گزارشی درباره یک ون عجیب آلمانی که اینروزها در تهران حاشیه ساز شده

کارتاگو نام یک ون بزرگ شهری و زمخت است که با ظاهری نامتعارف بارها تصاویرش در شبکه‌های اجتماعی دست به می‌شود. سوال اساسی هم عمدتا این بوده که از کجا آمده، ساخت کجاست و چه ویژگی‌هایی دارد؟ دامنه اطلاعات درباره این خودرو بسیار زیاد است اما در اینجا به شکلی کوتاه درباره سازنده این ون لوکس و رفاهی و قیمت و امکانات کارتگو مطالبی می‌آوریم.
کارتاگو یک شرکت آلمانی مستقل و خصوصی است که با سابقه‌ای ۳۵ ساله در زمینه ساخت ون، مینی ون و خودروهای مسافرتی بزرگ، تولید سالانه‌اش به بیش از ۳ هزار دستگاه می‌رسد. قیمت مدل‌های مختلف کارتاگو بین ۵۰ تا ۱۱۰ هزار یورو است اما مدل موجود در ایران که به صورت گذر موقت وارد شده حدود ۹۰ هزار یورو است و علاوه بر آلمان، در اسلوونی نیز مونتاژ می‌شود. این شرکت که روزگاری فروش سالانه‌اش به کمتر از ۱۶۰ دستگاه با سه کارگر می‌رسید، امروزه در اغلب کشورهای اروپایی، آمریکای شمالی و برخی از ملل آسیایی نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش دارد و به علاقمندان خانه‌های متحرک و رفاهی خدمات خود را ارائه می‌کند در حالی که بیش از ۱۰۰۰ دستگاه از محصولاتش را با کمک بیش از ۲۶۰ کارگر در کارخانه اشملگ واقع در خاک آلمان می‌سازد.
سال‌های نخست شروع به کار برای کارتاگو با همکاری این شرکت با برند مشهور فولکس‌واگن همراه بود ولی کم کم این برند مستقل کار خود را پیش برد و با ساخت شاسی اختصاصی، در زمینه تولید خودکفا شد. تولید سری ام‌ال لاینر توسط کارتاگو در سال ۲۰۰۳ باعث شد تا فروش شرکت به سرعت تا ۵۰۰ دستگاه افزایش یابد و این برند تا امروز سیر صعودی خود را در زمینه درآمد، سود و تولید ادامه داده است. کارتاگو در سال ۲۰۱۵ خودروهای خود را در بخش طراحی با تغییراتی همراه کرد و با استفاده از دیزاین جدید که شامل طرح نوین چراغ‌ها، جلوپنجره و داشبورد بود، توانست محصولات بهتری نسبت به همیشه تولید کند. جدیدترین خودروی این شرکت که از قضا با نمونه وارد شده به ایران تفاوت اندکی دارد مدل اسپیس واندر (space wonder) بوده که با طولی معادل هفت متر و دارا بودن تجهیزاتی نظیر تخت‌خواب دو نفره، یخچال، روشویی، تلویزیون و سرویس حمام و توالت، در دو رده لوکس و متوسط به خریداران عرضه می‌شود. کیفیت مثال زدنی، راحتی بالا و هماهنگی عالی این ون مسافرتی باعث شد تا شرکت کاتاگو از مدیریت اتحادیه اروپا نشان برجسته خلاقیت سال (European Innovation Award) را دریافت کند. این سری از سال ۲۰۱۶ تا کنون فروشی بالغ بر ۹۰۰ دستگاه را تجربه کرده و به یکی از منابع اصلی درآمدزایی شرکت بدل شده است.
گونه موجود در ایران اما با نام کامل چیک اس پلاس ایکس ال، یکی از گران ترین خودروهای کارتاگو است که با وزن ۵/۳ تن، قادر است تا حدود ۷ تن وزن را با خود حمل کند. محفظه ۲۰۰ لیتری آب غیر شرب در کنار یک تانکر ۳۲۰ لیتری آب شرب، تلویزیون ۳۲ اینچی، آشپزخانه لوکس، دو عدد باتری ۱۱۰ آمپر و یک تخت‌ خواب دو نفره راحت از جمله امکانات رفاهی این خودرو هستند. اکسل و موتور به‌کار رفته در این خودرو از نوع ایویکو دیلی بوده اما متناسب با نیاز شرکت تغییر یافته است. موتور به کار رفته در این گونه نیز یک نمونه توربو دیزل سه لیتری با قدرت ۱۵۰ اسب بخار است که از طریق یک جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک نیرو را به چرخ‌های عقب می‌فرستد.
+33
رأی دهید
-4

نظر شما چیست؟