پناهنده‌ی ایرانی، نخستین اسقف کلیسای لفبورو در انگلیس شد + ویدیو

ایران اینترنشنال - خانم گُلی فرانسیس- دهقانی که پس از قتل برادرش در ایران، به بریتانیا پناهنده شده است، به مقام نخستین اسقف کلیسای معروف لفبورو(Loughborough Church) در شمال انگلیس منصوب شده است.
 
روزنامه‌ی پیتربورو تلگراف، شنبه ۱۴مرداد ماه، در گزارشی می‌نویسد، کشیش کاتولیک، گلی فرانسیس- دهقانی در پایان تابستان امسال، پس از ۱۳سال خدمت در کلیساهای پیتربورو، به مقام اسقفی می‌رسد. گلی که در اصفهان متولد شده است، همراه خانواده‌ی خود، پس از انقلاب اسلامی در سال ۱۹۸۰، ایران را ترک کردند و به بریتانیا پناهنده شدند.
 
گلی می‌گوید: «پدر من یک مسلمان مسیحی‌شده بود و خانواده‌ی ما، جزو یک جامعه‌ی کوچک مسیحیان وابسته به کلیسای انگلیسی آنگلیکان(Anglican) بود. من تنها دانش‌آموز مسیحی در مدرسه‌ای بودم که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می‌دادند. هویت من، درواقع آمیزه‌ای از مسلمان و مسیحیت است؛ نوعی شرقی- غربی، یا بهتر گفته باشم ایرانی- انگلیسی. پس از انقلاب اسلامی، جامعه‌ی مسیحیان کشور و خانواده‌ی ما، مورد تهدید ویژه‌ی حکومت جدید قرار گرفت. پدر من تا آن روز، اسقف کلیساهای ایران شده بود. حوادث آن روزها سرانجام به قتل برادر ۲۴ساله‌ی من منتهی شد.
هیچ‌کس به‌خاطر قتل او، به دست عدالت سپرده نشد؛ ولی ما همیشه بر این باور بوده‌ایم که او را به‌خاطر موقعیت پدرم و فرزند او بودن، کشتند. من در سن ۱۴ سالگی، همراه باقی‌مانده‌ی خانواده به بریتانیا پناهنده شدم. امروز، ۳۷سال پس از آن روزها، من هنوز هویت خود را حفظ کرده‌ام و برایم جالب است که چطور انسان‌ها می‌توانند خود را متعلق‌به یک جامعه‌ی جدید بدانند، درحالی‌که از محل تولد خود فرسنگ‌ها فاصله دارند. من بریتانیایی هستم؛ ولی همزمان ایرانی هم باقی مانده‌ام».
 به گزارش پیتربورو تلگراف، اسقف گلی فرانسیس- دهقانی در مسؤولیت جدید خود، به مسیحیانی که از اقلیت‌های قومی به بریتانیا پناهنده شده‌اند، کمک‌های انسان‌دوستانه و آموزش برای یافتن یک زندگی جدید، ارائه خواهد کرد.
+64
رأی دهید
-22

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان

  علی‌ چپ دست: شما نسل جوان دیکتاتوری را ندید و تجربه نکردید! آی‌ ....به آن شرفت
  17
  43
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۸
  ۳۵
  Lolitaa - دلفت، هلند

  "پدر من تا آن روز، اسقف کلیساهای ایران شده بود"!!!!!! آخه چرا اینهمه دروغ و دبنگ؟؟راستی چرا ؟؟؟ اسقف کلیساهای ایران؟؟؟؟کدام کلیسا؟؟کجای ایران؟اصفهان؟؟کلیسای وانک مثلا؟؟؟یا کلیسای مریم مقدس؟یا شاید هم کلیسای گئورگ مقدس ؟؟یا شاید هم کلیسای استپان مقدس؟؟با فامیلی دهقانی؟؟؟برو بابا خودتونو رنگ کنید ما سیاه سوخته ایم!پدرت هم یک شیاد دودوره بازبود و برادرت هم یک بیسروپای نادان وحقش بوده که قبرش زود کنده شود!
  80
  20
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۵
  ۳۵
  Lolitaa - دلفت، هلند

  امروز هم شنبه است برید به سبک یهودیهای مسیحی شده (هاله لویا) بگید!! یا هم فردا که یکشنبه است برید (هاله لویا) بگو و آواز دسته جمعی با گیتار بخونید بعدش بیاین به من و امثال من فحاشی کنین!! مثل همونایی که به اسم مسیح میان اول دو تا آیه از حزقیال نبی!! یا از شموعیل نبی!! میخونن بعد کامنتشون پر از توهینه!! اینجاست که میشه فرق مسیحی واقعی رو با این کامنت گذارهای بیحیا فهمید!
  65
  20
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
  ۴۸
  rood120 - منچستر، انگلستان

  Scandal برلین آلمان . گرامی شما از یک دست چه انتظاری داری، اسلام از نوع شیعه و سنی دین قتل و جنایات و پایین تنه هست. فشار ها و قتل های زنجیره ای چه بر سیاسیون و اقلیت مذهبی در ایران بوده و خواهد بودو ادامه خواهد داشت ، کشتن کشیشان مسیحی مثل مهدی دیباج یا هایک هوسپیان‌مهر و دیگران توسط سربازان فاسد اطلاعات، خانواده کشیش هایک هوسپیان پس از ۱۱ روز تلاش بی وقفه پس از ناپدید شدن وی در مسیر فرودگاه مهرآباد، پیکر مثله شده او را از سردخانه پزشکی قانونی تحویل گرفتند. پیکر هوسپیان با ۲۶ ضربه چاقو پاره شده بود، قاتلان حفره‌ای عمیق روی سینه او و درست بر قلبش با آلتی برنده ایجاد کرده بودند . مهدی دیباج جنازه او را آویزان بر روی درخت در جنگل های شمال پیدا کرد ند و کشیش هاید که بطریق وحشت ناکی به قتل رسیده بود . فشارها بر جامعه یهودی، سنی و مسیحی و دیگران حتی کردها و ترکها در رژیم فاسد اسلامی کم نبوده و نخواهد شد . قتل های زنجیره‌ای و تکه تکه کردن بدبختها که در دوره خاتمی رو شد توسط اطلاعات و جنایات های بی شمار .
  15
  42
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
  ۴۸
  rood120 - منچستر، انگلستان

  Scandal برلین آلمان . در ادامه گرامی . این اسلام هست و این خائن ها به بشریت قوانین مذهبی خود را اجرا می کنند ، داعش در عراق و سوریه و شیعیان در ایران، اگر فشارها بین‌المللی نبود ایران هم مثل اوایل انقلاب جنایات های زیادی را امروز شاهد بود ، داعش ها قبرها را در عراق خراب کردند و پ ف ی و ز خلخالی قبر پدر آبادانی ایران ، نماد میدان شهیارهم قرار بود تخریب شود و جلوگیری شد ، قتل های و اعدام های ارتشیان بی گناه و هزاران جنایات دیگر که حتا امروز هم ادامه دارد . پایدار باشی گرامی.
  13
  34
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۵
  ۳۸
  امام جان - سانفراسیکو، ایالات متحده امریکا
  گلی جان من برات دعا میکنم که به حق صاحب الزمان تو کارات موفق باشی
  32
  19
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۴
  ۳۵
  Lolitaa - دلفت، هلند

  At school I was the only christian in an entirely muslim environment !!!!! خدا وکیلی در اصفهان که مسیحیان زیادی زندگی میکنند (حتی کاتولیک) شما تنها مسیحی در مدرسه بودین ایا؟؟؟؟خوب ! آدم ناحسابی! میرفتی در مدرسه کاتولیکها یا مدارس ارامنه یا اشوریها!چرا اینهمه آدم رو جیگر فرض میکنی آخه؟همون مسیح با صلیب بزنه به کمرت! امام جان سانفرانسیسکو! کامنت توهم خنده داربود دمت گرم! زدی تو خال!
  35
  12
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  من که مطمین نیستم برادر این خانوم بخاطر مسیحی بودن کشته شده باشه وگرنه چرا صدها هزار مسیحی دیگه رو نکشتند؟
  26
  18
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
  ۳۳
  scandal - برلین، آلمان
  [::rood120 - منچستر، انگلستان::]. کاربر گرامی‌، آنان حتی به فرزندان خود رحم نکردند و حکم اعدام آنان را امضا نمودند! پروردگار یارتان باد
  6
  21
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۷
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  فقط امیدوارم برق اون کلیسا بره چون وقتی اومد حقیقت برملا میشود. صلوات
  20
  16
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  ۱۸
  پرشین اسپایدر - مشهد، ایران
  زین پس بجای واژه غریب و نامانوس ‌ایرانی بفرمایید "تخم تره " ، همه جا هستیم . پارسال رفتم تو شهر ستنای ا نای دور افتاده کامبوج که خودشون فراری هستند ازش و کوچ کردند پایتخت ، دیدم یه یارو ‌ایرانی سی‌ سال پیش با یه زن کامبوجی ازوواج کرده ۴ تا هم بچه داره ، یخونه کنار جاده داشتند یه خونه درختی هم که همون ویلای خارج شهر خودمون باشه وسط جنگل بالای درخت دارند که با طناب و قرقره پشمی خودشونو می‌کشیدند بالا برن توش، همه جا هستیم بعد از فیلیپینیا رتبه دوم رو مادریم، سوم هم چینی‌‌ها هستند.
  6
  11
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۴
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::پرشین اسپایدر - مشهد، ایران::]. عزیزم مملکت بی نظم هستش و کافیه یه خورده اعتماد به نفست کم باشه یا صدمه روحی دیده باشی یا اینکه تنبل باشی . در اونصورت دست به هر کاری باید بزنی بخاطر یه لقمه نون ...یکی گی و لزبین شده یکی مسیحی شده یکی رفته نون خور جهود ها شده اونیکی سیاهپوست میشه ...همه فرقه ای پیدا میشه واقعا . فکر کنم تا چند دهه دیگه توی خارج در هر خونه ای رو بزنی یک ایرانی توش پیدا بشه. الان توی ترکیه مالزی یا دبی هر رستورانی میری با دوستت فارسی حرف میزنی میبینی یه ایرانی گوش وایساده ببینه چه خبر هستش. این هم عادت بدی هستش که ما داریم
  6
  14
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۷
  ۳۵
  Lolitaa - دلفت، هلند
  خخخخ! یک مُشت کچل کوچول شنگول و منگول هاله لویا کنان رو خوب سوزوندمشون! که اگه طبق معمول مهندسی آمار نکرده باشن تا الان 55 تازه مسیحی(یکیش همین بالا از ناف انگلیس کامنت گذاشته!) صلوات کنان! به اورژانس و آتیش نشانی محل زندگیشون زنگ زدن که بیان اونجا رو که سوخته آب بریزن ومداوا کنن!
  8
  1
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۸
  ۴۸
  rood120 - منچستر، انگلستان
  Scandal برلین آلمان . گرامی همین گونه هست ، ببین کشور ما گرفتار چه کفتارها ی شده وقتی به خانواده خود رحم نمی کنند دیگر دلشان برای مردم می سوزد . به امید خدا بزودی این رژیم فاسد هم عوض خواهد شد و مردم ما از دست این جلاد ها خلاص خواهند شد. خداوند یاور تان .
  4
  5
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
  ۴۹
  Anisa - ونکوور، کانادا
  . باید خطاب به تمام مذهبیون دنیا گفت: دست از اثبات وجود خدا بردارید، . وجود خدا نیازی به اثبات ندارد.. شما با رفتار نیکتان،. اثبات کنید که به وجود خدا اعتقاد دارید و خدایتان، مادیات و قدرت نیست. ژان ژاک روسو
  2
  2
  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۸
  نظر شما چیست؟