دیدگاه| مایکل روبین: اشتباه نشود، ایران برنده تحولات اخیر عراق نیست

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس در روزهای اخیر در کردستان عراق حضور یافت.مایکل روبین کارشناس مسائل خاور میانه در روزنامه دیجیتالی «اگزمینر واشنگتن»
دو روز پس از آنکه پرچم عراق بر فراز ساختمان های شهر کرکوک برافراشته شد مایکل روبین کارشناس مسائل خاور میانه در مقاله ای در روزنامه دیجیتالی «اگزمینر واشنگتن» با برشمردن سوابق خود در آشنائی با مسائل ایران از زمان انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری تا افشای برنامه های هسته ای و موشکی ایران، به ماجرای روز در عراق می پردازد و می نویسد دیدگاه هائی که این روز ها پیشروی ارتش ملی عراق در کرکوک و سایر سرزمینهای مورد مشاجره را پیروزی سپاه پاسداران می دانند بنا به دلایل زیر چندان درست نیست:
نخست مخالفت ایران با همه‌پرسی کردستان عراق تنها به دلیل مخالفت با آمریکا نبود. ایران نگران است که استقلال کردها در عراق برای کردهای ایران نیز الگو بشود.
دوم، حشدالشعبی یا واحد بسیج مردمی عراق نه دربست در اختیار ایران است و نه همه افراد آن را شیعیان تشکیل می دهند. اکثریت آنان در اختیار ایران نیستند. آمریکا در مخالفت با قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس عامل کشتارآمریکائیان و حامی تروریست ها، سیاست درستی را دنبال می کند اما یادمان باشد که سلیمانی رئیس دیپلماسی ایران است و ماموریت ظریف تنها فریب دادن دیپلماتهای غربی است.
سوم اینکه حکومت اقلیم کردستان عراق کنترل بر سرزمین های مورد مشاجره را از دست داد اما اینها سرزمینهای عراقی بودند. حشد الشعبی وارد هیچ یک از مناطق کردنشین شده در حالی که پیشمرگه های کرد در سال ۲۰۱۴ روستاهای عرب نشین را می خواستند به کردستان عراق الحاق کنند ویران می کردند.
و چهارم اینکه این پیروزی ایران نبود؛ پیروز ی عراق بود.هر شیعه ای به ایران وفادار نیست.اغلب شیعیان عراقی از نخوت ایرانیان عصبانی و ناخشنودند. حزب الدعوه نیز که حیدر عبادی نخست وزیر عضو آن است دربست در کنترل ایران نیست. نجف و قم اختلاف های عظیم کلامی و فقهی دارند. در درون حزب الدعوه نیز جناح ها با یکدیگر اختلاف های گسترده دارند. عبادی نه عروسک دست نشانده آمریکاست و نه عامل ایران. او یک میهن پرست عراقی ست؛ ناسیونالیست است. دیدگاهش حمایت از طیف ها و گروههای قومی و مداراگری است. ایران در بغداد نفوذ دارد؛ این درست اما امریکا هم در آنجا حضور دیپلماتیک فعال دارد.
در پایان مقاله می خوانیم که تسلط بغداد بر کرکوک نتیجه تلاشها ی ایران و بغداد نبود. خودداری مسعود بارزانی رئیس جمهوری اقلیم کردستان از سرباز زدن از مصالحه عامل عمده چنان پیروی برای بغداد شد. پیروز ماجرا عبادی بود که داعش را در کشورش به شکست کشانده، و از قانون اساسی عراق حمایت می کند. پس در عمل ایران نه تنها برنده و پیروز ماجرای کرکوک نبوده بلکه مغلوب آن حادثه بوده است. دست نشاندگان حکومت ایران اکنون بیش از پیش ضعیف شده اند.
+27
رأی دهید
-49

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  مردم عراق شاید فکر کنن در اختیار سران ایران نیستن . ولی سران دولت عراق و رهبران شیعه های عراق بعضیهایشان علنی در اختیار سران ایران هستند و بعضیهایشان هم مخفیانه و پنهانی در اختیار رژیم ایران می باشند. دو کارشناس مسائل خاورمیانه مثل این مایکل روبین سیاستها و اتفاقات خاورمیانه را برسی میکنن برای همین ساعت به ساعت نظام اخوندی ایران در خاورمیانه در حال گسترش است.
  10
  20
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ernakola - تهران، ایران

  مادر عروس حرف زد !!
  10
  35
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Fash Guo - کلن، آلمان
  خفه شو مایکل روبین !!! پولی رو که پیگیری باعث شده این مزخرفات رو ببافی و مسعود شوی !! تو فقط بشین در ته اتاقت حفنگیاتت رو بنویس و از پول مزدوری دیگران روز رو شب کن !!
  13
  23
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  کجات میسوزه مایکل؟
  10
  11
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  bsman - بوردو، فرانسه
  [::Fash Guo - کلن، آلمان::]. فکر میکنی همه مثل خودت هستند؟ مزدور سازمانهای تروریستی پانتورکی
  8
  13
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  ->" ایران در بغداد نفوذ دارد؛ این درست اما امریکا هم در آنجا حضور دیپلماتیک فعال دارد." من هیچ سمپاتی با رژیم آخوندی ایران ندارم ولی کسی که نفوذ عمیق ایران را با نفوذ سطحی آمریکا در عراق مقایسه کند یا یک احمق تمام عیار سیاسی است و یا یک خیال باف خوش بین و یا حتی یک شیاد عوام فریب.
  0
  1
  یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.