کمک به بهبود جریان خون با ۱۱ ماده غذایی

اگر خون به‌درستی در رگ‌ها جریان نداشته باشد مشکلاتی مانند تورم پاها، ورم قوزک پا، گرفتگی عضلات در شب، بی‌طاقتی و مانند این‌ها در فرد دیده می‌شود؛ اما می‌توان با رعایت نکات تغذیه‌ای گردش خون را در بدن بهتر کرد و از این قبیل مشکلات دور ماند.
 در ادامه ۱۱ ماده غذایی که به این کار کمک می‌کند معرفی شده است:
۱-ماهی آزاد
ماهی آزاد حاوی میزان قابل‌توجهی اسیدهای چرب امگا ۳ است که برای سلامت قلب مفید است و باعث بهبود گردش خون در رگ‌ها می‌شود.
۲-لیموترش
لیموترش قاتل بیش از بیست نوع میکروب و عفونت است و با سرماخوردگی، آنفلوانزا، تب و غیره مقابله کرده و باعث افزایش جریان خون می‌شود. به عقیده متخصصان سیترات سدیم و سیترات پتاسیم موجود در لیموترش تصفیه‌کننده‌های قوی خون هستند. این ترکیبات حالت چسبناکی رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد.
۳-آووکادو
آووکادو چرب و پرکالری است اما درعین‌حال سرشار از ویتامین E است که جزو محافظ‌های رگ‌های خونی است. توصیه می‌کنیم هر هفته یک مرتبه آووکادو را به همراه لیموترش (سرشار از ویتامین C) میل کنید تا رگ‌هایتان در سلامت بماند و خون به راحتی در آن‌ها جریان داشته باشد.
۴-فلفل کائن
فلفل کائن به‌صورت تازه و یا ادویه خشک وجود دارد که باعث افزایش متابولیسم یا همان سوخت‌وساز بدن شده و شریان‌ها و رگ‌های خونی را تقویت می‌کند. توصیه می‌کنیم که فلفل کائن را به‌صورت خام در سالاد استفاده شود.
۵-پرتقال
پرتقال و مرکبات دیگر سرشار از ویتامین C بوده و جریان طبیعی خون را بهبود می‌دهند. این میوه‌ها باعث تقویت جداره‌های رگ‌های خونی شده و از تشکیل پلاک‌های خونی ناشی از جریان بد خون پیشگیری می‌کنند.
۶-شکلات سیاه
کاکائو حاوی فلاوونوئیدهایی است به‌طور طبیعی در گیاهان و میوه‌ها وجود دارند و به بهبود گردش خون کمک می‌کنند. نتایج پژوهشی که در Circulation Journal به چاپ رسیده است نشان می‌دهد شکلات سیاه که سرشار از فلاوونوئیدهاست بهتر از شکلات سفید که فاقد این ترکیبات هستند به گردش خون کمک می‌کنند.
۷-تخمه آفتابگردان
تخمه آفتابگردان سرشار از ویتامین E است که از تشکیل لخته‌های خونی پیشگیری می‌کند. مصرف این تخمه‌های پرخاصیت یکی از روش‌های مناسب برای بهبود جریان خون است. توجه داشته باشید که مواد غذایی سرشار از ویتامین E دیگر مانند زیتون، میوه‌های صدفی و تخمه‌کدو نیز همین خاصیت را دارند.
۸-ریشه زنجبیل
زنجبیل شهرت زیادی در تسکین و بهبود حالت تهوع و مشکلات گوارشی داشته و به گردش بهتر خون کمک می‌کند. می‌توانید زنجبیل تازه را به‌صورت خام و یا با مواد غذایی دیگر مصرف کنید. می‌توانید از آن چای و دمنوش تهیه‌کرده و میل کنید.
۹-سیر
سیر حاوی خواص فوق‌العاده‌ای است که برای تصفیه خون مفید بوده و از تشکیل پلاک‌های خونی پیشگیری می‌کند. مواد غذایی دیگر هم خانواده سیر مانند تربچه، پیاز و تره‌فرنگی نیز برای بهبود جریان خون بسیار مؤثرند.
۱۰-هندوانه
هندوانه سرشار از لیکوپن است و این آنتی‌اکسیدان طبیعی باعث بهبود جریان خون می‌شود. لیکوپن یک رنگدانه طبیعی است که در مواد غذایی قرمز رنگ مانند گوجه‌فرنگی، گریپ‌فروت صورتی و زردآلو وجود دارد. توت‌فرنگی و مورد صحرایی جزو مواد غذایی حاوی این رنگدانه‌ها هستند که به دلیل داشتن ویتامین‌ها نیز باعث تقویت جداره‌های رگ‌ها شده و مانع از ورود آب به بافت‌های خونی می‌شود.
۱۱-تخم‌مرغ‌های ارگانیک
تخم‌مرغ ارزش غذایی بالایی دارد. سرشار از ویتامین E و اسیدهای چرب امگا ۳ است که به حفظ غشای سلولی کمک کرده و جداره‌های رگ‌ها را تقویت می‌کند.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟