موضوع تخلف مالی احمدی نژاد 'در صحن علنی مجلس مطرح می‌شود'

آقای احمدی نژاد از سال ۱۳۸۴ به مدت ۸ سال رئیس جمهور ایران بوده است
غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته است که موضوع تخلف مالی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین، در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

گزارش دادستانی دیوان محاسبات ایران درباره تخلفات مالی آقای احمدی‌نژاد هفته پیش منتشر شد که طی آن رئیس جمهور سابق این کشور به تخلف مالی ۴ هزار و ۶۰۰ میلیاردی متهم شده است.

آقای تاجگردون به خبرگزاری ایلنا گفته همزمانی انتشار این گزارش با اعمال محدودیت‌های تازه علیه محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین اتفاقی بوده و دیوان محاسبات حتی در زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد هم درباره تخلفات مالی او گزارش تهیه و آن را به علی لاریجانی، رئیس مجلس ارائه کرده بود، اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اطلاق واژه "اختلاس" به اتهاماتی که دادستانی دیوان محسابات متوجه آقای احمدی‌نژاد کرده را نادرست دانسته، اما اتفاق رخ داده را "تخلفی جدی" توصیف کرده است.
آقای تاجگردون گفته: "تصمیم گرفتیم گزارش دیوان محاسبات که به کمیسیون ارائه شده بود تا پس از بررسی به صحن برود را عیناً منتشر کنیم تا ابتدا مشخص شود که کل تخلفات صورت گرفته، چه بوده تا پس از آن در صحن علنی بتوانیم در این رابطه تصمیم‌گیری کنیم".

دادستانی دیوان محاسبات در ایران مرجع بررسی عملکرد دولت در اجرای بودجه سالانه کشور است. این دیوان می گوید که آقای احمدی‌نژاد به جبران تخلف مالی به مبلغ ۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان محکوم است.
دیوان محاسبات می گوید که این تخلف مرتبط با اقدامات آقای احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸ و واردات فراورده های نفتی است.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته "واقعیت این است که چنین پول‌هایی عمدتاً بازگردانده نمی‌شود. چرا که این پول‌ها عملاً تبدیل به بنزین شده و مردم از آن استفاده کرده‌اند. اما موضوع تخلف، یک تخلف شخصی است که ازسوی شخص رئیس‌جمهوری و وزیر وقت رخ داده است".

آقای تاجگردون گفته است که "دیوان محاسبات صلاحیت رسیدگی به این پرونده را دارد و اگر ضرورت به ارجاع به قوه قضائیه احساس شد، طبیعتاً این قوه نیز می‌تواند موضوع را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهد، اما هنوز به آن مرحله نرسیده‌ایم".

دیوان محاسبات زیر مجموعه مجلس شورای اسلامی است. مجلس طی نزدیک به چهار دهه ای که از عمر جمهوری اسلامی می گذرد به موضوع "اتهام مالی" یک رئیس جمهور این کشور نپرداخته است.
آقای احمدی‌نژاد از سال ۱۳۸۴ به مدت ۸ سال رئیس جمهور ایران بوده است.
+33
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  beerslover - بارسلون، اسپانیا

  برید خودتان را خر کنید، چاقو که هیچ وقت دسته خودشو نمیبره
  0
  25
  ‌سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.