هشدار ایران: غنی‌سازی ۲۰ درصدی در فردو را پنج روزه راه می‌اندازیم

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید در صورتی که آمریکا برجام را به هم بزند 'قطعا آنان را غافلگیر خواهیم کرد' علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در توصیف آمادگی کشورش برای بازگشت به شرایط پیش از توافق اتمی با شش قدرت جهانی (برجام)، گفته است که اگر اراده کنیم، حداکثر تا ۵ روز می توانیم غنی‌سازی ۲۰ درصدی را در فردو آغاز کنیم. او گفته اگر آمریکا برجام را به هم بزند، ایران با اقداماتش "آنها را غافلگیر خواهد کرد".
 
آقای صالحی به خبرگزاری صداو سیما گفته "این اقدام از نظر فنی و حرفه‌ای پیام‌های گوناگون دارد و طرف مقابل پیام آن را می‌فهمد".
 
مرکز غنی‌سازی فردو در نزدیکی شهر قم در جنوب تهران یکی از موارد اختلاف عمده ایران و قدرت‌های جهانی بود که در توافق برجام بر سر آن به توافق شد.
 
ایران در این مرکز اورانیوم با خلوص ۲۰ و ۵ درصد تولید می‌کرد اما در توافق موقت هسته‌ای و سپس در توافق جامع برجام، آن را به حالت تعلیق درآورد.
 
آقای صالحی درباره برگرداندن راکتور اراک آب سنگین به وضعیت پیش از توافق هم گفت "در برخی لوله‌های این راکتور که بیرون از راکتور است به قطر چند سانت و به طول مثلا دو سه متر سیمان ریخته شد... سر و ته لوله‌های کنونی را برمی‌داریم و لوله‌های جدید می‌گذاریم این چند ماه بیشتر طول نمی‌کشد".
 
بازطراحی و نوسازی رآکتور اراک، به نحوی که پلوتونیوم با قابلیت استفاده تسلیحاتی در آن تولید نشود، بخشی از توافق برجام است.
 
مطابق توافق ایران با شش قدرت جهانی (شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان) پس از تخلیه کالاندریا یا قلب راکتور، حفره‌های به جا مانده آن طوری با بتون پر شد که دیگر قابل استفاده نباشد.
سایت فردو در نزدیکی شهر قم قرار دارد  توضیحات علی اکبر صالحی درباره مدت زمان بازگشت ایران به پیش از توافق برجام، حدود یک هفته پس از هشدار حسن روحانی رئیس جمهور ایران صورت می‌گیرد.
 
آقای روحانی در مجلس ایران ضمن اشاره به گفته مقام‌های آمریکایی درباره احتمال برهم خوردن برجام، گفته بود "دولتمردان جدید آمریکا باید بدانند که تجربه شکست خورده تحریم و تحمیل، دولت‌های گذشته‌شان را به پای میز مذاکره کشاند و اگر مایل باشند به آن تجربه بازگردند، یقینا در مدت زمان کوتاهی ـ نه در مقیاس هفته و ماه، بلکه در مقیاس ساعت و روز ـ به شرایطی بسیار پیشرفته‌تر از زمان شروع مذاکرات بازخواهیم گشت".
 
از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، او بارها برجام را توافقی بد توصیف کرده است. آمریکا اعلام کرده است که گروهی مامور بررسی این توافق است تا درباره ماندن یا خروج آمریکا از این توافق را ارزیابی کنند.
 
اتحادیه اروپا و روسیه از رویکرد رئیس جمهور جدید آمریکا به برجام انتقاد کرده و گفته‌اند که همه طرف‌ها باید به این توافق پایبند بمانند.
 
ایران می‌گوید در صورت خروج آمریکا از برجام، آماده است تا به سرعت زیرساخت های هسته‌ای خود را به وضعیت پیش از توافق برگرداند.
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهارات امروزش گفته که به غیر از برگشت مرکز غنی‌سازی فردو و راکتور آب سنگین اراک به شرایط پیش از برجام "پیش‌بینی‌های دیگری انجام دادیم که اکنون قابل اعلام نیست".
 
آقای صالحی اعلام این موارد را به تصمیم هیات نظارت بر برجام موکول کرده است که وظیفه آن بررسی اجرای توافق و طراحی واکنش به موارد تخلف و نقض آن از سوی شش قدرت جهانی است.
 
با این حال آقای صالحی گفته "بدانید که در مدت ۶ ماه چهره سازمان انرژی اتمی عوض می شود... اگر قرار بر مقابله باشد و چالشی بخواهیم وارد میدان شویم این مدت برای ما وقت زیادی است و قطعا آنان را غافلگیر خواهیم کرد".
+43
رأی دهید
-8
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  اقای صالحی چرا ایستادید ؟ خوب اگر غیرت و شهامت دارید سایت فردو را راه بیاندازید ! امریکا تصمیم خودش را در برابر حکومت جهل و تزویر اخوندی ایران گرفته است و باور هم نمی کنم با تهدید به راه انداختن سایت اتمی فردو بتوانید تصمیم امریکا را عوض کنید.
  11
  15
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  ۵۹
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  بنیه دفاعی کشور هیچ وقت قابل مذاکره نبوده که شما اخوندان با سیاستهای غلط دیپلوماسی هزینه های سنگینی رو به بنیه دفاعی تحمیل کردید ایران نه اینکه باید حق غنی سازی بیست درصد رو داشته باشه بلکه حق داشتن تجهیزات غیر متعارف رو هم داشته باشه ، در جهان پر تلاطم امروزی و خاورمیانه پر اشوب ما برای حفظ داشته هامون باید به انواع توانایی هامون بیافزاییم
  10
  18
  ‌سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۴
  نظر شما چیست؟