ایران و ترکیه پیمان پولی امضا کردند

روسای بانک‌های مرکزی ایران و ترکیه توافق نهایی یک پیمان پولی را امضا کرده‌اند که به واسطه آن امکان تجارت بین دو کشور با ارزهای ملی، ریال و لیر، ممکن می‌شود.
این پیمان پولی در جریان سفر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران به ترکیه امضا شده است.
آقای جهانگیری این پیمان پولی را "یکی از مهمترین مسائل" مورد بحث در دیدار خود با بینالی ییلدیریم خواند. آقای ییلدیریم هم گفت این پیمان مهمترین توافق دو کشور است و پس از توافق بانک‌های مرکزی دو کشور، بانک‌های ایران و ترکیه امکان تبدیل پول‌های ملی، بدون ارز واسط، را خواهند داشت.
نخست وزیر ترکیه گفت امیدوار است که به این ترتیب معاملات تجاری با ایران تا سطح ٣٠ میلیارد دلار افزایش یابد.

پس از چند سال اختلاف نظر شدید میان ایران و ترکیه، عمدتا بر سر جنگ داخلی سوریه، دولت‌های دو کشور مدتی است که به یکدیگر نزدیکتر شده‌اند و در هفته‌های اخیر چندین سند همکاری امضا کرده‌اند.
مطابق پیمان پولی اعتباری به میزان ۵ میلیارد لیر (معادل بیش از ١.٣ میلیارد دلار، یا نزدیک ۵ هزار میلیارد تومان)، در اختیار بانک‌های دو کشور قرار می‌گیرد تا به بازرگانان ایرانی و ترکیه‌ای اعتبارات اسنادی با دوره پرداخت یک ساله ارائه شود.
ولی‌الله سیف و مراد چتین کایا، روسای بانک‌های‌ مرکزی ایران و ترکیه، علاوه بر امضای این پیمان پولی، مذاکراتی کرده‌اند تا شهروندان ایران و ترکیه بتوانند در کشور دیگر از خدمات بانکی الکترونیک استفاده کنند.
+26
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Dr.Alex - واشینگتون، ایالات متحده امریکا
  کبوتر با کبوتر، باز با باز! لیاقت نداشتیم با اروپا و آمریکا رابطه داشته باشیم بر علیه شاه رم کردیم و هار شدیم! حالا به حد و لیاقتمون رسیدیم، پاکستان، ترکیه، عراق، سوریه، کشورهای پاره مسلمون!
  22
  23
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۱
  agha_ehsan - تهران، ایران
  به هم نزدیک شدن چون هر دو بعلاوه عراق دارن کردها رو میزنن . ملتی که هرگز مفهوم مرز و وطن رو نفهمید و برای همیندر طول تاریخ همیشه محکوم به کوچ کردن بوده . الان هم که تو هر کشوری پخش شدن نمیشه که بگن اونجایی که ما هستیم رو می خوایم جدا کنیم و کلا یه کشور تشکیل بدیم
  21
  16
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  به چشم حسودا لعنت
  3
  7
  جمعه ۲۸ مهر ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.