پرویز نظریان میلیاردر ایرانی آمریکایی درگذشت

خبرگزاری ایرانشهر : اسحاق پرویز نظریان تاجر، سرمایه دار و نیکوکار سرشناس یهودی ایرانی آمریکایی روز  23 آگوست 2017 در بورلی هیلز دیده از جهان فروبست. آقای نظریان در هنگام مرگ 88 سال داشت و ثروتش قریب 18 میلیارد دلار تخمین زده می شد.
 
اسحاق پرویز نظریان در یک خانواده از ایرانیان یهودی در تهران متولد شد. پدر او وقتی پنج ساله بود درگذشت و مادرش مغازه خیاطی باز کرد. او برادری به نام یونس دارد که بخش عمده ای زندگی آنها در مشارکت و مفارقت با هم سپری شده است. اسحاق پرویز نظریان در تهران بزرگ شد و در مدرسه آلیانس اسرائیلیت و هنرستان فنی تحصیل کرد و در ۱۹۴۳، در میانه جنگ جهانی دوم، در پایگاه ارتش آمریکا در تهران به عنوان خدمت نمودد.
 
در سن هجده سالگی به ایتالیا نقل مکان کرد و در ۱۹۴۷ عضو هگانا(سازمان عملیاتی وفادار به ایدئولوژی صیونیزم) شد و در ۱۷ مه ۱۹۴۸، سه روز پس از اعلام استقلال اسرائیل به اسرائیل مهاجرت کرد و در جنگ اعراب و اسرائیل (۱۹۴۸) به عنوان عضوی از بریگاد زره پوش هفتم شرکت جست. در انفجار مین زخمی شد و پنج ماه در بیمارستان بستری بود.
 
او پس از فراغت از خدمت در ارتش اسرائیل یک کسب و کار حمل و نقل را به راه انداخت. کامیون‌هایی به خدمت گرفت و رانندگانی استخدام کرد تا شن و ماسه را به مکان های ساختمان سازی در اسرائیل حمل کنند. در ۱۹۵۷، به ایران برگشت و کسب و کار ساختمانی خود را توسعه داد و بر ساخته شدن بسیاری از ساختمان‌های دولتی نظارت کر. او از روابط نزدیکی با، محمدرضا شاه پهلوی برخوردار بود.
 
در جریان انقلاب ۱۳۵۷ ایران نام او در فهرست قتل قرار داشت. سرانجانم و به اجبار او به تبعید به آمریکا رفت و در لس آنجلس سکنی گزید. در ۱۹۸۵ به همراه آروین ام. جیکابز و اندرو ویتربی، شرکت امینت را ابتدائاً به منظور ردیابی حرکت کامیون‌های از یک سایت ساختمانی به دیگری تأسیس کرد. این استارتاپ که با کوالکام ادغام شد، بدل به یکی از بزرگترین سازندگان چیپ در جهان شد.
 
آقای نظریان در سال های پایانی عمر خود کتاب خاطراتش را تحت عنوان پیاده تا افق به رشته تحریر در آورد که تحت سرپرستی دختر او و توسط انتشارات شرکت کتاب منتشر شد.
+75
رأی دهید
-26

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۰
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  یادش به نیکی. نظریان میتوانست بسادگی در اسرائیل وارد عالم سیاست شود و پستهای انچنانی کسب کند اما نکرد. همواره ایران دوست و ایرانی دوست باقی ماند. دوستان امریکایی حاضر در سایت که اهل دعای کمیل و روضه های لس انجلسی با صرف بیف استروگانف هستند حواسشان باشد، مرگ نزدیک است و آنور هم هیچ خبری نیست. کمی انصاف و مروت در همین طرف چاشنی زندگیتان کنید. انور هیچ خبری نیست. زنجیر عدل خسرو و ان خر که شکوه کرد// اورده اند جان برادر خرت کنند!!
  37
  59
  یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۱
  ۵۱
  همه چیز ایران بر باد رفت - برلین، آلمان

  به آرامش ابدی دست پیدا کرد! ای کاش میموند و مرگ جنتیو خامنه ای رو میدید!
  9
  63
  یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۷
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  خدا رحمتش کند !
  8
  59
  یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۱
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  یکی از ایلومیناتی ها و افراد بالادستی فراماسونری در قرن بیستم بود!
  37
  8
  یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  ۴۰
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان

  یادشان گرامی باد. یهودی ها نقش بسیار ارزنده در روند مدرنیزاسیون ایران داشته اند و همیشه از وفادارترین افراد به ایران بوده اند.
  8
  32
  یکشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۲
  نظر شما چیست؟