سفر وزیر خارجه آمریکا به عربستان برای مقابله با نفوذ ایران

وزیر امور خارجه آمریکا در دیدار با پادشاه عربستان در ریاضرکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا سفر شش روزه خود به خاورمیانه را امروز یکشنبه ۳۰ مهر (۲۲ اکتبر) از ریاض و با دیدار با ملک سلمان، پادشاه عربستان آغاز کرد.
مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه یکی از مهم‌ترین اهداف سفر آقای تیلرسون عنوان شده و او قرار است درباره موضوع انزوای قطر هم رایزنی کند.
آقای تیلرسون در نشست مهم مقامات ارشد عربستان و عراق هم شرکت کرد. هدف این نشست، تشکیل یک کمیسیون همکاری مشترک میان بغداد و ریاض است تا برای پایان دادن به تنش در روابط دو کشور تلاش کند.
حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در عربستان به سر می‌برد.
آمریکا سعی دارد با نزدیک کردن عربستان و عراق، از نفوذ ایران در این کشور بکاهد.
یک هفته پیش از این سفر وزیر خارجه آمریکا، سیاست‌های جدید دونالد ترامپ درباره برجام و ایران اعلام شد.
این دومین سفر آقای تیلرسون به منطقه در چند ماه گذشته است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که وزیر خارجه این کشور بعد از ریاض به قطر و سپس به پاکستان و هند خواهد رفت و در پایان در سوئیس با مقام‌های سازمان ملل دیدار خواهد داشت.
تحلیلگران در واشنگتن چندان خوشبین نیستند که سفر آقای تیلرسون مشکلات قطر در منطقه را کاهش دهد.
حسن هاشمیان، تحلیلگر مسائل جهان عرب، به برنامه چشم‌انداز بامدادی رادیوی بی‌بی‌سی گفت که این دیدارها ممکن است باعث همکاری بیشتر اقتصادی عراق و عربستان شود، اما "بعید است باعث فاصله گرفتن آقای عبادی از تهران شود."

پیش از این سفر، خالد فالح، وزیر نفت عربستان سعودی در سفری به بغداد خواستار افزایش همکاری‌های اقتصادی عربستان و عراق شده بود.
وزیر نفت عربستان اولین مقام سعودی بود که پس از چند دهه درعراق سخنرانی عمومی کرد.

عربستان و عراق دو کشور اصلی عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) از سال ۱۹۹۰ و حمله نیروهای عراقی به کویت روابط تیره‌ای داشته‌اند.
+14
رأی دهید
-21

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۶
  ab shangooli - لندن، انگلستان
  ترامپ یک مرد تاجر هست و هیچ گونه فکر سیاسی نداره ، یعنی در دنیای سیاست یک احمق به تمام معناست. دفعه قبل که ترامپ به عربستان رفته بود برای اولین بار به عرب‌ها قول داده بود که در برابر ایران به ایستد و از خلیج فارس به عنوان خلیج ع....ر....ب....ی‌ نام ببرد ، و او این کار را کرد و حالا وزیر خارجه آمریکا رو فرستاده تا پولها رو با گونی به آمریکا ببره. ترامپ یک عدم سرخورده و احمق است اما ، وعده‌های انتخاباتیش رو نتونست عملی‌ بکنه ، پرونده تقلب در انتخابات آمریکا هم هنوز بازه اما ترامپ یک آدم بسیار عصبی و احمق است ، چون کیفی در دستشه که برای شلیک موشک‌های بمب هسته آی‌ است و هر آن میتونه که دکمه رو فشار بده ، ایرانیها هم که حسابی‌ در مذاکره هسته آی‌ سرشون کلاه رفته.
  7
  25
  یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  بعد هی بگید نگید مرگ بر آمریکا.بده.یک عمر صدام رو انداختن به جونمون وحمایتش کردن.الان هم فقط دنبال پیدا کردن یک احمقن که به ما حمله کنه.
  2
  6
  یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  مرگ بر آمریکا.
  2
  4
  یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.