استان کبک کانادا برای نقاب و برقع محدودیت وضع کرد

آمار دقیقی از زنانی که در استان کبک از روبنده استفاده می‌کنند موجود نیست استان کبک کانادا، با تصویب قانونی جدید اعلام کرده از این پس زنانی که برای استفاده از خدمات عمومی به مراکز دولتی مراجعه می‌کنند باید صورت‌شان پوشیده نشده باشد. این محدودیت شامل خدمات شهرداری و وسائط نقلیه عمومی هم می‌شود.
 
بر این اساس، از این پس زنانی که با نقاب و برقع صورت خود را در انظار عمومی می‌پوشاندند باید به هنگام دریافت خدمات دولتی و در محل نهادهایی که مربوط به دولت است بدون روبنده حاضر شوند.
 
شورای ملی کبک که نهاد قانون‌گذاری در این استان فرانسوی زبان کانادا است روز چهارشنبه (۱۸ اکتبر) با ۶۶ رای موافق در برابر ۵۱ رای مخالف، این قانون مناقشه برانگیز را به تصویب رساند.
 
مقام‌های لیبرال کبک که از سال ۲۰۱۴ به قدرت رسیده‌اند لایحه مربوط به این قانون را از دو سال پیش طرح کرده بودند.
 
اکنون بر اساس این قانون، کارمندان دولت، افسران پلیس، معلمان، رانندگان اتوبوس، دکترها، ماماها، دندانپزشکان و تمامی کسانی که در نهادها و ساختمان‌هایی کار می‌کنند که از بیت‌المال برای اداره آنها هزینه شده، حق ندارند صورت خود را بپوشانند.
 
این قانون که منطق بنیادین پشت آن بسط سکولاریسم است همچنین کمک هزینه‌های دولتی مهدکودک‌ها و مراکز نگه‌داری از کودکان که در آنها آموزش‌های مذهبی ارایه می‌شود را هم قطع خواهد کرد.
 
در نص نوشته شده برای این قانون به مذهب اسلام اشاره نشده و تنها بروی پوشاندن صورت تاکید شده است اما منتقدان آن که احتمالا با تشکیل پرونده دولت استان کبک را به دادگاه‌های مدنی خواهند کشاند، می‌گویند با توجه به این که برقع و نقاب اکثرا از سوی زنان مسلمان به عنوان پوششی اعتقادی استفاده می‌شود، هدف اصلی این قانون مقابله با اسلام‌گرایی بوده است.
 
اما دولت کبک می‌گوید این قانون شامل همه انواع روبنده‌ها می‌شود و با هدف ایجاد محدودیت برای مسلمانان طراحی نشده است.
 
هم‌زمان حامیان حقوق زنان می‌گویند وضع چنین قوانینی می‌تواند برای حضور زنان مسلمان در جامعه، محدودیت ایجاد کند.
 
درمقابل، حامیان این قانون می‌گویند در متن آن پیش‌بینی شده در صورت درخواست زنانی که صورت‌شان را پوشانده‌اند، نهادها و مسئولان دولتی می‌توانند "استثنا" قایل شوند و امکانات ویژه ارایه خدمات به این زنان را بدون آن که روبنده‌شان را اجبارا بردارند، فراهم کنند.
 
با وجود این، درخواست "مستثنی" شدن از این قانون در شرایطی که "نگرانی‌های امنیتی و احراز هویت" وجود داشته باشد، ممکن است از سوی مقام‌ها پذیرفته نشود.
 
آمار دقیقی از زنانی که در استان کبک کانادا صورت‌شان را می‌پوشانند وجود ندارد اما یک تحقیق در سال ۲۰۱۶ مدعی است حدود ۳ درصد از زنان مسلمان در کانادا چادر به سر می‌کنند و سه درصد هم نقاب یا برقع بر صورت می‌زنند.
 
شماری از کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و بلژیک هم در چند سال گذشته قوانین مشابهی وضع کرده‌اند.
+70
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  beerslover - بارسلون، اسپانیا

  مشکل با دموکراسی و دیالوگ و انسان بودن حل نمیشه، این خر مذهبی‌‌ها این چیزها حالیشون نیست
  0
  45
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان

  اتفاقا باید ازاد باشد و اونایی که ذات خبیسشون را نشسون میدن بگیرن و بفرستن تحت حکومت داعش
  2
  24
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.