ظریف: اطلاعاتی داریم که عربستان از تروریست‌ها در کنار مرزهای ایران حمایت می‌کند

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در کنار فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مجمع اسلو در کشور نروژ محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، ۲۳ خردادماه، در مجمع اسلو در کشور نروژ تصریح کرد که ایران اطلاعاتی دارد که عربستان سعودی از «تروریست‌ها» در نزدیکی مرزهای ایران حمایت و پشتیبانی می‌کند.
 
وزیر امور خارجه ایران که در یک نشست مشترک در مجمع اسلو سخن می‌گفت در پاسخ به پرسشی درباره دلایل ایران برای مقصر دانستن عربستان سعودی در حملات خونبار چهارشنبه گذشته تهران، گفت: «عربستان سعودی فعالانه از گروه‌های تندرو و افراطی در منطقه بلوچستان و همچنین در غرب ایران سوءاستفاده می‌کند.»
 
آقای ظریف ادامه داد: «برخی از مقام‌های عربستان سعودی از جمله وزیر دفاع این کشور حدود یک ماه پیش اعلام کردند که ما جنگ را به داخل مرزهای ایران می‌کشانیم.»
 
ظریف این اظهارات را «یک تهدید خطرناک» توصیف کرده و گفت: «بعد از آن، درست در روزی که حادثه تروریستی در ایران رخ داد، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در توییتر خود نوشت که ایران باید تنبیه شود و چند ساعت بعد این حادثه تروریستی در ایران رخ داد.»
 
به گفته جواد ظریف، ایران «اطلاعات محکمی» در اختیار دارد که نشان می‌دهد «عربستان سعودی فعالانه از گروه‌های تندرو و افراطی که در منطقه بلوچستان هستند و از خاک یکی از کشورهای همسایه ما با وجود بی‌میلی این همسایه استفاده می‌کنند، حمایت می‌کند.»
 
وزیر خارجه ایران «هدف این گروه‌ها را ترتیب دادن حمله علیه ایران» دانست و به حملات اردیبهشت‌ماه امسال اشاره کرد که در آن ۹ مرزبان ایرانی جان خود را از دست دادند.
 
رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران در عین حال عربستان سعودی را متهم کرد که «در بخش غربی ایران نیز فعالیت‌های مشابهی» دارد که به گفته ظریف «با سوءاستفاده از مهمان‌نوازی یکی دیگر از همسایگان ایران» همراه است.
 
وزیر خارجه ایران در عین حال تاکید کرد که «امنیت همسایگان ایران، برای ایران بسیار اهمیت دارد.»
 
به گفته آقای ظریف، «ایران بسیار امن است اما ما به منطقه‌ای امن نیز نیاز داریم تا بتوانیم از امنیت خود بهره‌مند شویم».
 
او تاکید کرد که «برای ایران امنیت در عربستان سعودی همان اندازه مهم است که امنیت در قطر و سایر کشورهای همسایه مهم است.»
 
او در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که «مردم ایران، انتظارها و اعتراض‌های خود را پای صندوق های رای اعلام می‌کنند، نه با بستن کمربند انتحاری.»
 
محمدجواد ظریف که برای حضور در فوروم اسلو به کشور نروژ سفر کرده بود، این سخنان را در نشستی مشترک بیان کرد که همراه با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وزاری خارجه نروژ و اندونزی و جان کری، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده آمریکا، برگزار شد.
 
پس از این سخنان، محمدجواد ظریف با انتشار یک رشته توئیت نوشت: «در دهه ۸۰، وحشت‌پراکنی درباره ایران، غرب را منحرف کرد تا ترویج وهابیت در جهان را تاب بیاورد و نتیجه آن القاعده، داعش و النصره شد.»
 
وزیر خارجه ایران در توئیت دیگری ادامه داد: «همدستی آمریکا در به حاشیه راندن گروه‌های مسلمان معقول بار دیگر میدان را تا حد زیادی برای نیروگیری افراط‌گرایان وهابی باز می‌کند.»
 
رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران در پایان این توئیت‌های سه‌گانه تصریح کرد: «تحولات اخیر بر ضرورت پیشنهاد طولانی ما برای برگزاری گفت‌وگوهای جامع و منطقی در خلیج فارس افزود.»
 
در همین زمینه حسین امیرعبداللهیان، معاون پیشین وزیر خارجه و دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل، نیز در توئیتی نوشت: «ریاض، مظنون اصلی وقایع تروریستی تهران است.»
 
به نوشته این مقام پیشین وزارت خارجه ایران، «بندر، رئیس سرویس امنیتی ریاض، عملیات تروریستی نوامبر ٢٠١٣ علیه سفارت ایران در بیروت را هدایت کرد و اکنون ریاض مظنون اصلی وقایع تروریستی تهران است.»
 
پیش از این هم شماری دیگر از مسئولان و فرماندهان نظامی ایران از جمله سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، نیز گفته بود: «اطلاعات دقیقی دارد که عربستان سعودی، از تروریست‌ها حمایت کرده و انجام چنین عملیات‌هایی را در ایران، از آنها مطالبه کرده است.»
 
مقام‌های عربستان سعودی این اتهامات را رد کرده اند.
 
در دو حمله همزمان در روز چهارشنبه، ۱۷ خرداد، به مجلس شورای اسلامی و آرامگاه آیت‌الله خمینی در تهران، ۱۷ تن کشته و بیش از ۵۰ تن زخمی شدند.
 
گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش مسئولیت این دو حمله را بر عهده گرفت و همچنین بر انجام اقداماتی از این دست در ایران در آینده تاکید کرد.
 
تنش بین ایران و عربستان سعودی در سال‌های اخیر بالا گرفته است و دو کشور بر سر مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله در سوریه، یمن، بحرین، عراق و بحران قطر با یکدیگر مجادله دارند.
+51
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۴
  *بی همتا* - برلین، آلمان
  تروریست رژیم است وحامی ان ..بگو ببینم .سظاه قدس درسوریه چه میکند . ایا قاسم سلیمانی ات .سازنده حزب الله لبنان هست یانه ?اگه مردی د جواب بده . دریمن چه کردید ولبنان همینطور . محرک و حامی حماس . درجنگ 51 روزه بااسرائیل کی بود وکی حمایت ها کرد. مگر 55 نماینده .مجلس ات با باماشین ارزاق و پول خانه بمردم فلسطین برد داد یانه...
  36
  29
  ‌چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰
  ۶۱
  shirzan e irani - استکهلم، سوئد
  این زن لابی نظام است و چپی‌ موردِ انتقاد که جاسوسی روسیه را می‌کند. با ظریف هم حسابی‌ نزدیک است، اروپا بیشترین سهم را در خیانت به ایران و جهان دارد، اما مکر خداوند کاری با آنها کرد که نتوانستند از طریقِ هم پیمانانِ خود در حزبِ دمکراتها با نظامِ حاکم ارتباط بر قرار کنند، و کلینتون با تمامِ لابی گری‌ها نتوانست موفق شود. امریکا تنها کشوری ست که این نظام پلید را هنوز به رسمیت نشناخته، امیدوارم همانگونه که حزب دمکرات با همدستی استعمار شرق و غرب این نظامِ اهریمنی را سر کار آوردند، جمهوری خواهان باعث به درک رفتن این نظامِ خبیث شوند، البته با یاری خداوند، به ملت ایران که امیدی نمی رود و مدام از چاله به چاه می‌افتند، بلکه دست یاری حق از آستین کسانی‌ در آید که حدِ اقل اینگونه آلوده سیاستِ کثیف نشده اند. نظام , روسیه میرود با چین و کره شمالی‌ و قطر و تروریستهایِ دیگر هست ، در سوریه و دیگر نقاط دخالت و فتنه می‌کند مدام با اروپا لاس می‌زند. آنگاه وقتی‌ امریکا با عربستان همکاری می‌کند ، جیغِ بنفش کشیده ماهیتِ گود زیلأیی خود را مینمایاند.
  22
  14
  ‌چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۴
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  کسی میتواند بگوید که چرا این شاه اللهی ها جیره خوار سعودی شده اند.بعد از شیرپیر عرعرستانی از سوئد که سخنگوی عرعرستان شد این ☝ شاه اللهی از برلین هم به جمع مجیز گویان سلیمون عرعرستانی پیوست .ما در تروریست بودن رژیم جنایتکار خامنه ای شکی نداری ولی عرعرستانی هم حیوانی مثل خامنه ای است.... فرهنگ نوکری. تا همین چندی پیش نوکری مرکل را میکرد
  14
  20
  ‌چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.