آیا بنی‌صدر با لباس‌زنانه دررفت یا لباس‌نظامی؟

تاریخ ایرانی - روز ۷ مرداد ۱۳۶۰ ابوالحسن بنی‌صدر، رییس‌جمهور معزول به همراه مسعود رجوی رئیس سازمان مجاهدین خلق از کشور گریختند.
«بنی‌صدر که روز ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ همراه با خمینی و با هواپیمای حامل وی به تهران آمد، در ابتدا چهره ناشناخته‌ای بود. وی فارغ‌التحصیل رشته علوم اقتصادی از دانشگاه پاریس بود و ۲۰ سال از عمر خود را تا زمان پیروزی انقلاب در فرانسه گذرانده بود. بنی‌صدر ابتدا در شورای انقلاب عضویت یافت و سپس با سخنرانی‌های مختلف در جامعه و مناظره‌ای که با بابک زهرایی در دانشگاه تهران انجام داد، توانست خود را در میان مردم به عنوان «روشنفکر تحصیلکرده طرفدار انقلاب‌» معرفی کند. این موضوع زمانی که وی خود را کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری کرد، توانست طرفداران فراوانی برایش به همراه بیاورد.
بنی‌صدر در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری که در ۵ بهمن ۱۳۵۸ و به فاصله کمتر از یک سال پس از پیروزی انقلاب برگزار شد، توانست با حدود ۱۱ میلیون رأی سایر رقیبان خود از جمله محمدحسن آیت‌، صادق قطب‌زاده‌، دریادار مدنی‌، کاظم سامی‌، صادق طباطبایی‌، داریوش فروهر و حسن حبیبی را پشت سر گذاشته و به عنوان اولین رئیس‌جمهوری اسلامی ایران انتخاب شود.
ریاست‌جمهوری بنی‌صدر تنها ۱۷ ماه به طول انجامید. وی در این مدت به تدریج با تمامی نهادهای انقلابی وارد فاز مقابله شد. اینچنین بود که ابتدا در ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ با حکم امام از فرماندهی کل قوا برکنار شد. ۱۱ روز پس از صدور حکم امام‌، هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس گزارش آراء نمایندگان مجلس را در مورد عزل بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری به اطلاع امام رساند. بر اساس این گزارش در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ لایحه عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر برای ادامه ریاست‌جمهوری در مجلس به تصویب رسید. اینچنین بود که سرانجام در اول تیرماه ۱۳۶۰ متعاقب تصویب لایحه، امام در پاسخ به نامه رئیس مجلس‌، بنی‌صدر را از ریاست‌جمهوری عزل کرد.
عزل بنی‌صدر آغاز زندگی مخفی وی به مدت ۵ هفته بود. در این دوره هیچ‌کس از محل اختفای وی مطلع نبود. رجوی بعدها گفت که مجاهدین خلق، بنی‌صدر را پس از برکناری از ریاست‌جمهوری در خانه‌ای واقع در مرکز تهران پنهان کرده بودند. هر روز سندی تازه برای اثبات عدم کفایت وی در مطبوعات منتشر می‌شد اما بنی‌صدر که تا پیش از آن کمتر اتهامی را بی‌پاسخ می‌گذاشت، در آن شرایط ترجیح داده بود، سکوت کند. وقایع ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ فضایی به وجود آورده بود که خشم مردم از بنی‌صدر و مجاهدین روز به روز افزوده می‌شد و برخی شعار اعدام بنی‌صدر را سر می‌دادند.
در چنین فضایی بود که حدود یک هفته پس از انتخاب محمدعلی رجایی به سمت ریاست‌جمهوری، بنی‌صدر از کشور خارج شد. وی و مسعود رجوی رییس سازمان مجاهدین خلق در روز چهارشنبه هفتم مرداد ۱۳۶۰ با یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۰۷ به خلبانی سرهنگ معزی، خلبان ویژه شاه، برای همیشه از ایران رفتند‌. معزی در دی‌ ماه ۱۳۵۷ پس از آن که شاه را به مصر و سپس به مراکش برد، در بازگشت از مراکش با تظاهر به جانبداری از انقلاب اسلامی وارد کشور شد اما در مرداد ۶۰ در عملیات خارج کردن بنی‌صدر و رجوی از کشور نقش محوری را ایفا کرد.
بنی‌صدر پس از فرود هواپیما در فرانسه به خانه‌اش در کشن واقع در ۳ کیلومتری جنوب پاریس وارد شد. رئیس‌جمهوری معزول ایران در ساعت ۱۰:۱۵ به وقت محلی با یک اتومبیل دولتی و به همراه تعدادی پلیس که اتومبیل او را محافظت می‌کردند، وارد آپارتمان سه خوابه‌اش در طبقه اول یک ساختمان متوسط در خیابان دوپون رویال شد که ۴۰ پلیس فرانسه از آن حفاظت می‌کردند. عمه، خواهر و دو دختر بنی‌صدر در پاریس زندگی می‌کردند و از ۲۰ ژوئیه دو روز پس از آن که دادستان تهران گفت بنی‌صدر ناپدید شده است، پلیس با جلیقه ضدگلوله به حراست از این خانه پرداخته بود.
فردای آن روز کانال دو تلویزیون فرانسه بنی‌صدر را نشان داد در حالی که سبیلش را تراشیده و در کنار مسعود رجوی، سلامتیان و سرهنگ معزی ایستاده بود. وی در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت: یک روز قبل ساعت ۶ بعدازظهر به وقت تهران به من خبر دادند، از این رو من در ساعت ۲۰:۳۰ سوار هواپیما شدم و در ساعت ۲۲:۳۰ به سوی فرانسه پرواز کردیم.
روایت خلبان معزی از فرار بنی‌صدر و رجوی
سرهنگ بهزاد معزی، خلبان هواپیمای نظامی که بنی‌صدر را به پاریس برد، قبل از این که در فرانسه فرود آید با رادیو به مقام‌های فرانسوی اطلاع داده بود که حامل رئیس‌جمهور سابق است که خواستار پناهندگی سیاسی است. وی پس از فرود آمدن در خاک فرانسه در گفت‌وگو با خبرنگاران به تشریح طرح فرار پرداخت. معزی که خود را یکی از طرفداران مجاهدین خلق معرفی می‌کرد با بیان این که برنامه فرار از چندی قبل با دقت از سوی طرفداران بنی‌صدر در نیروهای مسلح و اعضای گارد سابق رئیس‌جمهوری سازمان داده شده بود، گفت: «صبح روز سه‌شنبه ۶ مرداد ۱۳۶۰ یک نقشه پرواز آموزشی سوخت‌گیری شبانه را طراحی کردم و ۴ تن دیگر از خدمه هواپیما را نیز در جریان گذاشتم. عصر روز موعود مطابق معمول به پایگاه هوایی رفتیم تا خود را برای یک پرواز عادی آماده کنیم. مخازن سوخت را پر و همه چیز را مرتب کردیم. ساعت ۲۰:۳۰ دقیقه بامداد موفق شدیم بنی‌صدر را به طور پنهانی وارد هواپیما کرده و آنجا پنهان کنیم و سرانجام ساعت ۲۲:۳۰ از باند فرودگاه برخاستیم و نخستین مرحله ماموریت خود را‌‌ همان طور که طرح‌ریزی کرده بودیم، با موفقیت به انجام رساندیم.»
معزی گفت: «با پرواز در ارتفاع کم موفق شدیم از حریم ایران بگذریم؛ بدون آن که هواپیما به وسیله رادار‌ها ردیابی شود. بعد از گذشتن از فراز ترکیه، شرق مدیترانه، قبرس و بالاخره یونان پرواز کردیم و در یونان رادارهای این کشور برای نخستین بار هواپیما را مشاهده کردند.»
آیا بنی‌صدر با لباس زنانه رفت؟
آن زمان روایت‌های بسیاری از چگونگی فرار بنی‌صدر منتشر شد، از جمله این که وی هنگام فرار از کشور، سوار بر اتومبیل وانت و ملبس به لباس زنانه بوده است اما ابوالحسن بنی‌صدر این موضوع را رد می‌کند. بنی‌صدر در مورد خروج‌اش از ایران با لباس زنانه به «صدای آمریکا» گفته است: «من با لباس نظامی از ایران خارج شدم.» وی دلایل خود را برای رد این ادعا اینچنین برشمرد: «یک، ممکن نبود بشود با لباس زنانه وارد پایگاه هوایی تهران شد. دو، ما چهار نفر در خودرو بودیم و اگر همه لباس زنانه داشتند، خیلی جلب توجه می‌کرد. حتی اگر یکی از آنها هم لباس زنانه می‌داشت جلب توجه می‌کرد و کسی که دم درب ایستاده بود، حساس می‌شد بفهمد او کیست. سه، ورود به آن پایگاه با کارت مخصوص ممکن بود. یعنی با لباس نظامی هم می‌خواستید وارد بشوید، اگر کارت نداشتید، شما را راه نمی‌دادند. یکی از افراد فداکار آن پایگاه کارتش را در اختیار من قرار داده بود. چهار، ساعت ۱۰ شب آن هواپیما پرواز کرد. ما ساعت هشت وارد پایگاه شدیم و مدتی هم در محوطه فرودگاه چهار نفری و یکی دو نفر از افراد پایگاه که اطلاع داشتند، یک حلقه‌ای ایجاد شد و آنجا بودیم. تصور کنید اگر با لباس زنانه بودیم، جلب توجه می‌کرد.»
+64
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  بدون در نظر گرفتن مشى سیاسیش ، زمانیکه بنى صدر فرار کرد، آى مُلاها سوزشى افتاده بود به اینجا و اونجاشون! کارد میزدى خونشون در نمیومد! بخاطر همین سوزش مغزى و عُمقى داستان لباس زنانه رو درست کردند، تا شاید بشه ماشین آب پاش و ماتهتشون رو خاموش کُنه!
  85
  141
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  تو هم دلت خوشه ها؟؟؟بعداز40سال حالا میگی این این بنی صدر موقع فرار صبحونه خورده یا صبحونه نخورده بود؟
  28
  64
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  زیر پوش بقال سر کوچه رو کشید رو سرش، حوصله دارین ها!
  27
  41
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب ناب - یوکوهاما، ژاپن
  بدون در نظر گرفتن مشی سباسیش زمانیکه بنی صدر فرار کرد آی سوزش افتاده به اینجا و اونجاشون! کارد میزدی خونشون در نمیومد!
  9
  19
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه
  بابا اخه این کجاش مهمه که این مرتیکه حالا با لباس زنونه أمده یا ارتشى همینطور که گفتین این یارو ٢٠'سال فرانسه بوده ولًى هنوز فرانسه بلد نیست باوز کنین چند وقت پیش تلویزیون اینجا فکر میکنم أرته بود یک برنامه راجع به ایران داشت که با خیلیها از جمله این فکسنى مصاحبه میکردن وقتى موقع مصاحبه این رسید که چند روز قبل ضبط شده بود و مثلا این آغا به فرانسه صحبت میکرد با زیر نویس فرانسوى نشان دادنً دوست فرانسویم که با هم داشتیم برنامه رو نگاه میکردیم و کمى هم فارسى بلده با تعجب میگفت این بهً چه زبونى صحبت میکنه
  21
  21
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  شاید اگر میپذیرفتیم که شاه رفته و دولت بختیار هم مورد حمایت مردم نبود باز هم همین بنی صدر میتونست ثبات سیاسی و اقتصادی رو به کشور برگردونه اما متحجران مذهبی تمام قدرت رو برای خودشون میخواستن و اینگونه شد که وطن برای همیشه به فنا رفت ا...
  11
  25
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  scandal - برلین، آلمان
  پرسش اصلی‌ این است؛ هدف از فرار چی‌ بود؟ و یا فقط قهر کردی و یا ناز و لوس بازی بود؟
  8
  9
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::Madjid aramesh - پاریس، فرانسه::]. قربانت گردم، آخه اگر چیزى بار این آدم بود، در حکومت اسلامى رئیس جمهور میشد؟
  12
  20
  دوشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حق بکو - لندن، انگلستان
  ::سلطنت طلب خلافت وهابی- ابوظبی، امارات متحده عربی::]. بنی صدر چون ایران را داشت دوستی تقدیم شما عرب های حوزه خلیج فارس میکرد باید هم شما ها حمایت کنید هر چه شما عربها تجاوز و جنایت در ایران انجام دادید وطن فروشانی مثل بنی صدر و مجاهدین حمایت کردند ، دشمنی شما عربهای وهابی با ایران بخاطر مذهب شیعه یا سنی بودن نیست دشمنی شما با نژاد اصل و پاک ایرانیان است دنیا ایرانیان را انسانهای با تمدن و فرهنک کهن و وطن پرستی خوشنام میداند ولی ...عربهای وهابی را بعوان تروریست و خونخوار ومتجاوز ، مهم قضاوت مردم دنیا است که در کنار هم زندکی میکنیم نه ریس جمهور چند کشور بخاطر پول شما ها را حمایت میکنند تا به اسم الله انسانها بیکناه را قتل عام کنید.
  4
  7
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه
  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]دقیقأ حق با شماست.
  3
  5
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  حضرت محمد با نامردی علی بدبخت را جای خودی خوابوند تا کشته نشود آیا فرار محمد موجه است ؟. تازه لباس زنانه پوشیدن که ایرادی نداره مادران وخواهران وزنان ما مگه بی ارزش هستند که لباسشون بپوشیم بی ارزش بشیم این فرهنگ عقب مانده آخوندی واسلامی است که پوشیدن لباس زنانه را بد میدانند با نامردی وبزدلی فرار کردن را محمد در تاریخ باب کرد بنی صدر هم یک مسلمان واقعی بود که از پیامبر اسلام الگو برداری کرد وقتی ورق برگرده خواهیم دید چند تا از این سران نظام مثل هیتلر خودکشی میکنند یا با کشیدن عبا روی سرشون الفرار میکنند دور نیست کمی صبر کنید زمانش خواهد رسید
  4
  10
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.