نظرسنجی: ۷۵ درصد آمریکایی ها از برجام حمایت می کنند

نیکی هیلی در جلسه شورای امنیت درباره مسائل خاورمیانه به ایران پرداخت - عکس آرشیوی اندیشکده خاورمیانه در واشنگتن می گوید بررسی افکار عمومی آمریکا نشان می دهد که اکثریت قابل توجهی از مردم آمریکا از توافق اتمی با ایران حمایت می کنند.
 
این موسسه که نظرسنجی تازه را در همکاری با موسسه نظرسنجی ایپسوس انجام داده است می گوید نتایج نشان می دهد که ۷۵ درصد آمریکایی ها از برجام حمایت می کنند.
 
نتایج این نظرسنجی روز ۱۸ اکتبر ۵ روز پس از آن منتشر می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از تایید پایبندی ایران به برجام خودداری کرد و به این ترتیب براساس قوانین آمریکا تصمیم گیری در مورد اعمال مجدد تحریم های قبلی بر ایران - که براساس برجام معلق شده است - را به کنگره سپرد.
 
این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که ۵۰ درصد آمریکایی ها معتقدند که آمریکا باید در مسائل خاورمیانه فعال باشد اما نباید در مناقشه های آن منطقه مداخله کند.
 
با این حال ۸۲ درصد از نبرد با داعش (گروه دولت اسلامی) که اکنون عمدتا در عراق و سوریه شکست خورده است حمایت می کنند.
 
براساس این مطالعه ۶۸ درصد هم می گویند که حفظ احترام جامعه مسلمانان آمریکا در جلویگری از خطرات داخلی نقش کلیدی دارد و ۵۸ درصد فکر می کنند که کشورهای مسلمان متحدان آمریکا در نبرد با تروریسم هستند.
 
این نظرسنجی همچنین نشان می دهد که حدود ۴۳ درصد از پذیرش پناهجو از خاورمیانه حمایت می کنند.
درخواست آمریکا در سازمان ملل
همزمان سفیر آمریکا در سازمان ملل ایران را به نقض چند قطعنامه سازمان ملل متهم کرده و از شورای امنیت پرسیده چرا "انزجار خود را بیان نمی کند؟".
 
نیکی هیلی سفیر آمریکا گفت: "داوری در مورد ایران فقط در محدوده باریک توافق اتمی ماهیت واقعی تهدید را نادیده می گیرد. ایران باید براساس مجموعه رفتارهای پرخاشگرانه، بی ثبات کننده و غیرقانونی اش ارزیابی شود. کاری غیر از این بی فکری خواهد بود."
 
او افزود: "رژیم ایران شورا را به بازی گرفته. ایران پشت ادعای پایبندی تکنیکی به توافق اتمی پنهان شده در حالی که گستاخانه سایر محدودیت ها را نقض می کند."
 
او گفت: "ابراز انزجار شورا کجاست؟ ایالات متحده این تخطی ها را نادیده نخواهد گرفت."
 
موضوع نشست شورا بررسی مساله خاورمیانه بود اما خانم هیلی هیچ اشاره ای به موضوع مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها نکرد. واسیلی نبنزیا سفیر روسیه در سازمان ملل به تمسخر گفت: "شاید آنها (آمریکایی ها) موضوع بحث را اشتباه گرفته اند".
 
خانم هیلی همچنین ایران را به نقض قطعنامه های شورای امنیت درباره لبنان و یمن متهم کرد.
 
غلامعلی خشرو نماینده ایران در سازمان ملل گفت: "نماینده آمریکا می کوشد تا درباره ریشه های ناآرامی خاورمیانه آدرس غلط بدهد.... امریکا به هنگام بحث در مورد ریشه‌های بی ثباتی و عدم امنیت در خاورمیانه عمدا آدرس اشتباه می دهد."
 
او اسرائیل را بزرگترین تهدید علیه صلح و ثبات منطقه دانست و گفت: "من با اطمینان می گویم که هیچ کشوری به اندازه ایران با داعش نجنگیده و مانع شکل گیری خلافت داعش از دمشق تا بغداد نشده است."
+47
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  gozargah - ایران، ایران
  نیکی هیلی نقش احمد خاتمی آمریکا بازی میکند و مثل آخوندها شخصیتی بسیار نفرت انگیز دارد.
  2
  16
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  amir58 - مشهد، ایران
  نیکی هیلی خودشو[افکاروعقایدش] دربست به صهیونیستها وعربستان فروخته.
  1
  16
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  این اشتباهه. من از هرکدوم از همکارام پرسیدم ?Do you support Barjam همه شون گفتن !? Ha
  4
  8
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  یک مشت جانور نفرت انگیز در آمریکا و ایران شدند رهبر و رئیس جمهور و نماینده مجلس و تصمیم گیرنده! واقعا باید به این خلقت .. دودش هم فقط تو چشم مردم بدبخت ایران میرود.اقای امریکا بابا ما چکار کنیم هم شما تمدن نداشتین و مثل حیوانات وحشی تا اول قرن بیستم سیاه پوست بیچاره را به برده گی کشیدید .ما چکار کنیم که مثل کفتارها وحشی میلیون ها سرخ پوست را قتل عام کردید؟ دست از سر ما بردارید.اخوندهایتان را ببرید .بخدا ما آن ایرانیان که دوهزار سال پیش سیستم سوسیال داشتند و آزادیها مدنی و اجتماعی داشتند نیستیم. ما هم مثل شما وحشی و خونخوار هستیم.اقا ما همه مسلمانیم.مسلمان واقعی ! اگر هم نبودیم شدیم .همین جا ببین چند تا پان ترک داریم.اقا به محمد زن باز ما همه تورک هستیم.برو آقا رسالتت به پایان رسید تمدن یوخ! ایرانی یوخ ! برو برادر
  3
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.