بغداد فروش دلار و انتقال ارز خارجی به بانک‌های اقلیم کردستان را متوقف کرد

بیش از ۹۲ درصد رای‌دهندگان در همه‌پرسی روز ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان عراق به آن رای مثبت دادند. دولت عراق در ادامه اقدامات تنبیهی خود علیه اقلیم کردستان در واکنش به همه‌پرسی استقلال، روز سه‌شنبه ۱۱ مهر فروش دلار به چهار بانک اصلی این منطقه را متوقف و انتقال ارزهای خارجی به اقلیم را ممنوع کرد.
 
اقدامات تازه بغداد پس از آن صورت می‌گیرد که عراق پروازهای بین‌المللی به اربیل و سلیمانیه را از روز جمعه ممنوع کرد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک مرکزی عراق به حکومت اقلیم کردستان اطلاع داده که فروش دلار به چهار بانک اصلی فعال در این منطقه و انتقال ارزهای خارجی به اقلیم را متوقف کرده است.
 
این خبرگزاری می‌افزاید امور بازرگانی در اقلیم کردستان وابسته به ارز و کارگران خارجی است که معمولا پرداخت حقوق‌شان و ارسال پول از سوی آنها به دیگر نقاط با دلار صورت می‌گیرد. تصمیم تازه بانک مرکزی عراق تاثیر زیادی روی تجارت و این کارگران خواهد گذاشت.
 
فعالان تجاری و اتباع خارجی‌ پس از ممنوعیت پروازهای بین‌المللی به اقلیم کردستان بیشتر تحت تاثیر این تحریم قرار گرفتند. آنها برای دور زدن این ممنوعیت باید به فرودگاه‌های بغداد و شهرهای جنوبی عراق سفر کنند که هزینه‌های سفر را افزایش داده و موجب تاخیر در رفت‌وآمد آنها می‌شود.
 
یک مقام عراقی گفته است: «ممنوعیت فروش دلار به این دلیل وضع شده که بانک‌های کردی زیر نظارت بانک مرکزی این کشور قرار گیرند».
 
ولی یک مقام کرد در اقلیم کردستان گفته که بانک‌های این منطقه هم اکنون به بانک مرکزی در بغداد، و فرودگاه‌های اقلیم نیز به سازمان هواپیمایی کشوری عراق گزارش می‌دهند.
 
پارلمان عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد یکسری تحریم‌های مالی وضع کرده که «تاثیری روی زندگی شهروندان کرد ندارد» و هدف آن رهبران کرد است.
 
دولت ائتلافی شیعه عراق پیشنهاد حکومت اقلیم کردستان برای گفت‌وگو درباره استقلال را رد کرده است.
 
بغداد خواستار ابطال نتیجه همه‌پرسی استقلال این منطقه شده و تهدید کرده است که اقلیم کردستان با تحریم‌های مالی، انزوای بین‌المللی و حتی دخالت نظامی روبرو خواهد شد.
 
بیش از ۹۲ درصد رای‌دهندگان در همه‌پرسی روز ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان عراق به آن رای مثبت دادند.
 
ایالات متحده که در جریان جنگ با گروه حکومت اسلامی (داعش) ائتلافی قوی با کردهای عراقی تشکیل داده بود در مسئله همه‌پرسی جانب حکومت بغداد را گرفته و گفته است که این رفراندوم مشروعیت ندارد.
 
ایران و ترکیه نیز به شدت با همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان و نتیجه آن مخالفت کرده و همزمان تحریم‌هایی علیه این منطقه وضع کرده‌اند.
+58
رأی دهید
-27

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  رهبران عراق و ترکیه و ایران انسان که نیستن اگر انسان بودن به خواست مردم کردستان گوش میکردن و انگاه واکنش نشان میدادن . ملت کورد عراق نمی خواهد زیر حاکمیت عرب جماعت باشد چون عربها در گذشته بارهای بار کوردها را زنده بگور و شیمیای و اعدام و شکنجه و اواره کرده اند , حتی در حدود 30 سال پیش حکومت صدام حسین شهر قلادزه و خیلی از دهکدهای کردها را ویران کرد و خیلی از اهلی این دهکده ها را یا به مناطق دیگر کوچ داد یا انها را زنده بگور کرد یا اوراه و پناهنده دیگر کشورها کرد. اگر مسعود بارزانی از تصمیمش در مورد جدای کوردستان عراق عقب نشینی کند و تسلیم خواست عربها شود خیانت بزرگی پیش از هرکس به خود و اقوامش کرده بعد به دیگر مردمان کورد کردستان کرده است.
  49
  58
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
  ۵۵
  oghabe - سنت گا لن، سوییس

  بدبخت‌ها تمام کشورتون عراق را انگلیس و متحدانش غارت کردن و می‌کنن و اگه ایران مثل سگ استخون جلوتون نندازه از گشنگی میمیرید. اگه لازم باشه خجالت نکشید از بانک‌های کردستان درخواست وام به دلار کنید شاید بتون بدن.
  27
  60
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۹
  ۴۷
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  کلاً نفرین مادران شهیدان جنگ بدجور دامن عراق رو گرفته که بعد از جنگ با ایران روى خوش زندگى را ندیدند و فکر کنم نخواهند دید. منفى بده ها بیان.
  52
  41
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۱
  ۵۱
  iran2015 - وین، اتریش
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::] تغییر ارباب را به شما تبریک میگویم،خیلی حال میکنی کرد را کورد مینویسی .دانشمند اکابر رفته !! بکار بردن فرم نوشتاری ترکی و نوشتن کورد در فارسی نشان حماقت است نه دوستی مردم کردستان.
  24
  38
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۵
  ۳۵
  Iran is love - شیراز، ایران
  بارزانی کثیف و خائن و قبیله پرست، به درک خواهی‌ رفت، شک نکن. زنده باد ایران بزرگ و آریایی، پاینده ناسیونالیسم ایرانی‌
  29
  39
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۹
  ۵۱
  iran2015 - وین، اتریش

  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::] تاریخ دان بزرگ !! آقا بارزانی وقتی برای حق مردم کردستان😂😂😂😂 الان دوسال است پارلمان را بسته و غیر قانونی حکومت میکند و دوره صدام در جنگ با طالبانی از حکومت صدام که ان بلا را سر کردها در حلبچه اورد برای نابودی آنها تقاضا کمک کرد آنوقت به چه چیزی فکر میکرد. خدا به ما شعور و به کردها کمی تفکر بیاموزد اینقدر ساده ملعبه دست این و آن نشوند.
  23
  47
  ‌سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۶
  ۵۱
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  دوستدار..اگر اون پرچم اسراییل را پهلوی پرچم خودتون نمگذاشتید یقیین داشته باش اوضاع شکل دیگری بود..ولی وقتی پرچم اسراییل گذاشتید ملت منطقه سرکوب میکنند ..و یقیین داشته باشید حتی اون قدرتی که قبل از رفراندوم داشتید ازدست دادید ..حالا ببینید ..پرچم اسراییل برای استقلال واقعا شرم
  14
  10
  ‌چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۹
  ۵۱
  Anisa - ونکوور، کانادا
  بارزانی برای تحققِ رویایی که خودش ابراز کرده که از کودکی آرزو داشته ؛این بازی رو درآورده . عده ای هم خوش خیال و مُتوهم ؛ فکر کردن مدینه فاضله براشون مهیا میشه !!!!
  13
  13
  ‌چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۸
  نظر شما چیست؟