درگیری شدید نیروهای عراقی و پیشمرگه‌های کرد

نیروهای عراقی بدون مواجهه با مقاومت چندانی به سرعت در کرکوک پیشروی کردند در حالیکه منابع عراقی از استقرار در تمامی استان کرکوک خبر داده‌اند گزارش شده است که بین نیروهای دولت مرکزی عراق و پیشمرگه‌های اقلیم کردستان نبرد سنگین در جریان است.
 
همزمان، آیت‌الله علی سیستانی، از مراجع تقلید در عراق، از دولت خواسته است از کردهای ساکن مناطق شمالی حمایت و حفاظت کند.
 
روز جمعه، ٢٨ مهر (٢٠ اکتبر)، گزارش شد که پس از آنکه نیروهای دولتی عملیات غافلگیرانه‌ای را برای تکمیل تسلط بر استان کرکوک به اجرا گذاشتند، بین آنان و پیشمرگه‌های کرد نبرد سنگین در گرفته است. خبرنگار بی‌بی‌سی در منطقه گفته است که دو طرف در نواحی نزدیک مرز اقلیم کردستان به تبادل آتش توپخانه، پرتاب موشک و تیراندازی با مسلسل پرداخته‌اند.
 
پیشتر، مرکز اطلاع‌رسانی ارتش عراق در مطلبی در فیسبوک خود نوشته بود که "نیروهای ضد تروریسم، پلیس فدرال و نیروهای بسیج مردمی به محله آلتین کوبری در استان کرکوک وارد شده و آن را در کنترل خود در آورده‌اند."
 
براساس این گزارش، به این ترتیب نیروهای دولت مرکزی توانسته‌اند پیشمرگه‌های کرد را از تمامی کرکوک بیرون برانند و تمامی این استان را تصرف کنند. نفرات واحدهای مقابله با تروریسم توسط آمریکا آموزش داده شده‌اند و بخشی از نیروهای بسیج مردمی مورد حمایت ایران است.
 
سخنگوی نظامی دولت عراق گفته بود که عملیات نیروهای دولت مرکزی ٧:٣٠ صبج به وقت محلی آغاز شد و به گزارش رویترز، این محله پس از سه ساعت درگیری بین دو طرف به دست نیروهای عراقی سقوط کرد. وی وعده داد که به زودی جزئیات بیشتری در این زمینه در اختیار رسانه‌ها قرار دهد.
پیشمرگه‌های کرد به شمال کرکوک عقب نشینی کرده بودند  نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در منطقه می‌گوید که روز گذشته نیروهای کرد مستقر در آلتین کوبری به ایجاد مواضعی جهت مقاومت در برابر نیروهای عراقی مبادرت کرده بودند. مشخص نیست که آیا این درگیری تلفاتی هم داشته است یا نه.
 
عملیات ارتش عراق در کرکوک روز دوشنبه آغاز شد و نیروهای دولتی توانستند به سرعت در مناطق مختلف این استان از جمله حوزه‌های نفتی و شهر کرکوک پیشروی کنند و بسیاری از مناطق را بدون درگیری قابل توجهی با پیشمرگه‌های کرد به تصرف درآورند.
 
هدف از این عملیات، استقرار مجدد حاکمیت دولت مرکزی بر کرکوک پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان بوده است. دولت عراق این همه‌پرسی و نتیجه آن را، که حاکی از حمایت گسترده رای‌دهندگان از استقلال اقلیم خودگردان بوده، به رسمیت نشناخته و خواستار حل و فصل ا ختلافات با دولت اقلیم خودگردان از طریق مذاکره شده است.
 
در تابستان سال ۲۰۱۴ و در حالیکه نیروهای داعش بخش‌های وسیعی از عراق را به سرعت تصرف کرده و در صدد حمله به کرکوک بودند، نیروهای دولت مرکزی از این شهر گریختند و نیروهای کرد اختیار آن را در دست گرفتند. کرکوک بیرون از مرز جغرافیایی اقلیم کردستان قرار دارد اما همه‌پرسی استقلال در این استان نیز برگزار شد. جمعیت کرکوک را ترکیبی از کردها، ترکمان‌ها، اعراب سنی و شیعه و مسیحیان تشکیل می‌دهد و در عین حال، برای بسیاری از کردهای عراق، کرکوک شهری از نظر تاریخی مهم است.
 
نفت کرکوک بخش عمده‌ای از عواید دولت اقلیم خودگردان کردستان را تشکیل می داد و از دست رفتن آن به معنی کاهش قابل توجه در توانایی مالی آن است.
 
در خبری دیگر در مورد کرکوک، خبرگزاری رویترز گزارش کرده است که آیت الله علی سیستانی، از مراجع شیعه در عراق، از دولت این کشور خواسته است تا از جمعیت کرد ساکن مناطق شمال عراق حمایت و حفاظت کند. این پیام در جریان نماز روز جمعه در کربلا قرائت شد. هدف از این پیام جلوگیری از بدرفتاری نیروهای اعزامی با ساکنان کرد مناطقی است که به تصرف ارتش در آمده است. آیت‌الله سیستانی مهم‌ترین مرجع تقلید شیعیان عراق محسوب می‌شود.
 
نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی
 گرچه منطقه اى که نیروهاى عراقى به آن پیشروى کرده اند همچنان بخشى از مناطق مورد مناقشه و البته نفت‌خیز محسوب مى شود، با نزدیکتر شدن نیروهاى دولتى به اربیل این سوال مطرح است که آنها تا کجا پیش خواهند رفت. منبعى دولتى که نخواست نامش ذکر شود به ما گفت که به حکومت اقلیم کردستان عراق تا صبح امروز مهلت داده بودند که نتایج همه پرسى را ملغى اعلام کنند و چند مقام نظامى پیشمرگه و دولتى حکومت اقلیم را به بغداد تحویل دهند از جمله کسرت رسول فرمانده ارشد پیشمرگه که به اتهام "دعوت از مردم براى جنگ با نیروهاى دولتى" تحت پیگرد است و دیگرى نجم الدین کریم استاندار سابق کرکوک.
 
دیروز و امروز هم که ما در منطقه بودیم و هستیم پیامهاى متناقضى را از ادامه وضعیت موجود مى شنویم. روز گذشته ما در ایست بازرسى پرده یا پل طلایى (آلتین کوپرى) دیدیم که نیروهاى پیشمرگ در حال ایجاد خاکریزهاى جدید هستند و خندق کنده اند. فرمانده به من گفت اگر نیروهاى عراقى به اینجا نزدیک شوند جواب تندى به آنها خواهند داد. امروز اما این ایست بازرسى بعد از ساعاتى تبادل آتش بین دو طرف در دست نیروهاى عراقى است. در مقابل وقتى به طرف نیروهاى عراقى رفتیم فرمانده نیروهاى ارتش تاکید مى کرد که پیشروى ها تنها تا مرزهایى است که قبل از نیمه سال ٢٠١٤ بین اقلیم و دولت مرکزى وجود داشت اما یکى از سرگردها به من گفت که تا وقتى مقامات اربیل درخواستهاى بغداد را قبول نکنند شرایط ممکن است فراتر از این هم برود. حالا چشمها به حیدر عبادى نخست وزیر عراق دوخته شده و جوابى که به بیانیه دیروز حکومت اقلیم کردستان خواهد داد که در آن از دعوت بغداد براى گفتگو متفاوت از قبل استقبال شده بود.
+48
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  امیدوارم که حکومت مرکزی عراق درس عبرت درستی به این پس مرگ های دزد بده
  47
  60
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران

  حیدرالعبادی سرمست از حمایت حکومت ایران و ترکیه فکر میکنه داره برنده میشه اما باید بدونه بد رکب میخوره.! کردها برمیگردن و بدجور موی دماغ عراق میشن! حالا این گوی و این میدون! این آشوب رو سه کشور ترکیه و ایران و عراق به مرزهای خودشون هم وارد میکنن و منطقه دچار تنشی میشه که هیچکس برنده نیست در انتها
  56
  36
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Kurdistanfreedom - اربیل، عراق

  زنده باد کرد و کردستان. کردها فقط خواستند به شیوه دموکراسى حق خودشان رو با انجام دادن استقلال همه پرسی اعلام کنند که دچار این ظلم تروریستهاى حشد الوحشى شدند، در تاریخ بشریت این ثابت شده که هر ملتى با دموکراسى از حق خود دفاع کند سرانجام به خواستەهایشان میرسند، چه زود چه دیر کشور کردستان در تاریخ جهان خواهد درخشید. زنده باد کردستان، زنده باد ازادی، زنده باد دموکراسی
  72
  37
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  تورکم - اردبیل، ایران

  هفته قبل که هنوز عملیات ارتش عراق شروع نشده بود ونشتم کردها باید به مرزهای توافق ٢٠١٤ برگردند و حاکمیت عراق را قبول کرده و وفراندوم را ملغی کنند حالا تا دیر نشده باید کردها این شواذ را قبول کنند و بارزانی برای حیثیت کردها استعفا دهد وگرنه خودمختاری هم از دست میره ولی انصافا شیعیان عراق حالت قهر و انتقام ندارن و باید هم همینطور باشه و نباید بخاطر حماقت چند نَفَر بارزانی مردم کرد تنبیه بشن زودتر این بارزانی گورشو گم کنه کردها به امنیت میرسن
  18
  50
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  گزارشها حاکی از آن از که پیشی مرگه ها به کوه و کمر فرار کردن و خانومهای تک تیرانداز آتلیه ای هم رفتن گل بچینن. چقدر اینا ضایع هستن آخه.
  43
  48
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  کوهستان زاگرس - نشویل، ایالات متحده امریکا

  از کرکوک و دبس حملە گستردەای بە شهرک "پردی" در 45 کیلومتری اربیل از سوی سپاە پاسداران و حشد شعبی انجام شد ولی با ایستادگی محکم پیشمرگە روبرو شدند .تلفات ائتلاف ایران و عراق ١٥٠ کشتە و بیش از ٢٠٠ زخمی ، انهدام بیش از ٢٠ تانک و زرهپوش . نیروهای کرد پیشمرگە تلفات: ٦ شهید. حدود ٧٠ نفر از واحد توپخانە ایران در محاصرە هستند و منتظر تاریکی هستند تا بتوانند فرار کنند در حالیکە پیشمرگە میخواهد آنها را زندە دستگیر کند تا سند مشارکت مستقیم ایران در این حملات را بدست آورد !
  65
  29
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  behran - کردستان، ایران
  حتی داعشیهای وحشی اینگونه مثل کاربران به اصطلاح هموطن از کشتار و آواره شدن کردها پر و بال در نیاورده بودند، مرگ و نابودی و آوارگی مردم کردستان بر کاربران این سایت ایرانی مبارکباد! کسانی همکه جوانتر هستند تاریخ سی سال پیش جنگ ایران و عراق را بررسی کنند تا بدانند بزرگترهایشان زیر علم کی سینه میزنند!
  5
  19
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. پانچه جان انقدر خوشحالی نکن یکم صبرکن خیلی جوگیری بچه جون! برو سرآشپزیت بابا
  4
  6
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. 4بار گفتم برو سر شالیزار به برنج کاریت برس یاد گرفتیها جنگلی پاکستانی زاده. خخخخ. من قبل از گرفتن کرکوک میخواستم اینجا شرط ببندم سر کرکوک تا بازنده دیگه تو سایت نظر نده. پشیمون شدم. اما الان حاضرم با تو یا هرکی سر آینده و اتفاقاتش در این حوزه شرط ببندم.
  5
  5
  شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou-.....تو هیچی رو نبردی فسیلک!مگه بازی فوتباله که فکر کردی تموم شده!...!حالا بذار این بازی خوب جا بیفته!! توی جوجه دوروزه شدی تحلیلگر اطرافت؟!!!از یه پانچه ترک که چارتا اطلاعات درست و حسابی تاریخی نداره و فقط بلده عقده ای باشه کی بحرف تو گوش میده درمونده ی نژادپرستی!! تورو داخل ادم حساب نمیکنم که حالا بخوام باهات شرط ببندم فسیلک.برو بچه جون.برو تو اخبارای پان ترکی قدمت بساز برا خودت دلت خنک شه کمبودخان
  2
  1
  دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.