واکنش نیروهای تحت رهبری آمریکا به درگیری بین نیروهای عراقی و کرد در کرکوک

از یکشنبه نیروهای عراقی به سمت کرکوک که بعد از حمله داعش توسط کردها آزاد شده بود، پیشروی کردند. نیروهای تحت رهبری آمریکا در گیری بین نیروهای دولتی و کرد در شمال کرکوک را سوء تفاهم نامید. در بیانیه این گروه‌ها با اشاره به اینکه حرکت خودروهای نظامی عراق و کرد به دقت تحت نظارت است، این اتفاقات حرکاتی هماهنگ نامیده شده و نه حمله.
 
این در حالی است که نیروهای دولتی عراق یک پایگاه هوایی کلیدی در شمال کرکوک و نیز چندین موضع را در جنوب آن شهر به تصرف خود درآورده اند.
 
پیشتر حیدر العبادی، نخست وزیر خواستار آن شده بود که کنترل منطقه مورد اختلاف کرکوک از نیروهای کرد پس گرفته شود.
 
ارتش عراق روز دوشنبه اعلام کرد که پس از تسخیر پایگاه هوایی کی وان به پیشروی اش ادامه میدهد.
 
به گزارش تلویزیون دولتی عراق، سربازان دولتی شبانه کنترل مناطق گسترده ای از استان کرکوک را در اختیار گرفتند. مقامات کرد این گزارش را رد کرده و گفتند که نیروهای امنیتی عراقی، با پشتیبانی شبه نظامیان، در عملیات عمده چند شاخه ای درگیر هستند که هدف از آنها، ورود به شهر کرکوک و گرفتن پایگاه هوایی و میادین نفتی است.
 
شهر نفت خیز کرکوک تحت کنترل عراق بود که چهارسال پیش مورد حمله نیروهای داعش قرار گرفت. بعد از آن نیروهای نظامی اقلیم کردستان عراق، با بیرون راندن پیکارجویان گروه خودخوانده دولت اسلامی، یا داعش، کنترل شهر کرکوک را در دست داشته و با دولت مرکزی پیرامون اینکه چه کسی باید نواحی اطراف را کنترل کند، درگیر بوده اند.
 
در همه پرسی استقلال کردستان عراق که سوم مهرماه برگزار شد، ۷۲ درصد واجدین شرایط یعنی حدود سه میلیون و سیصد هزار نفر، در انتخابات شرکت کردند. در این رفراندوم ۹۳ درصد رای دهندگان به رهایی از حکومت مرکزی عراق رای مثبت دادند. پس از اعلام نتایج این همه پرسی، دولت عراق تهدید کرده بود رشته تصمیمات تنبیهی را علیه اربیل به اجرا گذارده است. در عین حال نیروهای کرد با دولت مرکزی عراق بر سر محافظت از شهر کرکوک اختلاف نظر دارند.
 
عراق، ایران و آمریکا مخالف برگزاری همه پرسی استقلال کردستان بودند و تنها اسرائیل از این رفراندوم حمایت کرده بود. کاخ سفید، وزارت خارجه و کنگره آمریکا اعتقاد دارند برگزاری رفراندم توسط مقامات اقلیم کردستان اولویت اصلی جهان در عراق را که همان نابودی داعش و کوتاه کردن دست نفوذ ایران در آن کشور است، به حاشیه می‌راند.
+40
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۳
  پرشین اسپایدر - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  قبلا نوشته بودم که جنگی بین خراسان و کردها در خواهد گرفت که از همین تریبون عذر خواهی می کنم از کرد ها . یک تار موی کردها رو به این وحوش عراقی نمی دهیم.
  36
  40
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  کرکوک آزاد شد و دولت کرد و نیروهای پیشمرگ فقط بادکنکی بیش نبودند.
  38
  58
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  این آش شله قلمکاریه که آمریکا درست کرده واسه عراق و صرفاً براى آسایش اسرائیل و سود جوئیهاى خودش ! آتیش رو خودش روشن میکنه و بعد اشک تمساح میریزه و طرفین درگیریها رو به خویشتندارى و مصالحه دعوت میکنه ! اى تف به ذات حیله گر و کثیفت !
  12
  64
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. اگه اونا بادکنک بودن چرا رجب دوغی ترک تو اشکش دراومده از دست کردها و دست به دامن ایران شده برا قضیه اقلیم.هر چند قضیه بازهم مثل غائله داعش که رجب به پا کرد تا کردهارو گوشمالی بده در نهایت بنفع کردها تموم میشه.حالا انقد ...ننداز! هنوز خیلی مونده.
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.