اعلام هویت پناهجوی ایرانی که جسدش در جزیره مانوس پیدا شد

ساکنان اردوگاه مانوس مراسمی را برای ادای احترام به حامد شمشیری برپا کردند. این عکس را یکی از کاربران فیس‌بوک برای بی‌بی‌سی فارسی ارسال کرده است بی بی سی : مقامات پلیس در پاپوآ گینه‌نو کمی بعد از اعلام خبر مرگ یک پناهجوی ایرانی در اردوگاه پناهجویان استرالیا در جزیره مانوس هویت او را اعلام کرده‌اند.
 
نام این شهروند ایرانی حامد شمشیری‌پور و سن او ۲۸ سال اعلام شده است. پلیس علت مرگ او را خودکشی اعلام کرده است.
 
گری باکی، کمیسار پلیس پاپوآ گینه‌نو گفت که جسد به دار آویخته شده حامد شمشیری‌پور در نزدیکی مدرسه‌ای در لورنگائو شرقی، در جزیره مانوس توسط دانش آموزان پیدا شده است.
 
به گفته پلیس هیچ شواهدی مبنی بر مشکوک بودن مرگ حامد شمشیری‌پور وجود ندارد. طبق گزارش‌ها این پناهجو پیشتر هم اقدام به خودکشی کرده بود.
 
این در حالی است که طبق گزارش‌ها افراد دیگر ساکن در بازداشتگاه پناهجویان مانوس این موضوع را رد می‌کنند و می‌گویند او کشته شده است.
 
سازمان عفو بین‌الملل استرالیا در بیانیه‎ای اعلام کرد: "این هم یک فاجعه جانگداز دیگر ناشی از رنج و مصیبتی که در جزیره مانوس در جریان است."
 
این سازمان همچنین گفته است که در این رابطه باید تحقیقاتی "مستقل، منصفانه و در اسرع وقت" صورت گیرد.
 
سازمان حقوق بشر استرالیا گفت این پنجمین نفری است که از ۲۰۱۳، زمان تاسیس این مرکز توسط دولت استرالیا، در حین بازداشت در این جزیره، جان خود را از دست داده است.
 
مسئولیت اصلی اداره و کنترل اردوگاه پناهجویان مانوس بر عهده مقام‌های استرالیاست و این کشور هزینه آن را پرداخت می‌کند.
 
طبق قوانینی که استرالیا برای مقابله با مهاجرت غیرقانونی دارد، کسانی که با قایق خود را به سواحل این کشور برسانند تا پایان رسیدگی به درخواست پناهندگی به اردوگاه‌های واقع در جزیره مانوس، متعلق به پاپوآ گینه نو، یا جزیره ناروئو در اقیانوس آرام منتقل می‌شوند. حتی در صورت پذیرفته شدن درخواست این افراد هم به آنان اجازه سکونت در خاک استرالیا داده نمی‌شود بلکه آنان به "کشورهای امن" دیگری انتقال یابند.
 
سال گذشته قضات دیوان عالی پاپوآ گینه‌نو گفتند که قانون اساسی این کشور اجازه نمی‌دهد آزادی رفت‌وآمد کسی بدون محاکمه منصفانه سلب شود و پناهجویانی که به طور غیرقانونی به خاک استرالیا وارد شوند، طبق قوانین گینه مرتکب خلافی نشده‌اند و نمی‌توان آنان را در اردوگاه پناهجویان محصور کرد.
 
به دنبال صدور این حکم دولت‌های استرالیا و پاپوآ گینه‌نو موافقت کردند که این اردوگاه را تعطیل کنند، اما با گذشت حدود یک سال از آن زمان هنوز اقدامی در این مورد صورت نگرفته است.
+39
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  آلونا ازنامنسکایا - مسکو، روسیه
  واقعا متاسفم و به خانواده اش تسلیت می گویم و این قابل توجه مدعیان حقوق بشر و ایرانیانی که فکر می کنند از راه دریا و با بدبختی خودشان را به انجا برسانند و بگویند من همجنسبازم یا مسیحی شدم و جانم در خطره آنها می گویند اوه مای گاد ها تریبل . نخیر دیگه از این خبرها نیست اینها پناهجویان بدبخت را می فرستند جزیره رابینسون تا با بدبختی در آنجا به زندگی خود پایان بدهند ای کاش اینها درس باشه
  7
  26
  ‌سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۶
  ۳۲
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  روحش شاد . استرالیا همون انگلیسه حـ... س . این هم عاقبت آزادی خواستن اگه آزادی بخواد اینجوری به دست بیاد همون بهتر آدم خودکشی کنه . اما آخه چرا از این مسیر میان وقتی میدونن که این مسیر عاقبتش یا غرق شدنه و یا گرفتار شدن توی این جزیره های آدم خوارها . خوب اون پولی که دارین هزینه میکنین رو بده برا اروپا و یا کانادا .
  2
  14
  ‌سه شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۳۰
  نظر شما چیست؟