گزارش لس آنجلس تایمز از تاثیر دلخراش فرمان مهاجرتی ترامپ بر خانواده ایرانی پناهجو در ترکیه

خبرگزاری ایرانشهر : یک خانواده شش نفره ایرانی یارسان کیش که برای پناهندگی مذهبی به آمریکا اقدام کرده بودند بدلیل صدور فرمان ممنوعیت سفر اتباع شش کشور مسلمان (از جمله ایران) به ایالات متحده از سوی رییس جمهور دانلد ترامپ، در ترکیه زمین گیر شده اند.
سه سال پیش آقای مرادی به همراه همسر، خواهر همسر و سه فرزندش بدلیل تهدید جانی در جمهوری اسلامی ایران علیرغم میل باطنی جلای وطن کرد و به قصد پناهنده شدن به ایالات متحده راهی ترکیه شد. خانواده آقای مرادی دارای کیش یارسان یا اهل حق هستند که در کردستان ایران و عراق پیروانی دارد ولی در حکومت اسلامی ایران، این دین به رسمیت شناخته نمی شود و با پیروانش همانند دیگر ادیان غیر رسمی رفتار تبعیض آمیزی انجام می شود.
به گزارش لس آنجلس تایمز، سه سال پیش آقای مرادی و خانواده اش که ساکن شهر «سر پل ذهاب» در استان کرمانشاه بودند با اتوبوس از طریق مرز زمینی شمال-غرب ایران به ترکیه رفتند و در شهر کایسری (قیصری) واقع در مرکز ترکیه ساکن شدند تا برای برای پناهندگی در ایالات متحده اقدام کنند. روزهای نخست ورود به ترکیه بسیار سخت بر آنان گذشت و حتی مجبور شدند چند شبی در پارک عمومی شهر بخوابند. آقای مرادی از طریق سفارت آمریکا در آنکارا برای پناهندگی اقدام کرد و درست در هنگامی که به نظر می رسید او و خانواده اش به رویای خود یعنی زندگی در کشوری آزاد و امن نزدیک شده اند، فرمان مهاجرتی رییس جمهور ترامپ مبنی بر ممنوعیت مسافرت اتباع شش کشور مسلمان (از جمله ایران)، رویای آنان را نقش بر آب کرد.
 
حتی پس از لغو موقت فرمان مهاجرتی ترامپ از سوی دادگاه، باز هم پرواز آنها به سوی آمریکا سه بار کنسل شد. آقای مرادی که از ناراحتی قلبی رنج می برد، امید داشت که در آمریکا معالجه شود و اعضای خانواده اش بتوانند به ادامه تحصیل و داشتن شغلی آبرومند برسند اما تاکنون این آرزوها تحقق نیافته اند.
خانواده مرادی خانه و کاشانه شان را به امید فرار از آزار و اذیت حکومت اسلامی ترک کرد ولی در ترکیه بلاتکلیف مانده است، جایی که هنوز بدلیل داشتن دین یارسانی در خطر هستند. ترکیه نیز کشوری است که برای زندگی اقلیت های دینی نامناسب و نامطمئن است. آقای مرادی در مصاحبه ای تلفنی گفت: «اگر بخاطر فرزندانم نبود تا به حال خودم را کشته بودم. در اینجا (ترکیه) هم برای یافتن شغل و ادامه زندگی مشکل داریم. همه از ما می پرسند آیا مسلمان هستیم؟ آیا نماز می خوانیم؟ و وقتی می گوییم مسلمان نیستیم جور دیگری با ما رفتار می کنند.»
پیروان دین یارسان یا اهل حق در مناطق کردنشین ایران و عراق زندگی می کنند. کیش یارسان آیینی است با مناسک عرفانی و آمیخته‌ای از آموزه‌های ادیان مختلف دارد که آثاری از مذاهب مانوی، یهود و مسیحیت در مذهب آنها به چشم می‌خورد.
+77
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۸
  Dr.Alex - واشینگتون، ایالات متحده امریکا

  دولت ترامپ مسئول حفظ منافع ایران و ایرانی نیست، دولت آمریکا است، جالب است ما از دولت خودمون انتظار نداریم بفکر مردمش باشد و رها کردیم و بیخیالی و بی بخاری شده جزیی از فرهنگ ما، بعد از دولت های اروپایی و آمریکایی انتظار داریم کار و زندگی را رها کرده و بفکر مردم مظلوم ایران باشند!
  21
  66
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۵
  ۳۲
  gozargah - ایران، ایران
  چرا برای کانادا و اروپا اقدام نمی کنند؟ تا وقتی که دقلک پوتین در کاخ سفید مشغول تخریب ارزشهایی آمریکا است آنها شانسی برای ورود نخواهند داشت. کانادا هم گزینه خوبی برای آنها خواهد بود. امیدوارم هرچه زودتر مشکلاتشان حل شود و همچنین مشکلات ما مردم داخل ایران.
  16
  31
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  ۵۹
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  این چهل سال این رسانه‌ها کدام گوری بودند که از فرمان تغییر حکومت توسطِ کارترِ حمال و سیا و دیگر سازمانهای جاسوسی ، حرفی‌ به میان نمی‌آورند و فلاکت هشتاد میلیون ایرانی تا کنون !! البته که گاهی خشک و تر با هم میسوزند، و حالا این خانواده ۶ نفره این ضربه را خورده اند اما یک مقایسه سر انگشتی ، خباثت و جهت داری رسانه‌ها را بیشتر نمایش میدهد. از این نظر میگویم هشتاد میلیون ، چون چه آنها که در نظام چریدند و خیانت و جنایت کردند برای ابد به فلاکت افتادند باید پاسخگو اعمال ننگین خود بوده چون مقام انسانی‌ را زیر پا گذاشتند و چه آن‌ عده که به دامِ اینها نیفتادند در جهنمِ ساخت سیاست سوختند و چه ایران که به غارت رفت و اینگونه به خشکسالی و عدم استاندارد در هر چیز گرفتار آمد.
  12
  19
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند

  قطع مسلم اینها دروغ میگویند و وضع مالی درست و حسابی دارند که برایشان در سایتهای وابسته اینطوری تبلیغ میشود! گول این بازیهای چرند و ننه من غریبم بازیهای اینجور افراد را نخورید!
  56
  22
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند

  اگر در ایران کسی مشکل سیاسی و آنقدر بدی داشت و معروف هم بود که اصلا نمیگذاشتند به بیرون درز بشود تازه وقتی معلوم میشد که دیگه نمی تونستند از ایران خارج شوند!روانیان غربت نشینی که هرروز خودشان را به صفحه مانیتور چسبانیده اند تا از جایی که فرار کرده اند اخباری بگیرند بیایند منفی بدهند!اونی هم که از زیر سیم خاردار رفته ترکیه بیاد بخونه! هرچند براش درس عبرت نمیشه!خخخخ!
  48
  16
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۲
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند

  تازه برای اطلاعتون بگم الان سه ساله که دولت مرکزی ایران کاری به اینکه دینی دارید یا ندارید هم نداره و فقط میگه صرفا ایرانی باشی کافیه!حتی من شنیدم این موارد تبعیض دینی در مورد مسائلی مثل کنکور و شروط استخدامی هم داره برداشته میشه!ولی خوب مثل اینکه این خود مردم هستند که الان در بعضی شهرهای کوچک با هم نمیسازند!
  52
  14
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند
  چه تهدید جانی ؟ کی تهدیدشون کرده که تونستن با خانواده از زیر سیم خاردار برن ترکیه؟اینطور که دیده میشه خانواده الان تو ترکیه شاد و شنگول هستند!خوب همونجا بمونند!آمریکا برای معالجه قلب؟این مردی که من توی تصویر می بینم از پدر من سالم و سرحالتره!آب و نون کشور رو میخورن بعد میرن آمریکا و کانادا از ایران بد میگن!چهار سال بعدش هم یکی از پسراش (که تا اونموقع افسردگی گرفته )میاد تو سایت یوکی واسه ما شاخ میشه!!!ایا درسته اینکارها؟
  27
  14
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۲
  ۴۵
  azarbayjan-janim - تبریز، ایران
  [::Lolitaa - دلفت، هلند::]. خدا رو شکر از ایرانیها در un استفاده نمی کنند چون همشون خودشون رو شرلک همز میدونند عین شما.
  9
  24
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند
  بذارید با یک ماجرای حقیقی روشنتون بکنم : تو همون کرمانشاه دو برادر بودند یکیشون در پرورش اندام کار میکرد و یکی دو مقام استانی هم اورده بود و یک بار هم به مسابقات بیرون کشوری(احتمالا مالزی) اعزا م شد ه بود به برادرش(حدود 24 ساله) میگه برو ترکیه منهم میام اونجا میریم کانادا جفتشون یکی از مالزی یکی از ایران (با پاسپورت جمهوری اسلامی!)میرن ترکیه
  18
  1
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند
  بعد اون برادر میگه بیا روی بدن من چهار تا با شلاق بزن اثرش معلوم بشه اونهم همینکارو میکنه بعد دونفری میرن U.N میگه دولت ایران منو بعد مسابقات بازخواست کرده و اینطوری شلاق زده اونهام دوسال بعد توسط U.N قبول میشن یکیشون رو U.Nمیفرسته بلژیک اون یکی میره کانادا حالا اون بدنسازه کاناداست الان داره در سطح یک اونجا بدنسازی میکنه اون یکی برادرشم تو بلژیک با اینکه خیلی زبان بلد نبوده تو یک اداره کارمند میشه!!خیلی راحت !!دیدی چه قدر راحت میشه رفت امریکا؟؟فقط بیا بگو دولت اینکارو کرده!یک مشت دروغگوی بیشرم!
  22
  13
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱
  ۳۶
  Lolitaa - دلفت، هلند
  اینهم یادم رفت بنویسم : اون برادر بزرگه تا الان دوباراز کانادا راحت به ایران رفته و برگشته و اون یکی هم دوسال قبل یکبار بدون مشکل رفت ایران پدر مادرشو ببینه !!اگه حکومت فعلی ایران هیچ خوبی نداشته باشه همین که امثال اون (دوستدار پنجاه ساله از سوئد که هنوز نمیدونه [کاشت] با [کاش] فرق میکنه!!و ده بار هم تا حالا تکرار کرده!) و خیلی بیلمنگهای دیگه رو از ناکجاآبادها روانه سوئد و کانادا و آلمان کرده که هم از توبره بخورن ,,,,, !باید متشکر باشن!
  21
  15
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان
  لولیتا حرف نزنی‌ نمی‌‌گویند لالی. شما برو دختر ۱۹۰ سانتی هلندی را نجات بده. همون که گفتی‌ .ناموس او را در مقابل ۲ پلیس هلندی نجات دادی. چون پلیس هلند هیز بود. آخر سهم را چه به این غلطا در اینجا؟
  13
  16
  ‌سه شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۴
  نظر شما چیست؟