ریاضیدان نابغه ایرانی به سرطان مبتلا شد

 مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می کند.

  مریم میرزاخانی، ریاضیدان نابغه ایرانی هم اکنون به دلیل بیماری سرطان در بیمارستان به سر می برد.
 
یکی از نزدیکان وی از وخیم بودن بیماری این دانشمند ایرانی خبر داد و گفت: هم اکنون مریم میرزاخانی به دلیل بیماری سرطان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری شده است.
 
مریم میرزاخانی متولد۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶، تهران، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد است. وی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.
 
زمینه تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته است.
 
مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمره کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمره کامل گرفت.
 
سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.
 
از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.
 
میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است.
 
وی از یازدهم شهریور ماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات است.
 
پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.
+322
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Madjid aramesh - پاریس، فرانسه

  واقعأ جاى تاسف داره این بانوى محترم که تا بحال خدمات زیادى به پیشرفت علم کرده و باز هم میتونه براى بشریت مفید باشه باید در زیر چهل سالگى با سرطان دست وپنجه نرم کنه ولًى انگلهاى بسیجى و مداحان و سید على گدا تمام این قاتلان و انگلها باید راست راست راه برن
  24
  258
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  ۴۰
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  امیدوارم که در مقابله با این بیمارى پیروز بشه و سلامتیش رو هر چه زودتر بدست بیاره! کسى که براى دنیا و علم مفید و مثمر ثمر هست باید اینطور و به یک چنین بیمارى مبتلا بشه! اونوقت آخونداى انگل که جز ضرر و زیان و بدبختى واسه مملکت هیچ فایده اى ندارند، گردنشون هر روز کلفت تر و هیکل هاى بى خاصیتشون فربه تر و گاومیش ترمیشن!
  30
  287
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  ۵۰
  siah76 - لوس انجلس، ایالات متحده امریکا

  هر چی ادم درست وحسابی هست زود از دنیا میره ولی اشغالهایی مثل اخوندها باید ۹۰ سال خون مردم بمکن و اخرش هم برن بهشت؟؟؟ بامید سلامتی و بهبود ایشون...
  23
  268
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  ۵۰
  iran2015 - وین، اتریش

  عقاب دوازده سال میکند و کرکس مردار خوار200 سال بخاطر همین هم رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی90 سالگی سقط شدند و به جهنم تشریف بردند
  21
  224
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
  ۴۲
  علی میهن - میلتونکینز، انگلستان

  امیدوارم هر چه زودتر شفا پیدا کنید و به افتخارات که برا ما ایرانیان اوردید ادامه دهید. الاهی امین :(
  19
  219
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۷
  ۳۹
  aarian - تهران، ایران

  از صمیمِ قالب آرزوی بهبودی این بانوی نابغه شریف را دارم. امیدوارم همانگونه که سخترین مسائلِ ریاضی‌ رو حل کرد بیماری سرطان رو هم شکست بده...
  19
  222
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۶
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  واقعا" جای تاسف و ناراحتی است که یک انسان استثنایی دچار سرطان شود و نتواند به علم و دانشش ادامه دهد . در هرحال امیدوارام هرچه زودتر بهبود یابد و خطر سرطان از وجودش دور شود تا بتواند به شغلش ادامه دهد.
  18
  139
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  : حیف و جای تاسف داره. متاسفانه دقت میکنم در انگلیس بیماری سرطان خیلی خیلی شایع هست و هرجا میری یا مطلبی میخونی درباره این بیماری هست. دلیلش چی میتونه باشه؟ درصد مبتلایان به بیماری سرطان و بیماریهای لاعلاج دیگه مثل بیماریهای عصبی نورونی مثل پارکینسون آلزایمر دمنشیا ام اس و ای ال اس تو این کشور خیلی بیشتر از حد طبیعیه. انگار این کشور نفرین شده. :(
  16
  71
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  ۳۲
  dannni - سوئد، سوئد

  آرزوی شفای عاجل از خداوند منان برای ایشون
  14
  105
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۴
  ۱۰۳
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  البته آمار سرطان در آمریکا هم خیلی بالاست که خیلیها اون رو بدلیل عادات تغذیه ای صنعتی و مقدار خیلی زیاد مصرف مواد فن آوری شده میدونن. ولی در انگلستان اینجور که من دیدموضع بدتره و تقریبا حالتی شده که انگار از هر ۳ نفر انتظار میره یکیشون در سنین بالاتر دچار نوعی سرطان شه. :
  15
  64
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۷
  ۲۲
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان

  نفسم گرفت ازین شب در این حصار بشکن. در این حصار جادویی روزگار بشکن. چو شقایق از دل سنگ برآر رایت خون. به جنون صلابت صخره ی کوهسار بشکن. تو که ترجمان صبحی به ترنم و ترانه. لب زخم دیده بگشا صف انتظار بشکن. . سر آن ندارد امشب که برآید آفتابی؟. تو خود آفتاب خود باش و طلسم کار بشکن. بسرای تا که هستی که سرودن است بودن. به ترنمی دژ وحشت این دیار بشکن. شب غارت تتاران همه سو فکنده سایه. تو به آذرخشی این سایه ی ار بشکن. ز برون کسی نیاید چو به یاری تو اینجا. تو ز خویشتن برون آ سپه تتار بشکن.
  11
  55
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
  ۴۱
  SinaGoli - کلن، آلمان

  از صمیم قلب براش آرزوی سلامتی و شفا و خوب شدن دارم ؛ . اینها سرمایه های باافتخار ایران و دنیا هستند
  18
  103
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۳
  ۶۴
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  از صمیم قلب برای این دخت ایران زمین آرزوی سلامتی‌ می‌کنم و دست به دعا بر میدارم برای شفای هر چه زودتر این افتخار کشور ما.
  16
  94
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۱
  ۶۰
  naserirani - تهران، ایران
  با تاسف فراوان از شنیدن خبر بیماری این بانوی گرامی ایرانی .با توجه به اینکه سرطان هنوز غیر قابل علاج است و هم چنین با توجه به ابنکه سرطان بدخیم بعد از عمل دوباره بیش از قبل رشد میابد و به اصطلاح متاستاز میکند و به تمام اندامهای بدن تاثیر منفی میگذارد آنها را هم سرطانی می کند به این بانوی فرهیخته پیشنهاد میکنم از طریق غذا برای معالجه خویش اقدام کند. یک ایرانی بنام آقای جمشید خدادادی بنیانگذار طب قرآنی در کتابی بنام عسل درمانی بیماریهای مختلف از جمله سرطان را با غذا و عسل درمان میکند. حتی اگر اعتقادی به این نوع طب نداشته باشیم امتحان کردنش هیچگونه زیانی ندارد. از خویشاوندان این بانوی بزرگوار کشورمان تقاضا میکنم کتاب مذکور را تهیه کنند و فصل مربوط به بیماری سرطان را مطالعه کرده و با استفاده از مواد خوراکی از جمله عسل اقدام به مبارزه با این بیماری نمایندبا آرزوی سلامتی برای این بانوی برجسته ایرانی.
  52
  34
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۴
  ۴۶
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  گل ان خوش است که جز روزی نماند چونکه ماند کسی قدرش نداند واقعا جای تاسف است،این حکمت افرینش عجب سری است ،انگلی مثل جنتی تمام زنگیش انگلی بوده هست و باید هنوز اکسیژن حروم کنه ، مالک عدسه و باد ماتحت نیست،ولی این خانم به چهل هم نمیرسد. دکتر خانلری در منظومه زاغ عقاب خیلی جالب این مسئله را قابل هضم کرده، بال بر هم زد و بر جست ز جای گفت ای دوست ببخشای مرا سالها باش بدین عیش و بناز تو مردار و تو عمر دراز من نیم درخور این میهمانی گند و مردار تو را ارزانی گر در اوج فلکم باید مرد عمر در گند بسر نتوان برد سهپر شاه هوا اوج گرفت زاغ را دیده بر او ماند شگفت سوی بالا شدو بالاتر شد راست با مهر فلک همسر شد لحظه ای چند بر این لوح کبود نقطه ای بود سپس هیچ نبود!....
  11
  25
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۹
  ۵۳
  همایون شایان - اسلو، نروژ

  انسانی با این درجه از سواد و تحصیلات و شعوره بالا باید با همچین مشکلی دست و پنجه نرم کنه و اونهم در این سن . از طرفه دیگه آخوندایایه بی سواد و انگل که به هیچ دردی نمیخورن هر کدوم صد سال عمر میکنن و بعدش که میمیرن میشن رحلت جانسوز و جانگداز . از خدا میخواهیم که این بانوی عزیز هرچه زودتر به بهبودی کامل برسند . آمین
  14
  39
  ‌چهارشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۸
  ۵۰
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  ایشون توی استنفورد مرکز تحقیقات و دارمان سرطان بستری هستن. جایی که به احتمال بالا نادر‌ترین سرطانها رو دارمان می‌کنن یا تحت کنترل در میارن. و خوشبختانه از قال الباقر و قال الصادق و دعای جوشن کبیر برای شفای مریض خبری نیست. حتما سلامتی‌ شون رو به دست میارن چون جوون هستن و بنیه بدنی خوب دارن.
  10
  24
  ‌پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۴
  ۵۳
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا
  چرا این بلاها سر بهترین و معصومترین آدما میاد؟؟؟؟؟ یعنی خدا این همه آخوندا نمیبینه
  7
  24
  ‌پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۳
  ۴۸
  natasha1 - نیویورک، ایالات متحده امریکا
  بسیار بسیار ناراحت شدم . از صبح که این خبر داغون کننده راخواندم حسابی به هم ریختم. خامنه ای ها و جنتی ها و سایرادمهای تشنه به خون زنده اند و راست راست می گردند اونوقت یک نابغه جهان یک بانوی جوان دانشمند با اینهمه افتخار و نامداری با بیماری سخت درگیرهست. فقط میتونم برای این عزیز چشم وچراغ ملت ایران که حالا متعلق به کل جهان و بشریت هست دعا کنم. خدا معجزه ای کنه و شفا بده دکتر مریم میرزاخانی را. یک جهان محتاج اوست و علم تابناکش رهگشای هزاران هزارمشتاق . خدا به فریاد این جهان برسه وشفا بده این عزیز و گوهر تابناک را. هنوز خیلی جوانه و هزاران کار درپیش داره. خدا شفا بده نور چشم ایران و جهان را.الهی آمین.
  12
  25
  ‌پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۶
  ۵۰
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان

  اگر خدایی هست باید به عدالتش شک کرد امثال کسانی مثل جنتی باید با مصرف اکسیژن با ارزش دنیا را آلوده کنند واین بابا باید سرطان بگیره
  7
  35
  ‌پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
  ۴۰
  Viva Persia - تورنتو ، کانادا
  چه قدر از این خبر متاسف شدم . امیدوارم دختران و پسران با استعداد هموطنم سختی هارو پشت سر بزارن و در ریاضیات و فیزیک که بسیار دوست میدارم هرچه بیشتر بدرخشند .
  3
  5
  شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
  نظر شما چیست؟