عربستان: درخواست قطر برای بین‌المللی کردن حج اعلان جنگ است

عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان عادل جبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، درخواست قطر برای بین‌المللی کردن مکان‌های مقدس در عربستان را اعلان جنگ علیه حکومت این کشور دانست.
 
وزیر خارجه عربستان به شبکه العربیه گفت: "درخواست‌های قطر برای بین‌المللی کردن مکان‌های مقدس نوعی دشمنی و اعلان جنگ علیه عربستان است."
 
آقای جبیر افزود: "ما حق پاسخگویی به کسانی را که خواستار بین المللی کردن اماکن مقدس هستند، برای خود محفوظ می‌داریم."
 
مقام‌های قطری هنوز به طور رسمی درباره این گفته‌ها واکنش نشان نداده‌اند. دیروز قطر به گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور آزادی مذاهب اعتراض و عربستان را متهم کرد که از حج "استفاده سیاسی" می‌کند.
 
قطر می‌گوید عربستان با ایجاد مانع در راه اعزام حجاج قطر به دنبال مقاصد سیاسی خود است.
 
بحران سیاسی و دیپلماتیک میان قطر و کشورهای عربی خلیج فارس هنوز فروکش نکرده است.
 
وزرای خارجه کشورهای عربستان، امارات، مصر و بحرین که امروز یکشنبه ۳۰ ژوئیه در منامه جمع شدند، گفته‌اند در صورتی که قطر به درخواست‌های این کشورها پاسخ مثبت دهد، آماده هستند تا برای رفع تنش‌ گفتگو کنند.
نشست وزرای خارجه عربستان، بحرین، امارات و مصر در منامه در اوایل ماه گذشته میلادی (ژوئن)، این چهار کشور عرب با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و دنبال کردن یک سیاست خارجی "مغایر منافع کشورهای عرب" روابط سیاسی خود با این امیرنشین را قطع کردند و یک رشته تحریم اقتصادی را علیه این امیرنشین به اجرا گذاشتند.
 
چند کشور دیگر عرب نیز روابط خود را با قطر قطع کردند یا سطح آن را کاهش دادند.
 
روز ٢٢ ژوئن، این چهار کشور سیزده شرط را برای از سرگیری رابطه با قطر مطرح کردند از جمله قطع ارسال کمک مالی به برخی گروه‌های منطقه، تعطیلی شبکه خبری الجزیره، کاهش روابط با ایران، توقف اعطای شهروندی به اتباع این چهار کشور و تعطیلی یک پایگاه نظامی ترکیه. آنها ۱۰ روز به قطر فرصت دادند تا این خواسته‌ها را اجرا کند اما قطر نپذیرفت.
 
پس از آن در ۱۹ ژوئیه دیپلمات‌های ارشد عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و مصر در یک نشست خبری در دفتر نمایندگی دائم امارات در سازمان ملل متحد گفتند که دیگر بر "اجرای دقیق" خواسته‌های سیزده گانه خود از سوی قطر برای پایان دادن به تحریم سیاسی و اقتصادی آن کشور اصرار نمی‌کنند و ضرب الاجل تعیین شده قبلی نیز دیگر مورد نظر آنان نیست.
 
اما امروز یکشنبه ۳۰ ژوئیه وزرای خارجه کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر در پایان نشستی که در منامه برگزار شد با صدور بیانیه‌ای برخلاف آن چه که در یازده روز گذشته اعلام کردند بار دیگر بر ضرورت عمل کردن قطر به خواسته های سیزده گانه تاکید کرده و گفتند که تنها در این صورت حاضر به انجام گفتگو با قطر هستند.
+11
رأی دهید
-40

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی

  یک شبه جزیره کوچولو با داشتن دولتمردان طاغی و نزدیک به اخوندان صفوی که مخالف مسلمانان و پادشاهی ال سعود هستند میتونه برای ما در اینده خطرناک باشه، فقط باید این شبه جزیره به خاک پادشاهی سعودی ضمیمه بشه و استانی از استانهای کشور بشه. من همیشه در مقالاتم در روزنامه های عربی این نکته ها رو میگم ولی متاسفانه توجه نمیشه ، مشخصه که اوضاع بدتر خواهد شد
  127
  15
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان

  افرادی خام سوار کرسی قدرت در عربستان شده که ریشه های پوسیده درخت فاسد وهابیت را به زودی بر میچینند.
  5
  43
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  علی میهن - میلتونکینز، انگلستان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. تو .... که در مقاله هات به این اشاره کرده خفت کش حیف نون
  3
  13
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  chi begam ke nagoftanesh - در ماموریت، نورد

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. منظورت از سلطنت طلب سلطنت سعودی هست پس، بابا برو خدا یه عقلی به تو و اربابهای سوسمار خورت بده.
  11
  63
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  آفرین به امیر قطر
  4
  31
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  این بچه ترنسی عرعر عمری یه جاییش میخواره. وقتی که زمانش رسید همون مکه و مدینه رو هم میاریم رو سرتون پایین، سوسمار خورا.
  10
  31
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. فعلا که این ش..ش خوران زیر یمن وحوثی ها زائیدن.بهتره حواسشون رو جمع کنن تا سعودی زیر مجموعه یمن نشده ومکه وریاض خراج گذار قطیف واحسا .
  8
  33
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حق بکو - لندن، انگلستان

  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. مکر خداندوند موجودی خطرناکتر ازشما ها افریده که نکران خطر قطر هستید عالم از دست وحشی کری و جنایت تجاوزشماها امنیت ندارد ، با هزاران دروغ وحقه بازی به اورپا وسایر کشور ها پناهنده میشوید بعد با پول مالیات دهندکان خانه مجانی وحقوق میدهند شما ها بعنوان تشکر از محبت این مردم انها را با انواع وسایل به قتل میرسانید از بمب کذاری تا حمله با تبر و ماشین و تجاوز دنیا از دست مذهب کثیف وتجاوزکر عرعرستان و دوستانش هرکز در امان نخواهد ماند الا با نابودی این مذهب خونخوار و عرعرستان و هواداران این مذهب زد بشریت که خدواند هم از افرینش شماها شرمنده انسانها است
  5
  36
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. از اینجا برو بیرون تروریست سعودی پرست دشداشه پوش
  6
  25
  یکشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا
  ما تا ریشه نظام مشرک شیعه ایران و دست نشانده های انها را نخشکانیم ارام نمی گیریم. آخوندها همه مشرک و جهنمی هستند و هر کس که از انها طرفداری کند و از انها تقلید کند هم با انها به جهنم خواهد رفت. حتی خود شیعیان هم قبول دارند اخوندها دزد و فاسد و جهنمی هستند و در کوچه و بازار انها را لعنت می کنند
  21
  8
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۹
  تفکر اسلامی - اودنسه ، دانمارک

  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. جهنمی خلیفه های ملعون تو هستند.
  3
  23
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  حج نان دانی عرعرستان است .مگه باین آسانی ها از دستش میدهد؟؟؟
  1
  6
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. افرین به تو ، قطعاً پیروزیم به خداوند اعتقاد داشته باش وعده اون حتماً انجام شدنی است.
  12
  3
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. صدامم همین فکر رو می کرد.چرا خداتون که این همه وعده سر خرمن وپیروزی و شیر وعسل وحوری باکره بهتون داده توو یمن وسوریه به دادتون نمی رسه .چرا اسرائیل چ. مثقال شش روزه طومار خودتون وخداتون رو پیچید وخداتون کمکتون نکرد.چرا توو همین دنیا براتون بارون نمی فرسته که به ملخ و ش..ش شتر خوری نیفتید؟همش سرکارتون گذاشته .خیالت جمع نه از پیروزی خبریه نه نهر شیر وعسل وحوری.سرکارید.
  3
  10
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. شتر در خواب بیند پنبه دانه.گهی لف لف خورد گه دانه دانه.
  2
  9
  دوشنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  [::mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان::] یمن که کاملاً در تصرف ماست بدبخت ، بیا ببین اخوند جرات داره اونجا افتابی بشه؟ لابد داری اخبار رو از شبکه اخوندا میبینی و از ازادی بیش از هشتاد درصد یمن خبر نداری ، وقتش که برسه اسرائیل ( پدر معنوی اخوندا ) رو هم قورت میدیم این اتفاق حتماً میوفته اسیاب به نوبت .
  7
  3
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حق بکو - لندن، انگلستان
  [::machan - لس انجلس، ایالات متحده امریکا::]. راستی چه خبر از البغدادی خلیفه جدیدتان راست ممکن اونم مجروح شد دمر بود ه خمپاره شصت بد جایش رفته ، میکن برای تقویت نیروهای خلافت اسلامی که در حال ریخته شدن به فاضلاب هستند فتوای جهاد لواط داد ;) ;) ;)
  1
  7
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. ماست البته سیاهه.در سوریه پیروز شدید .بن لادن زنده است.صدامتون جنگ رو از ما برد و اهواز الاحواز شد و خوزستان عربستان وزورتون روزی به اسرائیل می رسه .حوثی ها رو تار و مار کردید نه مردم وکودکان یمن رو و هر وقت خداتون نهر عسل وشیربراتون راه انداخت اسرائیل جنگ شش روزه رو هم قورت میدید.اونی هم دنبال ماتحت ترامپ افتاده آل سعود والجبیر نیست.سردار سلیمانی ماست روم به دیوار.بدبختید ش ش خوران.بودیدهستید خواهید ماند.ای لعنت به اون شیری که خوردی لورنس.وگرنه این بادیه نشینان کجا ورجز خوانی برای فرزندان کوروش ونادر کجا.ما قدر قدرت بودیم از کوروش تا سلیمانی.بودیم هستیم خواهیم بود خواهیم ماند.ما ورثان خشایار و شاه عباس صفویم .جهان گشا وحاکم خاور میانه.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  [::سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی::]. آخوند البته جرات نداره.اما سربازان تحت فرمان سردار فارس وافغان و عرب حضور وتشریف دارن.همه جای خاور میانه.رو سرتون.
  1
  4
  ‌سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.