از کتک خوردن در ایران به دلیل بهایی بودن تا موفقیت در سیلیکان ولی

پیام زمانیایران وایر : پیام زمانی کارآفرین و سرمایه‌گذاری است که در امور خیریه و بشردوستانه نیز فعالیت‌های گسترده‌ای دارد. او بنیانگذار و مدیر شرکت «وان پلنت اپس» (One Planet Ops) است که مجموعه‌ای است از بیزنس‌های اینترنتی در امور ملک و زمین، نوسازی خانه، و صنایع خودرو. این شرکت در زمینه وسیعی از بیزنس‌های نوظهور نیز سرمایه‌گذاری می‌کند از جمله تجارت الکترونیک، خودروهای خودگردان، و دیگر ابزارها و سامانه‌های خودکارسازی (اتوماسیون)؛ و به کارآفرینان مختلف خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهد و امکان‌ها و فرصت‌های بی‌بدیلی را در اختیار فارغ‌التحیصلان قرار می‌دهد. این شرکت رسالت خود را در جهت حمایت از آرمان‌های بزرگ تجاری می‌داند که در عین حال به اخلاق در تجارت اهمیت می‌دهد؛ اخلاقی که به ارتقا جامعه کمک و دین خود را به آن ادا می‌کند. شرکت فلسفه خود را «ابداع + اراده» نامیده است.
 
زمانی از اوایل سال‌های دهه ۱۹۹۰ در «دره سیلیکون» زندگی کرده است. در ایران متولد شد، ولی در سال‌های نوجوانی به دلیل فشارهایی که بر جامعه بهاییان ایران وارد تحمیل می‌شد، عملاً مجبور به ترک وطن شد. اولین تجارب او به عنوان پناهنده‌ای که کشور خویش را ترک کرده نگاه کلی او را به زندگی، کار، و فعالیت‌های اجتماعی شکل داده است.
 
خودش این طور تعریف می‌کند: «۱۶ سالم بود که رفته بودیم اسلام‌آباد پاکستان. اولین کاری که سفارت آمریکا کرد این بود که وکیلی برای دفاع از من استخدام کرد تا بتوانم به آمریکا راه پیدا کنم. اشکم سرازیر شد وقتی فهمیدم از دست جنایت‌های حقوق بشری در کشور خودم فرار کرده‌ ام … و این‌جا کشوری است که من را اصلاً نمی‌شناسد ولی دلش می‌خواهد که از حقوق من دفاع کند تا بتوانم به آن راه پیدا کنم. وقتی رسیدم، با نهایت احترام با من برخورد کردند، و امکان رشد و ایجاد زندگی را برایم فراهم کردند».
 
پیام و همسرش، «گویا»، علاوه بر مدیریت شرکت «وان پلنت اپس»، از حامیان «مرکز عدالت طاهره» (Tahirih Justice Center) هستند که به امور زنان و دختران مهاجری می‌پردازد که از خشونت‌ها و آزارهای جنسیتی از کشور خود مهاجرت کرده اند. آن‌ها از حامیان و پشتیبانان «سازمان عدالت برای همه» نیز هستند که از حقوق سیاه‌پوستان آمریکا دفاع می‌کند که پس از «جنبش حقوق مدنی» متحمل سختی‌ها و اتهاماتِ بی‌اساسِ بسیاری شدند.
 پیام زمانی و همسرش "گویا" از حامیان "مرکز عدالت طاهره " هستندزمانی می‌گوید: «به نظر من، خیلی مهم است که مهاجرین، تاریخ این کشور را جدی بگیرند. من خودم از تاریخ آمریکا و نحوه شکل‌گیری این کشور، بهره‌های بسیاری برده ام. بخشی از جامعه آمریکا در نتیجه بی‌عدالتی‌هایی ساخته شده که در گذشته صورت گرفته است».
تجربه دلخراش
زمانی پیش از آنکه ایران را ترک کند، تبعیض‌های بسیار سختی را تجربه کرد؛ تبعیض‌هایی که محصول تلاش‌های مدام جمهوری اسلامی برای آزار بهاییان و ایجاد فشار بر‌ آن‌ها بوده است.
 
زمانی خود این طور تعریف می‌کند: « ۱۱ سالم که بود، از مدرسه اخراجم کردند. اغلب در مدرسه از من و دوست بهایی ام - در یک مدرسه ۴۰۰ یا ۵۰۰ نفری، فقط دو دانش‌آموز بهایی بود - می‌خواستند تا در نماز جماعت مدرسه شرکت کنیم. ما هم می‌گفتیم برای مسلمان‌ها نهایت احترام را قایل هستیم، ولی ما بهایی هستیم؛ نماز خودمان را داریم؛ بنابراین، راستش، معنی ندارد در نماز جماعت مسلمان‌ها شرکت کنیم».
 
یک روز، نمازی و دوستش متوجه شدند که روحانیِ مدرسه در خطبه‌های روزانه خود گفته بوده باید «از شر بچه‌های بهایی خلاص شد». پس از این ماجرا، مصیبت‌هایی بر سر زمانی آمد که عملاً مسیر زندگی او را شکل داد.
 
نمازی می‌گوید: «حدود ۱۱ تا از بچه‌ها بیرون مدرسه منتظر ما بودند. وقتی معلم‌ها و ناظم‌ها داشتند می‌رفتند، ازشان خواهش کردیم که ما را هم با خودشان ببرند، وگرنه خدا می‌داند چه بلایی سرمان می‌آمد … هیچ کدام‌شان هم البته به حرف ما گوش ندادند. حدود یک کیلومتر آن طرف مدرسه، بچه‌ها ما را حسابی کتک زدند، بهمان سنگ زدند، رومان تف کردند. خلاصه طوری که وقتی رسیدیم خانه، سر تا پای‌مان خونی بود. هیچ وقت نفهمیدم اصلاً چرا و چطور زنده ماندم».
 
بلافاصله، پدر و مادر زمانی ترتیبی می‌دهند تا فرزندشان از آن جا، یعنی هشتگرد، برود تهران، پیش خواهرش که حدود ۷۵ کیلومتر با آن جا فاصله داشت. «در تهران، چیزها تا حدی یکدست تر شده بود. بگذارید این طور بگویم: تا جایی که من فهمیدم، این طور نبود که حکومت بخشنامه مشخصی را به همه مدارس کشور فرستاده باشد. بنابراین، خیلی از این جور مسایل صرفاً به دلیل تصمیم مقامات محلی و استانداران پیش می‌آمد».
 
در سال ۱۹۹۳، یکی از مقامات رسمیِ سازمان ملل به سندی از حکومت ایران دست یافت که به سال ۱۹۹۱ مربوط می‌شد، که سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی را در قبال بهاییان نشان می‌داد. این سند که به امضای رهبر جمهوری اسلامی رسیده بود صراحتاً از مقامات حکومتی می‌خواست تا مانع پیشرفت و گسترش جامعه بهاییان و نیز مانع حضور آن‌ها در دانشگاه‌های کشور شوند.
 
زمانی در این باره می‌گوید: «سال ۱۹۸۷، من را از طریق آدم‌پران‌ها فرستادند پاکستان. سفرِ سخت و پرخطری بود. این بار دومی بود که در زندگی‌ام توانستم واقعاً جان سالم به در ببرم».
 
از پدر و مادرش خداحافظی کرد، بی‌آنکه بداند آیا باز هم آن‌ها را خواهد دید یا نه. با افرادی که هیچ نمی‌شناخت‌شان، از راه کویر وارد پاکستان شد. یک سالی در پاکستان ماند و بعد روانه آمریکا شد. در حال حاضر، او و خانواده‌اش در آمریکا زندگی‌ می‌کنند.
ادای دین به جامعه
زمانی در آمریکا، در دانشگاه کالیفرنیا در دیویس، سم‌شناسی محیطی خواند. پس از اتمام تحصیلش، به تأسیس شرکت‌های تجاری روی‌ آورد، و این مصادف بود با ظهور تجارت‌های اینترنتی در سال‌های دهه ۱۹۹۰. از جمله شرکت‌هایی که زمانی به همراه برادرش تأسیس کرد می‌توان به autoweb.com اشاره کرد که در واقع، اولین پایگاه خرید اینترنتی ماشین بود. ولی همچنان که به بیزنس خود و گسترش آن ادامه می‌داد، متوجه شد که باید دین خود را به جامعه‌ای که نسبت به او آن همه لطف داشته ادا کند.
 
آن طور که خود می‌گوید، «کارآفرین شرکت «وان پلنت اپس» موظف بود قراردادی را امضا کند تا بخشی از منابع شرکت را - خواه منابع مالی، خواه منابع انسانی و یا هم از طریق ارائه خدمات و محصولات - به «ارتقای وضعیت جهان» اختصاص دهد».
 
شرکت «وان پلنت اپس» در سال، پنج روز به کارمندان خود تعطیلی می‌دهد که مصادف اند با روزهای مقدس بهاییان. کارمندان در این پنج روز که حقوق هم دریافت می‌کنند می‌توانند به جامعه و اصناف خود به هر شکلی که دوست دارند کمک کنند. به گفته زمانی، «می‌توانند در مدرسه بچه‌هایشان یا در محل‌های سرپرستی از بی‌خانمان‌ها، کارهای داوطلبانه انجام بدهند، یا مثلاً خون اهدا کنند؛ خلاصه هر کاری که دلشان بخواهد. ما معتقدیم که انسان باید از خودگذشتگی داشته باشد؛ باید تلاش کند تا جهان را جای بهتری برای زیستن کند، هر چقدر هم که سهم و تلاش‌اش کم و ناچیز باشد».
 
اما نظر پیام زمانی به عنوان یک ایرانی-آمریکایی نسبت به فرمان منع پرزیدنت ترامپ و مشاجره‌ها و نبردهای حقوقیِ پس از آن چه بوده؟ خودش این طور می‌گوید: «بهایی‌ها معتقد اند که وقتی بی‌عدالتی می‌بینید، باید طرف مظلوم را بگیرید، مهم نیست چه کسی است؛ باید مدافع عدالت باشید. وقتی ایالت واشنگتن [فرمان ترامپ] را با دادخواست قضایی به چالش کشید که در نهایت هم به دادگاه سان‌فرانسیسکو راه یافت، «مرکز عدالت طاهره» مشاوران بی‌طرفی را برای بررسی پرونده به دادگاه فرستاد».
 
زمانی از اتحاد و همبستگی مردم برای دفاع از حقوق کسانی که تحت‌الشعاع فرمان ترامپ قرار گرفته بودند سخت به وجد آمده بود، ولی در عین حال از بعضی واکنش‌هایی که در فیسبوک دریافت کرده بود عمیقاً متعجب شده بود. به گفته خودش، «مردم کلاً خیلی به ما محبت دارند و حمایت خود را نشان می‌دهند ولی خب، در عین حال، پیام‌هایی هم دریافت کردیم که می‌گفتند من باید برگردم ایران. من این‌جا در آمریکا خیلی‌ها را استخدام کرده ام و شغل‌های زیادی ایجاد ام. فقط هم شهروندیِ آمریکا را دارم و عمیقاً نگران وضعیت سلامت این کشور هستم. بنابراین، خیلی این جور پیام‌ها برایم مهم اند و آن‌ها را جدی می‌گیرم».
 
اتفاقات چند هفته اخیر در آمریکا نشان داد که بسیاری از ایرانی‌ها، از هر پیشینه‌ و تباری هم که باشند، از حقوق مهاجرین مسلمانانی که به آمریکا آمده‌ اند دفاع کردند. با این حال، ایرانیان کمی بودند که از حقوق بهاییان ایران دفاع کرده باشند. زمانی می‌گوید: «خیلی‌ها از حقوق برادران و خواهران مسلمان خود از این [هفت] کشور دفاع کردند. آرزوی من این بود که وقتی می‌بینیم چهل سال است که با بهاییان ایران این طور رفتار می‌شود - حتی امروز هم از حق تحصیل و تدریس در دانشگاه محروم اند - برادران و خواهران ایرانی مسلمان من که در خارج از ایران زندگی می‌کنند و هیچ دلیلی برای نگرانی از تبعاتش ندارند چیزی درباره مصیبت‌ها و مشکلات شهروندان بهایی کشورشان بگویند و حمایت خود را از آن‌ها اعلام کنند. آن‌ها در ایران مهاجر نیستند؛ شهروند ایران اند».
 
زمانی از اعضای هیأت امنای «مرکز عدالت طاهره» است، و همسرش نیز از رؤسای کمپینِ این سازمان در جهت فراهم کردن ۱۰ میلیون دلار برای گسترش خدمات مرکز است. زمانی به کارها و اقدامات این مرکز و نیز  «سازمان عدالت برای همه» می‌بالد. هدف «سازمان عدالت برای همه» این است تا زخم‌هایی را که امروزه بر تن جامعه آمریکا است، از جمله نژادپرستی، مداوا کند. به گفته زمانی، «امیدوارم که بتوانیم نقشی کوچک در مهار شکاف‌ها و اختلاف‌های نژادی ایفا کنیم».
 
تمرکز «فول سیرکل لرنینگ»، یکی از زیرشاخه‌های غیرانتفاعی «وان پلنت اپس»، بر مسأله آموزش است؛ مسأله‌ای که در واقع یکی از عناصر کلیدی بهاییت را تشکیل می‌دهد. زمانی و همسرش وبسایت BahaiTeachings.org را درست کرده اند که مسائل و مشکلات بنیادین جامعه امروز را به بحث می‌گذارد و پیام‌های بهاییت را منتشر می‌کند. زمانی مدیر‌مسئول و سردبیر این وبسایت است.
 
به گفته زمانی، جامعه ایرانیانِ آمریکا خدمات مهم و عظیمی را در امور خیریه و بشردوستانه و فعالیت‌های اجتماعی انجام داده است. برای مثال به «مرکز عدالت پارس» اشاره می‌کند که توسط «بیتا دریاباری» تأسیس شده است. این مرکز بر مسأله ادغام جامعه ایرانی‌ها در آمریکا متمرکز است.
 
«وان پلنت اپس» همچنین مشتاق است تا برای کارآفرینان و شرکت‌هایی مثل «باترفلی» (Butterfleye)، که سرپرست‌اش فردی ایرانی-آمریکایی است، سرمایه گذاری کند. فعلاً زمانی منتظر مجوز وزارت خزانه‌داری آمریکا است تا او و همسرش بتوانند شرکتی غیرانتفاعی برای همکاری با جوانان ایرانی در داخل ایران تأسیس کنند. به گفته زمانی، احتمالاً حتی دولت ترامپ هم از این شرکت استقبال و حمایت خواهد کرد.
 
زمانی می‌گوید: «به نظر من، حتی می‌توانیم بگوییم که این شرکت احتمالاً می‌تواند برای حکومت آمریکا یک نمونه و مدل محسوب بشود. کسی چه می‌داند! اگر بتوانیم برای جوانان در کشور خودشان امکانات فراهم کنیم، اگر بتوانیم کمک‌شان کنیم تا زندگی بهتری برای خود ایجاد کنند، آن وقت شاید اصلاً کمتر بخواهند به آمریکا مهاجرت کنند».
+87
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  rood120 - منچستر، انگلستان

  خوش تیپ ، موفق که هستی موفق تر باشی .
  16
  86
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۶
  ۴۵
  آتیشپاره - گنت، بلژیک

  من با این مردمان شریفی که چه در داخل ایران و چه در خارج از ایران بسیار برخورد کردم ،جدای از مذهب که بدلیل بی اعتقادی به آن نمی توانم در موردش نظری دهم . انسانهای شریف فرهیخته با سطح تحصیلات عالی ،نوع دوست و پرتلاشی هستند و این فاکتورها به اضافه حمایت همه جانبه از همدیگر باعث رشد یکدست این جامعه شده .به امید موفقیت همه هموطنان علی الخصوص غربت نشینان .
  11
  90
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۸
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  یک دروغگوی بیشرم دیگه ! چطوری فقط شما مشکل داشتی بعد که رفتی تهران مشکل نداشتی دیگه ! بچه های یازده ساله اومدن تف و لعنت کردن؟ اخه بچه چی میدونه بهایی چیه؟ گیریم روحانی مدرسه اون حرفو زده باشه ایا بچه ها اونقدری درک دارن که ندونن دارن یک بچه دیگه رو میزنن؟ بچه ها؟به خدا باور نمیکنم ! بچه ها انقدر دلشون صافه که بگی یه دونه بزن یا خجالت میکشه یا اروم میزنه ! بند ناف اینها رو با دروغ بریدن! کاش دنیا از شر وجود شماها روزی خلاص بشه!
  95
  19
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۶
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس

  قدیمیا میگفتند اگه بیشرم و حیا باشی به همه جا میرسی و اگه باخدا باشی به خدا میرسی! اینهم به همه چی در سایه کشوری که توش بوده و پدر مادرش هم توش بودند رسیده!دیگه چی میخواسته؟حالام که تو امریکاست داره تریپ آدم خیرخواه رو بازی میکنه!ای پدر این پول لعنتی بسوزه که از ادمیزاد یک جانور دروغگوی بیحیا میسازه!
  85
  18
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۰
  ۳۸
  amin832 - تهران، ایران
  اخه کدام احمقی دیگه به مذهب اهمیت میده . خدا چیه کشک چیه . بیچاره بهایی ها . بیچاره ارامنه . بیچاره یهویان ایران که به خاطر مسلمانان از خانه و کاشانه خودشون گریختن و سرزمین مادریشون رو ترک کردن . امیدوارم که مخ کاهیشون تکون بخوره و بفهمند که انسانیت از همه چیز مهم تر هست نه این کتابهای دره پیتی . به امید روزی که همه انسانها اینو درک کنند
  16
  32
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۷
  ۴۹
  iran2015 - وین، اتریش
  اقلیت های مذهبی خصوصا بهایی ها در ایران بسیار آزار میبینند.خدا لعنت کند آخوند و حزب الله که اینهمه جنایت میکنند و سخنی کوتاه با دوستان بهایی!؟؟ من اصلا کاری به خوبی یا بدی دین شما ندارم با آنکه میتوانم هزاران مطلب بگویم.ولی یک سوال ؟ آیا اسلام خوب است یا بد ؟اگر بگویی اسلام خوب است که اسلام همین است که این بلاها را سر شما میآورد پس شما نادرست هستید که خوبها این بلاها را سر شما میاورند.اگر میگویید بد است که چرا دین خود را روی آن ساختید مثل اینکه آدم برود یک آپارتمان بسیار مدرن و شیک را روی یک خانه کلنگی و پوکیده بسازد و همش از موش و سوسکها بنالد.راستی مگر قرار نبود سال 2000 یک اتفاق بزرگ بیفتد.خرافات خرافات است چه آخوند بگوید و چه کراواتی ! چه عمله و چاقو کش ساکن ایران قبول داشته باشد چه فکل کراواتی در آمریکا .این نهایت حماقت است که مزخرفات فرزندان ابراهیم را به اسم وحی و این چرت و پرتها بپذیریم. انسانیت و شرافت با الله جور نیست حالا چه روح الله باشد و چه جندالله و چه بها الله .خرافات از الله است
  21
  27
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۲
  ۲۰
  romano - تهران، ایران
  مشاهدات این آقا مورد تایید صد در صد نمیباشد. در زمان کودکی سربازی هم همکلاسی مسیحی زرتشتی و هم بهایی داشتم و از طرف هیچ کودکی مورد بی احترامی نبودند. مشکل از طرف حکومته. در زمان جنگ در میان حوادث دوست بهایی خودم پست را بدون تفنگ رها کرد پاس بخش که اتفاقا خیلی بچه حزب الهی بود بیخیالش شد و به من گفت تو چه مردی هستی هوای رفیقتو نداری جاش وقتی کلافست یا مریضه پست نمیدی(بچه جنوب شهر بود)‌ این دوست من روحیه ظریفی داشت چون هنرمند بود خیلی هم سیستم عقدتی سیاسی اذیتش کردن ولی همه بچه‌ها هواش رو داشتن یکبار بهم در شب گفت اگر حمایت بچه‌ها نبود یک تیر خلاص سر خدمت به خودش میزد. الانم آمریکا انیماتوره و در هالیود کار میکنه.
  2
  19
  جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۷
  ۵۵
  bidad - اتلانتا، ایالات متحده امریکا
  [::iran2015 - وین، اتریش::]یک مثال ساده، شیر تازه خیلی‌ خاصیت داره ولی‌ اگر تاریخش بگذره انسان رو مریض میکنه، پس نمیشه بگی‌ که شیر بد هست! تمام ادیان هم تاریخ مصرف داره.
  5
  11
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۹
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  ما هم مدرسه رفتیم در زندگی عزیزم . مدرسه ما اصلا آخوند نداشت و ما هم برایمون اصلا مهم نبود چه کسی چه دینی دارد برای اینکه بعضی بچه های خود ما مرتد بودند! حالا مجبور بودی بروی حوزه علمیه درس بخوانی؟ تازه چرا الکی نگفتی من مسلمانم یعنی بازرسی بدنی میکردند؟ خودت رو الکی مجبور کردی بروی شرکت آش شله قلمکار بزنی در دره سیلیکون که دیگر همه سیلیکون هم از چین میاید و شده دره دلالی
  24
  14
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۳
  ۳۸
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. قبل از اینکه بشینی‌ چیزی بنویسی‌ بدون راجع به چی‌ داری مینویسی. بهای ها، بر عکس مسلمونها، دروغ نمیگن: اگر ازشون بپرسی دینت چیه، نمیان بگن ما مسلمونیم.
  11
  14
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۴
  ۳۸
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. اصلا معلومه دروغ میگه! کجا تو جمهوری اسلامی کسی‌ رو اذیت می‌کنن؟؟ اونهم بهایی‌ها که تاج گًل سر هستن و هم دولت و هم مسلمونها خیلی‌ دوستشون دارن. تا حالا هیچکدوم از بهایی‌ها رو کسی‌ شنیده اذیت کنن؟ ما که نشنیدیم، شما چطور حاجی، چیزی در اینمورد شنیده ای؟.
  9
  13
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۸
  ۳۷
  paksan - ایران، ایران
  داستان غم انگیزی بود. فقط توجه کنید که خود شیعه ها از چشم سنی ها دقیقا همین وضیت بهایی ها رو دارند و واقعا من بعنوان یک شیعه (شکاک) نمی فهمم چرا اینا بلایی که چند صد سال سر خودشون آمده توسط سنی ها حالا دارن سر دیگران میارن؟ ولی در مورد شرکت خیری ای که زدی برادر دیگه واسه ما این شرکتهای خیریه در آمریکا موضوعشون مشخصه ...الان همه پولدارای آمریکایی بنام زنشون و خودشون و بچه شون یه بنگاه خیریه ای راه می اندازن بخاطر اینکه هر هزینه ای که بکنند از مالیاتشون کم میشه و این مراکز خیریه شده راه فراری برای ندادن مالیات .مثلا یک میلیون دلار خرج میکنند واسه خیریه مدارک درست میکنند و می زنند 5 میلیون دلار و خوب 5 میلیون دلار کسر از درآمد کلا مثلا اگر تا قبلش با 10 میلیون درآمد 35 درصد مالیات میدادی یهوی میشه 15 درصد تازه فکرش رو بکن به بهانه همون موسسه خیریه زن و بچه ات هم سرکارند و حقوقی که میدی میره تو هزینه ها و تازه همه مسافراتهای شخصی رو میتونی بزنی واسه کار خیریه و تازه مسافرتهای خیریه هم میتونی بری و حسابشون کنی.بیل گیتس و غیره همه اینطوری میلیون ها دلار به جیب میزنند
  0
  15
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۳۸
  ۴۹
  iran2015 - وین، اتریش
  [::bidad - اتلانتا، ایالات متحده امریکا::] آفرین .من هم بارها گفته ام که .....مثل شیر میماند و خیلی وقت است گندیده شده .الله تا زمانی که در عرعرستان بود ازش ماست و پنیر گرفتند و به عرب ......دادند که برایش معجزه بود ولی وقتی به کشورهایی دیگر رفت گندیده شد.و شما آمدی شیر گندیده را آنالیز میکنی میخواهی از آن خامه درست کنی. شما بهایی ها شیعه را کپی کردید و فقط میتوانید با شیعه بحث کنید.دست از این خرافات مسخره بردارید و جان مردم بدبخت را به خطر نیندازید...... و علی و عمر و بهاالله همه کلاهبردار بودند چون الله را محمد برای منافع خودش ساخت.هر جا نام الله است حتما قتلی صورت گرفته.همین حضرت بها الله آدم فرستاد قبرس برادر را بکشد که چهار نفر ترور شدند.ما کتابهای شما را خوانده‌ایم .مشکل این است که شما کتابهای خودتان را نخوانده اید.الله ساخته دست سلمان ملعون و ....است خودتان را مسخره دست الله نکنید .
  7
  6
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۱
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا::]. بهایی ها برعکس مسلمونها دروغ نمیگویند؟ یکی بدبختی ایرانی این است که خودش را دروغگو میداند و مسیحی و جهود و زرتشتی را راستگو میداند. بنابراین همینجور هم دروغگو میشود . اصلا من 12 سال مدرسه رفتم هیچکس نپرسید دین من چیست. فقط برگه دانشگاه باید مینوشتی دین چیست آنهم بهایی ها مینوشتند مسلمان و دورغ نبود چون بهایی ازاسلام درست شده. درضمن این بهایی خیلی دین .....است بعنوان مثال زن یا مرد میتواند هرچقدر خواست خیانت کند و بار اول 9 مثقال طلا و بار دوم تا بی نهایت هر بار 19 مثقال طلا بدهد حلال میشود.. البته آخندهای نفهم نباید اینها را اذیت کنند چون آدمهای علاف و بی سواد مثل بعضیها فکر میکنند که وای چه آیینی آمد که منجی بشریت بود و آخوندها نگذاشتند ما را نجات بدهد
  9
  8
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
  ۴۹
  iran2015 - وین، اتریش
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::] عجب آدم ابلهی هستی .امثال تو هستند که این دین ها و عقیده ها را گسترش میدهند.چون دروغ می گویی و تهمت نابجا میزنی.در دین بهایی خیانت اصلا مجاز نیست و با شیعه هیچ فرقی ندارد. فقط داستان را از دوباره نوشتند.خدایی من جای تو بودم میرفتم ترکیه خودم را می انداختم تو فاضلاب شمال ترکیه .تنها شیعه صیغه و سنی جهاد نکاح دارد .بقیه دینها این کثافت بازی ها ندارد.
  6
  5
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. عزیز برادر، شما انگار در باغ قدم نمیزنید ! من در زمان قبل از انقلاب به مدرسه میرفتم، و حتی در زمان ما از این کتک کاری‌ها داشتیم، دقیقا در همین سن‌ها یعنی‌ ۱۰-۱۱ سالگی. به راهنمایی که رسیدیم، چند تائی‌ که پدر و مادر مذهبی‌ داشتند با ما قهر میکردند و مثلا در جمع با همه دست می‌دادند، به غیر از من و برادرم !- صد البته که دوستان بسیار خوبی‌ هم داشتیم و هنوز هم داریم که مثل برادر هستند . در ثانی‌، اینهمه اخبار اخراج از دانشگاه، بستن مغازه، زندانی مادر با نوزاد شیر خوار رو دنبال نمیکنی‌ ؟ شما تو کدوم سیاره زندگی‌ میکنی‌ ؟!!
  2
  9
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  . [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. دوست عزیز، این کامنت از شما بعید بود، ما رو نا امید کردی ! قران رو باز کن و ببین چی‌ نوشته، سوره اعراف آیه ۳۴، ۳۵، ۳۶ سوره سجده، آیه ۴،. این آئین یک دین هست و فلسفه بسیار عمیقی داره که در رأس آن تعلیم و تربیت هست، که مردم گرفتار احکام و مجازات نشوند. میفرمایند که " اگر عباد عرفان میداشتند، احکام صادر نمی‌شد" - در باره این آیین بیشتر مطالعه کنید, از منبع بی‌ طرف . حسابی سورپرایز خواهید شد. موفق و پیروز باشید.
  4
  6
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  توفیق - سیاتل، بهت قول صددرصد میدم تا وقتی خودشون علنی رو نکرده باشن کسی باهاشون کار نداره ولی این طرف معلومه داستانش ساختگی ودروغیه چرا باید سفارت امریکا در پاکستان برای رفتن یک نفر بهایی تلاش کنه؟البته پول همه جا کارسازه!پول داشته باشی رو سیبیل شاهم میتونی نقاره بزنی!
  7
  1
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۲
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. عزیز برادر ! خود من هم از پاکستان به فرانسه‌ رسیدم. در آن زمان سازمان ملل یک دفتری در پاکستان دایر کرده بود برای محافظت افغانها در برابر ارتش اشغالگر شوروی ( قابل توجه جوجه کمونیست‌های وطنی !) و چون این پز حقوق بشر رو داده بودند، مجبور بودند که از ما و همچنین هم میهنان دیگری که از ظلم حکومت اسلامی به ستوه آماده بودند حمایت کنند. در ضمن این سوتی شما جواب خودت هست " تا وقتی‌ که علنی نکرده باشند باهاشون کاری ندارند ! " من باید دینم و یا عقید‌م رو مخفی‌ کنم، و یا اگه ازم سوال شد دروغ بگم !؟ فقر روشن فکری تا این حد !!؟
  0
  4
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. اولا آدم با شخصیت به دیگران توهین نمیکند و مثل انسان ..... بحث میکند. کسی که در حین بحث به دیگری توهین میکند فرهنگ ....خود را نشان میدهد. این مطلبی که نوشتم از کتاب اقدس نوشتم که کتاب اصلی بهاییت است. اگر قانع نشدی بگو تا شماره ایه را برایت بنویسم
  3
  5
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۶
  ۳۸
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. یعنی‌ چی‌ خودش رو علنی نکرده باشه؟؟ در کشوری که وقتی‌ میخوای کار بگیری یا درس بخونی‌ ازت میپرسن دینت چیه. شما از طرف میخوای دروغ بگه که خودش رو علنی نکرده باشه؟ یا از طرف میخوای تظاهر به مسلمونی و نماز خوندن کنه که خودش رو علنی نکرده باشه؟ ترویج دروغ و دورویی در اسلام گناه نیست؟ شما چند تا بهایی می‌شناسی‌ که آماده باشن وسط خیابون داد بزنن که بهایی هستن؟؟
  1
  3
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۳
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. از یکطرف تبلیغ بهاییت میکنی از طرف دیگر خودت را بی طرف اعلام میکنی؟! خنده داری .
  4
  2
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۵
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  اقا توفیق من منظورم این بود که پسر یازده ساله چرا باید تو مدرسه بگه مسلمون نیستم و بهاییم ؟ ایا بهاییها نمیگن باید دینمونو مخفی کنیم؟خوبه ما همسایه بهایی داشتیم اسم پسرشون ادیب بود که دو سال از من کوچیکتر بود ادمهای خوبی بودند ولی هیچوقت نه میگفتن ما بهایی هستیم نه علنی اعلام میکردن!حتی تو مراسم عاشورا تاسوعا میومدند نذری میگرفتن وپدر خونواده همیشه به مسجد محل کمک میکرد!شما منظور منو نگرفتی!زدی به بیراهه!بچه ها نمیتونن این یارو رو کتک زده باشن!به هزار دلیل!دروغ رو با دروغ دیگه نمیشه مخفی کرد!
  2
  2
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  Azadi19اقا شما رو من خوب یادم هست که نوشتی بهایی هستی اما دو سه بار تو همین سه چهار ماهه دروغ نوشتی! برای من فیلم بازی نکن !کسیکه خودشو بهایی میدونه دروغ نمیگه!دروغ تو بهاییت گناه نیست یا هست؟
  2
  1
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۲
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  واسه کسایی که هنوز شک دارن این اقا چهقدر صادقه یا نیست میتونن کامنت paksan - ایران، رو دو سه بار بخونن
  2
  1
  شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. عزیز برادر، اگه من مطلب کذب نوشتم، خوب یکیشو همینجا افشا کن ! و اگر نه تهمت زدن که کار سختی نیست. شما داری میگی که وضع بهائیان در ایران گًل و بلبل هست، خوب همین مطلب رو بگو که مسئولین رسما اعلان کنند که بین بهائی و بقیه‌ ادیان هیچ فرقی‌ نیست، ما قبول می‌کنیم !!
  1
  1
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۰
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  . [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. عزیز برادر، من کی‌ نوشتم که نسبت به این آیین بی‌ طرف هستم ؟ کم کم دارم به هوشت شک می‌کنم ! برو یه کم مطالعه کن، ضرر نمیکنی‌.
  1
  1
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۲
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. آنجا که نوشتی منبع بی طرف. حالا یا واقعا منظورت بی طرفی بود یا اینکه سو تفاهم شده است. این لطمه به بحث ما نمیزند. ضمنا کسی نگفته که اوضاع بهایی در ایران گل و بلبل است که سفسطه میکنی. ما همه سرکوب هر آیینی را محکوم میکنیم و باید همه آزاد باشند که هر جور میخواهند عقیده داشته باشند. من خودم در مدرسه بودم خیلی از همکلاسها مرتد بودند و در زنگ تفریح فحش خدا هم میدادند و فحش آخوند هم میدادند و هیچوقت کسی به آنها گیر نداد. برای همین گفتم این آقا به احتمال زیاد خالی بند است. در مورد اهمیت آموزش جوک نگو چون در اسلام هم همین داستان هست و آن جمله ای که نوشتی خیلی بی معنی است چون هیچ جامعه ای بدون احکام و قانون روی زمین نیامده تا بحال و همیشه برای اداره جامعه احکام و قوانین لازم است. هرچقدر هم انسان عاقل باشد وقتی با زندگی واقعی مواجه میشود باید تصمیم بگیرد و بعضی وقتها مجبور است قانون را رعایت نکند. پس آن عباس افندی که این حرف را زده جفنگ فرموده است عزیز دل برادر
  3
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۷
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. آقای راستگو لطفا حکم زنا را از احکام دین خودت بگو تا همه بدانند.
  3
  3
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۸
  ۳۸
  توفیق - سیاتل، ایالات متحده امریکا
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. یک بار دیگه نوشته ات رو بخون. بچه ۱۱ سله چرا باید اصلا اذیت بشه که در خونواده بهایی به دنیا آمده؟ شما که سوئیس زندگی‌ میکنی‌، اگر یک بچه مسلمون رو اذیت کنن دادت در میاد که سویسیها نژادپرست هستن. خوب همین رو چرا نباید در مورد مسلمونها در جمهوری اسلامی گفت؟
  0
  1
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۳:۰۱
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  منم میگم بچه نباید اذیت بشه ولی مشکل اینه که خودش اومده میگه من بهاییم ! خوب اینهم آتو دست روحانی داده ماجرا اینطوری شده! حالا این به کنار ولی این اقای پیام زمانی یک دروغگو بیشتر نیست!باز هم میگم اون کامنت دوست خوبمون paksan رو باز بخون !
  1
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۱
  ۴۸
  چاپید شاه! - لوزان، سوییس
  نمیدونم چند سالتونه ولی مختصر مینویسم: راستی ازمایی یکنفر مثل همین شخص خیلی راحت است کل مطلب رو شاید باید دو سه بار بخونید هروقت حس کردید به حس من نزدیک شدید به خودتون افرین بگید!در ضمن من منکر یه سری ازار و اذیتها(ی ناخواسته یا خودخواسته) نمی شم اما باید ته و توی قضیه رو خوب در اورد که چی به چی بوده!
  0
  1
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۶
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. قصه اینهم مثل قصه آن زن چلوکباب خور توی مهمانی احمدی نزاد است اگر یادت بیاید که در مهمانی در حین دولپی خوردن میگفت :شما نمیدونید چه چیزی دارید.." ولی خودش پناهنده شده و کتاب نوشته و توی کتابش گفته که پاسدارها مدتها در تعقیب او بوده اند و یک روزی که با مادرش در تاکسی بوده یکباره تاکسی آنها را نگه داشتند و آنها را سوال جواب کردند و این بدترین تجربه سیاسی اوست....! داداش ما 12 سال مدرسه رفتیم آخه کجا هر مدرسه یه آخوند داره؟ نوشته روحانی مدرسه همه مردم دنیا فکر میکنند هر مدرسه یک آخوند فابریگی روش هست! خیلی بچه های دبیرستان فحش آخوندها و خدا میدهند کسی هم کار ندارد.. فقط برای کنکور میخواهی ثبت نام کنی توی فرم باید انتخاب کنی دین را آنهم تستی است و اصلا نمیتوانی بزنی بهایی چون گزینه ندارد. این احتمالا همراه دوستش برای دیگران کلاس میزاشته که ما بهایی هستیم و از شما بهتریم و مدرن هستیم و اینها ..حرفهایی که در قدیم که مردم ایران کثیف مثیف بودند یاد اینها داده بودند ..بچه ها هم توی کتشان نمیرفته .
  1
  4
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۲
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. عزیز برادر، شما نه باید آذری باشی‌ (چون که دوستان آذری من بچه‌های خیلی‌ با مرامی هستند ) و نه با هوش ! ( این یکی‌ که ثابت شد ! )، ولی‌ خیلی‌ بی‌ ادب ! نگاه کنید به کلمه ناشایسته‌ای که در کامنت خودتان نوشتید. در مورد مجازات، اینهمه آیین یهود و اسلام مجازات کردند( شلاق و سنگسار) ، آیا مشکلی‌ رو حل کرد ؟ در واقع نه جریمه ۹ مثقال طلا چاره کار هست و نه سنگسار و شلاق . فلسفه آیین ما بر این هست که با تعلیم و تربیت اصلا کار به گناه نمی‌کشه که محتاج مجازات باشه. کتاب اقدس کتاب احکام است، ولی‌ صد برابر آن اثار نازل شده در جهت تربیت نفوس. اگه این مطلب رو نگیرید از رتبه کم هوش باز هم نزول خواهید کرد ! در ضمن کتاب اقدس اثر حضرت بها الله هست نه پسرشان حضرت عبدالبها - عباس افندی - برو یه کم مطالعه کن برادر آی‌ کیو ! در خاتمه اگه ناراحتی که به عنوان انسان بهت احترام گذشته بشه، و شلاق و سنگسار رو ترجیح میدی مختاری، خلایق هر چه لایق .
  2
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::چاپید شاه! - لوزان، سوییس::]. [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. یک کامنت آخر و ختم کلام. بزرگانی چون گاندی، تولستوی، ادیسون, خلیل جبران،. این آیین رو ستایش کرده اند. شما اگه مخالف هستید، این حق شما هست، اگر مبتنی‌ بر مطالعه و دلیل و مدرک باشه. در هر حال هر نظریه محترم هست تا وقتی‌ که به دروغ و تهمت و افترا آلوده نشه. لطفا مستند کامنت بنویسید.
  4
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  . [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. در همان شهر تبریز شما ( اگه آذری باشی‌، باید بدونی) که چند ساله که حتی از دفن مرده‌های بهائی در گورستان شهر جلوگیری میکنند، وای به حال زنده‌ها ...
  2
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۲
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. این حرفها را ول کن که کی کجایی است کی آی کیو دارد و ندارد. اینا از بحث دور میکند. من فحاشی نکردم ولی اگر آن کلمه باعث رنجش تو شده عذر خواهی میکنم . خوب پس قبول کردی که حکم زنا آنجور که من گفتم است! این خودش برای دوستان دیگر روشنگر است. لطفا وقتی با من بحث میکنی بحث عقلی بکن بحث غیر عقلی میشود آخوندبازی که ره بجایی نمیبرد. "فلسفه آیین ما بر این هست که با تعلیم و تربیت اصلا کار به گناه نمی‌کشه که محتاج مجازات باشه" من برای بار دوم میگویم. این ادعای کاملا غلطی است برای اینکه در زندگی واقعی همه جوامع نیاز به قانون دارند. گواه آن کشورهای پیشرفته همه جور قانون دارند بدون ارتباط به اینکه مردم چقدر با ادب باشند قانون باید وجود داشته باشد. حکم زنای آیین تو کاملا غلط است برای اینکه راه را برای ثروتمند باز گذاشته تا بینهایت بار زنا کند! این خیلی افتضاح میشود ( امیدوارم لفظ افتضاح را بعنوان فحش تلقی نکنی! ) جامعه ای میشود تحت سلطه ثروتمندان که مردان غنی ترتیب زنان فقیر را بدهند و 9 مثقال طلا به حساب مرکز بهایی واریز کنند و حلال بشود! خنده دار!
  2
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۳
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. "در همان شهر تبریز شما ( اگه آذری باشی‌، باید بدونی) که چند ساله که حتی از دفن مرده‌های بهائی در گورستان شهر جلوگیری میکنند، وای به حال زنده‌ها ." این جمله تو مورد ندارد ما اینجا گفتیم که طرفدار آخوندهای ایران نیستیم . نباید هیچ عقیده ای را محدود کرد چون اثر معکوس دارد و مردم فکر میکنند که چه الماسی را از دست دادند!. این را بعد از خواندن کامنتهای ما نوشتی یعنی میدانستی که ما مخالف کار آخوندها هستیم و دوباره اینرا نوشتی! یه جورهایی ننه من غریبم بازی و رد گم کنی است که در میاوری!. اگر خواستی ده بیست بار دیگر هم مینویسم که من مخالف اینکار آخوندها هستم. من مخالف اینکار آخوندها هستم. من مخالف اینکار آخوندها هستم.. من مخالف اینکار آخوندها هستم. من مخالف اینکار آخوندها هستم. خوبه؟ ولی این معناش این نیست که شما برحق هستید! معناش این نیست که شما برحق هستید! معناش این نیست که شما برحق هستید! معناش این نیست که شما برحق هستید!.
  2
  3
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. من ننوشتم کتاب اقدس متعلق به عباس افندی است . در ضمن مهم نیست چه کتاب چه کسی هست...مهم اینست که آنرا خوانده باشی.
  2
  3
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۱
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. ببین عمو. عصر اینترنت است و سال 2017 حقایق آشکار شده و ما مردم رنج کشیده ایران دیگر همه چیز را میفهمیم. اگر واقعا اهل دانستن هستی بدون تعارفات و بدون آخوندبازی بیا بحث عقلی بکن جواب بده جواب بگیر وگرنه بخواهی آیه و حدیث بیاوری ره بجایی نمیبریم.
  2
  3
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۴
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  خوب، رسیدیم به بحث علمی‌ و عقلی. بحث تعلیم و تربیت نه تنها بحث غلطی نیست، بلکه اتفاقا بحثی‌ هست که علما از آن‌ فرار میکنند. (چون که به نفعشون نیست ! ) تا حالا نشنیدید که یک نفر بچه‌اش رو بد تربیت کرده و طرف در نهایت چاقو کش و قاتل از آب در آمده، و اون یکی‌ فرزندش رو خوب تربیت کرده و یک پزشک قابل در جامعه هست ؟ خوب، این موضوع رو میشه تعمیم داد به اخلاقیات و اینکه یک کودک از همان سنین کودکی با مفاهیم ادب ، اخلاق و دوری از گناه خو پیدا کنه. این رو ما ثابت کردیم که انجام شدنی هست، و حتی در فرانسه‌ که مرکز گناه و فساد هست، مدیران مدارس در حیرت هستند از اخلاق و خلق و خوی دانش آموزان بهائی. ما حتی به سازمان ملل چندین بار پیشنهاد کردیم که یک دهم بودجه که صرف مبارزه با تروریسم و جرم و جنایت میکنند رو صرف تربیت در سنین کودکی در کشور‌های مختلف بکنند تا نتایج شگفت آور آنرا هم کشور‌ها و هم خانواده‌ها ببینند. ولی کو گوش شنوا ؟ در ثانی‌، مجازات امتحان خودش رو پس داده و چاره کار نیست. حضرت بها الله میفرمایند که این آیین برای اجرای حدود نیامده، بلکه برای رساندن انسان به مقامی که لایق آن‌ است.
  2
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۷
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. یک موضوع دیگه رو هم باید در نظر بگیرید و آن اینکه دور اسلام دیگه گذشته ( سوره اعراف، آیه ۳۴، ۳۵)، به عنوان مثال، شما فقط یک آیه در کل قران به من نشون بده که مومنین رو تشویق کنه به امرار معاش از طرق کار کردن. و یا یک آیه در مورد اینکه کودکان رو چطور باید تربیت کرد. جهان به یک نظم جدید جهانی‌ احتیاج داره و شما که در قرن ۲۱ و عصر اینترنت زندگی‌ میکنی‌، میتونی‌ با چند سرچ کوچیک به این مهم پی‌ ببری.
  3
  2
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۴
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. نه عزیز برادر، این جمله رو به این خاطر نوشتم، چون که شما و اون آقای دیگه از سوئیس جوری کامنت مینویسید، که انگار بهائیان در ایران اصلا اذیت نمیشن، و اگه میشن تقصیر خودشون هست و یا به قول شما ننه من غریبم بازی در میارند !
  3
  3
  یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. ببین عمو اگر اهل بحث عقلی بودی از همان مجازات زنا که من پیش کشیدم شروع میکردی و از بحث آموزش. من ثابت کردم که ادعای رهبر تو بدین معنا که با آموزش یا به قول او عرفان نیازی دیگر به حکم نیست باطل است! ثابت کردم که مجازات زنا در آیین تو غلط است و به نفع افراد پولدار است !
  1
  2
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۳
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. ببین عمو بزرگ. دوباره خیط کاشتی! بنا شد حدیث و آیه نیاری ولی باز رفتی سر ( سوره اعراف، آیه ۳۴، ۳۵)...حالت خوبه؟ بحث عقلی میکنیم راجع به احکام آیین تو کاری هم به اسلام و یهودیت و مسیحیت وزرتشت و اینها نداریم. . اینکاره ای بیا چلو از حکم زنا در آیین خودت دفاع کن
  1
  1
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۸
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. عزیز برادر، بله من از این حکم و تمام احکام آیین بهائی دفاع می‌کنم. شما در ایران نشستی و انگار خبر نداری که بیش از ۶ میلیارد جمعیت جهان برای زنا دیناری جریمه نمی‌دهند و مجازات هم نمیشوند ! خوب، فرمایش دیگه‌ای نداشتید !؟ به.نظر شما چه حکمی باید برای این کار و هر گناه دیگه صادر بشه ؟ مطلب من در مورد تعلیم و تربیت رو که اصلا نگرفتی‌، بنا بر این بی‌ خیال این قسمت از بحث، بزن و مجازات کن بدون چاره اندیشی‌ برای یک راه حال عاقلانه تر ..
  1
  0
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۵
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. ببین عزیز برادر، بذار مطلب رو یه طور دیگه برات توضیح بدم. اگه کسی اصلا مرتکب زنا نشه و یا هر گناه دیگه, حکمش چی‌ هست ؟ در ضمن این که در قرن ۲۱ دیگه احکام باید انسانی تر باشند. اگه منظورت سنگسار هست که در آیین حنیف شما اجرا شده و میشود، دیگه در دنیای مدرن جایی نداره.
  2
  0
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۲
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. برادر آی‌ کیو ! اولا: شما چه کاره هستی‌ و با کدوم صلاحیت عنوان میکنی‌ که حکم یه دین دیگه غلط هست !؟ دوما: از اونجا که خدا ما رو خیلی‌ دوست داره، ما رو در مسیر تعلیم و تربیت درست قرار میده که مرتکب گناه نشیم، و تازه اگر خیلی نادر یه هم چین اتفاقی‌ بیفته، با مجازات سبک از تقصیر ما می‌گذره، ولی‌ شما اگه با شلاق و سنگسار بیشتر کیف میکنی‌، که خوب خوشا به حالت !
  1
  0
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
  ۳۹
  آذری باهوش - میانه، ایران
  [::Azadi199 - پاریس، فرانسه::]. من میگویم لزوم تعلیم و تربیت و احکام به هم مربوط نیستند. هر جامعه ای نیاز به احکام دارد. در زندگی واقعی انسان همیشه خطا میکند و باید فرمول برای آن باشد. ابنکه گفته است با عرفان نیاز به احکام نیست صحیح نیست. همیشه نیاز به احکام هست مگر زمانی که بشر کامل بشود و آنهم در آینده دور است. من از حکم آیین شما اشکال گرفتم بجای اینکه جواب بدهی میزنی به صحرای کربلا . داریم عقلی بحث میکنیم و به دین دیگر کار نداریم و من اینجا طرفدار هیچ دینی نیستم. میگویم این مجازات به نفع پولدارهاست و اصلا برای پولدار مثل حجبر میلیاردر این مشوق زنا هست نه مجازات به قول شما سبک! برای او 9 مثقال طلا هیچی نیست پس خیلی هم خوشحال است که گناهش بخشیده میشود ولی برای یک فقیر این وحشتناک است
  0
  1
  دوشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۲۸
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. خوب عزیز، این نگاه و این سوال از احکام، علمی‌ و عقلی نیست. نمیشه که مثلا ما از دین یهود یا اسلام ایراد بگیریم که چرا حکم وحشتناک سنگسار رو برای مرد و زن زنا کار اجرا میکنند. اگر مایل بودید در مورد حقانیت این دین با عالم گفت و شنود داشته باشیم در خدمت خواهم بود.
  3
  0
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۹
  ۶۳
  Azadi199 - پاریس، فرانسه
  [::آذری باهوش - میانه، ایران::]. عزیز، چند ماه پیش یک رپرتاژ میدیدم در تلویزیون در باره یک شهر در هلند، که در آن تمام چراغ قرمز‌ها رو بر داشته بودند و کار رو سپرده بودند به صبوری و هوش مردم که خودشون احتیاط لازم رو انجام بدن. اتفاقا میزان تصادفات خیلی‌ کمتر شده بود ! باید قول کنیم که در صورت نبود جرم، جنایت و گناه، احکام معنی پیدا نمیکنند. هلندی‌ها به این موضوع در سال ۲۰۱۶ میلادی پی‌ بردند، ولی‌ یک هم میهن من و شما (حضرت بها الله) ۱۶۰ سال پیش به این موضوع اشاره کرده و آنرا به جهانیان پیشنهاد کرده بود، مثل خیلی‌ چیز‌های دیگر.
  3
  0
  ‌سه شنبه ۸ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۶
  نظر شما چیست؟