا دارن.... و سرخورده شدید چون درونتون خیلی سیاهه و ستمگرید.
  15
  5
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  همه تاریخ کرد بودن برای همینه با این همه زادو ولد ملخی جمعا الان 14 میلیون در جهان هستید!! ای خدا اینارو شفا عنایت کن. اینا چرا انقدر عجیبن.
  18
  5
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou- جوابی نداری بدی فقط مثل ننه قمرها داری فحش میدی که الهی به زمین گرم بخوری و چه و چه و چه. وقتی یک قوم رو مستحق توهین میدونی و درون بچه در شکم مادر کُرد رو هم سیاه میبینی دیگه نمیشه ازت توقع فهم و فکر و عقل داشت! تو همون عالم پان ترکی خودت زندگی کن ببین آخرش بکجا میرسی!ولی بدون ایران ترک نمیشه هرچقدرهم هوار بکشی و توهین کنی و از جمله کردها رو تو خدمت سربازی کتک زده باشی(خخخخ)!
  4
  8
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  raha1984 - هامبورگ، آلمان
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. دوست عزیز قدمت و تاریخ کشور ترکیه کنونی ۵۵۰ سال هست نه بیشتر این رو خودشون تو تاریخشون دارن میگن و درس میدن
  3
  8
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::اینها اسامی شهرهای مناطقی که اشغال کردین است. تازه خیلی اسامی رو ننوشتم مثل: نخجوان(نخچیروان) تبریز(تاوریژ) و.. منبع اسامی هم نقشه های جغرافیایی است. در کتابهای تاریخی نوشتند که بعنوان مثال شدادیان حاکمان آران و شیروان بودند، روادیان بر تبریز و هذبانیان بر ارومیه حکومت میکردند و چندین بار حمله ترکان وحشی غز را در هم شکستند ولی بعد از زلزله ای که در تبریز آمد و بسیاری از مردم کرد آنته شدند و شهر تقریبا ویران شد، بستر برای حمله تورکهای لجام گسیخته فراهم شد و توانستند آنجا را تسخیر کنند. بااین وجود تا زمان صفویه تمام آذربایجان کرد، تات و ارمنی بودند و ترکان اقلیتی ناچیز. مهاجرت دادن کردها به شمال خراسان و آوردن ترکهای افشار آنجا به آترپاتکان ترکیب جمعیتی را کاملا بهم ریخت.
  5
  6
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. نکته مهم دیگر کلمه ترک در شعر حافظ خطاب به کولی های زیباروی و چشم بادامی بوده که به جاهای مختلف ایران....
  5
  7
  جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  عجب پس تبریز هم کرد بودن ما خبر نداشتیم. تمام اینایی که گفتی دقیقا از کجاهای کردهای آواره عراقی زاده متوهم طمعکار درآوردی؟ ببین پسر جون قسم میخورم فقط برای همین توهمات بی انتهاتون و طمع بی انتهاتون و زیاده خواهی بی انتهاتون نسلتون رو منقرض خواهند کرد. نمیدونم کی و کدوم قوم و کشور اینکارو بکنه. ولی مطمئنم نسلتون رو از زمین بر خواهند داشت. حاضرم قسم بخورم این اتفاق برای جماعت غیرعادی و روانپریش کرد به خاطر ژن روانپریشی که در این آوارگان خواهد افتاد. برو نقشه های دوران دور نزدیک خاورمیانه رو ببین آیا اسمی از کردهای آوره عراقی زاده رانده شده از پاکستان مختلط با عربها وجود داره؟ توهم بی انتها شما مثل ملخ زادو ولد کردید الان 14 میلیون کلا هستید. همه میدونن کردها زیر 10تا بچه نمیارن چون جمعیتشون زیاد بشه. خوب قرنها پیش چند نفر بودید؟ محاسبه کن. گفتم که تعدادی بزهکار از پاکستان به عراق فعلی رانده شدن و با اختلاط با عربها به شکل جماعت کرد امروزی دراومدن. بهشون گفتن کرد و اکراد چون در اون زبان رانده شده یعنی کرد و اکراد. این اسامی شهرها هم که گفتی فوق العاده بامزه و خنده دار بود.
  3
  3
  شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  قابل توجه تجزیه طلب های .......و غیر ایرانی شماها ......میکنید در جمع ایرانیان حضور می یابید مگر مادرجمع شما ها مثل .... شده وارد میشویم پس .....
  3
  0
  شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  raha1984 - هامبورگ، آلمان-.البته منظورم ورود ترکان بصورت کوچ نشین از دوره سلجوقی به این طرف بوده.
  2
  3
  شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.