نیویورک تایمز: امپراتوری مالی سپاه درحال افول است

ایران اینترنشنال - روزنامه نیویورک تایمز، روز یکشنبه ۳۰مهر، در گزارشی از تهران می‌نویسد: «امپراتوری مالی سپاه پاسداران در زیر ضربات دولت حسن روحانی در حال افول است.»

در این گزارش آمده است: «در یک ساختمان ۹ طبقه در منطقه اعیان‌نشین تهران یک کمپانی عظیمی جا گرفته است که فعالیت‌های اقتصادی آن در سراسر ایران از ساختن مساجد و فرودگاه‌ها گرفته تا تأسیسات نفتی و گازی، بیمارستان و برج‌سازی حضور دارند. گاردهای مسلح در بیرون ساختمان و عکس شهدای جنگ و کشته‌شدگان در عراق و سوریه در مدخل ورودی ساختمان به شما می‌گوید که این هر کمپانی دیگری نیست.»

اینجا محل فعالیت «قرارگاه خاتم‌الانبیاء» بازوی اقتصادی سپاه پاسداران است. این شرکت ۱/۵ میلیون نفر را در استخدام خود دارد و مدیر آن یک فرمانده نظامی است. با این حال نشانه‌های ظاهری قدرت این نهاد اقتصادی امواج تغییرات بزرگی که به دنبال فرو ریختن پایه‌های آن می‌باشد را پنهان می‌کند. اکنون دولت حسن روحانی که با شعار و قول رشد و رفاه اقتصادی برای مردم کشور و برداشتن تحریم‌های بین‌المللی به قدرت رسیده است در حال جمع کردن بساط فعالیت‌های اقتصادی سپاه است.
روحانی پس از امضای توافق هسته‌ای و برداشتن تحریم‌های اقتصادی اکنون به سراغ سپاه پاسداران رفته است که انحصار قدرت آن بر بخش‌های حیاتی اقتصاد ایران و زدوبندهای پنهانی و رشوه‌خواری در ارکان آن مانع اجرای قول روحانی برای بازسازی اقتصاد ایران است.

این روزنامه به نقل از سعید لیلاز، اقتصاددان ایرانی‌ می‌نویسد: «روحانی در این راه تلاش زیادی کرده است. او رهبران سپاه را قانع کرده است که اگر فساد همه‌جانبه و باند‌بازی در میان فعالیت‌های اقتصادی آنها جدی گرفته نشود، ثبات و ستون‌های رژیم در مخاطره خواهند بود. آن فسادهایی که روحانی اشاره کرده است تازه نوک کوه یخی است که در زیر آب قرار دارد.»

نیویورک تایمز می افزاید: «در تابستان گذشته چند تن از فرماندهان سابق سپاه به جرم فساد و دزدی دستگیر شده‌اند. وزارت اطلاعات رژیم چند مسئول رسانه‌ای سپاه را هم روانه زندان کرده است. در بُعد اقتصادی، دولت روحانی اجازه شرکت خاتم‌الانبیاء در یک مناقصه اخیر برای کشتی‌سازی را نداده است و کمپانی کره جنوبی و فرانسه در این مناقصه شرکت کرده‌اند».
+81
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  محسن ۵۵ - گنت، بلژیک

  بعید میدانم روحانی حریف سپاه بشه،مگر اینکه خامنه ای بخواد.
  1
  36
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  به دور ازعقل ومنطق است که روحانی بتواند جلوی مافیای سپاه رابگیرد. خیلی راحت سرش را زیراب میکنند. خامنه ای پشت سپاه پاسداران و سپاه قدس است. خامنه ای نمیاید پشت خودرا خالی کندِ. خامنه ای را سپاه نگهداشته وکلا مردم ایران ازوی دلخوشی ندارند. وحشت مردم ازسپاه ونیروهای سرکوب است.وگرنه اتش زیر خاکسترهستند....
  1
  19
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  همش دروغ و همش تبلیغات هستش. زمان اوباما هم میگفتن ما داریم با تحریمها به سپاه ضریه میزنیم و هدف سپاه هستش ولی در عمل مردم بودند که ضربه میخوردن و سپاه در سوریه و لبنان و همه جا راحت داشت پول جابجا میکرد و اسلحه میخرید و می فروخت و مواد مخدر جابجا میکرد و تازه دبی و امارات کلا در اختیارش بود. حالا اینا هم دارن فقط تبلیغات میکنند تا دهن ترامپ بسته بشه آخه این آدم نه اطلاعات درستی داره و نه فهم درستی هرچی بهش بگن و تو خبرها بخونه میگه همینه. هر موقع دیدید حزب الله لبنان بی پول شد بدونید این حرفا درسته و تا زمانی که حزب الله میلیون میلیون خرج میکنه بدونید همه چیز درسته.
  1
  20
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  تا الان هم تلاشهای روحانی برای خارج کردن سپاه از اقتصاد بوده و فشارهای دولت یکم باعث شده نقش آنها در قاچاق و زدوبندهای اقتصادی بخصوص در قیمت دلار و گران شدن کالاها نقش داشته باشه . بستن موسسه های مالی بدون شناسنامه و تحت کنترل درآوردن مراودات مالی موسسه های مالی سپاه و بسیج و قوه قضاییه و کوتاه کردن دست سپاه در دادن کمکهای مالی به حزب الله و سایر جاها باعث شده سپاه نتونه به اون راحتی قبل دولتها رو زمین بزنه و با خرید سنگین دلار در بازار به صورت مخفیانه قیمت دلار رو بالا ببره و اجناسی که وارد کرده رو با قیمتهای بالاتر به بهانه گران شدن دلار بفروشه و.
  3
  8
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.