میراث فرهنگی فارس: هنوز درباره تعطیلی پاسارگاد تصمیم نگرفته‌ایم

در سالیان گذشته، حضور تعدادی از شهروندان ایرانی در مراسم گرامیداشت  کوروش، نخستین شاهنشاه هخامنشی، خبرساز شده است.مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان فارس اطلاعیه های منتشر شده به نقل از این نهاد و استانداری فارس درباره تعطیلی مجموعه پاسارگاد در روزهای پنجم تا هشتم آبان و همزمان با روز کوروش را تکذیب کرد و گفت که تصمیم این نهادها دراین باره هنوز« مشخص نشده» است.
فاطمه رضایی روز دوشنبه اول آبان، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا اعلام کرد که اطلاعیه های منتشر شده با آرم استانداری در این باره« نادرست» و« فاقد اعتبار است».
وی همچنین گفت که تصمیم سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و استانداری فارس درباره‌ فعالیت مجموعه تاریخی پاسارگاد و آرامگاه کورش در تاریخ پنجم تا هشتم آبان‌ماه «مشخص نشده» و «بهتر است در این‌باره فرافکنی صورت نگیرد».
در چند روز گذشته، اطلاعیه‌هایی با آرم استانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، در فضای مجازی منتشر شده است.
دراین اطلاعیه ها اعلام شد که «با توجه به سوء استفاده‌های سیاسی و امنیتی گروهک‌های ضد انقلاب، مجموعه توریستی پاسارگاد از پنجم تا هشتم آبان‌ماه تعطیل است. همچنین مسیرهای ورودی به این مجموعه به این مجموعه توسط راهداری و نیروی انتظامی مسدود خواهد بود».
این موضوع در شبکه های مجازی به صورت گسترده انعکاس یافته بود.
در سالیان گذشته، حضور تعدادی از شهروندان ایرانی در مراسم گرامیداشت کوروش، نخستین شاهنشاه هخامنشی، خبرساز شده است.
در همین حال، بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس، روز ۱۹ مهر، در نامه‌ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواستار برگزاری مراسمی رسمی در روز کوروش شده بود.
سال گذشته و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت در پاسارگاد، آرامگاه کوروش، شمار زیادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.
بر پایه برخی گزارش‌ها، گروهی از تجمع‌کنندگان در پاسارگاد، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کوروش پدر ماست» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.
پس از آن، علی صالحی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس، گفت که این تجمع، با «هنجارشکنی» همراه بوده است و «عوامل اصلی این هنجارشکنی» دستگیرشده‌اند.
آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، نیز از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد انتقاد کرده و گفته بود که آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، افرادی که «به یاد کوروش بودند» را «ضدانقلاب» خوانده‌است.
تعداد حاضران در گردهمایی روز کوروش در پاسارگاد مشخص نبود. هر چند که شاهین سپنتا، فعال فرهنگی در اصفهان، در گفت‌وگو با رادیو فردا اعلام کرده بود که بر اساس تخمین‌های غیررسمی حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار نفر در این مراسم شرکت کردند.
بنا بر گزارش‌ها، از دیگر شعارهایی که تجمع‌کنندگان در این روز در پاسارگاد سر دادند شعار «شاهزاده، تولدت مبارک» بود که به روز نهم آبان، روز تولد شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران اشاره داشت.
او نیز در صفحه فیس‌بوک خود به این شعار واکنش نشان داده و نوشته بود این «بهترین هدیه تولدم در سال‌های گذشته بود».
+52
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  همی ملتی که داره خودش رو جر میده برای این پاسارگاد 99 درصدشون یک ذره نه از تاریخش خبر داره نه به هیچ کدوم کارهای خوب اینها عمل میکنه فقط شده لج و لج بازی جون حکومت داعشیه اینها شدن کورش پرست فقط بلدن بت درست کنن تا کی باید اسیر این جهل باشیم خدا میدونه .
  24
  6
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان
  وقتی که خلیفه کشی رواج پیدا کند اولین قربانیش خلیفه است. بدعت خراب نمودن قبر و توهین به جنازه و گرگانگیری فرزند 15 ساله برای تسلیم پدر و قطع دست و پا و اتش زدن و از کوه پرت کردن در گونی را گذاشتید و توقع نداشته باشید که فردابرای روحانیت شیعه از این اتفاقات نیافتد .
  1
  11
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  هموطن نگذار این ننگ‌ را.فریاد زن کشورم ایران. پیامبرم کوروش. قبله من پاسارگاد . امام من مازیار .انوشیروان عادل. روحانی من فردسی. حافظ .خیام. کتاب مقدس من شاهنامه. اصول و فروع دین من لوحه کوروش. عاشورای من قادسیه. شهدای من رستم فرخزاد. بابک خرمدین. عید من. مهرگان و نوروز. چرا در تقویم ما ۷ آبان چیزی ننوشته . مگر اینجا ایران نیست . چقدر ننگ
  5
  22
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  میهن پرست بروید بروید به پاسارگاد. می‌‌دانم. برای آمدن به این مکان اتوبوس مجانی‌ نیست. ناهار و شام مجانی‌ نمی‌‌دهند. سر جاده نوشته شده. ورودی دارد. این مکان در ۲۴ ساعت باز نیست. برایش در هیچ رسانه تبلیغ نمی‌‌شود. این مکان خیلی‌ ساده است. گنبد طلا ندارد. مناره و آوازه خان مناره ندارد.ولی‌ آرامگاه پدران ما می‌‌باشد. آرامگاه پدران ما در نجف و کربلا نیست. آنها قاتلین ما بودند. زنجیر به گردن ما. زنها و خواهران ما را در فاحشه خانه‌های شام فروختند. تو که پای پیاده تا کربلا می‌‌روی. قبله تو پاسارگاد می‌‌باشد.ای نادان‌ای عدوی زمان
  4
  20
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  ای بابا بازم این روز کذایی و ساختگی که در اصل روز آزادی یهودیان از بابل توسط حاکم حخام منشی یا حکم منشی یا خاخامنشی یهودی کوروش دوم که بر مردم مهاجر پارس حکومت میکرد شروع شد. جون مادرتون این باستان گرایی های توهمی رو بی خیال شید که 4روز دیگه از سوالستفاده گریهای مذهبی هم بدتر میشه. این 10هزار سال حکومت داشته و هزاران شاه و حاکم. چسبیدن به یکی از اونها که اتفاقا یهودی بوده حایت از نادانی بعضی از مردم ایران داره که بازم دارن بازی میخورن.
  13
  4
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. کدوم طایفه ات اونموقع ایران بود که ببینه این بابا یهودی بوده یا ایرانی؟!! د بگو بچه جان.مثلا تو بازی نخوردی تواین توهم نژادپرستی ای که داری؟!!بابا خیلی هپروت میزنی خوشمزه
  1
  1
  ‌چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.