روحانی: ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود

آقای روحانی در حضور صادق لاریجانی سوگند خورد حسن روحانی امروز، شنبه ۱۴ مرداد (۵ اوت)، در مراسمی در مجلس شورای اسلامی سوگند ریاست جمهوری ادا کرد.
 
ده‌ها از نفر از مقام‌های عالیرتبه کشورهای مختلف جهان مهمان مراسم تحلیف رئیس جمهور ایران بودند. حسن روحانی و علی لاریجانی با تاکید به "حضور معنادار" این مهمانان اشاره کردند.
 
آقای روحانی خطاب به نمایندگان کشورهای دیگر گفت ایران "آماده همکاری با کشورهای شما در پیشبرد منافع مشترک است. همکاری ما علیه هیچ کشوری نیست."
 
او با دفاع از عملکرد چهار سال گذشته خود، و به ویژه یادآوری به پایان رساندن مذاکرات هسته‌ای و توافق جامع با قدرت‌های جهانی (برجام)، گفت ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود، اما در مقابل اقدام‌های آمریکا واکنش متناسب نشان خواهد داد.
 
مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر از اجرای سخت‌گیرانه برجام و احتمال نقض آن توسط ایران گفته‌اند.
 
حسن روحانی در ابتدای صحبت‌های خود در مجلس گفت پیروزی او در انتخابات، به معنی انتخاب یک "رویکرد و راه" به خصوص است که او باید به آنها وفادار بماند.
 
آقای روحانی درباره دولت دوازدهم جمهوری اسلامی گفت: "این دولت می‌خواهد دولتی معتدل باشد که نه با هر پرخاشی بترسد و تسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود و بجنگد. ما دولتی مصلح هستیم چه در سیاست داخلی و چه خارجی که صلح را برجنگ و اصلاح را بر جمود ترجیح می‌دهیم."
مقام‌های ایرانی با تاکید از حضور گسترده نمایندگان کشورهای دیگر در مراسم گفتنداو گفت: "ما پشتیبان نیروهای مسلح خود هستیم، اما بزرگترین سلاح ما رای ملت ما است."
 
به تازگی در آمریکا قانونی تصویب شده که مطابق آن دونالد ترامپ باید سپاه پاسداران را تحریم کند.
'مادر بمب‌ها'
 
حسن روحانی در مراسم تحلیف گفت: "ما دست دوستی به سوی همسایگان خود دراز می‌کنیم و اعتقاد داریم که تنها از طریق گفتگو و همکاری منطقه‌ای می‌توانیم در جهت آرامش، بالندگی و پیشرفت منطقه قدم برداریم."
 
آقای روحانی گفت: "امروز روزگار، رونمایی از مادر بمب‌ها نیست، بیایید از مادر مذاکرات رونمایی کنیم. امروز روزگار رونمایی از مادر تحریم‌ها نیست، بیایید از مادر همکاری‌ها رونمایی کنیم."
 "مادر همه‌ بمب‌ها" نام بمبی است که آمریکا چند ماه پیش در افغانستان از آن استفاده کرد.
'مرحله جدید'
 پس از پایان مراسم تحلیف آقای روحانی در کنار صادق و علی لاریجانی و در جمع خبرنگاران سخنان کوتاهی داشتند.
 
صادق لاریجانی گفت با انتخاب دوباره حسن روحانی فضای سیاسی وارد "مرحله جدیدی" شده است. آقای لاریجانی در عین حال از دولت خواست به "مسائل فرهنگی" هم بپردازد.
 
علی لاریجانی هم گفت مجلس برای همکاری با دولت آماده است.
برخلاف گزارش‌های پیشین آقای روحانی فهرست وزرای پیشنهادی خود را پس از تحلیف به مجلس ارائه نکرد.
+14
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران
  در مراسم تحلیفی که مولانا عبد الحمید حضور ندارد ارزشی ندارد . من جای لاریجانی و روحانی برای دعوت نکردن این اقا شرمنده هستم.
  4
  7
  شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۴
  ۴۳
  Herzl - امستردام، هلند
  این عکس آخر خانم نفر وسط دماغش منو یاد برنامه کودک چوبین انداخت برومکا لعنتى بود که همیشه با چوبین درگیر بود دماغ خانمه عین دماغ برومکا هست نمى دونم حالا اگر ازش بپرسى حتمأ یه نسبت فامیلى دارن باهم.
  2
  1
  شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.