چرا زباله‌های رم را با قطار به اتریش می‌برند؟

مشکل زباله‌های شهری در رم به "بحران" تبدیل شده است
زباله‌های شهر رم ایتالیا که با قطار به اتریش می‌رسد، کمک بزرگی به روشن کردن چراغ خانه‌های شهروندان اتریشی می‌کند.
 
شهر دیدنی رم سال‌هاست که با بحران زباله‌های شهری دست به گریبان است.
 
اخیرا یک کارخانه تبدیل زباله به انرژی در نزدیکی شهر وین، پایتخت اتریش با استفاده از ظرفیت اضافی خود، این تبدیل بهینه را میسر کرده است. این فرایند طی توافقی که امسال صورت گرفت، به دست آمده است.
 
ایتالیا به شرکت اتریشی ای‌وی‌ان (EVN) برای انتقال بیش از ۷۰ هزار تن زباله شهری پول پرداخت می‌کند. این زباله‌ها توسط قطار از شمال ایتالیا و آلپ عبور می‌کند و به نیروگاه حرارتی تسونتن دورف در دانوب می‌رسد.
در هفته سه قطار حامل زباله‌های ایتالیایی به این نیروگاه می‌رسد که هر کدام از آنها حاوی ۷۰۰ تن زباله ایتالیایی است. این آشغال‌ها پس از سوزانده شدن، تبدیل به گازهای داغی می‌شود که منبع بخار است.
 
این بخار بعدا به نیروگاهی منتقل می‌شود که در آنجا به برق تبدیل می‌شود. ۱۷۰ هزار خانه در استان اتریش سفلی به همین طریق از برق استفاده می‌کنند.  زباله‌های شهر رم برای رسیدن به این نیروگاه بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر را با قطار طی می‌کنند البته انتقال زباله در مسیر حدود ۱۰۰۰ کیلومتری شاید برای عده‌ای چندان عاقلانه به نظر نرسد؛ اما این اقدام بخشی از تلاش‌های اتحادیه اروپا برای کاهش حجم دفن زباله‌های شهری است.
 
گرنات آلفونز، مدیر نیروگاه تبدیل حرارتی زباله می‌‍گوید: "این کار غیرعاقلانه‌ای نیست. راه حل دیگر این است که زباله‌ها در زمین دفن کنیم که گازهای متان و دی اکسید کربن متصاعد می‌کند."
 
به گفته او، این اقدامی "سازگار با محیط زیست" است و قطارهای زباله کلید حل این مشکل هستند.
مشکل زباله‌های رم چیست؟
در رم حتی در مناطق زیبایی نظیر پراتی، پی بردن به مشکل زباله‌ها کار چندان سختی نیست. در همه جای شهر به راحتی می‌توان سطل‌های انباشته از آشغال را دید که شهروندان هم از این موضوع شاکی هستند.
 
کلودیا گراسی، یک شهروند رم میگوید: "این وضعیت خیلی ظالمانه است. با این کار به شهر زیبای رم توهین شده است. این شهر مانند زن زیبایی است که بارها و بارها زخمی شده. "
 
آنتونیو اسپینا، استاد دانشگاه جامعه شناسی و سیاست‌های عمومی در دانشگاه لوئیس رم می‌گوید میزان تولید زباله در این شهر "بیش از حد تحمل" است.
 
به گفته این استاد دانشگاه از عوامل بروز این وضعیت " میزان تولید سرانه آشغال" در شهر رم است.
 
از دیگر عواملی که آقای اسپینا برشمرده است "پر شدن محل دفن زباله‌هاست" که به گفته او بعضی از آنها باعث مشکلات زیست محیطی شده‌اند و باید بسته شوند.
 
او همچنین گفته است محل دفن زباله‌ها در شهر رم دیگر گنجایش ندارند و مقام‌های ایتالیایی برای حل این مشکل نه تنها باید به مناطق دیگر ایتالیا فکر کنند بلکه باید به فکر از بین بردن زباله‌ها در کشورهای دیگر باشند.
مشکل سیاسی
 اما این مشکل فقط به کمبود ظرفیت محدود نمی‌شود؛ مشکل زباله‌های رم ابعاد سیاسی هم دارد. وعده شهردار این شهر برای برای حل این "معضل" به جایی نرسیده است.
 
این مشکل البته چیزی فراتر از سوء مدیریت است.
 
در سال ۲۰۱۴ میلادی تحقیقاتی درباره خدمات شهری که شامل جمع‌آوری زباله‌ها در رم هم می‌شد، انجام گرفت که از فساد مالی پر برداشت.
 
ویرجینیا راگی، شهردار تازه رم هم که سال پیش به قدرت رسید و وعده پاکسازی شهر را داد اما بلافاصله به دردسر افتاد.
 
کسی که خانم راگی مسئولیت این کار را به او سپرده بود مجبور به استعفا شد.
 
علت این استعفا اتهام‌های مالی در دوره ۱۲ ساله مشاوره به شرکتی بود که جمع‌آوری زباله‌های رم را بر عهده داشت؛ هر چند او این ادعاها را رد کرد.
 
این تکذیب البته چیزی از فشارها بر روی شهردار جدید کم نکرد.
+43
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش

  هر کجا کله سیاه است دزدی و فساد و تنبلی و بی مسئولیت است..اسپانیا ایتالیا و یونان میلیاردها بابت توریست میگیرند ولی عرضه اداره کشور را ندارند چون مردم فرهنگ کلاهبرداری دارند.یک زباله را نمیتوانند بازیابی کنند .همه ادمهای بی خاصیت و بدرد نخور آلمان و اتریش و دانمارک و سوئد و .....کلا بورها آدمها کاری هستند که متاسفانه مرکل حیوان دارد این کشورها را با سم سوری و افغان به گند میکشد
  36
  15
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۰
  ۶۲
  Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران

  iran2015 - وین، اتریش. دوست گرامی یه مقدار ادب و نزاکت را دیگه حالا بایذ یاد گرفته باشید سم افغان و سوری یعنی چی؟ افغان هم انسان است تازه هم تبار خود ما است با این لحت صحبت کردن توهین به خودت هم هست .خودت هم یه پناهنده هستی اومدی اتریش و حق نداری چنین توهین به انسانیت بکنید. در همین اتریش بسیاری ایرانی هستند که در کار گنده کاری و فروش مواد مخدر هستند اما هیچوقت به کل ایرانیان شریف ساکن اتریش نمیتوان نسبت داد.کتیف ترین افکار، تفکرات نژادپرستی است .
  3
  32
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۶
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. توجه بفرمائید که هرجا جنگ وبدبختی وکشت وکشتار هست اسلحه وتانک و بمب های آلمانی هم حضور دارن.آلمان واروپا مخوف ترین سلاح هاشون رو در اختیار مخوف ترین دیکتاتورها وشبه نظامی ها قرار میدن واز این راه سود کلانی عایدشون میشه.بقیه ماجرا رو خودتون حدس بزنید.فقر جنگ پناهندگی دربه دری.
  5
  19
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۲
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  واما کامنت مربوط به این خبر.بیچاره محیط زیست!
  1
  10
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۳
  ۴۱
  pink panther - ابیجان، ساحل عاج
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. کله خودت چه رنگیه
  2
  8
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۷
  ۴۱
  pink panther - ابیجان، ساحل عاج
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. در ضمن ببین اونا چقدر بدبخت شدن که یه آویزون در مورد اونا نظر میده
  2
  10
  دوشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۹
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  چقدر آدم باید بدبخت باشد که بجای تلاش و کار و فعالیت و درک و شعور نه تنها به کثافتی و زندگی انگلی اش ادامه بدهد بلکه در تایید آن دیگران را نفی زندگی انگلی را ادامه بدهد.در همان ایران خودمان آذربایجان و گیلان را با خوزستان مقایسه کنیم .درصد کاری و سواد و جنایت !! همه جا آدم خوب و بد دارد ولی من منظورم درصد است.مثل کبک نباید سر را در برف کرد و جفنگ تحویل داد
  5
  0
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۰
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  [::Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران:: هر کس یک نظری دارد برادر افغان! شما ها افغانی ها بجای آویزان شدن به دیگران و از این کشور به آن کشور رفتن یک کم.... در میهن خودتان برای آنچه میخواهی مبارزه کنید...
  6
  0
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. به شرافت شریفترین ایرانزمینی ها مصدق واحمدشاه مسعود یک موی گندیده افغانهای شریف رو به هموطنان راسیستی مثل تو وداویدعلی س ملعون مونیخی ترجیح می دم.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  در آلمان هرگز تحصیلکرده وپزشک هموطنی رو ندیدم که اینچنین دید نژاد پرستانه ای به همنوع وهمسایه وهمزبان داشته باشه.
  0
  5
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
  ۵۲
  iran2015 - وین، اتریش
  [::mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان::] چون با این قشر سر و کار نداشتی. همیشه قاطی سیاه و افغانی و عرب بودن باعث میشود آدم از افکار انسانها زحمتکش و مالیات دهنده بی خبر باشد .آدم وقتی ساعت 10 صبح بیدار میشود و میرود تو اداره سوسیال که ببیند چیزی پخش میکنند یا چیز مفتی است میداند که مردمی تحصیل کرده و فعال باید 6 صبح بیدار شوند و سر کار بروند.اینها واقعیت جامعه است که ساعت شش صبح فقط سفیدها و اتریشی ها را در وسایل نقلیه میبینی و ساعت ده فقط روسری و ریش و کله سیاه،ببین برادر .. من ما ایرانی ها اینجا در تمام اروپا احترام داریم چون انگل نیستم .مسجد نداریم. بازار نداریم.کار میکنیم و در جامعه حل میشویم.امثال شما خیلی کم هستند البته با این موج زیاد شدید خوشحال باش.
  5
  3
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۱
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  با کی سر وکارنداشتم؟ ای سرو کار داشته.کدوم قشر؟از در دانشگاه بارها رد شدم ترک وعرب وافغان وصدها ملیت دیگه رو کنار هم بدون پیش قضاوت تحصیل ورفاقت وازدواج وزندگی می کنن.پیش قضاوت کرد یا به قول آلمانی خصوصیت افراد دگم وکم فهمه.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  تصحیح:پیش قضاوت کردن دیگران یا به قول آلمانی ها فوراورتایلونگ کار افراد دگم وکم فهم و کم عقله.
  0
  2
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶
  ۴۱
  mirzadeh i eshghi - دوسلدورف، آلمان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. بعد تو کله سیاه ساعت ده صبح نیستی ساعت شش صبح کله ات رو که احتمالا بلوند نیست کجات وکدوم ...؟
  0
  2
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۳
  ۶۲
  Ahmad_Esfahani - اصفهان، ایران
  iran2015 - وین، اتریش. دوست گرامی شما چرا نماندی و کشورتان را از شر دشمنان نجات بدهید؟ پس این همه ایرانی شرافتمند چرا جلای وطن کردند؟به افغانی بیچاره ایراد میگیری؟ برو ببین چقدر ایرانی سوسیال بگیر هستند و هیچ ایرادی هم به انها نمیگیرم اما به خاطر حرف اشتباه شما گفتم. و گرنه هزاران ایرانی هستند قبلا سوسیال میگرفتند تا کار پیدا کردند همانظور که خود شما از حمایت های اداره سوسیال برخوردار بودی تا کار پیدا کردی و همانطور که هزاران افغانستانی شرافتمند دارند کار میکنند .به کی میخواهی ایراد بگیری؟ حرفتون بی مورد بود و به کل مردم نمیشه این وصله را چسباند. خودت میدانی که صدها ایرانی هم اصلا کار نمیکنند و دارند پول میگیرند .از اون برادران شرافتمند باید مغذرت بخواهی و نژاد پرستی سالها است با از بین رفتن هیتلر جنایتکار از بین رفته. حالا شما تازه یادتون افتاده؟
  0
  4
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۲
  ۴۱
  pink panther - ابیجان، ساحل عاج
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. راستی‌ موهای ژاپنی‌ها چه رنگیه )))))
  0
  3
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶
  ۴۲
  manuel2 - لاس وگاس، ایالات متحده امریکا
  iran 2015 - وین، اتریش با خودت چند چندی ؟؟ کلان کلاهبرداری سیاه کاری ماله ایران ایرانی هستش یجوری حرف زدی فکر کردم یه اتریشی هستی یا مملکت هرسه پدرته اوسلندر داس بیست دو کله سیاه من کله دوستم اتریش هستن ساعته ۴ صبح بیدار میشن میرن سره کار مالیات میدن به هم ساله شما سوسیال خورا پس دهنتو ببند لطفآ سوسیال بگیره گشنه
  1
  3
  ‌سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۷
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.