ناپدید شدن اسیدپاش اصفهان در یکقدمی پلیس

پرونده مرموز و پیچیده اسیدپاشی‌های سریالی به زنان در اصفهان پس از سه سال همچنان باز است و تحقیق دراین باره از سوی تیمی به سرپرستی رئیس پلیس آگاهی ناجا در دستور کار قرار دارد. مهر سال 93 فرد ناشناسی زن جوانی را هدف اسیدپاشی قرار داد. در حالی که هنوز گمانه زنی‌ها درباره عامل این حمله هولناک به نتیجه‌ای نرسیده بود دومین، سومین و بعد از مدتی چهارمین زن نیز در نقاط مختلف اصفهان هدف حمله اسیدی این شبح سرگردان قرار گرفتند و سرنوشت‌های متفاوتی پیدا کردند. این اتفاق و سریالی شدن ماجرا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت اما با وجود همه حساسیت‌ها همچنان رازاین اسیدپاشی‌ها سر به مهر باقی مانده است. سردار محمد رضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی کشور در گفت‌و‌گویی به تشریح تحقیقات تخصصی دراین باره پرداخت.
تحقیقات پرونده اسیدپاشی اصفهان به کجا رسیده است؟
- این پرونده هنوز روی میز من قرار دارد و باز است. هفته گذشته نیز جلسه‌ای با حضور رئیس پلیس آگاهی اصفهان در این باره برگزار شد. نمی‌خواهم بگویم که مجرم پیدا نمی‌شود. حتی ممکن است به‌دلیل ارتکاب جرایمی دیگر با این فرد برخورد شده باشد. در طول تحقیقات مظنونی دستگیر شد که به نظر می‌رسید به این پرونده ارتباط داشته باشد. حتی خودش هم ادعاهایی در این باره داشت اما همکارانم به‌دلیل ناهمخوانی برخی زوایای قطعی این پرونده و مستندات پلیسی با این فرد به این نتیجه رسیدند که او عامل این اسیدپاشی نیست.
و دوباره تحقیقات را ادامه دادید؟
- بله، البته با توجه به اینکه تمام کشور روی این موضوع حساس شده بود، کسی که این جرم را انجام داده بود اسیدپاشی دیگری انجام نداد. اما ما در جریان تحقیقات تا یکقدمی این فرد رسیده بودیم و در اسیدپاشی آخر با فاصله کمی به محل رسیدیم و حدود یکی دو دقیقه با مجرم در صحنه جرم فاصله داشتیم.
مخفیگاهش ردگیری شده بود؟
- محل دقیقی از این فرد نداشتیم اما کارآگاهان با ترسیم مدل جغرافیایی فعالیت این فرد، محل حدودی اسیدپاشی را پیش‌بینی کرده بودند که به محض اقدام بعدی او دستگیر می‌شد. خاطرم هست آن زمان من به رئیس وقت جرایم جنایی آگاهی ناجا مأموریت دادم که به این موضوع رسیدگی کند. تیمی را هم از تهران به اصفهان فرستاده بودیم. این تیم در منطقه حضور داشت. همان‌طور که گفتم به فاصله یکی دو دقیقه از چهارمین حادثه هم رئیس پلیس آگاهی استان اصفهان وتیمی که از تهران به آنجا رفته بودند به محل رسیدند.
اما مجرم دستگیر نشد؟
-‌ به طورقطع اگر فضای جامعه، فضای آرامی بود و مجرم برای دستگیری‌اش احساس خطر نمی‌کرد به دام می‌افتاد. اما متأسفانه برخی حرف‌ها که گفتنشان لازم نبود در رسانه‌ها مطرح شد و مجرم احساس خطر کرد و اقدام بعدی را انجام نداد. حتی ما چند جرم دیگر که فردی با آتش‌زدن منازل در اصفهان یا چاقو زدن به پشت سر زنان در اصفهان ایجاد رعب و وحشت کرده بود، را شناسایی و دستگیر کردیم که متوجه شدیم مجرم اصفهانی نبود و پیش از هر جرم از استانی دیگر با اتوبوس به اصفهان می‌آمد.
مجرم اسیدپاش، اصفهانی است؟
- ممکن است اصفهانی نباشد.
آیا تصویری از او به دست آمده است؟
- آن زمان مانند امروز همه جا دوربین مدار بسته نبود به همین خاطر تصویری از این فرد به دست نیامد. اما همچنان رسیدگی به این پرونده تا شناسایی عامل این اسیدپاشی‌ها در دستور کار مأموران و کارآگاهان پلیس آگاهی قرار دارد.
+16
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۱
  zavareh - رودسر، ایران
  چاقو هرگز دسته خود را نمی بُرد...
  4
  20
  ‌سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
  نظر شما چیست؟