غذاهایی که دندان‌ها را لکه‌دار می‌کنند

بسیاری از غذاهایی که معمولا مصرف می‌کنیم، حاوی کمی اسید تانینس هستند. اسید تانینس می‌تواند روی دندان باقی بماند و تدریجا موجب زردی آن شود، مخصوصا اگر این غذاها را مکررا مصرف کنید یا در خوردنشان زیاده‌روی کنید.
به گزارش فرادید،‌ هرچند آب کشیدن دهان، فورا بعد از خوردن این غذاها می‌تواند کمک کند تا از شدت تاثیر این اسید کم شود، اما ادامه‌ مصرف آنها در رژیم غذایی می‌تواند در نهایت دندان‌هایتان را لکه‌دار کند.
حذف این غذاها، یکی از شیوه‌های مطمئن برای جلوگیری از لک شدن دندان‌هاست، اما بعضی از این غذاها، جدای از تاثیر منفی که روی دندان‌ها دارند، فوایدی برای سلامتی دارند که نمی‌توانیم به راحتی از آن چشمپوشی کنیم.
سرکه بالزامیک
سرکه بالزامیک هم رنگ تندی دارد و هم قابلیت اسیدی‌اش زیاد است و در بسیاری از کنارغذاها و سالادها استفاده می‌شود. اگر مایلید از این سرکه در رژیم غذایی‌تان مکرر استفاده کنید، سعی کنید همراه با سبزیجات برگ‌دار مانند کاهو یا کلم باشد تا این سبزی‌ها به عنوان محافظی در برابر چسبیدن اسید به دندان‌ها عمل کنند.
سس پاستا
رنگ قرمز درخشان سس پاستا و قابلیت اسیدی گوجه‌فرنگی‌های آن می‌تواند موجب لکه‌دار شدن دندان‌هایتان شود. پاستایتان را با چاشنی‌هایی چون بروکلی، اسفناج و یا سبزیجات سبزرنگ میل کنید، چون این سبزیجات مانند نوعی لایه‌ محافظ روی سطح دندان‌ها عمل کرده و مانع این می‌شوند که سس، به دندان‌ها بچسبد و در نهایت آنها را لک کند.
خوراک کاری
رنگ زیبای خوراک کاری می‌تواند به‌مرور زمان دندان‌هایتان را زرد کند. اگر عادت دارید وعده‌های زیادی از خوراک کاری یا ادویه‌های ترکیبی زردچوبه و پودر کاری و… استفاده کنید، ممکن است دندان‌هایتان دیگر سفید و درخشان نباشند. درست مانند توصیه‌ای که در مورد سس پاستا به شما کردیم، می‌توانید با کمک سبزیجات و میوه‌های تازه همراه با کاری، و البته نوشیدن آب، از بروز لکه‌ها و زرد شدن دندان جلوگیری کنید.
چای و قهوه
چای و قهوه، هر دو سرشار از تانینس هستند و به همین دلیل است که یکی از عوامل لکه‌دار شدن دندان‌ها محسوب می‌شوند. اگر می‌خواهید بدون اینکه مجبور شوید چای و قهوه را کنار بگذارید، از لک‌شدن دندان‌هایتان پیشگیری کنید، دندانپزشکان توصیه می‌کنند از فنجان‌های درپوش‌دار استفاده کنید. قبلا توصیه می‌شود با نی، قهوه یا چای بنوشند، البته می‌توانید این کار را بکنید اما به شرط آنکه اهمیتی به چین‌وچروک‌های دور دهانتان ندهید.
چون نوشیدن با نی، یعنی اینکه مجبورید لب‌هایتان را ورچیده کنید و انجام روزانه‌ این حرکت در درازمدت می‌تواند چین و چروک‌هایی اطراف دهانتان ایجاد کند. نوشیدن با نی، خوب است چون قهوه یا چای را در دهانتان نمی‌چرخانید و مستقیما وارد گلویتان می‌شود، اما توصیه می‌شود از لیوان‌ها یا فنجان‌های درپوش‌دار استفاده کنید و قهوه یا چایتان را از سوراخ روی درپوش آن بنوشید.
توت‌ها
تمشک، توت‌سیاه، تمشک‌آبی، توت‌زمینی و… همه می‌توانند از درخشندگی دندان‌هایتان کم کنند. لکه‌های ایجاد شده توسط بری‌ها، معمولا برای پاک شدن به نبرد خاصی نیاز دارند! بنابراین بهتر است از بروزشان پیشگیری کنید. دندانپزشکان توصیه می‌کنند نوشیدن آب فراوان حین خوردن بری‌ها و همچنین فورا بعد از خوردنشان، می‌تواند از بروز لک پیشگیری کند. اما نوشیدن آب موجب می‌شود این اسید، روی دندان‌ها نماند.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.