رویترز: ایران تغییر ولیعهد عربستان را «کودتای آرام» نامید

محمد بن سلمان ۳۱ ساله ولیعهد جدید عربستان شده است. خبرگزاری رویترز در گزارشی می گوید رسانه های ایران تغییرات در عربستان که منجر به اعلام ولیعهد محمد بن سلیمان، فرزند ملک سلمان شد را یک «کودتای آرام» نامیده اند.
 
به گزارش رویترز، تلویزیون ایران در گزارش های مربوط به خبر تغییر ولیعهد عربستان سعودی این تحلیل را ارایه داده است.
 
ملک سلمان بن عبدالعزیز روز چهارشنبه با صدور فرمانی فرزند خود را به عنوان ولیعهد جدید عربستان سعودی معرفی کرد. محمد بن سلمان با این تصمیم جانشین محمد بن نایف برادرزاده پادشاه می شود.
 
این تغییر بزرگی در عربستان ارزیابی می شود چون پیش از این همه فرزندان ملک عبدالعزیز آل سعود ولیعهد عربستان می شدند. ملک عبدالعزیز آل سعود در سال ۱۹۳۲ پس از غلبه بر رقبا، کشور عربستان سعودی را تاسیس کرد. بعد از مرگ او، فرزندان او به ترتیب سن پادشاه شدند و برادر کوچکتر ولیعهد پادشاه انتخاب می شد تا در صورت مرگ پادشاه به این مقام برسد. ملک سلمان خود ولیعهد ملک عبدالله بود که از ژانویه ۲۰۱۵ به پادشاهی رسید.
 
برای اولین بار است که پادشاه عربستان، به جای یکی از برادران ، فرزند خود را به عنوان ولیعهد انتخاب می کند.
 نگرانی ایران؟
 رویترز در گزارش خود نوشته، این تغییر می تواند موجب نگرانی ایران باشد چون محمد بن سلمان یک ماه پیش، گفت و گو با ایران را رد کرده و در جهت منزوی ساختن قطر کشور همسایه عربستان گام برداشته و همچنین جنگ در یمن که به کشته شدن هزاران غیرنظامی انجامیده، پیش برده است.
 
ایران و عربستان سعودی به عنوان دو قدرت شیعه و سنی در یک دهه اخیر با هم رقابت شدیدی در منطقه خاورمیانه داشته اند و دو کشور از سه سال پیش روابط دیپلماتیک خود را قطع کرده اند.
 
این دو کشور در درگیری های خاورمیانه موضع متفاوتی دارند. ایران حامی شیعیان حوثی در یمن، بحرین و همچنین حامی حماس و رژیم اسد در سوریه است. عربستان سعودی در حاکمان سنی یمن و بحرین حمایت می کند و در سوریه حامی مخالفان اسد است.
 
در ۱۸ خرداد که اعضای داعش به دو نقطه در تهران حمله تروریستی داشتند، مقام های ایران انگشت اشاره به سمت عربستان سعودی نشانه رفتند که البته عربستان این اتهام را رد کرد.
 
در سفر ماه گذشته پرزیدنت ترامپ به عربستان، ملک سلمان در سخنانی علیه ایران سخن گفت و خواستار حمایت آمریکا از کشورهای مخالف ایران شد.
+30
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  universe123 - لندن، انگلستان

  برین حق ماهیگیر‌ها ی بدبخت را که به‌‌‌ دست عرب‌ها کشته شدند را را از عربستان بگیرین فارس‌های تروریست شیعه.
  61
  17
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  یه ایرونی - تهران، ایران
  به ایرانی های عزیز تبریک میگم عربستان بزودی به فناک میره! این بی پدر از اون ضد ایرانی ها که از تخم و ترکه عربهای وحشی حمله کننده به ایرانمون پس افتاده هستش.بزودی به سرنوشت صدام انیرانی دچار میشه.فیلم بیعت ولیعهد قبلی باهاش رو ببینید یا این سایت اگه بذاره متوجه میشید که محافظش دستش رو اسلحه است! یعنی اینقدر خرتوخره وضعیت این داعشی های بی پدر:)
  22
  34
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  این مشکلات را جمهورى اسلامى بوجود آوردند. مرگ بر خامنه اى و عربستان کثیف همه این آخوند ها از نژاد این عربها هستند.
  5
  34
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  نارکو - سوئد، سوئد
  اوضاع قمر در عقربه ولی فکر کنم عرعرستان بازنده این بازی باشه چون از خودش هیچ اداره ای نداره. وایساده ببینه ترامپ چی میگه.
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  یه ایرونی - تهران، ایران- فیلمِ تفویضِ حکمِ احمدی‌ نژاد توسطِ دجال را ببین، ساگ نگهبان دجال چهار چشمی می‌‌پاید تا مبادا نوچه دجال , احمدی‌ نژاد ، که با همدستی دجال صغیر پسر خامنه ایی ، کشتارِ ۸۸ را مهندسی‌ کرد، دجالِ کبیر را نیش بزند. / و همه مانند ملتِ ایران مترقی نیستند که از خمینی نوچه استعمار غرب ، یک شبه به نوچه استعمار شرق جهشی پیشرفت کنند و بعد جهشی به موسوی برسند و اکنون با جهشی دیگر به روحانی. عربستان قبیله ایی و متعصب تربیت شد ! و ایران هم اینبار با جهشی ایرانی و واقعی‌ از این نظام عبور کرده در جایگاهی‌ قرار می‌گیرد که باید باشد و در شأن آن‌ است.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۱ تیر ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.