بالا گرفتن دعوای روحانی و حامیان رهبر: رای مردم یا حکومت الهی؟

آیت الله خامنه‌ای در نماز جمعه ۲۲ خرداد ۱۳۶۶ به "اهمیت رای مردم در انتخاب حاکم" اشاره می‌کند اینستاگرام حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بخشی از یک سخنرانی رهبر ایران در سال ۱۳۶۶ را منتشر کرده است که در آن به "اهمیت رای مردم در انتخاب حاکم" اشاره شده است.
 
به نظر می‌آید انتشار این سخنان واکنشی به انتقادها از گفته‌های اخیر آقای روحانی است؛ از جمله بیانیه مجلس خبرگان رهبری که گفته بود این نظر که رأی و نظر مردم منشأ مشروعیت حکومت اسلامی است "مردود و مغایر مبانی دین اسلام" است.
 
بیانیه مجلس خبرگان - با امضای احمد جنتی رئیس این مجلس - درپی سخنان اخیرا حسن روحانی، رئیس جمهوری صادر شد که با اشاره به نهج‌البلاغه گفته بود: "رأی و نظر مردم هدیه دنیای غرب بعد از رنسانس برای ما نیست. ما دارای مذهب و مرام و دینی هستیم که امیرالمومنین مبنای حکومت و فرمانروایی را رأی مردم می‌داند."
 
محتوای سخنان آیت الله خامنه‌ای در خرداد ۱۳۶۶ که امروز چهارشنبه ۳۱ خرداد در اینستاگرام حسن روحانی منتشر شده، نزدیک به نظر آقای روحانی است که از سوی مجلس خبرگان رد شده است.
 
رهبر ایران که در آن زمان، رئیس جمهوری بود با اشاره به آزادی‌های سیاسی و نظر مردم می‌گوید: "در اسلام به نظر مردم اعتبار داده شده، رأى مردم در انتخاب حاکم و در کارى که حاکم انجام مى‌دهد مورد قبول و پذیرش قرار گرفته، لذا شما مى‌بینید که امیرالمؤمنین با این‌که خود را از لحاظ واقع منسوب پیغمبر و صاحب حق واقعى براى زمامدارى مى‌داند، آن وقتى که کار به رأى مردم و انتخاب مردم مى‌کشد، روى نظر مردم و رأى مردم تکیه مى‌کند. یعنى آن را معتبر مى‌شمارد و بیعت در نظام اسلامى یک شرط براى حقانیت زمامدارى، زمامدار است."
مجلس خبرگان در برابر روحانی
 اولین واکنش به سخنان هفته پیش حسن روحانی از طرف آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعه در قم بود. او گفت انتخاب حاکم در اسلام به عهده مردم نیست، بلکه "خداوند باید ولی را تعیین کند".
 
او خطاب به حسن روحانی گفته: "آیات درباره ولایت در قرآن زیاد است، شما تنها یک جمله از نهج البلاغه (مجموعه سخنان و نامه‌های امام علی) را دیدید و بحث کردید. در حالی که یکی از مسلمات مذهب شیعه این است که امام را خدا و نه آرای مردم تعیین می‌کند".
آیت الله مکارم شیرازی اولین کسی بود که به سخنان حسن روحانی درباره رای مردم واکنش نشان داد پس از آن بود که مجلس خبرگان بیانیه‌ای منتشر کرد. در این بیانیه که با امضای احمد جنتی، رئیس این مجلس منتشر شده، با اشاره به سخنان حسن روحانی گفته در جامعه اسلامی، هدایت مردم و زعامت سیاسی و اجتماعی "متوقف بر خواست و نظر و رأی مردم نیست، بلکه باید گفت که ولایت، روح اسلام است."
 
این بیانیه می‌افزاید که آیات الهی قبل از نهج‌البلاغه، "مقام ولایت را همانند مقام نبوت، الهی می‌دانند." و بیعت، به معنی رای مردم نیست "بلکه تاکیدی بر اعلام وفاداری و پیروی و فرمانبری از رهبران الهی است؛ بنابراین نباید آن را با رأی مردم و انتخابات در دوران معاصر مقایسه کرد."
 
در هفته‌های اخیر، آیت الله خامنه‌ای رهبر ایران در سخنانش، انتقادهای تندی از دولت حسن روحانی کرده است. موضوع انتقادها، سند آموزشی موسوم به ۲۰۳۰ و توافق هسته‌ای است. او در تندترین سخنانش، گفت نباید تجربه سال ۱۳۵۹ تکرار شود که "رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد".
 
او همچنین از "برخی افراد که با تفسیرهای غلط به دنبال تقسیم کردن مردم هستند" انتقاد کرد. به نظر می‌رسد منظور رهبر ایران نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است. آقای روحانی بعد از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری گفته بود نتایج انتخابات، از موافقت اکثریت مردم با یک دیدگاه مشخص در مقابل دیدگاه رقیب حکایت دارد.
+55
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  بابا این اسلام شما آن قدر مسخره است که هر جورى که بنفع خودتان باشد انجام مى دهید.
  7
  94
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  این جنتى و مکارم سگهاى وحشى هستند که فقط بخاطر یک تیکه کوشت این کارها را مى کنند.
  6
  87
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  آخر خامنه اى چه خر است که به خواهد از طرف خدا انتخاب شود این از بس تریاک مى کشند متوجه حرفایشن نمى شوند. فردا که خامنه اى بمیرد یک گوساله دیگرى را رهبر مى کنند.
  5
  93
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  hamidesabz - لندن، انگلستان

  این وقاحت محصول استکبار است! امروز این پیر کفتارها چنان دچار استکبار و توهم "خود خدا انگاری" شده اند که بی محابا مردمی را که به واسطه آنها به قدرت رسیده اند را به چالش می کشند و رای و نظرشان را به هیچ می انگارند! این توهم چنان کورشان کرده که قادر به درس گرفتن از انقلاب 57 نیستند!
  3
  33
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  منوچهری - کرمان، ایران

  همیشه همینطوره! موقع انقلاب, جنگ و اینجور چیزا مردم, مردم میکنن! خر شون که از پل گذشت, حکومت اللهی میشه و موروثی و حق ماست این جور اراجیف!!
  3
  40
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid reza - ملبورن، استرالیا
  دوستان . بحث اصلا. سر. اسلام‌ نیست. بحث سر خلافت ، حکمیت و رهبری و خلاصه کلام قدرته‌ . چوبش می خوره تو سر اسلام . هیچ فرق نداره با زمان قبل از رنسانس اروپا که قدرت دست کلیسا بود و برای هست و نیست مردم تصمیم می گرفت. به اسم حضرت مسیح ولی تو جیب خودشون. الان همین شده . وقتی مذهب قاطی سیاست بشه دنبال قدرت میره چون برای حفظ وجهه نیاز داره . آخرش میشه این بکش بکشا
  6
  22
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان
  کلا این قوم این شکلن . تا وقتی دنبال قدرت هستند به مردم تکیه میکنند و وقتی سوار شدند مردم را کنار میزنند. تازه قصد داره که رای مردم را کنار بزنند و روحانی را تالیف نکند.
  1
  9
  ‌پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.