اداره مهاجرت آمریکا ایرانی دارای ویزا را به بازداشتگاه فرستاد

خانم قندی در فرودگاه پورتلند بازداشت شد - پس از امضای اولین فرمان مهاجرتی ترامپ تظاهراتی علیه این تصمیم در برابر فرودگاه پورتلند برگزار شد یک زن ایرانی که با ویزای معتبر وارد آمریکا شده بود توسط ماموران اداره مهاجرت آن کشور زندانی شده است. مقامات محلی ارتباط این اقدام با فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ را تکذیب کرده‌اند.
 
عالیه قندی، شهروند ایرانی برای دیدار با خویشاوندانش وارد فرودگاه بین‌المللی پورتلند، ایالت اورگان شد اما ماموران اداره مهاجرت او را مورد پرسش قرار دادند و سرانجام بازداشت کردند.
 
لیلا قندی، خواهر عالیه که با همسر و فرزندانش مقیم آمریکاست، گفته است که در حالیکه در فرودگاه منتظر استقبال از خواهرش بود، ماموران گمرک با او تماس تلفنی گرفتند و سئوالاتی را مطرح کردند. ظاهرا منظور آنان از طرح این سئوالات این بود که مشخص شود که آیا عالیه قندی که با ویزای معتبر وارد آمریکا شده بود قصد دارد به طور دایم در این کشور اقامت کند.
 
وی افزوده است که بعدا مطلع شد که ماموران به عالیه قندی اجازه ورود نداده‌اند و قصد دارند او را به ایران بازگردانند.
 
ظاهرا به توصیه وکلای مهاجرت، عالیه قندی گفت که در صورت بازگشت به ایران ممکن است با مشکلاتی مواجه شود و در نتیجه، ماموران گمرک از اخراج او خودداری ورزیدند و در عوض، او را به بازداشتگاه فرستادند.
 
به نوشته یک رسانه محلی، اظهارات خانم قندی در مورد مشکلات احتمالی در صورت اخراج از آمریکا، پرونده او را عملا به یک پرونده درخواست پناهجویی تبدیل کرده که باید مورد رسیدگی قرار گیرد. تا پایان رسیدگی نیز ممکن است خانم قندی در بازداشتگاه مهاجرتی بماند.
 
این منبع خبری به نقل از سخنگوی اداره گمرگ و حفاظت مرزی پورتلند گفته است که ویزای ورود به آمریکا تضمین کننده ورود به این کشور نیست بلکه "به معنی در زدن و خواستن اجازه ورود است." وی گفته است که شهروند هر کشوری ممکن است به دلایل گوناگون "غیرقابل ورود" به آمریکا تشخیص داده شود. ابتلای به بیماری، سابقه کیفری، دلایل امنیتی، امکان اقامت غیرقانونی، مشکل مربوط به مدارک و نظایر اینها را از جمله دلایل جلوگیری از ورود افراد دارای ویزای معتبر است.
 
این مقام محلی در عین حال تاکید داشته که برخورد با خانم قندی با فرمان اجرایی نشده دونالد ترامپ، رئیس جمهوری، در ممانعت از ورود شهروندان چند کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران ارتباطی ندارد. پس از صدور اولین فرمان مهاجرتی رئیس جمهوری آمریکا، اعتراضاتی نسبت به ممنوعیت ورود شهروندان چند کشور عمدتا مسلمان در نقاط مختلف آمریکا، از جمله در برابر فرودگاه پورتلند، برگزار شد.
 
خبرنگاری بی‌بی‌سی فارسی در آمریکا به نقل از وکیل مهاجرت انجمن دفاع از حقوق مدنی گفته است که اینگونه رفتار با کسی که ویزای معتبر دارد کم سابقه و غیرمنصفانه است. وی افزوده است که درخواست ورود خانم قندی حالا عملا به پرونده درخواست پناهندگی تبدیل شده و رسیدگی به آن ممکن است چند هفته یا حتی چند ماه به طول انجامد.
+40
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه

  آمریکا هیچ وقت دوست ایران نبود، و روسیه نه تنها دوست نبود، که دشمن کشور ما بوده و هست، به امید روزی که روی پاهای خود, صاحب یک کشور مستقل و نیرومند باشیم.
  6
  46
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
  ۴۹
  Jalal50 - ونکور، کانادا
  حقارت ازاین بدتر؟ حالا باز هم کاسه لیسی کنید ای آمریکا پرستان ابله.
  22
  25
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۶
  ۳۱
  sara-de - برلین، آلمان

  گویا بهش مشکوک شدن که می‌خواد برنگرده ایران،،گفتن اجازه ورود نداری این خانم هم در جا اعلام پناهندگی کرده،اونهام مطمئن شدن که می‌خواد پناهنده بشه بازداشتش کردن تا پروندشو برسی‌ کنن،زیادم غیر منطقی‌ به نظر نمیرسه خوب طبق قانون عمل کردن.احتمالا آزاد می‌شه بعدش
  7
  33
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۶
  ۳۶
  bozhorgmardekhashte - لیورپول، انگلستان
  برنامه امریکن فرانت لاین رو اگر تماشا کنید تو اون خیلی واضح نشون میده حتی انگلیسی ها رو هم بعضی وقتا برمیگردونن که اصالتا انگلیسی هم هستن. ربطی به ایرانی یا دشمنی فلان نداره . افسر بوردر داره کارشو میکنه همین ..
  5
  7
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۰
  ۵۷
  kasra persia - لندن، انگلستان
  اگر جلوگیری از ورود بیگانگان به آمریکا قانونی هست پس طبق همین قانون تنها اشخاصی که میتونند آمریکا بمونند سرخپوستان هستند.
  2
  13
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۴
  ۳۷
  paksan - ایران، ایران
  وقتی خود طرف برمیداره به افسر چک کننده برای وارد شدن به آمریکا میگه اگر برگردم برام مشکلاتی پیش میاد فک کردید باید چی فک کنند؟ این یعنی اینکه من نمیخوام برگردم و متاسفانه این هموطن ما که احتمالا بهش گفته بودند هرچی میخوای بگو ولی دروغ نگو نفهمیده که این یکی رو باید دروغ میگفته. یکی از شرایط گرفتن ویزا برای اکثر کشورهای غربی نشون دادن سند ملک یا اینکه نشون بدی که برای دیدار میری و قصدت برگشتن به کشورت هستش و حتی تو مصاحبه خیلی مواقع سند ملک یا شغلت یا روابط خانوادگیت رو باید اعلام کنی تا نشون بدی که قصدت برگشتن هستش. شما ژاپن هم بخوای بری اگر بگی نمیخوای برگردی یا اگر برگردی ایران مشکلات برات پیش میاد قطعا شما اجازه ورود نخواهی داشت و یا همونجا برت می گردونند یا اینکه باید بری توی پروسه مهاجرت ..خوب اینا که نمیتونند آزادت کنند باید دادگاه اجازه بده و اگر درخواست اولیه این خانوم پذیرفته بشه دادگاه آزادش میکنه تا بقیه مراحل رو بعدا انجام بشه . ولی اشتباه اساسی از این خانوم بوده که گفته یا طوری بیان کرده که نمیتونه یا نمیخواد برگرده. قانونا این جرم هستش
  0
  8
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  واقعا بعضی ها به هر دری میزنن که برند امریکا در صورتی که از شرایط سخت زندگی در آنجا بعداز بحران اقتصادی خبر ندارند. من فامیل دارم در آنجا تحصیلات بالا در دانشگاه خوب دارد ولی کار پیش پا افتاده انجام میدهد و همین فرد که رتبه بالای کنکور بوده اگر در ایران میماند الان مدیر یک شرکت بود
  3
  7
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۳
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  از طرفی بعضی مردم ما به دروغگویی کلا عادت دارند و برایشان اصلا مهم نیست که با دروغ به جایی نخواهند رسید و حداکثر یک سوسیال خور زبده میشوند
  2
  5
  ‌پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۵
  نظر شما چیست؟