بارزانی: تصمیمات فردی و یکجانبه عامل رویداد کرکوک بود

مسعود بارزانی می گوید، تلاش ها برای استقلال کردستان بیهوده نبوده است. مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان روز سه شنبه ۲۵ مهرماه به تصرف کرکوک توسط نیروهای دولت عراق واکنش نشان داده است.
 
به گزارش تلویزیون کردی «روداو» مستقر در اربیل، مسعود بارزانی گفته است: آنچه در کرکوک رخ داد، نتیجه تصمیمات یکجانبه برخی افراد در درون یک جریان سیاسی کردستان بود که باعث شد پیشمرگه ها به این شکل و نحوه ای که همه شاهد بودند عقب نشینی کنند.
 
مسعود بارزانی توضیح بیشتری در خصوص این افراد ارائه نکرده است.
 
نیروهای دولتی عراق روز دوشنبه، ۲۴ مهرماه، در عملیاتی سریع شهر کرکوک و میادین نفتی آن را تصرف کردند.
 
به گزارش روداو، نیروهای پیشمرگه طی دو روز اخیر علاوه بر کرکوک از مناطق مورد مناقشه دیگری مانند خانقین، شنگال، گوار، مخمور و سنون عقب نشینی کرده اند.
 
مسعود بارزانی در این بیانیه تاکید کرده است، خط مرزی بین نیروهای دولت مرکزی و نیروهای اقلیم براساس مرزهای سال ۲۰۱۶ خواهد بود.
 
با این حال، رئیس دولت اقلیم کردستان تاکید کرده است: صدای بلند شما برای استقلال کردستان که همه کشورها و جهانیان آن را شنیدند، هرگز به هدر نرفته و نخواهد رفت.
 
این در حالی است که حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه گفته است، همه پرسی استقلال کردستان به گذشته پیوست.
 
به گزارش رویترز، حیدر العبادی که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد، از رهبران اقلیم کردستان خواسته است تا حاکمیت قانون اساسی عراق را بپذیرند.
 
رویترز می گوید، کنترل کرکوک توسط نیروهای دولتی وضعیت بغرنجی برای کردها در این شهر به وجود آورده است و شماری، از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از این شهر به شدت انتقاد کرده اند.
 
سالار عثمان، استاد دانشگاه از رهبران کرد به دلیل برگزاری زودرس همه پرسی انتقاد کرده و گفته است: ما الان احساس می کنیم شکست خورده ایم. تصمیم به برگزاری همه پرسی اقدام فاجعه باری بود. رهبران کرد می بایست به پیامدهای همه پرسی پیش از برگزاری آن فکر می کردند. اکنون همه آنچه که در سه دهه اخیر به دست اورده بودیم را از دست داده ایم.
 
پیشتر خبرگزاری ها گزارش داده بودند که نیروهای شبه نظامی شیعه، حشد‌الشعبی، روز سه‌شنبه در همراهی با ارتش عراق توانستند پس از تخلیه کامل نیروهای پیشمرگه، بدون درگیری، کنترل خانقین در مرز با ایران را در دست گیرند.
 
همچنین نیروهای حشد‌الشعبی پس از خروج نیروهای پیشمرگه کرد وارد شهر سنجار شده اند.
 
مسلم شنگالی، فرمانده نیروهای شبه‌نظامی محلی در شهر سنجار، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، در شهر سنجار هیچ برخوردی پیش نیامد و «نیروهای کرد بدون درگیری و فورا شهر را ترک کردند».
 
شهرسنجار در استان نینوا در شمال عراق در سال ۹۲ به دست گروه حکومت اسلامی، داعش افتاد که به کشتار ساکنانِ عمدتا کردِ ایزدی آن اقدام کردند.
+18
رأی دهید
-51

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران
  کره کره واسه ما هم کره ;)
  41
  35
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه
  برسین دهن گشاد‌های فندقی مغز : . ایران+اسرائیل+آمریکا۴اور . کرکس.. هههههه خوراکتون جور شد..بیایید واسه نفرت پراکنی ...عقده گشایی ..تفرقه پراکنی بین اقوامی که از ما ایرانی‌ تر هستند..
  45
  48
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Behnam1978 - شتوتگارت، آلمان

  می‌دونم خیلی‌ها الان میخندند که کردها به همین راحتی شکست خوردند.ولی‌ این یه نقشه هستش که اینها برن به سلیمانیه یا شعرهای دیگه کوردها حمله کنند.بد آمریکا و اسرائیل به به صورت خودکار به این جنگ داخل میشند.چطور کردها کرکوک رو تخلیه کردند .همینطور تورکمنها و عرب‌ها هم بعد کرکوک رو خالی‌ خواهند کرد.حکومت عراق از ساله ۲۰۱۳ میگه که به سولیمانییه حمله خواهد کرد و.....
  60
  23
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان

  واقعا مردم کرد عاقل و فهمیده هستند. بدون خونریزی فریب بارزانی و حیله هایش را نخوردند.
  23
  98
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Behnam1978 - شتوتگارت، آلمان

  و هنری کسینگر گفته که درا ساله ۲۰۱۸ جنگی بزرگ در این منطقه روی خواهد داد و ایران نابود خواهد شد.و اسرائیلی بزرگ تشکیل خواهد شد.برای همین به تقریبا تمام عرب‌ها سلاح‌های پیشرفته فروخته و همه بره ضد ایران هستند. حالا خیلی‌ها میخندند ،خوب بخندید ولی‌ در این جنگ احتمال میلیونها کشته هستش.و ۱۰۰ در ۱۰۰ این جنگ روی خواهد داد.حالا بیا ایران با ناتو و آمریکا و عرب‌ها بجنگه.این خنده نداره.بلکه غم انگیزه
  87
  21
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  زنبور - کپنهاک، دانمارک

  همه مردم کره زمین باید سعی کنن با دوستی محبت این دو روز دنیا رو زندگی کنن و از دوشمنی و نژاد پرستی بپرهیزن حیفه این همه انرژی که صرف ساخت صلاح جنگ و دوشمنی میشه
  1
  55
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  پشم علی بی نیاز - مکسیکو سیتی، مکزیک

  حالا کاکا قاچاقچی با اوردنگی انداختنتون بیرون اومدی داری توجیه میکنی؟؟ اومدی یک اسم و رسمی واس خودت و خاندان دزدت ردیف کنی نزدیک بود یک ملت رو فنا کنی، حالا هم نه نفتی دارین نه مرز هوایی و زمینی نه وارداتی نه 17 ملیارد دلار بوجه از بغداد، دلم به حال 5 ملیون کرد عراقی میسوزه که باید چوب نفهمی و لجبازی این دیکتاتور قاچاقچی رو بخوره
  21
  67
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  karkas - اصفهان، ایران
  [::چی بگم والا - پاریس، فرانسه::]. این که کردها ایرانى هستند هیچ حرفى توش نیست، ولى این ها خود را کورود مى نامند و اهل کورود ستان! و طبق گفته شما فردا به تمام تیره هاى ایرانى اجازه استقلال بدهند چون ایرانى هستند!؟ یه سرى به شجرنامه ات بزن ببین پشتت به ملیجک هاى فتحعلى شاه قاجار نمى رسه !
  37
  23
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Fash Guo - کلن، آلمان

  بارزانی خفه شو و ماله کشی نکن و خاک روی کثافات کاری خودت که یک زنجیری اسرائیل شدی نکن !! گورت رو گم کن مزدور نوچه و خائن به انسانیت !!
  25
  48
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  چی بگم والا - پاریس، فرانسه
  کرکس - اصفهان، ایران. من سر زدم به شجره نامه ام. ایرانی‌‌ام ...شما سر بزن ببین شجره نامه ‌ات به کدوم عرب میرسه که این قدر سنگ عرب‌ها رو سینه میزنی (:
  14
  32
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  کار هر بُز نیست خرمن کوفتن - گاو نر میخواهد و مرد کهن آمریکائیها سلاح و مهمات دادند ، این بنده هاى خدا هم باد افتاد تو دماغشون که ، الان وقت استقلال و کشور درست کردنه !! دیگه اینجاشو نخونده بودند! حالا خوبه تونسته ماستمالیش کُنه و کاسه کوزه ها رو بشکنه سر کسانیکه وجود خارجى ندارند!
  22
  43
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Fash Guo - کلن، آلمان
  تجربه ای شد برای کردها ناسپاس که در محدوده جغرافیایی ایران با همه امکانات زندگی می کنند و برای ابراز نفرت به ایران در خدمت داعش خونریز متاثر از عرب و اون . صلی اله وسلم در می آیند و یا به گروهک تروریستی پژاک جعلی .
  40
  38
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  در واقع هردو طرف، هم حزب بارزانی و هم ارتش عراق مصمم بودند بر سر کرکوک تا آخرین فشنگ بجنگند چه بسا یه حلبچه دیگر تکرار میشد. ولی‌ در این وسط حزب اتحادیه میهنی بود که عقل سلیم را بکار برد و از یک کشتار عظیم و ویرانی شهر جلوگیری کرد و بدون خونریزی از آن مناطق عقب نشینی کرد. (و در پایان باید گفت که مسعود بارزانی درست مثل مسعود رجوی خودمان عمل می‌کند بدون اینکه به عواقب کار فکر کرده باشد افراد خودرا به قتلگاه می‌فرستد و هیچ ارزشی برای جان آنها قائل نیست
  14
  44
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  oghab - هلسینکی، فنلاند

  واقعا پروگی میخواد..ازهمون اول باید دیدگا بقیه مردمان عراق را درنظر میگرفتید ..دم اون پیشمرگ های که عقب نشینی کردند گرم ...وگرنه نسل کشی درکردستان میشد ..با بژی بژی که نمیشه زندگی مردم را نابود کرد..واقعا این بارزانی ها باید اکمی نهضت سواد آموزی بروند .😀😀😀😀
  17
  39
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  عقاب سرخ - پاسارگاد، ایران
  [::Behnam1978 - شتوتگارت، آلمان::]. خخخخ بزک نمیر بهار میاد کونبیزه با خیار میاد،، اسرائیل و عرعر‌ها بیان نوردبون بذارن برن بالاتر،پیرزن را از ..میترسونی :o گور بابای‌ رژیم کثیف آخوندی. مردم ایران به هر متجاوز میخواد صدام باشه اسرائیل آمریکا عرعر یا هر خر با دست خالی‌ و چنگ دندون از ایرانشون دفاع می‌کنن و جان فدا می‌کنن،،ایران از معدود کشورهاست که با بیش از پنج هزار سال سابقه و تمدن هیچ وقت مستعمره نبوده :o ما گر‌ زسر بریده میترسیدیم در محفل عاشقان نمی‌ رقصیدیم :)
  8
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  Yakhshekan - لندن، انگلستان
  [::Behnam1978 - شتوتگارت، آلمان::]. هنری کسینگیر که سنگشو به سینه میزانی‌ جزو هزاران کسانی‌ بود که این آرزو را با خود به گور بردند و الان هفت کفن پوسوندن...بچه‌های ایران زمین به هیچ احدی این اجازرو نمیدان خیالت راحت.
  0
  5
  ‌پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.