یک بشقاب غذای ایرانی چند؟

بررسی قیمت تمام شده یک وعده غذای ایرانی که در خانه طبخ می‌شود
 
امروزه با رشد گسترده صنایع غذایی و در کنار آن رستوران‌ها و آشپزخانه‌ها، می‌شود هر غذایی حتی خورش‌‌های اصیل ایرانی را از نزدیک‌ترین تهیه غذا خرید ‌ یا حتی اگر خیلی طعم ویژه‌ای مدنظرتان نباشد، کنسروهای این غذاها هم در سوپرمارکت‌ها موجود است اما هنوز برای خیلی از ایرانی‌ها طعم اصیل غذا مهم است. اینکه به قول آشپزها خورش‌ جا افتاده باشد، همه مواد به درستی با هم ترکیب شده باشند و… اما موضوعی که می‌خواهیم به آن بپردازیم، این است که یک وعده غذای اصیل ایرانی که در خانه طبخ می‌شود، چه هزینه‌ای در بردارد؟ درست کردن آن در خانه به صرفه‌تر است یا تهیه آن از بیرون؟ به همین دلیل در گزارش پیش رو هزینه خرید مواد اولیه و پخت کتلت، قورمه‌سبزی و زرشک پلو با مرغ را هر کدام برای چهار نفر، بررسی کردیم.
 کتلت
اگر بخواهیم برای چهار نفر کتلت تهیه کنیم، باید دو سیب زمینی متوسط، ۲۰۰ گرم گوشت چرخ کرده مخلوط، یک عدد پیاز متوسط، دو عدد تخم‌مرغ و مقداری ادویه تهیه کنیم. بعضی از خانواده‌ها از گوشت چرخ کرده ‌ گوسفند ‌ یا ‌ گوساله استفاده می‌کنند‌ اما باید در نظر داشته باشیم برای درست کردن کتلت بهتر است از مغازه پروتئینی بخواهید که گوشت مخلوط در اختیارتان قرار دهد، چون بو و چربی گوشت گوسفند، طبع سرد گوشت گوساله همدیگر را تکمیل می‌کنند و یک کتلت خوش‌طعم و خوشبو خواهیم داشت. گوشت چرخ کرده مخلوط در بازار تهران کیلویی ۲۷ هزار تومان است، سیب‌زمینی کیلویی ۱ هزار و ۵۰۰ تومان، پیاز کیلویی۱۸۰۰هزار تومان و تخم‌مرغ بسته ۹ تایی سه هزار و ۶۰۰ تومان. بنابراین اگر در نظر داشته باشیم که در خانه همه ایرانی‌ها نمک، فلفل و زردچوبه همیشه وجود دارد و احتیاجی به تهیه آن نیست، ۱۲ هزار تومان هزینه یک وعده کتلت برای چهار نفر می‌شود.این قیمت یادتان باشد و زمانی که به رستوران یا تهیه غذایی مراجعه می‌کنید، ببینید می‌ارزد که خودتان در خانه یک طعم اصیل را داشته باشید یا از بیرون تهیه کنید؟
 قورمه سبزی
قورمه سبزی از آن غذاهایی است که به صورت کاملا اختصاصی فقط در ایران طبخ می‌شود و متخصص این غذا مادرها و بانوان ایرانی هستند. اگر بخواهید این غذا را به روش قدیمی ‌مادران درست کنیم، یکسری نکات ریز و فوت و فن‌هایی دارد که برای رسیدن به آن باید سال‌ها تمرین کنید اما می‌توان با کمی ‌حواس جمع، یک قورمه‌سبزی خوب را تهیه کرد.قورمه سبزی برای چهار نفر، نیاز به ۳۰۰ گرم گوشت، ۲۰۰ گرم سبزی قورمه، دو عدد لیمو عمانی، ۲۰۰ گرم لوبیا چیتی و یک قاشق رب گوجه دارد. قورمه سبزی با گوشت خورشی گوسفندی طعم بهتری دارد، بنابراین با قیمت کیلویی ۵۰ هزار و ۵۰۰ تومان در واقع ماده اصلی قورمه سبزی را تهیه می‌کنید. بعد از آن باید سراغ سبزی برویم، این روزها در هر مرحله‌ای سبزی پاک‌کنی وجود دارد، آنها خودشان سبزی قورمه را برای‌تان خرد و آماده می‌کنند و در بسته‌های ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرمی ‌با قیمت هفت هزار تومان می‌توانید آن را به راحتی بخرید. اگر خیلی برای خیس کردن لوبیا فرصت ندارید، کنسروهای لوبیا هم گزینه خوبی برای قورمه سبزی است که هر کنسرو آن ۴۵۰۰ تومان قیمت دارد. بنابراین با ۲۸ هزار تومان یک خورش‌ خوشمزه را در خانه می‌شود درست کرد. اگر می‌خواهید طعم اصیل قورمه سبزی را تجربه کنید، ۲۰۰ گرم برنج طارم به قیمت کیلویی ۱۱ هزار تومان تهیه کنید و پس از طبخ، همراه خورش‌ ‌ میل کنید.
 زرشک پلو با مرغ
گوشت مرغ ماده غذایی است که در همه دنیا طرفدار دارد و هر ملیتی با آن غذاهای مختلفی درست می‌کنند اما در ایران ترکیب مرغ زعفرانی و زرشک پلو یکی از محبوب‌ترین غذاها است.وقتی می‌خواهید برای چهار نفر این غذا را تهیه کنید حتما باید بدانید ‌ کسانی که می‌خواهند غذا را بخورند ران مرغ را دوست دارند یا گوشت سینه. برای آنکه به سلیقه همه توجه کنید، دو ران کامل همراه با دو گوشت سینه را به قیمت هر کیلو ران کامل هفت هزار تومان و هر کیلو سینه ۱۴ هزار تومان می‌توانید از مغازه‌های پروتئینی تهیه کنید.یکی از ارکان اصلی زرشک پلو با مرغ، زعفران است که هم در طبخ مرغ و هم در ترکیب زرشک و پلو استفاده می‌شود.برای یک وعده چهار نفره به نیم مثقال زعفران احتیاج است که می‌توانید از بازار تهیه کنید.قیمت زعفران مثقالی ۳۲ هزار تومان است.در کنار آن ۲۰۰ گرم برنج طارم که در بالا به آن اشاره شد، همراه با ۵۰ گرم زرشک پلویی برای تهیه این غذا لازم است‌ که البته میزان زرشک کاملا سلیقه‌ای است اما براساس همین میزان و با توجه به اینکه زرشک کیلویی ۱۸ هزار تومان است، می‌توان در انتها یک زرشک پلو با مرغ خوشمزه با قیمت ۳۳ هزار تومان در خانه تهیه کنیم.
+11
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  amirgheryou - تهران، ایران
  دستور قرمه سبزیتون که مال 2نفر هست. 200 گرم سبزی و 300 گرم گوشت و 2تا لیمو کجا مال 4نفره. گشنه پلو که نمیخواهیم درست کنیم.
  3
  12
  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.