سمت این خودروها نروید

شرایط بازار ایران به گونه‌ای است که خرید خودرو را به پروسه‌ای پیچیده و گاها غم‌انگیز تبدیل می‌کند. برخلاف بازارهای مدرن که خرید خودرو تنها از طریق نمایندگی‌های مجاز، با کمترین دردسر و سریع‌ترین شکل ممکن صورت می‌گیرد، در ایران سیستم فروش خودرو علاوه بر قوانین عجیب واردات و یا پیش‌خرید با معضل بزرگ دلالان و نمایشگاه‌‌داران مواجه است که با دمیدن در آتش قیمتی خودروها، چیزی بسیار بیشتر از بهای واقعی یک اتومبیل را از مشتری بخت برگشته می‌ستانند و در عین حال کمترین تعهدی نیز در قبال کالای داد و ستد شده می‌پذیرند. اخیرا نیز قطع ثبت سفارش خودرو باعث شده تا قیمت‌ محصولات وارداتی محبوب به شدت ازایش پیدا کرده که این موضوع گاها به ۵۰ میلیون ‌تومان هم می‌رسد. بروز وضعیتی چنین آشفته باعث شده تا در این گزارش درباره هفت مدل خودروی وارداتی و تولید داخل که دچار نوسانات قیمتی شدید هستند توضیحاتی ارائه کنیم. توصیه هفت صبح نخریدن این هفت خودرو نیست، تامل برای بازگشت قیمت هر این مدل ها به کانال واقعی خود است. پیش‌بینی ما این است که تا پایان مهرماه که ماجرای ورادات خودرو و بازگشایی ثبت سفارش و بازگشایی ثبت سفارش پایان خواهد یافت پس بهترین کار ممکن انتظار تا وصل مجدد سامانه ثبت سفارش و بازگشت شرایط بازار به وضعیتی عادی است.
 کیا سورنتو
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۲۳۸ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۲۴۰ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۲۸۰ میلیون تومان
درصد تغییر : ۱۶ درصد
سورنتو واقعا خودروی باکیفیت، راحت و مجللی است اما نه با قیمتی ۳۰۰ میلیون تومانی. این محصول کره‌ای اخیرا و پس از ماجرای قطع ثبت سفارش خودروهای وارداتی، بیش از ۵۰ میلیون تومان رشد قیمت داشته و فعلا هم خیال پایین آمدن ندارد.
هیوندای الانترا
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۴۳ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۱۴۵ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۱۶۵ میلیون تومان
درصد تغییر : ۱۳ درصد
در غیاب تویوتا کورولا هر جور که دوست دارد قیمت می‌زند و از قضا خریدار هم دارد. این خودروی کره‌ای که اخیرا چشم رقبای خود را دور دیده و به واسطه ورود کرمان موتور به مسئله واردات هیوندای، رشد تقاضای بالایی را تجربه کرده در ماه‌ ابتدایی تابستان کمتر از ۱۴۵ میلیون قیمت داشت اما حالا با بسته شدن سایت ثبت سفارش و ممانعت از ورودش به کشور، بالاتر از مدل کورولا بیش از ۱۶۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.
 رنو ساندرو استپ‌وی
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۵۶ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۶۲ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۶۶ میلیون تومان
درصد تغییر : ۶ درصد
چه کسی فکرش را می‌کرد که محصول ارزان، کم امکانات و قدیمی رنو در ایران تا این اندازه بتواند موفق ظاهر شود. استپ‌وی این موفقیت را مدیون تبلیغات گسترده و نیز کیفیت مثال‌زدنی ساخته های رنو است که اخیرا به شدت مورد توجه خریداران ایرانی قرار گرفته است. اندکی انتظار برای تحویل نمونه کارخانه‌ای استپ وی با بهای ۵۶ تا ۵۸ میلیون عاقلانه‌ترین کار برای عاشقان این هاچ‌بک کراس فرانسوی است.
 تویوتا سی-اچ‌آر
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۷۹ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۲۰۰ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۲۴۰ میلیون تومان
درصد تغییر : ۲۰ درصد
هیچ چیزی از این بدتر نیست که شما یک خودروی کوچک، ضعیف و اقتصادی را به دلیل دلال بازی و کمبود عرضه با بهایی بیش از ۲۴۰ میلیون تومان بخرید در حالی که امکانات آن در حد یک سانگ یانگ تیوولی ۱۰۰ میلیون تومانی است. فعلا خرید سی-اچ‌آر که ظاهر خشن و اسپورتی دارد، اصلا توصیه نمی‌شود.
 لکسوس آر.ایکس
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۴۸۰ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۵۰۰ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۵۸۰ میلیون تومان
درصد تغییر : ۱۶ درصد
خیلی‌ها چشم‌انتظار ورود این کراس‌اوور متوسط و لوکس ژاپنی بودند و از قضا ورود مجددش به ایران با حواشی بسیاری همراه بود. با اینکه ابتدا قرار بر قیمت ۴۵۰ میلیون آر.ایکس بود، اما این خودرو در بدو امر با بهای ۵۰۰ میلیونی به دست مشتریان رسید و حالا با قطع واردات خودرو، تا ۵۸۰ میلیون تومان نیز خرید و فروش می‌شود.
سئات لئون اف‌آر
قیمت کارخانه قبل از نوسان :۱۵۴ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از نوسان :۱۵۵ میلیون تومان
قیمت بازار بعد از نوسان :۱۷۵ میلیون تومان
درصد تغییر : ۱۲ درصد
جدیدترین هاچ‌بک اروپایی بازار ایران گرچه فعلا برای عموم ناشناخته است اما رشد قیمت بالایی را اخیرا تجربه کرده که معلول شرایط فعلی واردات است و به نظر می‌رسد با رفع موانع موجود، قیمت این خودرو به کانال ۱۶۰ میلیون برگردد. لئون اف‌آر محصولی اسپانیایی است که از تکنولوژی آئودی آلمان سود برده و کیفیت ساخت مناسبی دارد اما فعلا خرید آن با این میزان رشد قیمت بازار به صلاح نیست.
 هیوندای سوناتا هیبرید جی‌ال‌اس
قیمت فعلی کارخانه:۱۷۵ میلیون تومان
قیمت بازار قبل از عرضه مدل ۲۰۱۸ :۱۶۸ میلیون تومان
قیمت مدل ۲۰۱۸ :۲۰۰ میلیون تومان
درصد تغییر : ۱۴ درصد
قضیه این یکی کمی فرق می‌کند. ورود مدل‌های ۲۰۱۸ باعث می‌شود تا خودرو حتی بدون اینکه تغییری در بخش ظاهری یا فنی داشته باشد، رشد قیمت را تجربه کرده و بیش از بهای واقعی به فروش برسد. با اندکی صبر می‌توان مدل‌های هیبریدی سوناتا را در بازار به قیمت بسیار کمتر از بهای کارخانه خرید. سوناتا هیبرید خودروی خوبی است و می‌تواند تا حدی خلا کمری هیبرید را در بازار ایران پر کند.
+47
رأی دهید
-9
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  به جز تویوتا ولکسوس بقیه مارکهای بالا مفت گرونن.
  20
  60
  شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران

  ممنون از اینگونه مطالب آگاهی دهنده. و خاک بر سر ملت اکثریت نادان. خجالت هم خوب چیزیه. آخه ملت نادان ساندرو همه چیزش ال 90 هست. فقط دمبشو چیدن. اونوقت 20تومن پول بیشتر میدید؟ همون ال 90 قرار بود ماشین 6 میلیونی و ارزونتر از پراید باشه انقدر خوره بازی درمیارید که میشه ماشین 50 میلیون. خجالت بکشید. آخه سورنتو چیه که 300 میلیون پول بالاش بره. نخرید تا این قاچاقچیهای اتومبیل (سپاه و سایر رانت خواران) برن دنبال ژتون فروشی نوامیسشون. به ولا اینطور خبرها حالمو بد میکنه. من یه 206 صندوقدار دارم. خواستم ماشین کمی قوی تر بگیریم اما دیدم تا 80تومن همه ماشینا تو همین توانمندی هستن و حتی یه ایربگ جانبی ندارن. فوقش حلبیهاشو زیاد کردن اسمشو گذاشتن شاسی بلند چینی . بی خیال شدم چون ماشین خودم کاملا راحته و سواریشم خوبه. گرچه 206 باید فوق 15 میلیون باشه نه 40 تومن. اما بازم سگش میرزه به ساندرو که الکی شده 60 تومن یا ماشینای چینی زاقارت. واقعا مردم ایران شان خودشونو زیر پا گذاشتن و چنان گوسفندوار رفتار میکنن که 4تا چوپان واقعی دیروز(همین سرداران سپاه و آخوندها)دارن مثل شغل قبل از انقلابشون ملت رو میچرونن
  10
  41
  شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۵
  ۲۸
  boysboys - مونیخ، آلمان
  کسی که این گزارش رو نوشته بوده یک ابله واقعی بوده که ماشین شاسی بلند فوق العاده شیک و جذابی مثل تویوتا CHR رو "ضعیف" و "اقتصادی" و دارای ظاهر "خشن" توصیف کرده و با آشغال در پیتی ای مثل سانگ یانگ کره مقایسه کرده و بعد رنوی در بنجل و ارزون که دربهترین حالت ماشین خیلی متوسط و معمولی هست رو دارای "کیفیت مثال زدنی" توصیف کرده. محض اطلاع تویوتا CHR از پر طرفدارترین و hit ترین محصولات جدید متوسط قیمت تویوتا هست و خیلی هم تیز و برو و ظاهرش هم که فوق العاده زیباست حتی توی آلمان که کشور ماشینهای سطح بالا حساب میشه کلی طرفدار داره.و دیزاینش کلی جایزه برده. اونوقت این نادان این ماشین محشر رو اینجوری توصیف کرده.
  7
  21
  شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۵
  ۵۹
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  تویوتا چیست؟. شما که کافر نبوید. تویوتا شما را کافر می‌‌کند. ‌هم چیز آان ایمنی‌ است. ترمز ایمنی‌ . .موتور ایمنی‌ . ایربیک . شما ماشین ایرانی‌ بخرید. همیشه به یاد خدا هستید. خدا کند،ترمز گیرد. خدا کند موتور نسوزد. خدا کند چپ نشود. خدا کند. روغن سوزی نگیرد. خیلی‌ معتقد هستی‌. دیگر پراید بخر . فضای پراید مثل فضای حرم امام رضا است است. دم و دقیقه صلوات
  8
  36
  شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۵
  ۳۸
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  زردوشت استثنا احتمالا دست میگه.احتمالا تویوتا از نظر ایمنی ضعیفه.توو لیست بالا البته نبود.فولکس واگن بگیرید وشبها وروزها وتو جاده وخیابان وزمستان وتابستان خواب پریشان نبینید.
  2
  0
  یکشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۶
  نظر شما چیست؟