آیت‎‌الله خامنه‌ای با همه‌پرسی کردستان عراق مخالفت کرد

اسحاق جهانگیری حیدر عبادی را در ملاقات با آیت‌الله خامنه‌ای همراهی می‌کرد آیت‌‎الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در ملاقات با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق با همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرده است.
 
آقای خامنه‌ای گفته است: "جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می‌داند."
 
او با اشاره به سوابق تاریخی عراق گفته این کشور "باید یکپارچه بماند و حق چنین کشوری، ایستادن بر روی پای خود و مقابله قدرتمندانه با کسانی است که به دنبال برخورد با عراق هستند."
 
اقلیم کردستان عراق قصد دارد که در روز ۲۵ سپتامبر (سه ماه دیگر) رفراندومی برای استقلال برگزار کند.
 
این همه‌پرسی علاوه بر سه استان تشکیل دهنده محدوده اقلیم کردستان عراق در "نواحی خارج از مدیریت منطقه" نیز برگزار خواهد شد. مقام‌های کرد گفته‌اند رای آوردن احتمالی گزینه استقلال ضرورتا به معنای اعلام استقلال نیست. پیش از این آمریکا و ترکیه نیز با همه‌پرسی استقلال مخالفت کرده‌اند.
 
به گزارش وبسایت رهبر ایران، نخست وزیر عراق در این دیدار گفته که "عراق در مقابله با داعش منسجم و متحد است و همه جریانهای سیاسی و مذهبی بر لزوم استمرار مبارزه با داعش تا ریشه کنی آن متفق القول هستند."
 
آقای خامنه‌ای هم خواهان تقویت دولت عراق و حمایت همه جریان‌های سیاسی و مذهبی این کشور از دولت شده است.
 
او در این دیدار گفته است که مخالفان نیروهای حشد شعبی، به دنبال تضعیف عراق هستند.
 
گروه حشد شعبی سازمانی نظامی شبیه بسیج ایران است و از شبه نظامیان شیعه تشکیل شده است. برخی این نگرانی را مطرح می‌کنند که قدرت‌‎گیری حشد شعبی ممکن است به نزاع‌های فرقه‌ای در عراق دامن بزند.
 
آقای خامنه‌ای گفته است: "مخالفت آمریکایی‌ها با نیروهای مردمی به این علت است که آنها می‌خواهند عراق، عامل مهم اقتدار خود را از دست بدهد."
خامنه ای به نخست وزیر عراق: به آمریکا اعتماد نکنید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد در دیدار حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، از او خواست به آمریکایی‌ها «اعتماد» نکند و گفت که آنها «منتظر فرصت برای ضربه‌زدن هستند».
وی همچنین خواستار «هوشیاری در مقابل آمریکایی‌ها» شد و اضافه کرد: «به هیچ وجه به آنها اعتماد نکرد زیرا آمریکا و اذناب او، مخالف استقلال، هویت و وحدت عراق هستند».
این اتهام ها پیش از این نیز از سوی رهبر جمهوری اسلامی و سایر مقام های ایران مطرح شده است و این در حالیست که آمریکا بارها تعهد خود به حفظ ‌استقلال و وحدت عراق ابراز داشته است.
نیروهای عراقی در عملیات خود علیه «داعش» از حمایت ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برخوردارند.
آیت الله خامنه ای در ادامه سخنان خود «بروز اختلاف و دو دستگی در عراق را فرصت مورد نظر آمریکا برای ضربه زدن»‌ خواند و اضافه کرد: «نباید این فرصت به آنها داده شود. ضمن آنکه باید از ورود نیروهای آمریکایی به عراق به بهانه آموزش و مسائل دیگر جلوگیری کرد.»
سخنان علی خامنه ای در حالی بیان می شود که ایاد علاوی، معاون رئیس جمهوری عراق، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز ضمن انتقاد از «دخالت» ایران در عراق، گفته است «ایران حتی در تصمیم‌گیری‌های مردم عراق هم دخالت کرده است.»
معاون رئیس جمهوری عراق در این گفت‌وگو افزود که به باور او، حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های شیعی در عراق باعث شده تا در انتخابات پارلمانی پیش رو، بر سر راه عبور از شکاف‌های فرقه‌ای مانع ایجاد شود. وی افزود «ما انتخاباتی مبتنی بر «فرقه‌گرایی» نمی‌خواهیم و بدنبال یک فرایند سیاسی «فراگیر» هستیم.»
مبارزه با گروه حکومت اسلامی (داعش) یکی دیگر از مواردی بود که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار نخست وزیر عراق مطرح کرد.
او با تجلیل از آنچه «وحدت و انسجام همه جریان‌های سیاسی و مذهبی عراق» در مبارزه با این گروه نامید، از فعالیت «حشدالشعبی» (نیروهای مردمی) پشتیبانی کرد.
حشد الشعبی شامل شبه‌نظامیان شیعه عراق است که از دولت مرکزی این کشور حمایت می کند و در عین حال تحت حمایت ایران قرار دارد و فرماندهان سپاه پاسداران نیز در میان آنها حضور دارند؛ اخیرا هم رسانه‌های ایران از کشته‌شدن یکی از این فرماندهان در عراق خبر داده‌اند.
این نیروی شبه‌نظامی همچنین بخشی از کارزار نظامی در نبرد برای آزادسازی موصل هستند؛ کارزاری که هسته مرکزی آن را ارتش، پلیس فدرال و نیروهای ضدتروریسم عراق تشکیل می‌دهد و از حمایت آمریکا نیز برخوردار است.
در این میان، آیت الله خامنه‌ای از «مخالفت امریکا و اذناب او»‌ با حشدالشعبی سخن گفت و افزود: «مخالفت امریکایی‌ها با نیروهای مردمی به این علت است که آنها می‌خواهند عراق، عامل مهم اقتدار خود را از دست بدهد».
سخنان رهبر جمهوری اسلامی در مورد آمریکا و حشدالشعبی خطاب به نخست‌وزیر عراق در حالی ابراز شد که در گزارش سایت آیت الله خامنه‌ای، ‌اشاره ای به واکنش حیدرالعبادی نسبت به آنها نشده است.
در همین حال،‌ به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، فواد معصوم، رئیس جمهوری عراق، روز سه شنبه در گفت وگو با شبکه خبری کردزبان «روداو»، نزدیک به نیچروان بارزانی، نخست وزیر دولت اقلیم کردستان عراق، اعلام کرد که این کشور از منظر ایران به آمریکا نگاه نمی کند.
وی افزود: «عراق خواهان مناسبات خود با ایران است، اما در عین حال استقلال سیاسی خود را حفظ کرده و نمی خواهد بخشی از سیاست های یک دولت یا هر کشور دیگری در منطقه باشد».
رئیس جمهوری عراق در بخش دیگری از سخنانش درباره نگرانی های کردها از «امتداد حشد الشعبی تا نزدیکی مرزهای اقلیم کردستان عراق» گفت: «حشد الشعبی حاصل یک شرایط اضطراری بود و مناطق وسیعی از عراق تحت تهدید داعش قرار داشت و ضروری بود همه در مقابل تروریست ها، سلاح به دست بگیرند.»
فواد معصوم اضافه کرد: «گرچه قانون تعداد نیروهای حشد الشعبی را ۴۰ هزار تن تعیین کرده، اما برخی به بهانه وجود عناصر تروریستی داعش مرتکب آدم ربایی شده اند که همین امر باعث نگرانی شده است».
به گزارش سایت رهبر جمهوری اسلامی، او در دیدار حیدر العبادی،‌ «آمریکا و برخی از کشورهای تابع آن در منطقه» را متهم کرد که «به ‌دنبال نابودی و ریشه‌کنی داعش نیستند زیرا داعش با حمایت و پول آنها به‌وجود آمده است و تمایل دارند یک داعشی که در مشت آنها باشد، در عراق باقی بماند»
این اتهام نیز در شرایطی وارد شده است که نیروهای نظامی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از عملیات نیروهای عراقی در جنگ با گروه حکومت اسلامی (داعش) حمایت می کنند. در عین حال،‌ این ائتلاف از عملیات در جنگ با این گروه در سوریه پشتیبانی می کند.
مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با برگزاری همه پرسی استقلال در کردستان عراق
علی خامنه‌ای در دیدار حیدر العبادی بر لزوم «حفظ یکپارچگی سرزمین عراق» تاکید کرد و گفت:«جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان همسایه، با برخی زمزمه‌ها مبنی بر برگزاری همه پرسی برای جدایی یک بخش از عراق مخالف است و دامن زنندگان به این موضوع را مخالفان استقلال و هویت عراق می داند».
وی خواستار آن شد که عراق «یکپارچه» بماند و گفت:«دولت عراق باید از همه جهت تقویت شود و وظیفه همه جریان‌های سیاسی و مذهبی در عراق حمایت از دولت مستقر است».
پیش از این، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، روز ۱۷ خرداد اعلام کرد که همه پرسی برای استقلال اقلیم، روز سوم مهرماه آینده برگزارخواهد شد.
یکی از مشاوران آقای بارزانی، اعلام کرده‌است همه‌پرسی در مناطق مورد مناقشه با دولت مرکزی یعنی کرکوک، خانقین، مخمور و سنجار نیز برگزار خواهد شد.
دولت مرکزی عراق و دولت های ایران و ترکیه مخالفت خود را با این همه‌پرسی ابراز کرده‌ اند.
آلمان نیز در مورد «اقدام یک‌جانبه» برای برگزاری همه‌پرسی در اقلیم هشدار داده‌ و وزارت امور خارجه آمریکا گفته‌است «ما از یک عراق متحد، باثبات و فدرال حمایت می‌کنیم».
وزارت امور خارجه آمریکا همچنین افزوده است: «ما تمایلات قانونی مردم کرستان عراق را درک کرده و به آن احترام می‌گذاریم».
اقلیم کردستان با جمعیتی نزدیک به پنج میلیون تن و با داشتن انتخابات، پارلمان، رئیس و نیروهای مسلح، هم اکنون نیز تا حد زیادی از خودمختاری برخوردار است.
به گزارش سایت رهبر جمهوری اسلامی، ‌نخست وزیر عراق نیز با «قدردانی از حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش»‌ گفت: «امروز عراق در مقابله با داعش منسجم و متحد است و همه جریان‌های سیاسی و مذهبی بر لزوم استمرار مبارزه با داعش تا ریشه کنی آن متفق القول هستند».
وی ضمن درخواست برای ادامه حمایت‌های ایران افزود: «ما به کمک و مساعدت‌های جمهوری اسلامی ایران در مرحله مبارزه با داعش و همچنین در مرحله پس از داعش که مرحله ثبات و آرامش و سازندگی است، نیازمندیم.»
آقای العبادی که روز سه‌شنبه وارد تهران شده است،‌ پیشتر با حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری ایران، دیدار کرده بود.
نخست وزیر عراق پیش از سفر به تهران، به عربستان سعودی رفته و با مقام های آن کشور در مورد روابط دو جانبه و مسایل منطقه گفت و گو کرده بود.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دو کشور در بیانیه ای اعلام کردند که با تشکیل یک شورای هماهنگی برای ارتقای مناسبات استراتژیک اقدام خواهند کرد.
عربستان سعودی در سال ۲۰۱۵ میلادی سفارت خود در بغداد را پس از ۲۵ سال بازگشایی کرد و وزیر خارجه این کشور نیز حدود چهار ماه پیش به عراق سفر کرد.
+63
رأی دهید
-85
قابل توجه کاربران محترم:
توجه کنید که درج رای مثبت به مطالب، به معنی تایید مطلب و یا علاقه به محتوای خبر نیست و طبعا درج رای منفی نیز به معنی عدم علاقه به محتوای خبر نخواهد بود. سیستم شمارش آرا کمک میکند تا مطالب مهمتر، به انتخاب کاربران سایت، از دیگر مطالب مجزا شده و در بخش مطالب داغ ظاهر گردند. ممکن است یک خبر ناگوار از ارزش خبری بالایی برخوردار بوده و صحیح تر آن است که کاربران به این خبر رای مثبت داده تا در بخش خبرهای داغ سایت در معرض دید بینندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین درج رای مثبت و یا منفی به معنای مهم بودن خبر و یا بی اهمیت بودن آن است.
به جمع دنبال‌کنندگان ایرانیان انگلستان در فیس‌بوک بپیوندید:
به جمع دنبال‌کنندگان سایت خبری سرگرمی رایان در فیس‌بوک بپیوندید:
 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۷
  agha_ehsan - تهران، ایران

  دم خامنه ای گرم . کردستان عراق جدا شه . از فردا کردهای ایران بنای ناسازگاری و ناآرامی میذارن که از همین الان گذاشتن . چون کردها مثل گوسفند تقلید می کنن و عقل ندارن که بابا کشور هرچه بزرگتر باشه برای همه اقوام بهتره و کشورهای کوچک در طول تاریخ همیشه هر صد سال بخشی از یه کشور بزرگ بودن و همیشه تحت تجاوز و زورگویی . فکر میکنن چهار تا شهر کرد کنار هم باشن و پول نفت و بخورن و بخوابن و عشق کنن . زرشک !
  180
  53
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۹
  ۳۹
  Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد

  کسی‌ از سگ سیاه سوال نکرد!!!. اونا خودشون تصمیم میگیرن! تو مواظب باش ایران هم نپاشه!! . بدبخت مفلوک! از شانس بد ما هرچی‌ مفنگی توی زمان ما اومدن!!!!
  32
  80
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۸
  ۳۱
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  اولا عراق به توچه ..دوما خیلی عرضه داری . ایران رابچسب . که تجزیه نشود...
  25
  77
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
  ۳۱
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  agha_ehsan - تهران، ایران - مگر کردی هم باقیمانده درایران .یا درزندانها هستن ویا کشته شدن. کردهای ایران . انقدر غیرت وشرف دارند که خودشان راایرانی میدانند و خواهان تجزیه هم نیستند.
  29
  56
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
  ۶۸
  روبرتو - میدلرزبرو، انگلستان

  به تو چه. مگر تو وکیل وصی مردم کُرد عراقی؟ این چه سیاستیه که با صلح و رفاه نمی گذارند مردم راحت زندگی کنند؟ این چه ارثیه ایست که به این آخوندها رسیده و بیخیال کشور و ملت شده اند؟ پس حق مردم در اداره کشور چیه؟ شماها که دم از همبستگی ملت با دولت میزنید، پس چرا برای این ملت بیچاره ارزش قائل نیستید؟
  18
  61
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۵
  ۳۷
  Iranemaa - قم، ایران

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]حق بی احترامی به کردها را نداری ساندیس خور عربپرست ،اگر کردهای ایران اقدامی در جهت استقلال و جدایی کنند آن موقع است که حکومت ایران از یه وجب خاکش نمی‌گذره ،ولی به سیدعلی ترقه هیچ ربطی ندارد در امور کشورهای دیگر دخالت کند،این یک مسأله داخلی کشور عراقه که به خودشان مربوطه .من در یک مسافرت خارجی با یک عراقی در اتوبوس که کنار من نشسته بود هم‌صحبت شدم که از دخالت‌های ایران در کشورش خیلی ناراحت بود حالا اگه یک کشوری در امور کشور ما دخالت کنه ناراحت نمیشی؟.
  16
  60
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۶
  ۵۸
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  ایشان از اول هم براى همه پرسى تره خورد نمیکرد و فقط به " علیگدا پرسى" اعتقاد دارد! یعنى هر کارى دارید اول از من اجازه بگیرید.
  10
  50
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۰
  ۵۸
  anvar_milad - واسا، فنلاند

  agha_ehsan بی عقل و نادان خودت هستی ساندیس خور بە کوری چشم دشمنان کردهای هر ٥ پارچە یەبار و برای هامیشە دۆر هم جمع خواهند شد و یە کشور مقتدر کرد بۆجۆد خواهند اورد کە ارۆپا و اسیا بە کردها محتاج خواهند شد.
  26
  47
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۱
  ۴۴
  Robinsson77 - استکهلم، سوئد

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::].....فعلا که تو و ساندیس خورای همفکرت مثل گوسفند دنبال این مرتیکه ی رذل آدمخور افتادید. اون تحلیلای آبگوشتیتم با همون رفیقات که واسه هم قیمه میکنین درمیون بذار. میدون واقعی مبارزه هم کامنتای آبکی اینجا نیست، فقط خواستم ببینی جواب خزعبلاتت همینه.
  10
  43
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۴
  ۴۴
  Robinsson77 - استکهلم، سوئد

  من معتقدم که هر مردمی حق تعیین سرنوشت خودشون رو دارن. من به همزیستی مسالمت آمیز معتقدم و هیچ علاقه ای به تعیین مرز ندارم. اما اینکه چرا رفراندوم قراره بشه، نباید قضاوت عجولانه کرد، مسعود بارزانی تلاش فوق العاده زیادی کرد تا بتونه یه بالانس خوب رو در عراق انجام بده، اما متاسفانه دولت مرکزی عراق هر بار کارشکنی کرد. اینکه پیشینه ی این تلاشها نادیده گرفته بشه بنظرم سخاوتمندانه نیست. رفراندوم نتیجه ی بی مبالاتی و بی انصافی و نادیده گرفتن حق مردم کردستان هست. من امیدوارم که عراق بصورت یک کشور فدرال قدرتمند دربیاد و نمونه ای باشه برای کشورهای دیگه.
  11
  38
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۲
  ۳۲
  Imod.barbekan - منامه، بحرین

  کسی از‌ ایشون نظر نخواست بهتره بره تریاکش بکشه
  15
  41
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۳
  ۳۶
  ebimicro - سینت نیکلاس، بلژیک

  agha_ehsan - تهران، ایران. اختیار کردها دست خودشونه و فکر نکنم کسی‌ نظر تو رو خواسته باشه . در ضمن همون گوسفند بمونن بهتره تا با الاغی مثل تو زندگی‌ کنن زیر سقفی که جز تحقیر و ظلم چیزی نصیبشون نکرده. تازه بهتره که یکم امروزی فکر کنی‌ و فکر نکنی‌ که جمعیت و بزرگی یه کشور موجب قدرتش می‌شه لزوما که نمونهش هم کم نیست تو دنیا اگه یه کم مطالعه کنی‌، مثل نروژ، اتریش. کشورهای بزرگ و به درد نخر هم زیادن تو دنیا
  12
  44
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۷
  ۴۸
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  حال نوبت کردهاى عراق است خامنه اى با فتنه شروع کن پیروز مى شوى رهبرى انقلا ب اسلامى ایران. \🏿🐃
  6
  33
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد

  شداد زمان ، هر چه بر سر ایران ، منطقه و جهان آمده است از وجودِ منحوسِ تو جاسوسِ روسیه است. هر تفرقه ، هر فتنه و هر فساد و بحرانی‌ توسطِ مهره پلیدی چون تو بوجود آمد. روح فرعون ، استالین ، معاویه ، هیتلر در وجودِ پلیدت حلول کرده و دست پرورده اهریمنی.
  9
  30
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۰
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. کوردها دیگر نمی خواهند گوسفند باقی بمانن و برای اینکه بز بچه ای مثل تو کوردها را گوسفند نخوانن , کوردها هم میخواهند گرگ شوند و به حق استقلال خود برسند . امیدوارم کوردهای عراق موفق شوند و استقلال خودشان را به دست اورند تا توی کله خشک دق کنید !
  14
  46
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۳
  ۴۸
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  آقاى مهربان. . بگذار کارت در سورى تمام شود بعد شروع دیگرى کن امام خامنه اى ولى خدا. 🌚
  7
  29
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۴
  ۴۸
  Majid38 - ملبورن، استرالیا

  قاقا تو چقدر مهربان هستى چقدر عراق را دوست دارى. مهربان.
  6
  34
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۶
  ۶۵
  tabarzinn - اوپسالا، سوئد
  این که نشد همه پرسی‌، تو چهارتا شهر و دهات کوره میخوان درباره استقلال کردستان همه پرسی‌ کنن خوب معلومه که رفراندم با ۹۹ در صد به نفع " استقلال کردستان" برنده میشه. کردستان مالِ کرد‌ها نیست و به کشورِ عراق تعلق داره و رفراندم باید در سطحِ عراق انجام بشه و در مجلسِ عراق تکلیفِ کردستان باید معلوم بشه. این همه پرسی‌ اعتباری نداره. از این گذشته "سرزمینی مستقل" در محاصرهِ جمهوری اسلامی، ترکیه و داعش چطوری میخواد امورش رو بگذرونه.
  45
  28
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
  ۵۹
  fair 50 - رنتون، ایالات متحده امریکا

  آخه به تو چه مرتیکه قرمپوف! سفیر سوئیس رو احضار میکنن که به آمریکا پیغام بده که به عربستان اخطار بده که تو اوضاع یمن دخالت نکنه! به رئیس جمهور عراق میگه با همه پرسی کردستان عراق مخالفه! اونوقت میگه دیگران حق مداخله در امور داخلی ما رو ندارن! اگه تو دایرة المعارف دنبال کلمهء وقیح بگردین جلوش نوشته آسید علی گدا روضه خون دوتومنی که وقاحت رو از حد گذرونده!
  9
  46
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۷
  ۲۷
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  علی‌ گدا و حکومت جهل و جنایات اشغالگر اسلامیش خود باعث تجزیه سرزمین‌ها هستند.آن دسته از کرد‌های منطقه کردنشین ایران هم که کاسه لیسی‌ بارزانی مزدور و بیسواد را میکنند، بکشند دور قاب و گور‌شان را گم کنند برند پیش او.
  42
  18
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۱
  ۳۹
  ریبوار - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  [::agha_ehsan - تهران، ایران. گوسفند!!! چقدر از دست کردها ناراحتید !؟ 25 درصد عراق یعنی 7 میلیون کرد است شما کردها را اشتباه گرفتید.
  8
  30
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۳
  ۴۰
  baba bekheyal - اسپارت، ایران

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. درسته ، دم شما را گرم. کسانی‌ که مخالفان و آنلایک زدن همه یجورایی نم مزنند، نمیفهمند، یا واقعاً نفهمند. دلیل جدا شدن؟؟؟؟؟ کردها،،، نزنم. همین جوری. ;)
  36
  10
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۶
  ۲۹
  یه ایرونی - تهران، ایران

  بعضی از این فسیل های زپرتی خیلی جالب هستن! پس فردا خامنه ای مثلا دربیاد بگه امارات غلط کرد که به سه جزیره ایران چپ نگاه کنه این زپرتی ها میان میگن خودت غلط کردی خیلی هم کار خوبی میکنه!! یعنی اینقدر وضعشون داغونه! مثل اون شازده بیکارشون که واسه مک کین گردن کج میکنه همون مک کینی که ترانه بمب بمب روی ایران رو میخوند! یعنی اینقدر بدبخت و بیچاره شدن! خامنه ای هم حالا درسته تو انتخابات خورد تو پوزش و فرمان آتش به اختیار داده ولی فقط تجزیه طلبهای بی بته مخالف اینجور حرفها هستند.البته اینم بگم برای ایران بزرگ توفیری نداره کردستان عراق بخواد جدا بشه یا نشه چون باید فکری برای جنگ با ترکیه بکنند اگه دستشون رو هم به ایران که در اصل به اون تعلق دارند دراز کردند کمک های انسانی بهشون میکنیم.همونطور که جمهوری آذربایجان جلوی عظمت ایران یه کشور کوچک و مثل موش جلوی یک شیره اینام همینطور.اتفاقا قسمت عظیم عراق شیعه نشینه و با ایران همراهه و میتونند یک اتحاد بزرگ درست کنن تا سوریه و مدیترانه.ایران بزرگ بیدی نیست که با این بادها بلرزه.
  45
  16
  ‌سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۳
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران

  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. کاملاً تابلوی نئون دار بی شخصیتی و رزالت در کل این سایت هستی! .....امثال تو باعث بوجود آمدن اختلاف و دشمنی میان اقوام ایرانی و بر باد رفتن وحدت و یگانگی هستند!
  3
  32
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۸
  ۴۵
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. تو نگفتی چند سالته و ایا از بزرگترهات اجازه حرف زدن گرفتی، مامان بزرگ هم حالیت کرد که در سوریه حزب بعث حزب حاکم است؟و سپاه قدس خود عربستان نیست؟.پس دیب دمینیت را بخور و دندانهاتو مسواک بزن و برو بخواب!.
  4
  18
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۶
  ۴۵
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. بابا این بچه است،گه گدرای بدون اجازه مامان جون سرکی به اینترنت یزنه و یک چیزی مینویسه ،جدی نگیر!.
  4
  13
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۸
  ۴۵
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::Robinsson77 - استکهلم، سوئد::]. رفیق این هنوز برای ساندیس خوردن خیلی بچه است،تازه سال اینده قرار بره تو کلاس قاری شدن پیش قاری محبوب بیت اقا.هنوز شیشه شیر اویزان گردنشه،اخه کسی که بنویسه سپاه قدس خود عربستانه عقلش در چه حده یا بگه حزب بعث مال صدام بود و سوریه جمهوری اسلامیه،سنش چقدر است؟!.
  3
  14
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۱
  ۳۷
  universe123 - لندن، انگلستان
  باید رفرا ندم در کردستان ایران هم انجام بشه.
  8
  15
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۹
  ۳۷
  universe123 - لندن، انگلستان
  حرف فقط حرف امریکاست. چه بخواهید و نخواهید اسرائیل دوم در راه است.
  7
  9
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۵۳
  ۳۹
  behran - کردستان، ایران

  با عرض پوزش از کاربران محترم سایت بخاطر بکار بردن الفاظ ناشایست ، تمام سعی و تلاشم این است که در چهارچوب صحیحی با مخالفان به گفتگو بپردازم؛ ولی شما هرگز در مقابل یک چارپای جفتک پران، اندر فواید نحوه رفتار مدنی به مناظره نخواهی نشست!
  3
  29
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۲:۴۷
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران
  [::tabarzinn - اوپسالا، سوئد::]. شما از اون دسته هموطنانی هستید که از قدرت تحلیل بسیار مناسبی برخوردارید . امیدوارم شاهد تداوم حضور شما باشیم . موفق باشید
  20
  6
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۹
  ۳۷
  باور عمیق - قم، ایران
  اذن صادر شد، حجت تمام شد . سرور منطقه، خامنه ای دلیر پیامی داد و افراد مرتبط آن پیام را گرفتند . کاک مسعودی که در حضور سردار سلیمانی زیر پای او مینشیند ، به خوبی پیام ایران را دریافت نمود .
  21
  3
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۳
  ۴۰
  diyaco_1358 - اربیل، عراق
  همه پرسی انجام میشه و به امید خدا نتیجه این همه پرسی هم همونی میشه که خواست قلبی ملت کورده . در مورد خامنه ای هم اگه مخالفت نکنه باید تعجب کرد . تمام کشورهای منطقه به طورحتم مخالفت خواهند کرد و این همه پرسی هم برای ما بدون تلفات نخواهد بود . ولی ملت کورد اینو ثابت کردن که تحمل تمام شرایط سخت رو دارن . درست که اکثر کشورهای بزرگ مخالف این همه پرسی هستند ولی اونی که باید موافق باشه هست که همونم کافیه .
  8
  12
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۴
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  باور عمیق - قم، ایران - هر جا که ردِ پا بی‌ انصافی , دور زدن و سیاست است شما به آن‌ نظر تمایل دارید، ترکِ عادت موجب مرض است.
  6
  6
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
  ۵۸
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  باور عمیق - قم، ایران- عقده سرور داشتن داری. چهل سال است داری ! سرورتان از روسیه می‌گیرد فی الفور قورت داده تتمه اش را در دست شماها می‌گذارد. هنوز چشم و دلتان گرسنه است. آخر شماها رعیتِ او هستید و حکم صغیرِ نابالغ داشته که قیم تان باید به جایتان تصمیم بگیرد و یا حکم مجانین که از اختیارِ عقل خارجند. گناه دارید چه مفلوکید ! هیچ زمان طعمِ آزادگی و رشد را نچشیده اید.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
  ۳۲
  سخت کوش - کردستان، ایران
  [::agha_ehsan - تهران، ایران::]. بی عقل...، گوسفند شخصیت خودته.ما کردهای ایران،ایران رو خانه خودمون و از جون عزیز تر میدانیم.
  5
  15
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
  ۳۰
  مرغ آمین - تهران، ایران
  من بعنوان یک ایرانی ناسیونالیست و وطن پرست با تکه تکه شدن عراق مخالف هستم . چون این مسئله اثرات بدی (مانند دعوا برسرآب ) بر ایران می گذرد اما این مسئله به خامنه ای که در کنار امریکا و ترکیه در کشتار مردم بی گناه عراق و ایجاد تفرقه بین اقوام ان نقش دارد هرگز ربطی ندارد . اگر خامنه ای با امریکا و ترکیه در خانه شیشه ای دیگران سنگ نمی انداخت امروز منطقه به این وضع نمی افتاد و مرزبندی های جدید شکل نمی گرفت . البته اپوزیسیون کرد ایرانی و ترکیه باید نگران باشند چون مطمئنا بارزانی برای راضی نگه داشتن ایران و ترکیه جلوی فعالیت های خرابکارانه انها از خاک اقلیم کردستان عراق به درون ایران و ترکیه را می گیرد . و در انتها برای انهایی که بخاطر گروهای مسلح کرد به کردهای ایرانی توهین می کنند متاسف هستم . انها ستون پنجم همین گروه های تروریستی هستند و با ایجاد نفرت در میان اقوام ایران حس وطن پرستی و وحدت را در میان ملت ما می کشند . به یاد داشته باشید کردهای ایرانی بسیاری هستند که برای دفاع از ایران در دفاع مقدس شهید شدند .
  5
  14
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
  ۳۰
  مرغ آمین - تهران، ایران
  و همچنین کردهای ایرانی بسیاری هستند که هم به ایرانی بودن خود افتخار می کنند و هم کرد بودن خود مانند شهرام و حافظ ناظری , بهمن قبادی , کیهان کلهر , کامکاران و غیره که افتخارات بسیاری نیز برای ایران افریدند . بخاطر چند گروه تروریستی, کردها را دشمن ملت ایران نبینید . کردهای ایران جز جدایی ناپذیر ملت ایران هستند . ما باید از حقوق به حق انها در کنار حقوق خود دفاع کنیم . اگر ما از حقوق اقوام دیگر ایران دفاع نکنیم چگونه می توانیم خودمان را یک ملت بدانیم ؟ اگر درد مردم اهواز و سنندج درد مردم تهران نباشد ! چگونه مردم این شهرها یک ملت می شوند ؟ نگذاریم کمپانی های غربی برای غارت منابع طبیعی سرزمین ما , ملت بزرگ ما را با تاریخ چندین هزارساله به ملت های کوچک بی هویت بدون تاریخ تبدیل کنند . ان وقت ما نیز مانند ملت ترکیه برای هویت پیدا کردن مجبور به دزدی فرهنگ , تحریف تاریخ خود و تخریب تاریخ دیگران می شویم . و برای ایجاد یک هویت ملی واحد مجبور به انجام جنایت علیه بشریت می شویم و فاجعه هایی همچون کشتار سومقاییت , کشتار خواجه‌لی , کشتار حمیدیه , قتل عام آدانا و غیره را درست خواهیم کرد .
  7
  14
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۹
  ۲۷
  agha_ehsan - تهران، ایران
  [::Hooloo7 - گوتنبرگ، سوئد::]. حرف دهنتو بفهم . یعنی چی اونها خودشون تصمیم می گیرن ؟؟ یه باره از فردا تو استانهای ایران هم همه پرسی بذاریم ببینیم هرکدوم تصمیم به جدایی گرفت از ایران جدا شه دیگه آره ؟
  11
  1
  ‌چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۷
  ۴۰
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  اینجا بیشتر مرغ اسرائیلی میبنم تا شیر ایران زمین
  1
  3
  جمعه ۲ تیر ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
  نظر شما چیست؟