اقدامات امنیتی جدید برای مسافران عازم آمریکا به اجرا گذاشته شد

تمهیدات امنیتی جدید برای پروازهای عازم آمریکا در فرودگاه‌های سراسر جهان به اجرا گذاشته می‌شوداز روز پنجشنبه، ٤ آبان (٢٦ اکتبر)، مقررات جدید امنیتی در مورد تمامی پروازهای هواپیماهای مسافربری به مقصد آمریکا به اجرا گذاشته شده است.

این مقررات شامل بیش از ٣٢٠ هزار مسافری می‌شود که هر روزه با بیش از دوهزار پرواز از ٢٨٠ فرودگاه در ١٠٥ کشور جهان عازم فرودگاه‌های ایالات متحده می‌شوند و حدود ١١٠ شرکت هواپیمایی که در این مسیرها فعالیت دارند ملزم به اجرای آنها خواهند بود.

این تمهیدات شامل بازرسی الکترونیکی دقیق‌تر مسافران و بار همراه برای بردن به داخل کابین و در صورت لزوم، مصاحبه‌های کوتاه با آنان است. منظور از اجرای مقررات جدید جلوگیری از انتقال اسلحه و مواد منفجره به داخل هواپیما با مقاصد تروریستی است.

مقامات اداره امنیت ترابری دولت آمریکا به برخی از شرکت‌های هواپیمایی و فرودگاه‌ها برای آمادگی جهت انجام مصاحبه با مسافران فرصت بیشتری داده‌اند البته در صورتی که اقدامات امنیتی آنها در زمینه‌های دیگر مورد تایید این اداره قرار بگیرد.

تصمیم به اجرای تمهیدات جدید در ماه ژوئن سال جاری اعلام شد و مقامات آمریکایی گفتند که با این تمهیدات، محدودیت حمل وسایل الکترونیکی به داخل هواپیما در برخی فرودگاه‌های خارجی لغو خواهد شد. این محدودیت، که از جمله شامل بردن لپ‌تاپ به داخل کابین بوده، در مورد مسافران از هشت کشور عمدتا مسلمان در خاورمیانه و شمال آفریقا و در واکنش به نگرانی از خطر جاسازی مواد منفجره در این وسایل به اجرا گذاشته شده بود.

این محدودیت در ماه ژوئیه لغو شد.
دولت آمریکا در عین حال هشدار داد که با فرا رسیدن زمان اجرای مقررات جدید، آمادگی فرودگاه‌های مختلف در این زمینه را به صورت مورد به مورد بررسی می‌کند و ممکن است ضوابط قبلی را در مورد فرودگاه‌هایی که آمادگی کامل نداشته باشند به اجرا بگذارد.

فرصت یکصد و بیست روزه دولت آمریکا امروز خاتمه یافت هر چند به شرکت‌های هواپیمایی که هنوز آمادگی لازم به خصوص برای انجام مصاحبه با مسافران، عمدتا قبل از ورود به گیت خروجی را نداشته باشند مهلت بیشتری برای تطبیق خود با مقررات جدید داده ‌می‌شود به شرط اینکه دیگر اقدامات امنیتی آنها مورد تایید اداره امنیت ترابری آمریکا قرار گرفته باشد.

شرکت‌های هواپیمایی ابراز نگرانی کرده‌اند که اجرای این مقررات به طولانی‌تر شدن مدت بازرسی و در نتیجه، افزایش هزینه سفر هوایی منجر می‌شود. برخی از فرودگاه ها نیز گفته‌اند هنوز در مورد نحوه اجرای این مقررات به خصوص "مصاحبه کوتاه" با مسافران ابهاماتی وجود دارد.
با توجه به این مقررات، برخی از شرکت‌های هواپیمایی از مسافران خود که عازم ایالات متحده هستند خواسته‌اند تا زودتر از قبل در فرودگاه حاضر شوند.
+23
رأی دهید
-15

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.