رئیس قوه قضائیه ایران: در مورد برنامه موشکی مذاکره نخواهیم کرد

صادق لاریجانیصادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران با انتقاد از فشارهای دولت آمریکا بر سپاه پاسداران و برنامه موشکی ایران گفته است که کشورش در مورد توان دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

آقای لاریجانی امروز دوشنبه اول آبان (۲۳ اکتبر) در تهران گفت که هدف برنامه موشکی ایران دفاعی است و کسی نمی‌تواند از این کشور انتظار داشته باشد که از حق دفاع از خود محروم بماند.

او "آمریکا و همپیمانانش" را متهم کرد که ایران را ضعیف می‌خواهند و با یادآوری "حمایت آمریکا از رژیم صدام و قرار دادن ایران تحت شدیدترین ضربات موشکی" در دوران جنگ ایران و عراق گفت که جمهوری اسلامی تمام تلاشش را برای تقویت قدرت دفاعی و توان بازدارندگی خود بکار خواهد بست.
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز گفته بود: "کسی نمی‌تواند راجع به قدرت ن
ظامی کشور ما که بر مبنای قانون اساسی و دکترین دفاعی است، حرفی بزند. بعضی‌ها که می‌خواهند با ما حرف بزنند، تشریف بیاورند تا ببینیم چه کسی ضرر می‌کند. ما از آنها سئوال می‌کنیم وقتی در مقابل متجاوز می‌جنگیدیم آیا به ما اسلحه دادید یا به متجاوز؟ یا می‌پرسیم در شرایطی که مردم ما زیر بمباران موشک‌های دشمن بودند، آیا آنها حاضر شدند به ما سلاح پدافندی بدهند؟"

آقای لاریجانی در سخنرانی امروز خود در پاسخ به انتقاد رئیس جمهور و مقام‌های ارشد آمریکا از گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران گفت که "حضور ایران در سوریه و عراق با دعوت رسمی دولت‌های قانونی این کشورها بوده است".

رئیس قوه قضائیه ایران با انتقاد از عملکرد آمریکا در افغانستان و عراق، ایالات متحده را متهم کرد که داعش را در منطقه ایجاد کرده بود و قصد داشت آن را سال‌ها نگه دارد، اما به گفته او، ایران و متحدانش موفق شده‌اند در مدتی کوتاه این گروه را از بخش عمده قلمروی خود عقب برانند.

آقای لاریجانی به دولت‌های اروپایی هم هشدار داد که "اگر بخواهند با آمریکا تقسیم کار کنند"، ایران جلوی آنها هم خواهد ایستاد.

او بار دیگر تصریح کرد: "گره زدن برجام به امور دفاعی جمهوری اسلامی کار غلطی است و ایران زیر بار آن نخواهد رفت".
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا ۱۰ روز پیش در یک سخنرانی به شدت به توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی موسوم به برجام تاخت و اعلام کرد که پایبندی ایران به این توافق را تأیید نخواهد کرد.
آقای ترامپ با اشاره به برنامه موشکی ایران و اقدامات سپاه پاسداران در عراق و سوریه گفت که ایران به "روح برجام" پایبند نبوده است.

در پی این سخنرانی، دولت آمریکا سپاه پاسدران را مشمول تحریم‌ها و محدودیت‌های تازه قرار داد.
اما اتحادیه اروپا و قدرت‌های اروپایی بر لزوم پایبندی به برجام تأکید کردند و گفتند که این توافق یک توافق چند جانبه بین‌المللی است که شورای امنیت سازمان ملل با صدور یک قطعنامه آن را تأیید کرده است و آمریکا نمی‌تواند بطور یک جانبه آن را لغو کند.
با این حال مقامات اروپایی نگرانی از برنامه موشک‌های دوربرد و نفوذ ایران در منطقه را نگرانی‌هایی مشروع توصیف کردند و گفتند که در این نگرانی‌ها با دولت آمریکا همراه هستند.
+4
رأی دهید
-34

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۵
  esfanie - اسن، آلمان
  کدوم کشور؟ مرتیکه خودفروش، تو که عرب عراقی‌ هستی‌. اصلا برنامه موشکی ایران به تو چه ربطی‌ داره؟
  0
  18
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  آخه به این دلقک دربار خامنه ای چه مربوطه که کی با کی مذاکره بکنه. اون باید همون جای دوست و دشمن رو به خامنه ای نشون بده تا بقیه بخندند. :)
  0
  8
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  دیگه تو اونجا از تو آدم تر نبود که در مورد مسائل خارجى که ربطى بتو نداره نظر بده !؟ ابلیس غشو!
  0
  12
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  [::esfanie - اسن، آلمان::]. شما ببخشیدش برادر کنفسیوس و لائوتسه و تالیران و کاردینال ریشیلیو و استولیپین که ایرانی اصیل هستند مردن خیلی وقته مجبور شدند به این مسئولیت بدهند اخر بخصوص از زمانیکه امثال من و شما از مملکت خارج شدیم مملکت قحط الرجال شده. ولی خدایی انصافا حالا همین گوساله پروفسور بود ادعا نمیکردید که ایرانی اصیله. در هیچکدام از ادعاهای خودمان که گاهی حتی سبب انفجار سوپرنواها و گاها سبب ایجادد سیاه چاله میشود مبنای منطقی نداشته و نخواهیم داشت.
  8
  3
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  تو شپشو دیگه چی‌ میگی‌؟ مملکت رو به باد دادین و رفت! با سگا ی پاسدارتون!
  0
  10
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  kolah-ghermezi - ونکوور، کانادا
  تو یکی زر نزن ! نمیخواد پاچه خواری کنی حرامی! دختر نطفه حرامت گویای همه چیزتونه!!! کفتار صفت ! نجس ! و خفاش خونخوار !!
  0
  10
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  تو فعلا برو به پرونده جاسوسی خودتو دخترت رسیدگی کن.
  0
  9
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد
  زیاد محلش نذارین طفلی سارق لاریجانی قاطی کرده و حالش سر جاش نیست! اینم مثلا داره هیزم میاره که افکار مردم رو درگیر آمریکا و سپاه کنه تا قضیه 63 عدد حسابهای بانکیش و جاسوسی دخترش در این میان کمرنگ بشه! بر پدرت لعنت که تخم شما اجانب رو کاشت! دزد بیشرف! :o
  0
  13
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  آخه تو چیکاره ای مردک کم عقل. تو اگر عرضه داشتی قوه فسادیه رو دستت نمیداند
  0
  3
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.