زندگی بر بادرفته زوج ایرانی دراسترالیا

مرد جوانی که پس از ازدواج، همراه همسرش به خارج از کشور مهاجرت کرده بود با شکایت او از استرالیا اخراج شد و در ایران هم به خاطر ناتوانی درپرداخت مهریه به زندان افتاد.
 وقتی که «سیاوش» در لباس زندان و دستبند به دست وارد شعبه 261 دادگاه خانواده شد دو مأمور محافظ همراهی‌اش می‌کردند،ولی از همسرش «فتانه» در جلسه دادگاه خبری نبود، چرا که در استرالیا مانده بود و وکیل این زن پیگیری دادخواست مطالبه مهریه و طلاق را برعهده گرفته بود.
سیاوش 35 ساله و تحصیلکرده رشته طراحی داخلی ازمالزی بود. چند سال پیش با شور و شوق به ایران آمد تا در تهران مشغول کار شود و بتواند زحمات چندین ساله مادرش را جبران کند،اما چند ماه بعد با فتانه آشنا شد که مسیر زندگی‌اش را به کلی عوض کرد. دختر مورد علاقه او سودای تحصیل در خارج از کشور را داشت و به شرط اقامت در خارج به خواستگاری سیاوش جواب مثبت داد. مادر سیاوش هم تحقیقات لازم را در مورد خانواده عروس آینده‌اش انجام داد و بعد پیشنهاد کرد عروس و داماد برای اقامت به کشور سوئد نزد خواهرش بروند، اما فتانه پایش را در یک کفش کرده بود که تحصیل در رشته رایانه در استرالیا، آینده‌اش را تضمین خواهد کرد.بنابراین سیاوش هم برای سفر به استرالیا موافقت کرد و سرانجام جشن عروسی مفصلی برگزار شد.
یک سال بعد از ازدواج، سیاوش با دریافت ویزای کار و فتانه با ویزای تحصیلی خود را به استرالیا رساندند. زندگی آنها با سختی‌های غربت و مشکلات مالی همراه بود، اما به امید آینده‌ای رؤیایی مشکلات را به جان می‌خریدند. با آنکه سیاوش نتوانسته بود شغل متناسب با تحصیلاتش در ملبورن پیدا کند، اما به خاطر همسرش قبول کرده بود در یک رستوران کار کند.؛ حدود دو سال بعد و زمانی که پای دوستان خارجی به زندگی آنها باز شد فتانه کم کم از زندگی با سیاوش سرد شد. او به سفرهای طولانی می‌رفت و هر وقت که در ملبورن بود با دوستانش به باشگاه‌های شبانه رفت و آمد می‌کرد، تا آنکه سرانجام سیاوش با دیدن عکس‌های شخصی همسرش درتلفن همراه، بوی خیانت را در زندگی‌شان بخوبی حس کرد. اما وقتی به فتانه اعتراض کرد اومنکر همه چیز شد و سیاوش را به جدایی تهدید کرد. همان شب دعوای آنها بالا گرفت و سیاوش از فرط عصبانیت همسرش را کتک زد که بلافاصله پلیس سر رسید و قاضی دادگاه سیاوش را به جرم همسر آزاری به زندان انداخت.
برای نخستین بار بود که سیاوش طعم زندان و دستنبد را می‌چشید.حدود 4 ماه بدون ملاقاتی در زندان ماند تا اینکه بالاخره با کمک وکیل‌اش آزاد شد،اما وقتی به خانه‌اش رسید خبری از فتانه نبود، جز نامه‌ای که نشان می‌داد همسرش خانه را ترک کرده وبی خبررفته است. سیاوش که خود را در متلاشی شدن زندگی مشترکشان مقصر می‌دانست با دسته گلی به دانشگاه همسرش رفت، اما از دوستان فتانه شنید که او با یک دانشجوی امریکایی همخانه شده است. این بار با پسر دانشجو درگیر شد و سرانجام با دخالت پلیس از استرالیا اخراجش کردند.
 چند ماه بعد از ورود سیاوش به ایران، احضاریه‌ای به دستش رسید که نشان می‌داد همسرش با استخدام وکیل، مهریه 700 سکه طلا رابه اجراگذاشته و در عین حال دادخواست طلاق هم داده است،اما سیاوش آه در بساط نداشت و تمام اموال و دارایی‌هایش در استرالیا مانده بود، حتی حساب بانکی مشترکشان با چند هزار دلار در اختیار فتانه بود، تا اینکه به علت ناتوانی در پرداخت مهریه زندانی شد.
سیاوش وقتی با دستنبد و لباس زندان به شعبه 261 دادگاه خانواده منتقل شد، روبه‌روی قاضی «محمود سعادت» نشست. روی صندلی‌های دیگر نیزوکلای او و فتانه، همچنین مادر سیاوش نشسته بودند. قاضی بعد از ورق زدن پرونده روبه سیاوش کرد و گفت:«همسرتان با بخشیدن مهریه، تقاضای موافقت با طلاق از شما را مطرح کرده است،اما همچنان روی دریافت 50 سکه از مهریه‌اش تأکید کرده است. آیا می‌توانی این مقدار از مهریه را پرداخت کنی؟»
سیاوش جواب داد:«متأسفانه چیزی ندارم و خجالت می‌کشم از مادرم پولی بگیرم. آرزو داشتم زحمات چندین ساله مادرم را که در نبود پدر متحمل شده، جبران کنم، اما متأسفانه دردام این زن شیاد افتادم وخودم را نابود کردم و مادروخانواده‌ام را نیز رنجاندم. بهتر است در زندان بمانم تا اینکه...»
همان موقع مادر سیاوش از روی صندلی بلند شد و در حالی که اشک  بسختی مجال حرف زدن می‌داد رو به پسرش گفت:«جانم فدایت پسرم. اشکالی ندارد من خودم پول جور می‌کنم و مهریه همسرت را می‌دهم. از وقتی عروس ما شده بیشتر از 100 میلون تومان خرج خوشگذرانی‌هایش کرده ایم، این را هم می‌دهیم تا آزادت کنم... برای من سخت است که پسرم را در لباس زندان ببینم...»بعد هم رو به رئیس دادگاه گفت:«آقای قاضی، پرونده خیانت عروسم در استرالیا باز است، اما ادعا کرده که اگر به ایران برگردد زندانی می‌شود و با همین حُقه تقاضای پناهندگی داده است.»
 با ورود وکیل فتانه به بحث، قاضی از طرفین خواست از موضوع دادخواست خارج نشوند و با توجه به دوری زن و شوهر از یکدیگر بهتر است وکلا در رابطه با پرداخت مهریه و طلاق با هم توافق کنند. دقایقی بعد مادر سیاوش و وکیل فتانه قرار گذاشتند که تعدادی از 50 سکه طلا را به‌عنوان پیش پرداخت و بقیه به صورت اقساطی پرداخت شود. قاضی سعادت نیز وکیل‌های دو طرف را برای امضای برگه‌های مربوطه دعوت کرد و گفت:«برای صدور رأی طلاق باید نظر مشاوران در پرونده ثبت شود و برگه آزمایش عدم بارداری فتانه هم برسد».بعد هم پایان جلسه را اعلام کرد. سیاوش قبل از خارج شدن از دادگاه به سمت مادرش رفت و دست‌های او را بوسید، اما تا رسیدن برگه عدم بارداری فتانه از استرالیا و تأیید آن توسط کارشناسان ایرانی باید به زندان برمی‌گشت و...
+93
رأی دهید
-8

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۷
  شاه و شیخ - قم، ایران

  متاسفانه در صد آمار طلاق در بین ایرانیان مقیم خارج بیشتر از آمار کشور میزبان است. آنهم به علت عدم تناسب فرهنگی‌، بیکاری و یا کار در رشته‌های غیر حرفه ای‌ی و و و . تاسف بار تر این که عده‌ای زنان مطلقه و شکست خورده و یا ازدواج نکرده سعی در رخنه کردن در زندگی‌ زوجین موفق دارند تا با حیله و شگرد, زندگی‌ آنان را نیز همچون خود در هم بپاشند. زندگی‌ زوج این گزارش , نمونه بارزی از این ادعا است!!
  17
  103
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۶
  ۳۷
  Realman - کالیفرنیا ، ایالات متحده امریکا

  زن نگو زلزله بگو 😂😂😂 نابودش کرد
  3
  108
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۰
  ۵۸
  mina minavand - هانور، آلمان

  این دیگه چه زنی بوده. من فکر میکنم به همین قصد ازدواج کرده بوده.
  3
  110
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵
  ۴۵
  کله پز - بروکسل، بلژیک

  به نظر بنده ایشون بجای کتک زدن زنش، باید یک دوست دختر خوشگلتر از اون میگرفت حالشو میبرد
  3
  163
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۹
  ۴۹
  Jalal50 - تهران، ایران

  ایران و ایرانی باید مسحق استبداد باشه ، آزادی برای ایرانیان مایه بدبختیه.
  31
  66
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۷
  ۵۷
  kasra persia - لندن، انگلستان

  طبق آمارهایی موجود خانمها و به خصوص هم وطن های عزیز فعالیت‌هایی شگرف در زمینه قتل و خیانت و یا کوبیدن سر شوهران محترم به طاق داشتند، تجربه نشون داده با وجود اینکه اونها در گروه جنس ظریف قرار دارند در صورت تصمیم بسیار ظالم هستند. با کمال تاسف بعضی از اینها همه خوشبختی و آینده خودشون رو از طریق مرد دنبال میکنند و بعد از رسیدن به اهداف لازم شوهرشون رو مزاحم خوشبختی میبینند و برای حذف اون نقشه های بسیار حساب شده طرح میکنند.
  5
  101
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۸
  ۳۳
  ziba shar - استکهلم، سوئد

  من جاش بودم زندان میرفتم بعد طلاق نمیدادم ممننول خروجش میکردم از این .....اینجا هم زیادن
  3
  77
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
  ۵۷
  kasra persia - لندن، انگلستان

  و از طرف دیگه با کمال تاسف پدیده آهن پرستی در بین همه اقشار روز به روز شایع تر میشه و همین مادی گرایی، ریاست طلبی ، حساس ، کینه ، ......بنیاد روابط اجتماعی رو در تمام سطوح سست و ناپایدار میکند. دوستی ، ازدواج ها و تعهدات گوناگون لزوم و ارزش خودشون رو از دست خواهند داد
  0
  46
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۵
  ۴۹
  لشگر ششم ورماخت - لنگرود، ایران

  آدم روزی 10 بار خودارضائی بکنه سگش شرف داره به اینکه زن هموطن داشته باشه .
  17
  74
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
  ۵۲
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  اگر مردان واقعا" به سادگی فریب این را نخورند که همسرانشان را روی پول و سکه طلا و شیش دانگ و دو دانگ خانه و زمین عقد کنن هر گز مردان تا این حد شکست نمی خوردن و به اسانی هم می توانستن جدا شون , کسی هم در این بین زیاد ضرر مند نمی شود. اگر بخواهیم زندگی شادی با همسرانمان داشته باشیم و مسئله ماندن و زندگی کردن باهم { شرط علاقه به هم باشد} هیچ زنی نه خیانت به همسرش میکرد نه به خاطر رسیدن به کشورهای خارجی و دست یافتن به ثروت ازدواج میکرد.
  4
  37
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۸
  ۴۶
  Biejan - آبادان، ایران

  آدم مغز خر خورده باشد اراجیف این الدنگ را باور کند
  54
  14
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۲
  ۳۳
  rouzbeh_ma - لندن، انگلستان

  هم آزادی و رفاه غربی هم مهریه اسلامی. آدم خوبه که کمی هم انضاف و انسانیت داشته باشه. چقدر یک نفر می تونه خود خواه باشه .
  2
  70
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  ۳۲
  SHAYAN96 - تهران، ایران

  باید قانون مهریه و نفقه برداشته شود در جامعه سنتی ما که خانواده ها به زور جوانان را درگیرازدواج می کنند با مشکلات معیشتی و بی کاری که وجود دارد ، درصورتی که در این دوره زمونه زنان راحتر جذب بازار کار می شوند و گاها با حق قانویی که دارند برای گرفتن مهریه مردان را راحت به خاک سیاه می نشانند .
  11
  40
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
  ۳۱
  پرنده پروازی - حیدراباد، هندوستان

  طلاقش نده و ممنوع خروجش کن
  7
  36
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  چه قدر داستانهای مشابه اینور اونور دنیا زیاد شده فقط اسم و تاریخ و مکان داستان عوض میشه خود داستان یکیه
  4
  24
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۲
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  Biejan - آبادان، ایران هرچند مقداری از این ماجرا (به خصوص در مورد ویزاها)کمی عجیب غریب است ولی در کلیت ماجرا شک نکن شاید در ماه یکنفر رو با همین وضعیت می بینم یا میشنوم چه در المان چه سوئیس و چه فرانسه و چه جاهای دیگه
  5
  36
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۸
  ۱۰۲
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  همه چیز برای فروش . در دنیای امروز همه چیز فروشی حتی عشق و محبت . اگر پول داشته باشی زنها یا مردها ازت بالا میرن اگر هم نداری کلا وجود نداری . آدم بیپول یعنی مزاحم انگل و الی آخر .
  1
  14
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷
  ۵۸
  mina minavand - هانور، آلمان
  [::کله پز - بروکسل، بلژیک: دوست گرامی بعضی وقتها همرنگ بقیه نشدن بهتره. شوهر منم رفت با یکی دیگه اما من هیچوقت کاری رو. که اون انجام داد انجام نمیدم برای اینکه من شخصیتم مثل اون نیست.
  0
  14
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
  ۳۹
  Pooia - بریزبن، استرالیا
  این یارو هم کم خریت نکرده اولیش آوردنِ اون به استرالیا.
  0
  7
  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
  ۵۳
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا
  این جوان یک اشتباه بد را هی‌ تکرار کرده: خشونت. ایرانیان - هموطنان عزیز - در این مواقع خشونت راه حل نیست. دختره را زده. قانون محکومش کرده. بعدش دوست پسر آمریکایی‌ را زده ؛ رفته زندان و دیپورت شده. وقتی‌ از در خشونت وارد شوید - با قانون در میفتید.
  0
  18
  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۱:۴۹
  ۵۳
  Geelongcats - سیدنی، استرالیا
  راه درستش این بود که عاقلانه از ان دختر جدا بشه.انوقت تو دادگاه استرالیا محکومش نمیکردند. به زندان نمیرفت و دیپورت نمیشد. شک نکند که همچین دختری با پسر امریکایی هم زیاد دوام نخواهد اورد. هموطنان ایرانی تازه مهاجر -یادتان باشد - قانون استرالیا برای زن و مرد یکی است - خیانت زن یک راه دارد و ان جدایی است ، نه کتک ، تهدید ، عربده یا خشونت به هر شکلی.
  0
  9
  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
  ۲۷
  agha_ehsan - تهران، ایران
  پنج میلیون دیگه هم جور کن بده یه کلت بگیر برای وقتی که اون لاشی برگرده ایران
  1
  8
  یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
  ۵۳
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد
  [::Geelongcats - سیدنی، استرالیا::]. حرفت درست است هموطن عزیز. اینجا هم چنین مواردی داریم. هیچ دلیلی نمیتواند کتک زدن همسر (یا معشوق همسر) را توجیه کند. یک کشور متمدن و یک دستگاه قضایی پیشرفته اجازه نمیدهد که من خودم کسی را تنبیه بدنی کنم. البته یک سؤال از هموطنانی که به سیستم قضایی ایران وارد هستند: آیا خیانت به همسر دلیل کافی برای عدم پرداخت مهریه نیست؟
  2
  2
  ‌سه شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
  نظر شما چیست؟