دست‌نوشته آلبرت اینشتین ۱.۵ میلیون دلار فروش رفت

آلبرت اینشتین فیزیکدان آلمانی تبار که به خاطر نظریه نسبیت مشهور است، جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ کسب کرد.آلبرت اینشتین دانشمند نابغه آمریکایی آلمانی تبار را به خاطر تحولی که در فیزیک داشت، می شناسیم. به تازگی روایتی از یک اتفاق مربوط به او به صدر اخبار رسیده است.
 
این فیزیک دان سرشناس طی سفری به ژاپن در سال ۱۹۲۲ خبر اینکه برنده جایزه نوبل فیزیک شده را دریافت کرد. او بعد از رسیدن به هتلش در توکیو ،فوری به اتاقش رفت اما هنگامی که پیشخدمت به اتاق او رفت، متوجه شد با خود پول نقد ندارد.
 
از این رو اینشتین روی ورقه ای به آلمانی نوشت: «یک زندگی آرام، خوشبختی بیشتری می آورد تا جستجو به دنبال موفقیت و روزهای خستگی ناپذیری که این کار به همراه دارد.»
اینشتین سپس به پیشخدمت جوان پیشنهاد کرد تا این نت دست‌نوشت را نگاه دارد چون روزی ارزش آن بیش از یک انعام معمولی خواهد بود.
 
آلبرت اینشتین فیزیکدان آلمانی تبار که به خاطر نظریه نسبیت مشهور است، جایزه نوبل فیزیک را در سال ۱۹۲۱ کسب کرد.
 
حدود یک قرن بعد نبوغ آینشتاین نه تنها در عرصه فیزیک بلکه در آینده نگری نیز آشکار می شود. خواهر زاده آن پیش‌خدمت با حراجخانه ای در اسرائیل تماس گرفت تا ارزش آن نوشته را برآورد کنند و حراجخانه آن را به قیمت بیش از ۱ و نیم میلیون دلار فروخت.
 
هویت پیش‌خدمت و یا خواهرزاده وی وشخص نشده است اما گفته می شود اروپایی تبار هستند.
+21
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  عبارت «دانشمند نابغه آمریکایی آلمانی تبار» در خبر درست نیست. انیشتین در سن ۵۴ سالگی به امریکا مهاجرت کرد. همانند هنری کیسینجر که در جوانی به امریکا مهاجرت کرد. از اینرو امریکا محل زندگی او بود و بهمین منوال عبارت «دانشمند امریکایی» نادرست است. عبارت «آلمانی تبار» نیز درست نیست. «آلمانی» بودن تعلق «تباری» نیست. «تبار» موضوعی است که به تعلق اتنیکی بازمی گردد. اما آلمانی بودن یک حق شهروندی و تابعیت است، ممکن است یک زمانی باشد، یک زمانی هم نباشد. مانند«ایرانی» بودن که یک تابعیت است نه ملیت. اگر نویسنده خبر اصرار بر قید یک چنین تعلقاتی را که یک تریلی برای کشیدن آنها لازم است دارد، آنگاه می بایستی با امانتداری اینکار را انجام دهد و از طرفی ملاحظه صبر وحوصله خوانندگان را داشته و در نظر بگیرد، و یا اینکه کلا از نوشتن اینگونه تعلقات صرفنظر کند. شایدعبارت صحیح تر اینطور می توانست باشد: « انیشتین یک دانشمند یهودی تبار آلمانی بود که بدنبال جنگ دوم بین الملل به امریکا مهاجرت کرد و شهروندی امریکا را دریافت کرد» بود. »
  4
  5
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  بهترین دانشمند تاریخ. دلیل: تئوریهاش استنتاجی یا آزمایشی نبود بلکه هرچیز رو قبل از اینکه تست بشه و به عمل و آزمایش برسه کشف میکرد.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.