چرا یکسره احساس تشنگی می کنم؟

هر وضعیتی که تعادل آب یا نمک را در بدن انسان بر هم بزند می تواند محرک تشنگی باشد. اگر به میزان کافی آب می نوشید (یکی از نشانه های آن رنگ زرد روشن تا شفاف ادرار است)، اما همچنان احساس تشنگی می کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل دقیق این شرایط مشخص شود.
دیابت
 بیماری دیابت می تواند خطر کم آبی بدن را افزایش دهد، به ویژه اگر از ابتلا به این بیماری آگاه نباشید. هنگامی که سطوح قند خون بیش از اندازه افزایش می یابد، بدن به منظور افزایش تولید ادرار و خلاص شدن از شر گلوکز اضافی فشار بیشتری بر کلیه ها وارد می کند. تکرر ادرار، یکی از نشانه های شایع ابتلا به دیابت، موجب احساس تشنگی افزایش یافته می شود. این شرایط به افزایش نوشیدن مایعات منجر می شود که مشکل را پیچیده‌تر می کند. 
 
اگر با احساس تشنگی بیش از اندازه و تکرر ادرار مواجه هستید و نشانه های دیگری مانند کاهش وزن بدون دلیل، خستگی، یا تحریک پذیری را نیز تجربه می کنید با مراجعه به پزشک و انجام آزمایش خون می توانید از ابتلا به دیابت مطلع شوید.
دیابت بی مزه
 اگرچه دیابت بی مزه ارتباطی با دیابتی که می شناسیم و از آن متنفریم ندارد، اما دارای برخی نشانه ها و علائم مشترک هستند که از آن جمله می توان به کم آبی بدن و پرکاری مثانه اشاره کرد. دیابت بی مزه به واسطه یک عدم تعادل هورمونی در بدن که بر جذب آب تاثیرگذار است، شکل می گیرد.
 
از آنجایی که آب زیادی به واسطه افزایش دفع ادرار از دست می رود، احساس تشنگی در فرد افزایش می یابد زیرا بدن تلاش می کند مایع از دست رفته را جایگزین کند.
 
از آنجایی انواع مختلفی از دیابت بی مزه وجود دارند و می تواند به واسطه بیماری های دیگر شکل بگیرد، پزشک آزمایش های مختلفی را برای تشخیص بهترین گزینه درمانی انجام خواهد داد.
دوره قاعدگی
 در دوره قاعدگی ممکن است نیاز به افزایش مصرف آب را احساس کنید. این شرایط طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. سطوح استروژن و پروژسترون می توانند هر دو بر حجم مایع تاثیرگذار باشند. افزون بر این، باید از دست دادن خون را نیز مد نظر قرار داد، به ویژه اگر دوره های قاعدگی سنگین را تجربه می کنید، که از عوارض جانبی این شرایط افزایش تشنگی است.
خشکی دهان
 هنگامی که احساس خشکی در بدن شکل می گیرد، به طور معمول دلیل آن روشن است: مصرف آب کافی نیست، میزان نمک بیش از اندازه است، یا فوق العاده سخت ورزش کرده اید. اما خشک شدن دهان ممکن است نشانه ای از اشاره بدن به یک بیماری نیز باشد.
 
خشکی دهان که به نام زیروستومیا (Xerostomia) شناخته می شود، اغلب به اشتباه با تشنگی بیش از حد اشتباه گرفته می شود. این وضعیت، یک خشکی غیر طبیعی غشاهای مخاطی در دهان به واسطه کاهش جریان یا تغییر در ترکیب بزاق است. اگر غدد بزاقی به اندازه کافی بزاق تولید نکنند، این شرایط می تواند به علائم آزار دهنده دیگر مانند بوی بد دهان، دشواری در جویدن، و بزاق غلیظ و چسبناک منجر شود. 
 
خشکی دهان می تواند یک عارضه جانبی داروهای تجویزی، داروهای آلرژی و داروهای سرگیجه و بیماری حرکت باشد. همچنین چندین بیماری می توانند به خشکی دهان منجر شوند و از این رو، مراجعه به پزشک همواره انتخابی منطقی محسوب می شود.
کم خونی
 از دست دادن خون مداوم یا ناگهانی - به لطف مسائلی مانند قاعدگی های سنگین و خونریزی زخم های داخلی - دلیل شایع کم خونی محسوب می شود. در این شرایط، بدن گلبول های قرمز را سریع‌تر از توانایی خود در جایگزینی آنها از دست می دهد و تلاش می کند از دست دادن مایع را با تحریک تشنگی جبران کند. 
 
یکی از دلایل معمول قاعدگی های سنگین، ترشح کم تیروئید است. بخش قابل توجهی از افرادی که درجاتی از کمبود تیروئید را تجربه می کنند، بانوانی با احساس تشنگی بسیار هستند. معاینه جسمانی و انجام آزمایش خون به تشخیص ابتلا به کم خونی کمک خواهد کرد و درمانی که ارائه می شود به نوع تشخیص پزشک بستگی خواهد داشت.
فشار خون پایین
 استرس مزمن موجب می شود غدد آدرنال بدن انسان عملکرد درستی نداشته باشند که ممکن است به فشار خون پایین در زمان استرس شدید منجر شود. این شرایط می تواند موجب سرگیجه، افسردگی، اضطراب، و همچنین تشنگی بیش از اندازه شود. تشنگی روشی است که بدن برای افزودن آب بیشتر به خون در تلاش برای افزایش فشار خون استفاده می کند. تنها راه حل بلند مدت برای این شرایط کاهش و مدیریت بهتر استرس است.
برنامه غذایی شما
 مواد غذایی که ادرارآور هستند (به عنوان مثال، کرفس، مارچوبه، چغندر، لیمو، خربزه، زنجبیل، و جعفری) می توانند احساس تشنگی را در انسان ایجاد کنند، زیرا موجب افزایش دفع ادرار می شوند. 
 
اگرچه این قبیل مواد غذایی از فواید سلامت بسیاری سود می برند، این اثر را دلیل دیگری برای افزودن طیف گسترده ای از میوه ها و سبزیجات به رژیم غذایی خود در نظر بگیرید. بر همین اساس، نیازهای تغذیه ای خود را پوشش می دهید و احساس تشنگی را کنترل می کنید. 
 
همچنین با مصرف مواد غذایی سرشار از مایع مانند جو دوسر و برنج قهوه ای که در زمان پخت آب بیشتری جذب می کنند می توانید به ایجاد تعادل در مقیاس کمک کنید.
+9
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.