دولت ترکیه خواستار بسته شدن مدارس افغان-ترک شد

یکی از مدارس افغان-ترک در شهر مزارشریف آژانس توسعه و همکاری جهان ترک (تیکا) در افغانستان، فعالیت مدارس افغان-ترک در این کشور را دارای ماهیت "تروریستی" خوانده و از کابل خواسته که این مدارس را ببندد.
 
مدتی است که دولت ترکیه به دنبال بستن مکاتب افغان-ترک در افغانستان است ولی این نخستین بار است که یک نهاد وابسته به دولت ترکیه به صراحت، فعالیت مکاتب افغان-ترک را "دارای ماهیت تروریسی" می‌خواند.
 
علی ارغون چینار، مسئول تیکا در ولایت هرات در غرب افغانستان در یک نشست خبری در شهر هرات ابراز امیدواری کرد که دولت افغانستان بزودی درهای این مکاتب را ببندد.
 
آقای چینار گفت: "این فعالیت‎ها را من تروریستی می‌دانم و تقبیح می‌کنم. همه‌ای دوستان ما بدانند که این گروه یک گروه تروریستی است. در هر عرصه‌ای که کار می‌کنند فکر آنها تروریسم است."
 
آقای چینار تاکید کرد که سپردن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه نه تنها باعث توقف فعالیت آنها نخواهد شد بلکه به گفته‌ای او آموزش در این مکاتب رایگان و با کیفیت بهتر انجام خواهد شد.
 
او افزود که در این مکاتب همه‌ فرزندان افغان باید درس بخوانند، نه به گفته‌ای او تنها فرزندان افراد ثروتمند یا صاحب مقام.
آقای چینار گفت سپردن مدیریت این مکاتب به دولت ترکیه باعث توقف فعالیت آنها نخواهد شد بیشتر مکاتب افغانستان توسط فتح الله گولن، روحانی اهل ترکیه که در آمریکا زندگی می‌کند حمایت مالی می‌‎شود.
 
ترکیه فتح‌الله گولن را به دست داشتن در کودتا متهم می کند. فتح الله گولن سال‌هاست در تبعید خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.
 
وزارت آموزش و پرورش افغانستان از فعالیت این مدارس راضی است و اعلام کرده که سرنوشت آنها به تصمیم رئیس جمهوری افغانستان بستگی دارد.
 
کبیر حقمل، سخنگوی این وزارت گفته که مکاتب افغان - ترک یکی از تجربه‌های موفق و موثر بوده است. موضوع این مدارس، بین دولت‌های افغانستان و ترکیه در سطح بالاتر از وزیر هم مطرح شده‌است.
 
به گفته او، وزارت آموزش و پرورش افغانستان چیزی که مطابق منافع ملی و تصمیم رئیس جمهوری افغانستان باشد را قبول و در مورد آن اقدام خواهد کرد.
 
مکاتب افغان-ترک در نزدیک به ۲۰ سال گذشته و به ویژه در ده سال آخر، از جمله باکیفیت‌ترین مکاتب در این کشور بودند.
 
دانش‌آموزان این مکاتب، در آزمون ورود به دانشگاه‌ها و هم در مسابقات منطقه‌ای نمرات بسیار خوبی را به دست آورده‌اند.
+23
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن
  این خبر مرا بیاد همان جوک انداخت که شخصی روستایی پسر خود را برد به تا مدرسه نام نویسی کند، مدیر گفت، هزینه نام نویسی پسر شما در این مدرسه میشه 200 دلار، روستایی گفت اوه چقدر زیاد، این که خیلی گرانه، اگر پسرم را در این مدرسه نام نویسی نکنم باپولش میتوانم یک گوساله چاق و چله خریداری کنم. مدیر با خونسردی گفت، بله در آنصورت شما صاحب دوتا گوساله خواهید شد. آقای اردوغان، این مدرسه ها فعلا ماهیت تروریستی ندارند، و تروریست تربیه نمیکنند. بلی اگر بسته اش کردید وهزاران جوان را ازتعلیم و سواد محروم کردید آنوقت است که ( همان قصه گوساله میشود). شما که خود با یکدست کوشش دارید ترکیه را به اروپا وصله کنید و ازدست دیگر میخواهید بیرق امپراتوری اسلامی ورادیکال عثمانی را باز هم در ترکیه به اهتزاز در آورید، نمیشه که میان این دو سنگ آسیاب تان جوانان ما هم از مدرسه و تحصیل محروم شوند. هیچ کسی نگفت که صدها مدرسه دینی که به پول عربستان و پاکستان در استانهای شمال کشور ساخته شده و ملا های پاکستانی مشغول تدریس و رادیکال کردن نوجوانان هستند، ماهیت تروریستی دارد، ولی این مدارس ترکی حالا شدند تروریستی ،بی خیال.
  2
  10
  یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.