وزیر نفت ایران: شرکت‌های آمریکایی هم بیایند تا ترامپ ناراحت نشود

زنگنه می‌گوید که هیچ محدودیتی برای همکاری و مذاکره با شرکت‌های آمریکایی به‌منظور توسعه منابع نفت و گاز ایران نداریم. بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران از آمادگی تهران برای مذاکره با همه شرکت‌های نفتی از جمله شرکت‌های آمریکایی به منظور مشارکت در پروژه‌های نفت و گاز خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری شانا، وابسته به وزارت نفت، وی روز سه‌شنبه ۲۵ مهرماه پس از دیدار با کیون هیون می، وزیر زمین و امور زیربنایی و حمل‌ونقل کره جنوبی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهار نگرانی دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا، درباره حضور شرکت‌های اروپایی در پروژه‌های انرژی ایران، گفت: «آقای ترامپ چرا ناراحت است که اروپایی‎ها از معامله با ایران پول می‌برند، چرا جلو شرکت‌های آمریکایی را گرفته است؟»
 
آقای ترامپ که روز ۲۲ مهرماه از تایید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای سر باز زد، بارها شرکت‌های اروپایی را به خاطر حضور در پروژه‌های انرژی ایران مورد انتقاد قرار داده است.
 
تاکنون شرکت توتال فرانسه به همراه «سی‌ان‌پی‌سی» چین قراردادی ۴.۸ میلیارد دلاری برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی امضا کرده‌اند، اما چند شرکت غربی، از جمله شرکت بریتانیایی‌-هلندی رویال داچ شل، شرکت «او‌ام وی» اتریش، «دی ان او» نروژ، سایپم ایتالیا، باسف و زیمنس آلمان تاکنون چند تفاهمنامه با ایران برای توسعه بخش انرژی امضا کرده‌اند.
 
آقای زنگنه گفته که «شرکت‌های آمریکایی‌ها هم به ایران بیایند و منفعت ببرند تا آقای ترامپ ناراحت نباشد. خودشان مانع حضور شرکت‌های آمریکایی به ایران شده‌اند، ما هیچ محدودیتی برای همکاری و مذاکره با شرکت‌های آمریکایی به‌منظور توسعه منابع نفت و گاز ایران نداریم و همین فردا اگر آنها بخواهند آماده مذاکره هستیم».
 
وی در ادامه گفت که «لازم نیست آقای ترامپ به این اندازه اظهار نگرانی کند».
 
رییس‌جمهوری آمریکا روز جمعه با اشاره به معایب فراوان توافق هسته‌ای ایران اعلام کرده بود که در چارچوب راهبرد جدیدش در قبال ایران، و بر پایه اطلاعات «متقنی» که در اختیارش قرار گرفته، قادر به تأیید پایبندی ایران به توافق هسته‌ای نیست.
 
وی روز دوشنبه نیز اعلام کرد که در حال اتخاذ اقدام لازم در این مورد است و پایان دادن کامل به توافق هسته‌ای «احتمالی بسیار واقعی» است.
 
با این حال اتحادیه اروپا، خصوصا بریتانیا، فرانسه و آلمان که از اعضای مذاکره کننده تیم هسته‌ای با ایران بودند، از برجام حمایت کرده و خواستار حفظ آن شده‌اند.
 
+42
رأی دهید
-17

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Dr.Alex - واشینگتون، ایالات متحده امریکا

  شما اگر بفکر این بودید که آمریکا ناراحت نشود ۳۸ سال پیش اینکار را میکردید که ملت بیچاره ما اینهمه تحریم و بدبختی نکشند. البته که برادران لا ایرانی (لاریجانی) با پاسپورت کانادایی و بقیه مملکت امام زمانی ها با پاسپورت انگلیس و سوئیس، چندان تحریم را حس نکردند و نمی کنند و نخواهند کرد! مردم بیچاره باید جواب حماقت و بیسوادی شما داعشی های دزد را بدهند!
  3
  37
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  رژیم کار آخر را باید زودتر انجام دهد تا پایان تمام این مشاجرات مسخره باشد و آن بازگشایى سفارت آمریکاست. تا بامروز میلیاردها. میلیارد دلار بر سر همین مسدودى سفارت آمریکا، بایران زیان وارد شده و اگر در رژیم افراد مطلع و آگاه بمسایل بین المللى و عدم تمایل ( بشرق) وجود داشت و با آمریکا مذاکره میکرد، اقتصاد و سیاست و روابط جهانى ما باین روز اسفناک نمیافتاد که وزیر نفت باین طرز خفتبار و ابلهانه جلوى آمریکایىها زمین را لیس نزند
  2
  32
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  boysboys - مونیخ، آلمان
  این وزیر کره جنوبی عجب اسم جالبی داره :)
  2
  21
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  Walter White - آلبوکرکی، ایالات متحده امریکا

  اتفاقا خوب رگ خواب ترامپ (بساز بفروش پفیوز) دست زنگنه اومده. شک نکنید اگه ظریف این پیغام رو به تیلرسون میداد ترامپ پایبندی ایران به برجام روتایید میکرد و اسم درست خلیج فارس رو استفاده میرد. فعلا عربهای سعود ی میلیاردها دلار قرار داد باهاش بستن و اینهم در مقابل با ایران خصومت نشان میده چون پول گرفته اینکار رو بکنه. ولی فقط کافیه ایران جای چین و روسیه با آمریکا قراردادی ببنده که برای آمریکا منفعت بزرگ مادی داشته باشه ببینید چطور یک روزه نرم میشه. ساده لوح اون ابله هایی که برای این بابا نامه نوشتن و ازش خواستن از مردم ایران حمایت کنه! این آدم بدور از هر سیاست و خیلی رک بارها گفته فقط منافع مادی براش مهمه!
  6
  31
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.