اردوغان: مسائل عراق و سوریه بدون ایران حل نمی‌شود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ‌رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می‌گوید مسائل عراق و سوریه بدون ایران حل نخواهد شد.
 
به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان در گفت‌وگو با شبکه پرتغالی آرتی‌‌پی با اشاره به مشارکت ایران، ترکیه و روسیه در گفت‌وگوهای آستانه قزاقستان در مورد سوریه، خواستار پیوستن آمریکا و عربستان به این گفت‌وگوها شد.
 
جورج کرول، سفیر آمریکا در قزاقستان، پیشتر به عنوان ناظر در این گفت‌وگوها حضور داشت.
 
رئیس جمهوری ترکیه همچنین یادآور شد که دولت جدید آمریکا، نسبت به دولت اوباما رویکرد متفاوتی نسبت به ایران اتخاذ کرده است.
 
رجب طیب اردوغان درباره رویکرد آنکارا نسبت به تهران نیز گفت که ترکیه در برخی موضوعات با ایران هم‌نظر و در برخی دیگر دارای نظری متفاوت است.
 
وی گفت: «این بدان معنی نیست که ترکیه رویکردی مشابه آمریکا نسبت به ایران دارد.»
 
رجب طیب اردوغان افزود: «نمی‌توانید مسائل سوریه و عراق را بدون ایران حل کنید. رژیم سوریه با ایران همکاری دارد. من این توسعه‌‌طلبی فرقه‌ای را توسعه‌گرایی پارسی می‌نامم.»
 
پنجمین دور از گفت‌وگوهای آستانه که با ابتکار ایران، ترکیه و روسیه برگزاری می‌شود قرار بود روز دوشنبه برگزار شود اما زمان آن به تعویق افتاده است.
 
رجب طیب اردوغان همچنین اقدام کشورهای عربی علیه قطر را نادرست خواند و گفت: «انتظار نداشتیم که علیه قطر هیچگونه محاصره‌ای صورت بگیرد. من به دیگر رهبران جهان تلفن‌های زیادی زده‌ام تا موضع را برای آنها توضیح دهم.»
 
رئیس جمهوری ترکیه افزود: «قطر کشوری است که بیشتر جمعیتش مسلمانند. محاصره‌کنندگان هم مسلمانند. یک مسلمان در ماه مبارک رمضان نباید مسلمان دیگر را در محاصره قرار دهد. ملک سلمان بهتر است این موضوع را تا پیش از پایان ماه مبارک رمضان حل‌وفصل کند.»
 
کشورهای عربی حدود یک هفته پیش به رهبری عربستان با بستن مرزهای دریایی و هوایی و زمینی خود به روی قطر، این کشور را به حمایت از تروریسم و تلاش برای بی‌ثباتی در منطقه متهم کردند.
 
در پی کمبود مواد غذایی در قطر، ایران و ترکیه اعلام کرده‌اند که با ایجاد خطوط ویژه هوایی و دریایی به این کشور مواد غذایی و اقلام ضروری می‌رسانند.
+35
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۳
  مرغ آمین - تهران، ایران

  کافر همه را به کیش خود پندارد !!! اردوغان چون خودش بخاطر تفکرات پان ترکیسم و توسعه طلبی ترکی زیر عبای اسلام گرایی سنی در سوریه و عراق آتش می سوزاند ، فکر می کند ج ا هم مانند خودش است . در صورتی که ج ا برای ملی گرایی ایرانی چه برسد پارسی پشیزی قائل نیست و همواره سعی در تخریب تاریخ ایران قبل از اسلام و تمدن پارس دارد .خامنه ای در سخنرانی هایش چندین بار به صورت هدف دار به تخریب تمدن پارسیان پرداخت . و بسیاری از ملی گرایان پارس بخاطر شرکت در مراسم بزرگداشت کوروش کبیر به زندان انداختند اما هیچ کاری با پان ترک هایی که مرگ بر فارس در ورزشگاه ها می گویند ندارند .
  8
  31
  شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  ۵۳
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  ->"من این توسعه‌‌طلبی فرقه‌ای را توسعه‌گرایی پارسی می‌نامم." این اردوغی انگاری بالا خونه شو اجاره داده.
  3
  7
  شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۸
  ۴۳
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  حاجی عور دگان دوزاریش دیر جا میفته. فتوای دیر مدیی
  2
  11
  شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.