ظریف در پاسخ به تیلرسون: مدافعان حرم نبودند داعش در بغداد و اربیل بود

محمد جواد ظریف از آمریکا خواست از "حمایت عربستان سعودی در کشتار کودکان و سالخوردگان یمن" دست برداردمحمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به انتقادات رکس تیلرسون، همتای آمریکایی‌اش از نقش ایران و سپاه پاسداران در منطقه، سیاست خارجی آمریکا را "شرم‌آور" خواند و گفت "اگر فداکاری‌های مدافعان حرم نبود الان در دمشق، بغداد و اربیل دولت داعش مستقر بود."
آقای ظریف یکشنبه شب ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) در یک نشست خبری در پایتخت آفریقای جنوبی به آمریکا هشدار داد که هر چه زودتر "دیدگاه غلط" خود را اصلاح کند و از "حمایت عربستان سعودی در کشتار کودکان و سالخوردگان یمن" دست بردارد.
وزیر امور خارجه ایران گفت: "متاسفانه متحدان آمریکا که برای چپاول دلارهای نفتی آنها این خوش‌خدمتی و خوش‌رقصی‌ها را برای آنها انجام می‌دهند عامل بی‌ثباتی و بحران در منطقه بودند".
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در نشست خبری مشترک با عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در ریاض، سپاه پاسداران را متهم کرد که منطقه را به نابودی کشانده است. او از شبه نظامیان عمدتا شیعه عراقی (حشد شعبی) که با داعش می‌جنگیدند خواست که به خانه‌هایشان برگردند و اداره و بازسازی مناطقی را که از اشغال داعش خارج شده به مردم این مناطق بسپارند.

آقای ظریف دیشب در توییتر هم به این انتقادها واکنش نشان داد و نوشت: "عراقی‌هایی که برای دفاع از خانه و کاشانه خود علیه داعش به پا خواستند، دقیقا باید به چه کشوری برگردند؟"
او در همین توییت سیاست خارجی آمریکا را که "دلارهای نفتی آن را دیکته می‌کند" شرم‌آور خواند.
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا، دیروز یکشنبه سفر شش روزه خود به خاورمیانه را از ریاض و با دیدار با ملک سلمان، پادشاه عربستان آغاز کرد. مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه یکی از مهم‌ترین اهداف سفر آقای تیلرسون عنوان شده است.
هم‌زمان با سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان مقام‌های ارشد دولت عراق هم برای رایزنی درباره چگونگی مقابله با بقایای داعش و بازسازی مناطق آزادشده به ریاض رفتند.
+40
رأی دهید
-59

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  احمق بیشعور خجالت نمی‌کشه جلوی چشم جهانیان دروغ داره میگه.کرکوک و موصل و شنگال و دیگر مناطق عراق و شما از دست داعش آزاد کردید؟ داعش را کردها در این مناطق شکست داده و زمینگیر کردن و این یابو داره میگه اربیل هم بدست داعش می‌افتاد.رو که نیست ،رقه و کوبانی و..... شما آزاد کردید.بله!
  40
  120
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  حضور پاسداران ایران در عراق و سوریه لبنان و یمن و قسمت کوچکی از قاره افریقا فقط بخاطر این است که هلال شیعه را درست کنن و رهبریش را هم بعهده خامنه ای چولاق بسپارند.ولی فکر کنم این که سران رژیم ایران به چنین هلال شیعه ای برسند خیالیست خام و بهتر است تا دیر نشده است تمام انرژی که در اختیار دارن برای ملت ایران مصرف کنن به برای رسیدن به هلال شیعه !
  11
  17
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  ناگفته - استکهلم، سوئد
  دروغگوی آشغال،تو نذاشتی داعش اونجاهارو بگیره؟؟ کردها اگه نبودند که داعش تا خود تهران هم میرفت مردک
  22
  25
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  [::oghabe - سنت گا لن، سوییس::] بله، «غول داعش» برای توجیه آموزش نظامی و تجهیز گروههای تروریستی کرد، از «چراغ جادو» در آمد. چاهای نفت کرکوک که بدست تروریستهای کرد افتاد، «غول داعش» هم یک شبه دود شد رفت توی چراغ !‌ .
  37
  6
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  فکر می کنید این غول بیابانی که داعش نام داشت و برای طهارت بعد از قضای حاجت از کلوخ استفاده می کرد، کجا رفت؟ آنهمه مرد با آنهمه اسلحه و تویوتای صفر کیلومتر کجا غیبشان زد؟! ما که ندیده ایم از هوا تویوتا ببارد و یا دود شود هوا برود! مرغان اقاقیل هم که نیاورده بودند که بردارند ببرند. تولید کارخانه های اتومبیل سازی داعش هم که نبود که آنهمه ماشین صفر کیلومتر را برای معایته فنی پس بگیرد! همان دستی که از این طرف تویوتا و پارچه محمد رسول الله در اختیار داعش می دادند ، با دست دیگر سلاح و تجهیزات در اختیار گروههای تروریستی قرار می دادند که با سوء استفاده از نام ملت کرد این مصیبت را سر آنها آوردند.
  31
  5
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۶
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  آقای ظریف شما خودتان هم می دانید که مزخرف می گویید. آخر چرا مجبور هستید یک شب در آغوش پوتین در لاذقیه بسر ببرید، و شب بعد را هم آغوش غرب زیر درختان نخل کنار چاههای نفت در کرکوک بنشینید؟ ! دیشب لاورف وزیر امور خارجه روسیه زیر لب شعری می خواند که ترجمه اش بفارسی اینست: تو نیکی میکن و در موصل انداز - که ایزد در بیابان کرکوک دهد باز !
  35
  8
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  مگه تو وزیر خارجه عراق یا اقلیم کردستانی ؟ اصلا برفرض اینکه داعش الان تو اربیل بود ، خب به شما و ملت ایران ربط داشت ؟
  5
  24
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  تیلرسون وزیر خارجه امریکا بزودی عوض خواهدشد...
  8
  5
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۵
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  دوگزینه جای رکس تیلرسون وزیرخارجه امریکا مدنظراست. یکی نیلی هیلی نماینده امریکادرسازمان ملل ودیگری مایک پامپیو مدیر سازمان سیا. که هردو ازمخالفان سرسخت حکومت ملایان هستند.
  9
  4
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  yahya3212000 - برگن، نروژ
  مملکت رو به بد دادین و رفت! با سگا ی پاسدارتون!
  6
  13
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۶
  Hatef - پاریس، فرانسه
  یکنفر به این دلقک مافیاى اسلامى (ظریف) خر فهم کند که این سیاستهاى جنایتکارانه رژیم فاسدش براى صدور انقلاب ننگینشان به دیگر کشورها در منطقه است که باعث و بانى رویش علفهاى هرزى چون داعش، القاعده و دیگر گروههاى تروریستى شده است و قریب چهل سال است با إیجاد آشوب در منطقه منابع انسانى و مالى ایران و دیگر کشورها را بر باد داده است، و اگر توانسته اند مردم داخل را با شعارها و مزخرفات چند من یک غازشان تحمیق کنند، فکر نکنند بقیه مردم دنیا هم ابلهند.
  6
  15
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  داعش تله ایران بود درواقع ولی همه از وحودش بنا بر مصالحشان سود بردند .اگر اسد سال 2012 افراطگرایان که بالغ بر 6000 نفر بودند را ازاد نمیکرد این دیو بوجودد نمیامد. القاعده که تابلو مال امریکاست ایران هم به یک همچین چیزی برای اظهار وجود و برای تضمین وجودش در خاک سوریه نیاز داشت .همه را ازاد و مسلح کرد بعد که جان گرفتند اسد علنا در مصاحبه هایش اعلام کرد یا من بروم داعش میاید یعنی دنیا را در مقابل کار انجام شده قرار داد. این افراطگرایان تا ازاد شدند به النصره که امریکایی و مستقیم از قطر ساپورت میشد پیوستند سپس جا شدند و ظرف یک ماه نیروی مسلحی با توان 35000 یونیفورم یگانه و دارای 4000 ماشین تویوتا شاسی بلند بیابانی و وقتی با اسلحه های سبک و توان 800 نفر به کرکوک دو میلیون نفری یورش بردند سپاه شما عراق که بیشتر از 40000 نفر توان داشت به دستور مالکی ( که سگ درگاه علی یه دسته ) تمام تسلیحات خود را گذاشته و عقب نشینی کرد . داعش دارای یک فعالیت سایبری قدر و منظمه هیچ سازمان مستقلی در کشورهای جهان سوم حداقل نه از لحاظ فیزیکی و نه مالی و نه نیروی انسانی توان چنین فعالیتی دارند.
  4
  5
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  در اینکه عربستان و امارات و اسرائیل و دولتهای سوریه و عراق و حتی روسیه هم مثل ایران به داعش سلاح و مهمات و منابع مالی میرسانند شکی نیست اما حکایت داعش مثل حکایت تاسیس جمهوری اسلامی در ایران بود که تا جان گرفت بر اربابانش رم کرد با این تفاوت که جمهوری اسلامی در منظر سیاسی دولت هستش نه سیستمی شبه نظامی برای همین وقتی رم کرد نمیشد تابلو و علنا رامش کرد اما داعش سازمانی سنی مذهب که اتفاقا 90% قربانیانش هم سنی مذهب ها و هر جا پا میذارن اعضای سابق حزب بعث هستنداولین قربانیان انها هستند پازلها را کنار هم بذاریم خیلی چیزها معلوم میشه. دلیل تاسیسش اعتقادنیست بلکه داعش ابزاره مثلا ضد شیعه و ضد همه هستش اما جالبی ماجرا اینه که هنگامی که ایران گفت تا 40 کیلومتری ایران حق امدن نداری همان جا موند و 20 متر جلو نیامد اما امریکا و المان و فرانسه و انگلستان و . همه جا حضور فعال داره. همه به اینا سلاح میدن همه هم باش میجنگند. ما هم بجای اندکی فکر کردن سر و کله هم میزنیم.
  6
  4
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۹
  senator x - تهران، ایران
  ما آخر نفهمیدیم که تو وزیر خارجه کدام کشور هستی؟
  3
  17
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  universe123 - لندن، انگلستان
  ملا‌های شیعه تروریست ایران شاید کمک کردند، حتی کمی به‌‌‌ کردها، ولی‌ این بخاطر آین نبوده که کردها را دوست دارند. فقط میخواست داعش وارد ایران نشود و رژیم کثیف آخوندی از بین نرود. رژیم آخوندی تروریست شریک جرم شیعه‌ها هستند که کردها را در عراق میکشند و خانه‌های مردم بی‌ دفاع کرد را میسوزانند. حتی آنهائی که توی آین سا یت‌ از آخوند و سپاه تروریست حمایت میکنند شریک جرم در قتل کردها و سوزندن خانه و کاشانه کردها هستند. کردها آین نامردی رژیم اسلامی را فراموش نخواهند کرد و در موقع مناسب جواب خواهند داد. همین کارهای کثیف رژیم اسلامی و تروریست ایران است که کردها را از خود دور و ناچار میکند به فکر کشور مستقل خودشان باشند.
  7
  12
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. کفلی،(جناب مست)تو با یکی‌ که هم کلاس خودته این گونه جر و بحثها را انجام بده.این مسائل واسه مغز فندقی تو خیلی‌ بزرگه!
  2
  30
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.