درگذشت پروفسور لطفی‌زاده؛ بنیان‌گذار منطق فازی که آغازگر موجی از پژوهش و اختراع بود

پروفسور لطفی زاده ، دانشمند ایرانی و بنیانگذار منطق فازی پروفسور لطفعلی عسکرزاده، مشهور به لطفی زاده، بنیانگذار منطق فازی و استاد دانشگاه برکلی در کالیفرنیا که در ۹۶ سالگی درگذشت، آغازگر موج بزرگ و تاثیرگذاری از پژوهشها و اختراعات بود.
 
پروفسور فیروز نادری، دانشمند ایرانی سازمان ناسا، خبر درگذشت پروفسور لطفی زاده را روز چهارشنبه ۱۵ شهریور، در توئیتر خود اعلام کرد.
 
آقای لطفی زاده که درسال ۱۲۹۹ از پدری آذری ایرانی و مادری روس متولد شد، به همراه خانواده خود از باکو به تهران مهاجرت کرد و تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز به پایان برد. او در سال ۱۳۲۰ در رشته مهندسی برق از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد، فوق لیسانس خود را در رشته برق از دانشگاه ام آی تی آمریکا و دکترای خود را از دانشگاه کلمبیا دریافت کرد.
 او سپس به عنوان پژوهشگر و استاد در دانشگاههای پرینستون و برکلی در آمریکا مشغول به کار شد.
 
پروفسور لطفی زاده که پایه گذار تئوری منطق فازی است، از بیش از پنجاه سال پیش مطالعات خود را در این زمینه آغاز کرد و پژوهش‌های گسترده ای را در مورد کاربرد این تئوری در هوش مصنوعی، کامپیوتر و صنایع انجام داد. منطق فازی و پژوهش‌های پروفسور لطفی زاده آغازگر موج جدیدی از تحقیقات در این زمینه شد که هزاران مقاله و اختراع را در کشورهای مختلف جهان در پی داشت.
 
این دانشمند موفق به دریافت ۹ مدال علمی و ۱۴ جایزه در آمریکا و دیگر کشورها شد و به عضویت هیات مشورتی مراکز تحقیقات فازی و هوش مصنوعی چندین دانشگاه در سراسر جهان درآمد.
 
او که در هیات علمی بسیاری از دانشگاههای کالیفرنیا عضویت داشت، در دانشگاه برکلی بازنشسته شد.
+58
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  یک تار مویِ این انسان عالم دانشمند خدمتگزار می‌ارزد به تمام مفت خور‌هایِ فریبکار و انگلی که دکانداران مذهبی‌ هستند و غده این لانه فساد متأسفانه از کشورِ پاک ما بروز کرده، باید بیندیشیم چه ناپاکی و موادِ مضر به جان و تنِ میهن تزریق شد که این چنین بیمار و افسرده و نزار گشت، تنها با حذف موادِ مصنوعی و جایگزینی مواد ارگانیک و سازگار با مزاجِ ایران و ایرانیان حقیقی‌ ، امید است ریشه این غده برای همیشه از بیخ و بن بر آید. آمین.
  12
  34
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۶:۳۴
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  به به شیر شیری سادیسمس ساندیس خور از استکهلم. لطفعلی عسکردزاده دانش آموخته دبیرستان البرز و دانشکده فنی دانشگاه تهران هیچوقت قدمی برای ایران برنداشت و مثل خیلی از تحصیلکردگان ایرانی راحت فردی و خودخواهی را بر خدمت به وطن ترجیح داد. حداقل میتوانست در دوران بازنشستگی یک سفر تفریحی با ایران داشته باشد و در دانشکده فنی ده دقیقه حرف بزند و روحیه به محققین بدهد. با اینحال دانشگاه تهران در سال 94 برای او بزرگداشت برگزار کرد و نشانی را بدون حضور! به وی اعطا نمود. امیدوارم شیر شیری که در سن پیری اینجا بجز حرف بد و ناراحت کننده برای ما ندارد هرچه سریعتر به ایشان ملحق شود.
  29
  20
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
  ۷۱
  hassan5 - تهران، ایران
  اذری -باصطلاح باهوش::قسمتی از حرف هایت درست و بخش اعظم ان نادرست است.سعی کن که قسمت منفی عقایدت را اصلاح کنی.
  6
  11
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۰
  ۳۷
  پرنده ابی - لندن، انگلستان
  این آقو اصلا خودشو ایرونی نمیدونست کاکو هروقتم باهاش مصاحبه کرده بودند نمیگفت من ایرونی هستم البته اگه بیشتر توظیح بدم اینجا منو تیربارون میکنن کاکو
  6
  16
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۹
  ۴۰
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  ایشان در باکو از پدر اردبیلی و مادر یهودی روس به دنیا آمد. خوب شد که به آمریکا مهاجرت کرد و از کسانی شد که تاریخ علم را تغییر داد. اگر ایران باز می گشت سالها باید در زندان اوین عمرش را سپری می کرد. من به عنوان متخصص مسکن و برنامه ریزی شهری در انگلستان زندگی می کنم. ایران به ما نیاز دارد اما خودمان را نجات دادیم فرار نکردیم. در ایران بعد از فوق لیسانی سالها بیکار بودم و حتی خواستم خودم را بکشم بعد در یکی از ادارات کار پیدا کردم که باید ناچار می شدم هر روز دستمالی خیلی ها را انجام دهم . اینجا پیدا کردن خودت سخت است اما دنیای فرصتهاست و استعدادها واقعا قدر دانسته می شوند. از خیالات و توهمات ایرانی بیرون بیایید اگر ایشان در ایران بود چه می شد؟ هی چی . در ایران بیشتر دولت فرهنگ جهالت و عقب ماندگی فرهنگی باعث فرار انسانها بلکه نجات انسانها می شود
  5
  14
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۰
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. دوست عزیز اولا ایشان در زمان شاه فقید رفته اند نه در زمان آخوند. ثانیا اگر توی یوتیوب نگاه کنی خودش رو اصلا ایرانی معرفی نمیکند و بیشتر خودش رو روس میداند در صورتیکه باکو و آذربایجان روس حساب نمیشود . حتی زنش رو توی یوتیوب فقط چند لحظه نشان میدهد و احتمالا اسم خانوم فاطمه خانم است که عارشان میاید و میگویند فای. در آخر من ادعا نکردم باید برمیگشت چون به هر حال سیتیزن امریکا بوده و بچه هایش همه امریکایی هستند من فقط گفتم به پاس زحمات دانشکده فنی و دبیرستان البرز میامد سری میزد حداقل خاطرات خودش را زنده میکرد و با اساتید و دانشجویان گپی میزد و یک بسته گز و پسته مجانی دریافت میکرد و تشریف میبرد. آیا این خیلی توقع نابجایی است؟. حالا شما اگر سی سال دیگر در دوران بازنشستگی بروی ایران به دانشگاه خودت و سلام علیک کنی و به دانشجویان بگویی بچه های عزیز بهتر درس بخوانید. آیا خیلی مهم است؟ همین آخوندها آیا شما را خواهند کشت؟
  8
  11
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  ۴۸
  ahura95 - توکیو، ژاپن
  روحشون شاد و نام پرفروغشون مانا
  7
  9
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۹
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان::]. بعد هم عزیز جان همشهری. مشکل ایران دقیقا از همین افراد نخبه شروع شده که همه فراری بودند . اگر از همان زمان شاه به هر صورتی حتی وقت به وقت در مملکت حضور داشتند هیچوقت استبداد پا نمیگرفت. خودت گفتی در ابتدا در خارج هم که باشی باید خودت رو پیدا کنی. بنظر من خودت را که پیدا کردی دیگر خارج و داخل ندارد. البته الان با دوره لطفی زاده فرق دارد. در 70 سال پیش در امریکا هیچکس اهمیت نمیداد تو از کجا میایی با اینحال ایشان اسمش را عوض کرد و عسکر علی را برداشت و فقط لطفی و زاده را گذاشت که الان میبینی پسرش فقط فامیلی زادا دارد. الان بعداز ای حوادث و درگیریها فرق کرده و دوست خودم در یکی از دانشگاههای امریکا درس میخواند میگفت برخی اساتید بدلیل اینکه اسم مسلمانی دارد با او بد رفتار میکنند و احتمالا در محیط کار هم همین خواهد بود.
  8
  8
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱
  ۳۹
  amirgheryou - تهران، ایران
  اصالت خانوادگی دانشمندان معاصر دارای اصالت تورک کهن ایرانی: لطفی زاده(اردبیلی) هشترودی(هشترود) فیروز نادری کشکولی(قشقایی) مریم میرزاخانی(زنجانی) نیما ارکانی(تبریزی) علی جوان (تبریزی)هیات(اردبیلی) صالحی(قزوینی) صمیعی هم به گفته خودش در سخنرانی دانشگاه تبریز (تبریزی) .وووو . اینارو برای افتخار نگفتم چون افتخار هرکس خودشه. به قول لطفی زاده رمز موفقیت تورکها سرسختی اونها در مواجه با مشکلات هست. حالا همین سرسختی برای دیگران نمود خشونت داره. ولی قلبشون نرمه.
  2
  7
  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۲
  ۴۸
  ahura95 - توکیو، ژاپن
  خیلی دوست دارم اینا که منفی برای پیام آمرزش روح ایشون دادن چه کسایی هستن و مربوط به چه طایفه فکری ای ؟
  1
  2
  دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۰
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::ahura95 - توکیو، ژاپن::]. ما اینجا حرف حساب میزنیم منفی میدند چه برسد به پیام آمرزش شما
  0
  1
  دوشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
  نظر شما چیست؟