امضای قرارداد بزرگ ساخت نیروگاه‌های خورشیدی میان ایران و نروژ

این دومین سرمایه گذاری عمده ایران در نیروگاه های خروشیدی است - عکس آرشیوی ایران و یک شرکت نروژی روز سه شنبه قراردادی برای یک سرمایه گذاری ۲.۵ میلیارد یورویی امضا کرده اند که هدف آن ایجاد نیروگاه های خورشیدی ظرف پنج سال در ایران است.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه این قرارداد میان شرکت ساگا انرژی نروژ و شرکت توسعه انرژی امین امضا شد تا نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت مجموعا دو گیگاوات در چند محل در اطراف کویر مرکزی ایران (دشت کویر) ایجاد شود.
 
این پروژه بزرگتر از قرارداد ساخت پروژه ۶۰۰ مگاواتی است که ایران ماه پیش با شرکت بریتانیایی کرکوس امضا کرده بود.
 
نیازهای مالی این پروژه را کنسرسیومی از سرمایه گذاران دولتی و خصوصی در اروپا تامین می کند و دولت ایران آن را ضمانت کرده است.
 
لارس نوردروم سفیر نروژ در ایران به خبرگزاری فرانسه گفت: "نروژی کاملا به برجام (توافق هسته ای) متعهد است و این ثابت می کند که ما گشایش (بازار ایران) را خیلی جدی گرفته ایم و به زودی زود شاهد سرمایه گذاری بیشتر خواهیم بود."
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه این دومین قرارداد بزرگ سرمایه گذاری در ایران از زمان امضای توافق هسته ای میان ایران و گروه پنج به علاوه یک در قالب برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در سال ۲۰۱۵ است.
 
بزرگترین قراردادی که از آن زمان امضا شده میان ایران و شرکت نفتی توتال فرانسه به ارزش پنج میلیارد یورو بوده است. شرکت سی ان پی سی چین هم در آن پروژه نفتی مشارکت دارد.
 
گات استاینکوف، مدیر توسعه ساگا، در جریان مراسم امضا در تهران گفت: "امیدواریم کارخانه ای در ایران برای تولید صفحات خورشیدی بسازیم تا همزمان در ایران کار ایجاد کنیم."
 
او در اشاره به شرایط سخت آب و هوایی کویر مرکزی گفت: "برای تحمل حرارت باید صفحات خیلی خوبی بسازیم. این یک مشکل بزرگ است. ما باید بیشتر در این مورد بیاموزیم و امیدواریم میان دانشگاهی در اینجا و نروژ روابط برقرار کنیم."
+68
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۹
  ایوان مدائن - فرانکفورت، آلمان

  با نروژ و انگلیس قراداد بستن خوبست آنها درست عمل میکنند تقلب توکارشان نیست ولی‌ با فرانسوی‌ها نه چون آنها هرچی‌ بنجل بدرد نخور برای ما درست میکنند که ما نتوانیم یاد بگیریم
  1
  37
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا
  خیلى جالبه دو تا کشور که خیلى کم افتاب دارن تو کار تولید محصولات انرژى خورشیدى هستن مخصوصاً نروژ
  0
  4
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.