خشم کاخ سفید از تصمیم دادگاه مبنی بر توقف سومین فرمان مهاجرتی ترامپ

براساس این دستور بیشتر شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی به مدت نامعلوم از ورود به آمریکا منع می شدند
 
قاضی فدرال دادگاهی در هاوایی، با صدور حکمی سومین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را متوقف کرد. تصمیمی که دولت آمریکا گفته به آن اعتراض خواهد کرد.
 
شکایت دادستان کل هاوایی، جمعیت مسلمانان هاوایی و سه شخص دیگر به دادگاه فدرال باعث شده بود که قاضی سومین حکم مهاجرتی دونالد ترامپ را بررسی کند.
 
گزارش می شود که این توقف ۱۴ روزه است و در این فاصله قاضى فدرال تصمیم می گیرد که آیا این فرمان منع سفر تازه قانونى است یا نه.
 
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور مهاجرتی جدید خود را کمتر از یک ماه پیش، در ۲۳ سپتامبر صادر کرده بود.
 
براساس این دستور بیشتر شهروندان ایران، لیبی، سوریه، یمن، سومالی، چاد و کره شمالی به مدت نامعلوم از ورود به آمریکا منع می شدند. در دستور جدید بعضی از مقام های دولت ونزوئلا هم از ورود به آمریکا منع شده بودند.
 
چند دادگاه فدرال در آمریکا، دستور مهاجرتی قبلی آقای ترامپ را نیز، که روز ۶ مارس صادر شده بود، متوقف کرده بودند.
 
اما دیوان عالی در ماه ژوئن اجازه داد این دستور تا زمان بررسی کامل با محدودیت هایی اجرا شود.
 
دستور قبلی آقای ترامپ که روز ۶ مارس صادر شده بود، در روز ۲۴ سپتامبر منقضی شد.
 
آقای ترامپ بلافاصله دستور مهاجرتی جدید را جایگزین آن کرد که امروز، به حکم یک قاضی فدرال هاوایی متوقف شده است.
واکنش کاخ سفید: تصمیمی معیوب
کاخ سفید با صدور بیانیه ای به حکم قاضی فدرال اعتراض کرده است. در بیانیه کاخ سفید نوشته شده که وزارت دادگستری آمریکا، به جد از فرمان آقای ترامپ دفاع خواهد کرد.
 
تصمیم قاضی در این بیانیه "به طرز خطرناکی معیوب" توصیف شده است.
 
این بیانیه می گوید که تصمیم رئیس جمهوری آمریکا بعد از بررسی های دقیق امنیت جهانی و مشورت با وزرای خارجه، امنیت داخلی، دفاع و دادگستری صادر شده بود.
 
کاخ سفید بار دیگر استدلال پیشین خود را مطرح کرده که این محدودیت ها مربوط به کشورهایی است که نتوانسته اند به آمریکا کمک کنند پیشینه افراد متقاضی روادید (ویزا) را به دست آورد. همچنین محدودیت شامل کشورهایی می شود که ظن عملیات "تروریستی" به آنها می رود.
 
در بیانیه کاخ سفید آمده که این تصمیم ها برای امنیت آمریکا مهم است و آنها اعتماد کامل دارند که دستگاه قضایی، در نهایت محدودیت های مورد نظر رئیس جمهوری را ابقا خواهد کرد.
'پیروزی دیگری برای قانون'
منتقدان اما می گویند آقای ترامپ با این فرامین به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل می کند که گفته بود از ورود مسلمانان به آمریکا جلوگیری می کند.
 
فرمان جدید آقای ترامپ از روز چهارشنبه بنا بود اجرا شود، که دریک واتسن، قاضی فدرال در ایالت هاوایی جلوی آن را گرفت.
 
دادستان کل ایالت هاوایی، در بیانیه ای گفته که "امروز، پیروزی دیگری برای حکومت قانون رقم خورد".
 
عمر جدوات، مدیر یک موسسه حقوق مدنی مهاجران، از تصمیم قاضی استقبال کرده و گفته: "خوشحالیم اما متعجب نیستیم که یک بار دیگر فرمان غیرقانونی و خلاف قانون اساسی رئیس جمهوری برای ممنوعیت ورود مسلمانان، متوقف شد."
 
دریک واتسن، پیشتر در ماه مارس هم فرمان مشابهی از آقای ترامپ را متوقف کرده بود.
 
او در حکم خود نوشته که دولت آمریکا نتوانسته نشان دهد که ورود مردم این کشورها به خاک آمریکا بر ضد منافع ملی آمریکاست. قاضی واتسن پیش بینی کرد که ایالت هاوایی در دیوان عالی آمریکا بتواند دولت را در این پرونده شکست دهد.
 
دو قاضی فدرال دیگر در ایالت های مریلند و واشنگتن مشغول بررسی فرمان جدید هستند.
 
شکایت علیه این دستور در مریلند از جمله از طرف چند نهاد ایرانى- آمریکایى مطرح شده است.
+26
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  باید به این اقتدار و استقلال قوه قضائیه در امریکا افرین گفت . باید هم به کشورشون افتخار کنن حالا مملکت عدل علوی و امام زمانی تا پرونده ی مش صادق خان لاریجانی و جاسوسی دخترش رو میشه میاد برادر حسن کلید و برادر معاون حسن کلید رو میندازه حلوفدونی . همشون فاسدن و از دست همدیگه مدرک دارن وگر نه چرا نمیتونن با احمدی نژاد کاری کنن
  8
  19
  ‌چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.