جنجال رسوایی مالی برادر همسر واعظ طبسی در آستان قدس رضوی

مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی رادیو زمانه : در پی انتشار گسترده خبر اختلاس مالی مهدی عزیزیان، قائم مقام سابق آستان قدس رضوی و برادر همسر آیت‌الله واعظ طبسی، تولیت سابق آستان قدس رضوی، مسئول دفتر قائم‌ مقام این سازمان توضیحاتی در این‌باره ارائه کرد.
 
جعفر صباغیان مسئول دفتر قائم‌مقام آستان قدس رضوی روز دوشنبه ۷ فروردین به خبرگزاری تسنیم گفت آیت‌الله ابراهیم رئیسی هنگامی که تولیت آستان قدس رضوی را برعهده گرفت مهدی عزیزیان را عزل کرد و «حتی یک روز هم در سمت مشاوره یا هیئت امنا اشتغال نداشته است.»
 
او گفت پس از معلوم شدن تخلفات مالی صورت گرفته در آستان قدس رضوی شکایت این سازمان از متخلفان حدود ۶ ماه پیش به دادسرای عمومی تهران تقدیم شد.
 
آستان قدس رضوی سازمانی است در مشهد که زیر نظر متولی حرم و موقوفات امام هشتم شیعیان در این شهر اداره می‌شود. اداره تمام نذورات و موقوفات امام هشتم شیعیان بر عهده آستان قدس رضوی است. این سازمان یکی از ثروتمندترین سازمان‌های زیر نظر حکومت ایران است که با وجود فعالیت‌های اقتصادی فراگیرش به دولت مالیات نمی‌دهد.
 
تولیت آستان قدس رضوی از آغاز دوران صفوی و رسمی شدن مذهب تشیع در ایران اهمیت یافت و توسط پادشاه وقت تعیین می‌شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران انتخاب تولیت بر عهده ولی فقیه یا همان رهبر جمهوری اسلامی گذاشته شد. عباس واعظ طبسی از آغاز انقلاب تا زمان مرگش در اسفند ۱۳۹۴ تولیت این سازمان را برعهده داشت. آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از تاریخ ۱۷ اسفند همین سال تولیت این سازمان را به ابراهیم رئیسی واگذار کرد.
 
مهدی عزیزیان که اختلاس مالی به او نسبت داده شده، قائم مقام سابق، عضو پیشین هیئت امنای آستان قدس رضوی و برادر همسر واعظ طبسی است. میزان اختلاس مالی او هنوز اعلام نشده است.
 
سایت «آمدنیوز» روز یکشنبه ۶ فروردین گزارش داد که مهدی عزیزیان با هماهنگی مرتضی بختیاری، قائم مقام فعلی ۶ ماه پیش از ایران خارج شده است.
 
«آمدنیوز» به‌نقل از یک منبع آگاه که نام او برده نشده، نوشته بود که پس از مرگ واعظ طبسی مسئولان تنها فرزندان او و مهدی عزیزیان را ممنوع‌الخروج کردند تا به پرونده مالی آنان رسیدگی کنند.
 
به‌گفته این منبع پس از مدتی مرتضی بختیاری که دادستان انقلاب مشهد و بعد وزیر دادگستری محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران بود و اکنون نیز قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی است، مهدی عزیزیان را احضار و خود از او بازجویی کرد. بعد از این بازجویی‌ها مسئولان به این نتیجه رسیدند که عزیزیان از کشور خارج شود «تا عواقب مسائل اختلاس‌های مالی آستان‌ قدس رضوی سروصدا نکند.»
 
بنا به این گزارش آخرین چکی که به مهدی عزیزیان پرداخت شده مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان بوده است.
 
آستان قدس رضوی را یکی از غول‌های بزرگ اقتصاد ایران می‌دانند. تولید و ارائه بیش از ۳۰۰ نوع محصول کشاورزی، صنعتی، لبنی، مالی، خدماتی و فنی و تجارت و مالکیت حداقل ۴۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی، آستان قدس رضوی را به غول غیر‌قابل مهاری در اقتصاد و سیاست ایران تبدیل کرده و هیچ نظارتی نیز بر آن وجود ندارد.
 
در دی‌ماه سال گذشته خبرگزاری مهر از ورود آستان قدس رضوی به صنعت نفت نیز خبر داد.
 
اختلاس‌های مالی در جمهوری اسلامی ایران به امری روزمره تبدیل شده است. از جمله مسئولان و مدیران جمهوری اسلامی که دست به اختلاس مالی زدند، محمودرضا خاوری، مدیرعامل پیشین بانک ملی ایران و متهم ردیف اول اختلاس سه هزار میلیارد تومانی بود که در مهرماه ۱۳۹۰ موفق شد به کانادا بگریزد.
+89
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۳
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  باید فقط دهان تعجب را باز کرد که می شنوید اینان که عضو حکومت الله هستند در ایران چگونه می توانن دزدی و اختلاص بکنن ؟ این اخوندهای کلاش و مزدوران اشغال دزد و فرومایه همانهای هستند که مردم را برعلیه نظام پادشاهی تحریک میکردن و میگفتند می خواهند با نابود کردن حکومت شاه , حکومت عدل علی را در ایران حاکم کنند و ظهور مهدی نزدیک خواهد شد . این بود حکومت عدل علی که به مردم قولش را داده بودید ؟ حالا از ظهور مهدی هم خبری نیست , شما بگوید اگر مهدی ظهور کند اخوندها باید چه اختلاصهای را باکمک مهدی بکنن ؟ مهدی ظهور نکرده اگر ظهور میکرد اخوندها خون همه مردم را انگاه به خورد مهدی میدادن چون مهدی را هم کلاش و جنایتکارتر از خودشان میکردن!
  8
  62
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۱
  ۴۰
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن

  همچین میگن جنجال رسوایى.. سى و هشت سال مملکت سرتاپاش جنجاله ، حالا دزدى قائم مقام عشرتکده آستان قدس آنقدر جنجالیه که باید تو بوق و کرنا بِرِه !؟ حالا باز جاى شُکرش باقیه که اجازه دادن فرار کُنه و ابرام قاتل هم چون آدم خوشنامیه و با کسى رودربایستى نداره در روز اول کار یارو رو اخراجش کرده! خوب ما نفهمیدیم این کجاش جنجاله!؟ همه راضى و خوشحال !!
  12
  61
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۵
  ۶۰
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  اوه اوه وای . چه کش ندید می‌‌شود. این دیگر از کش ندید کاناداهی نیست اون ۴میلیارد بی‌ قابل برد. این نشسته وسط حرم رضا و پول امام را برده. بیچاره رهبر . یک کش ندید باید گوید که ۲ کیلومتر درازی آن است
  10
  45
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  تمام این بدبختی ها را مذهب با قدرت مذهب بر سر این ملت مظلوم بیچاره مذهب زده سر ما ملت اورده. این اقابا یک پا چموش و با یک پا گیوه از صحرای برهوت عراق وارد ایران شد و معاون قدرت وقت در ایران مصیبت زده گردید. اقا برای خودش قدرت مطلق بود.اقا در عراقات شام برای خوردن نداشت ولی در ایران مصیبت زده و مذهب زده همه کاره شد و بعد با کمک همین ملا ها بعنوان امام غریب بخورد ملت بدبخت بیسواد داده شد. این اقای ولیعهد که امام هشتم این شیعیان مظلوم شده در ایام تصدی ولایتعهدی خود هر چه حیوان و چهار پا بود بایشان پناه میاورد مثل ضامن اهو بودن یا ضامن شتری که از سلاخ خانه فرار کرده بود . این را من نمیگویم این را همین زمامداران و دژبانهای اقا میگویند. این اقا ان چند کیلو گندم و جو روستائی بدبخت را که گاوش مریض شده و نذر اقا کرده بود نمیگذرد. این اقا برای خودش میهمان خانه دارد که مفت خور های واعظ طبسی ها در انجا از محل چند کیلو گندم نذری روستائی بیسواد برای خودشان درباری درست کردند.اگر کسی زیاده حرف بزند این اقای غریب کمر ان را میزند.حالا چرا کمر را میزند و سر را نمیزند باید از روایات و سنت اقا سئوال کرد
  5
  24
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  این همه پول ملت بدبخت مذهب زده بیچاره را خوردند و بدیار کفر فرار کردند اقا قدرت نداشت از جایش تکان بخورد و جلوی این مردک را بگیرد. اقا انقدر گیج ان انگور مسموم بود که تا امروز هوش نیامده تا ببیند در اطرافش چه میگذرد.اقا اصلا مالیات نمیدهد.چون خودش یک پا مالیات بگیر است. اقا خمس و زکات نمیدهد و فقط ان دژبانهای اقا بمردم مذهب زده احمق میگویند شما باید زکات بدهید تا نماز شما قبول خدای تبارک و تعالی شود. اقا انقدر سرش شلوغ است فقط میتواند کمر یک مشت گدا گرسنه را بزند. سر گردن کلفت ها بسیار کلفت است و اقا نمیتواند بزند. اقا خودش قادر نبود انگوری را دشمنان اسلام و مسلمین باین اقای غریب داده اند تشخیص بدهد اما ان مردم خاک بر سر بیسواد خودشان را با ریسمان به پنجره اقا می بندند تا انها را شفا بدهد. متولی اقا که بیمار میشود برای معالجه بدیار کفر میرود اما همین متولی گردن کلفت بر سر منبر میگوید اینجا دنیای عجیبی است.اقا فقط میتواند ضمانت چهارپایان را بکند و ضامن انها بشود.اقا برای مردم بیچاره امام غریب است اما برای گردن کلفت ها السلطان است. اقا در عین حال هم بیچاره است و هم پادشاه.واقعا اینجا
  5
  19
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  ۷۶
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان
  دنیای عجیبی است. یا امام رضای غریب ترا بان غریبی تو قسم میدهم از مسمومیت ان اب انگور مسموم در بیا و یک لحظه باطرافت نگاه کن و حالا که ایام عید است شاید بتوانی این نیازمندان مذهب زده که به پنجره فولادی تو متوسل شده اند شفا بدهی تا این دکان بازار از رونق نیفتد. واقعا این دشمنان دین اسلام هم گاها حرف های مفت زیاد میزنند مبنی بر اینکه خدا پدر روسها را بیامرزد که گنبد اقا را با بمب خواستند خراب بکنند که با حول قلوه الهی قادر نبودند. واسلام علیکم و رحمت الله برکاته اجمعین
  5
  18
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  ۴۰
  Finland 1 - هلسینکى، فنلاند
  جنگ مافیا هستش!!فرارى دادن سیستماتیک دزدان قدیمى از سوى دزدان جوانتر!. لااقل حق پیشکسوتى را رعایت کنید دزدان نامحترم
  4
  14
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۷
  ۵۰
  oghab - هلسینکی، فنلاند
  فعلا که کانادا شده پاتوق این گروگوری ها....و ایرانیان اونجا هم توصف نذری عاشورا سروکله میشکنند...بجای اینکه این بیشرف ها را ٱسفالت کنند
  6
  13
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۹
  ۶۰
  سلطنت طلب - ابوظبی، امارات متحده عربی
  هههههه ، هر روز از این مملکت خبرهای باحال میاد، چنتا دزد و گانگستر دارن به اسم امام و اهل بیت جیب مردم رو خالی میکنن و میدزدن و در میرن ، سزاوارید ای مردم سزاوار . سالهاست که فریاد میزنیم غیر خدا رو رها کنید و خدایی رو به فریاد بخونید که نیازی به گنبد و بارگاه نداره صیغه در مکتبش نیست خمس مکاسب مردم رو تیغ زنی نمیکنه . این همه نذورات خرج بتخانه ها میشه و گنبد و بارگاها و اخوندا هم نشستن و مفت میخورن و میخوابن و گردنشون کلفت میشه
  8
  10
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۰
  نظر شما چیست؟