آلمان: نگران احتمال تقابل نظامی با ایران هستیم

وزیر خارجه آلمان گفت وزرای خارجه اتحادیه اروپا درباره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان هشدار داده که سیاست تازه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا علیه ایران ممکن است به رویارویی نظامی منجر شود.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای گابریل امروز دوشنبه ۱۶ اکتبر قبل از شروع نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ به خبرنگاران گفت: "ما اروپایی‌ها بسیار نگران هستیم که تصمیم رئیس جمهور آمریکا ما را به مسیر رویارویی نظامی با ایران برگرداند".
 
اشاره آقای گابریل به سخنرانی اخیر آقای ترامپ درباره ایران است که در آن اعلام کرد دولت آمریکا پایبندی ایران به توافق جامع هسته‌ای (برجام) را تأیید نمی‌کند و از فعالیت‌های موشکی ایران و نقش این کشور در منطقه به شدت انتقاد کرد.
 
این سخنان واکنش بقیه کشورهای طرف توافق با ایران (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) را به همراه داشت که همگی بر تعهد کامل خود به برجام تأکید کردند.
 
وزیر امور خارجه آلمان امروز گفت که وزرای خارجه اروپایی در نشست امروز درباره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد.
 
ژان-ایو لو دریان، وزیر امور خارجه فرانسه هم در حاشیه این نشست به خبرنگاران گفت که امیدوار است کنگره آمریکا توافق هسته‌ای ایران را به خطر نیندازد.
 
آقای ترامپ با تأیید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، موضوع را به کنگره آمریکا ارجاع داده است. کنگره ۶۰ روز وقت دارد تا درباره بازگرداندن تحریم‌هایی که بعد از توافق هسته‌ای رفع شده بود، تصمیم بگیرد.
 
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در آخرین مراحل مذاکرات هسته‌ای ایران و اعلام توافق حضور داشت، امروز بار دیگر از برجام دفاع کرد و گفت: "این توافقی است که دارد کار می‌کند. توافقی است که ما برای امنیت خودمان به آن نیاز داریم، و من امروز از وزاری خارجه انتظار دارم که همبستگی اروپا و حمایت (از برجام) و تعهد کامل اتحادیه به اجرای آن از سوی همه طرف‌ها را نشان دهند."
 
مقام‌های ارشد آمریکایی روز یکشنبه ۱۵ اکتبر در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌ها تأکید کردند که با وجود تأیید نکردن پایبندی ایران به برجام، آمریکا از این توافق خارج نشده است.
 
رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است و نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد هم تأکید کرد که آمریکا فعلا در برجام می‌ماند و امیدوار است که "وضعیت بهبود پیدا کند".
+17
رأی دهید
-21
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۹
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  به احتمال قریب به یقین خبرهایی هست که اروپا اینطور به تکاپو افتاده. امیدوارم که اشتباه کنم ولی احتمالا جنگ در راهه یا اینکه اینقدر حلقه محاصره را در ایران تنگ میکنند که مملکت از داخل متلاشی بشه. در هر صورت در دوحالتش احتمال جنگ داخلی و جنگ قومیتی و در نهایت تجزیه ایران وارده. قومیتها به اندازه کافی به اسم اسلام و محمد زجر و عذاب و فلاکت و بدبختی و نکبت و بی ابی و گرسنگی و توهین و اعدام و شکنجه دیدند و فکر و منطقا فکر نمیکنم ایندفعه حاضر باشند همین مسیر را دوباره طی کنند انهم به اسم کوروش و فارس گرایی مطلق.
  30
  22
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  اتفاقا من هیچ نگران نیستم چون اطمینان دارم که خودتان آخوند ها را به قدرت رساندید و آنها هم منافع شما را حفظ و حمایت میکنند. شما زمانى نگران خواهید بود و به تکاپو میفتید که حس کنید ملت ایران جان به لب شده اند و میخواهند آخوند را سرنگون کنند.
  4
  18
  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۱
  نظر شما چیست؟